حمیدرضا صدر منتقد سینما، نویسنده و مفسر فوتبال درگذشت

۲۶ تیر ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
حمیدرضا صدر

حمیدرضا صدر، کارشناس، نویسنده و منتقد فوتبال و سینما پس از تحمل یک دوره بیماری و مبارزه با سرطان ساعاتی قبل از دنیا رفت.

همه‌ی علاقه‌مندان به سینما و فوتبال حمیدرضا صدر را به واسطه‌ی نگاه خاص و شور و حرارت ظاهری و باطنی‌اش به هنگام صحبت کردن از مسابقات قوتبال و فیلم‌های دلخواه‌اش به صورت مکتوب و ویدیویی به خاطر می‌آوریم. نویسنده و منتقد دوست‌داشتنی که سال‌ها قبل فعالیت سینمایی خود را با نوشتن در نشریات معتبری همچون «فیلم» آغاز کرد و با حضور یافتن در برنامه‌های فوتبالی صدا و سیما به عنوان کارشناس به محبوبیت رسید.

صدر طی سه سال گذشته درگیر بیماری سرطان بود و از چندی قبل به منظور درمان بیماری‌اش در آمریکا به سر برد. خانواده‌ی او در هفته‌ی گذشته خبر از توقف شیمی درمانی و وخامت حالش داده بودند و حالا با انتشار پستی در اینستاگرام درگذشت او را در سن شصت‌وپنج سالگی تأیید کرده‌اند.

صدر در ستون هنری شرق و ستون تحلیل سینمای جهان بانی‌فیلم مقالات خود را چاپ می‌کرد. وی در دهه‌ی گذشته در ماهنامه‌ی سینمایی فیلم تحلیل روز سینمای جهان را انجام می‌داد و به خاطر بخش سایه‌ی خیال و تحلیل‌ها و نقدهایش در جشنواره فیلم لندن شناخته می‌شد. او طی سال‌های اخیر کمتر از سینما نوشت و بیشتر در فضای مجازی به فوتبال پرداخت.

از میان آثار شاخص صدر می‌توان به کتاب‌های «نیمکت داغ»، «تو در قاهره خواهی مرد» و «پسری روی سکوها» اشاره کرد. کتاب نیمکت داغ با اسم کامل «نیمکت داغ: از حشمت مهاجرانی تا الکس فرگوسن و ژوزه مورینیو» درباره‌ی چهره‌های مربی‌گری برجسته‌ی تاریخ فوتبال در جهان و ایران بوده و به دنیای مردان شماره‌ی یک فوتبال پرداخته است. صدر در سی‌و‌یک فصل، عصر سی‌وچهار مربی بزرگ فوتبال را بررسی کرده است.

تو در قاهره خواهی مرد کتاب متفاوت و جالب توجه صدر است که در آن به زندگی محمدرضا پهلوی می‌پردازد. این کتاب تنها سه هفته پس از عرضه به چاپ دوم رسید. صدر خودش در توضیح دلایل نوشتن این رمان نیمه مستند در یکی از گفت‌وگوهایش پیان می‌کند: «مدت‌ها بود که به فکر نوشتن رمانی بر اساس واقعیت‌های تاریخی و وقایع مستند بودم. در واقع بعد از ترجمه‌ی رمان یونایتد نفرین شده، نوشته‌ی دیوید پیس، به دنبال نوشتن رمانی با چنین مختصاتی افتادم. برای همین هم به نظرم رسید آخرین شاه ایران بیش از هر چهره‌ی تاریخی دیگری قابلیت دستمایه شدن برای روایت در چنین رمانی را دارد. شخصیتی که قدرت و ثروت او را فراگرفته است و در عین‌ حال در خلوت و تنهایی‌اش از چیزهای زیادی هراس دارد و می‌ترسد. این تناقض‌ها و پرداختن به آن‌ها برایم جذاب بود، از طرفی خواندن تاریخ معاصر ایران هم یکی از علاقمندی‌های من است و همه‌ی این‌ها دست به دست هم داد تا رمان تو در قاهره خواهی مرد را بنویسم.»

دیجی‌کالا مگ درگذشت این نویسنده و کارشناس فوتبال و منتقد سینما را به همه‌ی دوستداران ورزش و هنر تسلیت می‌گوید.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar mostafa

    جمعه خوبی رو پشت سر نگذاشتیم
    روح دکتر صدر عزیزمون شاد شاد آمین

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه