۱۲ توصیه برای شروع مجموعه‌ فیلم‌های «هری پاتر»

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه

مجموعه‌ی هری پاتر از زمان انتشار اولین کتاب‌هایش تا الان، به طور مداوم تکامل یافته است، و این باعث گیج‌شدن کسانی می‌شود که قصد دارند به تازگی این مجموعه را شروع کنند. هواداران مجموعه بی‌شمارند و «هری پاتر» به جد فرهنگ عامه را تحت کنترل خودش در آورده است. همه‌ی این‌ها برای کسانی که بعد از شنیدن خبر تولید سریال جدیدی از هری پاتر، می‌خواهند مجموعه را شروع کنند، سردرگمی به همراه می‌آورد. با وجود کتاب‌ها، فیلم‌ها، بازی‌های ویدئویی و حتی تئاترها و تجربیات زنده‌ای که از هری پاتر هست، انتخاب اینکه از کجا به سراغ مجموعه برویم و چه طور ادامه بدهیم خیلی دشوار می‌شود. خوشبختانه پیشنهادهای خوبی برای کسانی که هیچ ایده‌ای در مورد هری پاتر ندارند اما مایل به شروع هستند، وجود دارد.

فیگور مدل هری پاتر فانکوپاپ

۱۲) فیلم‌های «هری پاتر» با کتاب‌هایش تفاوت‌هایی دارند

هری و هرمیون

این واقعاً مهم است که قبل از شروع این سفر پر از جادو، توجه داشته باشیم که فیلم‌های «هری پاتر» تفاوت‌های عمده‌ای با کتاب‌هایش دارند. برخی از شخصیت‌های کتاب، در فیلم‌ها تغییر کرده‌اند. برخی لحظات مهم که در کتاب‌ها بوده‌اند، در فیلم‌ها نبوده‌اند و بالعکس. همچنین داستان فیلم، نسبت به کتاب‌ها ناقص است. در نهایت، می‌توان گفت که هم فیلم‌ها و هم کتاب‌ها، با وجود اینکه از یک داستان کلی واحد بهره می‌برند، چیزهایی منحصر به خودشان برای ارائه دارند. با وجود این مسئله، بسیار مهم می‌شود که ابتدا فیلم‌ها را ببینیم یا کتاب‌ها. چرا که انتخاب هر کدامشان، بر انتظاراتی که از دیگری داریم تأثیر می‌گذارند.

۱۱) کتاب‌های «هری پاتر» اسپین‌آف‌هایی دارند

افسانه‌ی بیدل نقال

مجموعه‌ی هری پاتر هفت کتاب اصلی دارد. اما پس از پایان، چند جلد کتاب هم به‌عنوان اسپین‌آف نوشته شده. سه عنوان اصلی برای این اسپین‌آف‌ها می‌توان متصور شد؛ «جانوران شگفت‌انگیز و زیست‌گاه‌های آن‌ها»، «کوییدیچ در گذر زمان» و «افسانه‌های بیدل نقال». هر کدام این کتاب‌ها در همان جهان جادویی هری پاتر رخ می‌دهد و به ترتیب از موجودات جادویی، ورزش محبوب جادوگران و افسانه‌های فولکلور جهان جادویی حرف می‌زند. پیشنهاد ما این است که به هیج‌وجه این اسپین‌آف‌ها را نادیده نگیرید. چرا که مطالعه‌ی آن‌ها به تجربه‌ی شما در مواجهه با جهان هری پاتر کمک به سزایی می‌کند.

کتاب قصه های بیدل نقال اثر جی. کی. رولینگ انتشارات
کتابسرای تندیس

۱۰) لزومی به تماشای مجموعه فیلم‌های «جانوران شگفت‌انگیز» نیست

جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها

البته همه آگاهیم که جهان جادویی هری پاتر، مجموعه فیلم دومی هم با عنوان «جانوران شگفت انگیز و زیستگاه‌های آن‌ها» دارد که اندکی وام‌دار کتاب اسپین‌آف هری پاتر با همین نام است. تاکنون ۳ فیلم از این مجموعه منتشر شده است، اما آیا الزامی است که طرفداران، ترتیب خاصی را در تماشای این فیلم‌ها در نسبت با فیلم‌های خود هری پاتر رعایت کند؟ برخی ممکن است بر این عقیده باشند که باید ابتدا «جانوران شگفت‌انگیز» را تماشا کرد، چرا که داستانش از نظر تاریخی، پیش از زمان داستان هری پاتر رخ می‌دهد. اما این به طور کامل صحیح نیست. مسلماً بهترین راه برای تجربه‌ی دنیای «جانوران شگفت‌انگیز» تماشا و خواندن خود «هری پاتر» است. در کل، تماشای «جانوران شگفت» چندان حیاتی نیست. اما همچنان می‌تواند برای هواداران سرگرم‌کننده باشد.

فیگور طرح هری پاتر مدل هرمیون کد ron weasley مجموعه 2 عددی

۹) برخی بازیگران فیلم‌های «هری پاتر» اسطوره‌های بازیگری بریتانیا هستند

مینروا مک‌گونگال و سوروس اسنیپ و ریموس لوپین

خود رمان‌های «هری پاتر» بریتانیایی هستند، بنابراین روند فیلم‌سازی هم بسیار بر استعدادهای خود بریتانیا متمرکز بود. بینندگان ممکن است تعجب کنند که هیچ بازیگر آمریکایی میان بازیگران نقش‌های اصلی هشت فیلم «هری پاتر» پیدا نمی‌شود. جی. کی. رولینگ اطمینان حاصل کرده بود که کارگردان فیلم‌ها، کریس کلمبوس، فقط از بازیگران بریتانیایی استفاده کند. خبری از طیف وسیعی از بازیگران هالوودی در هیچ‌کجای فیلم نیست. در طرف مقابل، بسیاری از اسطوره‌های هنر بازیگری بریتانیا به جای شخصیت‌های مختلف این فیلم‌ها ایفای نقش می‌کنند. کسانی چون دیم مگی اسمیت، آلن ریکمن، کنت برانا، جیم برادبنت و رالف فاینس.

۸) چند تایی میان‌وعده‌ی هری پاتری برای خوردن و لذت‌بردن وجود دارد

هری و رون و هرمیون

تماشای هری پاتر یک تجربه‌ی سینمایی کامل است و مثل هر تجربه‌ی سینمایی دیگر، میان‌وعده‌ها هم بخشی از آن هستند. غذاهای معروف بی‌شماری در دنیای «هری پاتر» وجود دارد که ماگل‌ها می‌توانند برای خودشان درست کنند؛ از غذاهای کلاسیک بریتانیایی مانند فیش‌اندچیپس بگیر، تا شکلات‌های جادویی مانند قورباغه‌شکلاتی. توصیه می‌کنیم که با استفاده از دستورپخت‌های موجود در اینترنت، برخی از این میان‌وعده‌های نام‌آشنا را برای خودتان درست کنید و همراه با تماشای فیلم‌ها، میل کنید. وبسایت برادران وارنر هم تعدادی میان‌وعده برای شکموهایی که نمی‌خواهند مهارت‌های آشپزی‌شان را بیازمایند، برای فروش گذاشته.

۷) دنباله‌ی داستان «هری پاتر»، نمایشنامه‌ای با عنوان «فرزند نفرین‌شده» است

تئاتر هری پاتر

به عنوان یک تازه‌وارد در جهان هری پاتر، دیدن عناوین متعدد و جورواجور تنها و تنها سبب سردرگمی‌مان می‌شود. «فرزند نفرین‌شده» قطعه‌ای دیگر از پازل بزرگ هری پاتر است که باید با آن آشنا شویم. این کتاب، در اصل نمایشنامه‌ای برای یک تئاتر است که به آینده‌ی مجموعه تمرکز دارد و در وست‌اند روی صحنه رفته. گرچه اجراهایی از این نمایشنامه در سرتاسر جهان هست، اما بهتر این است که نمایشنامه‌ی چاپ‌شده‌ی آن را بخوانید. چرا که در هر صورت، بلیت‌ها بسیار گرانند و نمایش‌ها در دسترس مردم همه‌ی نقاط جهان نیستند. در نهایت، فراموش نکنید که این نمایشنامه در ادامه‌ی هری پاتر رخ می‌دهد و اگر اشتباهاً آن را پیش از خود «هری پاتر»ها بخوانید، بسیاری از داستان برایتان لو می‌رود.

فیگور مدل هری پاتر کد 5

۶) منابعی برای جستجوی بیشتر در جهان هری پاتر

موسسان مدرسه‌ی هاگوارتز

وقتی که هری پاتر را شروع می‌کنید، با حجم زیادی از اطلاعات روبرو خواهید شد که باید برای فهمیدن داستان، آن‌ها را یاد بگیرید. در غیر این صورت، فیلم‌ها و کتاب‌ها و ترکیب این دو، گیج‌کننده خواهد بود. ویزاردینگ‌ورلد، که پیش‌تر با نام پاترمور فعالیت می‌کرد، یک منبع عظیم برای جستجوی جزئیات بیشتر درباره‌ی هری، دوستانش و باقی جهان داستان است. چیزهای زیادی برای کشف‌کردن در سایت ویزاردینگ‌ورلد وجود دارد. از حقایق درباره‌ی کتاب‌ها گرفته تا مطالبی که توسط خود جی. کی. رولینگ نوشته شده‌اند. برای درک راحت‌تر و بیشتر جهان «هری پاتر»، هواداران تازه‌وارد باید حتماً سری به سایت‌هایی مانند ویزاردینگ‌ورلد بزنند و نگاهی به مطالبشان بیندازند.

۵) «هری پاتر» تعدادی بازی کامپیوتری هم دارد

بازی هاگوارتز لگسی

تعدادی بازی کامپیوتری براساس هری پاتر ساخته شده که از داستان‌های خود فیلم گرفته تا ورزش‌هایی مانند کوییدیچ را پوشش می‌دهند. برخی از این بازی‌ها، بسیار جذابند. نسخه‌ی لگوی «هری پاتر» می‌تواند همه‌ی اعضای خانواده را سرگرم کند و از این رو، تجربه‌ی آن را توصیه می‌کنیم. اما برای کسانی که تجربه‌ی یک بازی کامپیوتری همه‌جانبه جهان‌آزاد می‌خواهند، بی‌شک نسخه‌ی تازه‌منتشر‌شده‌ی هاگوارتز لگسی می‌تواند به‌یادماندنی باشد.

۴) بازدید از «جهان جادویی هری پاتر» ارزشش را دارد

کوچه‌ی دیاگون

پس از تمام‌کردن کتاب‌ها و فیلم‌ها، طرفداران ممکن است از خود بپرسند که چه کار بیشتری می‌توان کرد؟ بازدید از «جهان جادویی هری پاتر» که در استودیو یونیورسال اورلاندو قرار دارد، یکی از گزینه‌هاست. اما مخاطبان ممکن است بپرسند که واقعاً این بازدید ارزشش را دارد؟ بسیاری از مخاطبان قدیمی مجموعه خواهند گفت: صد البته.

اما پیشنهاد می‌کنیم قبل از بازدید، به توصیه‌هایی که در این‌باره نوشته‌شده توجه کنید. چرا که وارد فضایی عظیم می‌شوید اما زمانی محدود دارید. و خوب می‌شود اگر بتوانید همه‌ی بخش‌های مهم را ببینید.

۳) تور گردشگری برادران وارنر باید حتماً تجربه شود

دامبلدور و معلمان مدرسه‌ی هاگوارتز

به کسانی که به بریتانیا سفر می‌کنند، پیشنهاد می‌کنیم که حتماً سری به تور گردشگری برادران وارنر بزنند. در این تور، شما می‌توانید در همان مکان‌هایی پرسه بزنید که فیلم‌های هری پاتر در آن‌ها ضبط شده‌اند. پرایوت‌درایو، تالار بزرگ، کوچه‌ی دیاگون، وزارت سحر و جادو و بسیاری مکان‌های دیگر در این تور گنجانده شده‌اند. همچنین لوازم صحنه و لباس‌ها و جلوه‌های ویژه‌ی استفاده‌شده در فیلم‌ها هم در این تجربه به نمایش گذاشته می‌شود.

۲) کتاب‌های صوتی استیون فرای بسیار شنیدنی هستند

استیفن فرای

یک راه دیگر برای مواجهه با جهان داستانی «هری پاتر» برای کسانی که نه می‌خواهند فیلم تماشا کنند و نه امکان خواندن کتاب‌ها را دارند، گوش دادن به کتاب‌های صوتی هری پاتر است. اسیون فرای دوست‌داشتنی که موردعلاقه‌ی بسیاری از هنردوستان است، کتاب‌های هری پاتر را صوتی کرده تا کسانی که مخاطبین کتاب‌های صوتی هستند هم بتوانند با «هری پاتر» آشنا شوند.

کتاب هری پاتر و سنگ جادو اثر جِی. کِی. رولینگ نشر کتابسرای تندیس

۱) به زودی شاهد عرضه‌ی سریالی بر اساس داستان هری پاتر خواهیم بود

سریال هری پاتر

سریال جدید «هری پاتر» که به زودی عرضه می‌شود، می‌تواند بهترین نقطه‌ی شروع برای کسانی باشد که می‌خواهند وارد این جهان جادویی شوند. برادران وارنر اعلام به تازگی اعلام کرده‌اند که قصد دارند با همکاری اچ‌بی‌او، سریال تلوزیونی هری پاتر را بسازند. این سریال ۱۰ فصله خواهد بود و بنا دارد به تمام جزئیات کتاب بپردازد و کاستی‌های فیلم‌ها را جبران کند. از همین رو، یکی نقطه‌ی شروع بسیار عالی برای کسانی است که تا به حال مواجهه‌ای با هری پاتر نداشته‌اند.

منبع: Screen Rantبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما