آب‌وهوا چگونه بر کامپیوتر شما اثر می‌گذارد؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
هشدار دمای سرد شدید برای رایانه

کامپیوتر شما شکست‌ناپذیر نیست و عوامل داخلی و خارجی زیادی وجود دارند که می‌توانند بر نحوه‌ی عملکرد رایانه‌ی شما تأثیر بگذارند، از جمله آب‌وهوا. اما محیط اطراف شما چگونه می‌تواند بر رایانه‌ی شخصی شما تأثیر بگذارد و برای حفظ آن در بهترین شرایط چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

اگر چه اغلب در شرایط متعادلی از نظر دما و رطوبت مشغول کار با رایانه هستید اما گاهی ممکن است ناچار شوید از لپ‌تاپ یا کامپیوتر رومیزی خود در شرایط متفاوتی استفاده کنید و اینجاست که اثر آب‌وهوا روی مجموعه‌ی سخت‌افزاری شما اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

گرما چگونه بر رایانه‌ی شما تأثیر می‌گذارد؟

همه‌ی ما می‌دانیم که دمای بسیار بالا و وسایل الکترونیکی خیلی با هم سازگار نیستند. اگر چه طبیعی است که رایانه‌ی شما هنگام استفاده گرم شود، مخصوصا اگر در حال پخش جریانی، بازی یا انجام کارهای زیادی به‌طور هم‌زمان هستید، اما نقطه‌ای وجود دارد که رسیدن به آن می‌تواند مشکل‌ساز شود.

داغ شدن پردازنده

گرمای داخلی بیش از حد بر اثر از آزاد شدن انرژی رایانه باعث کاهش سرعت رایانه‌ی شما می‌شود، چون در این شرایط مادربرد اغلب از پردازش و استفاده از هارد دیسک می‌کاهد تا آسیب را به حداقل برساند. فن‌های رایانه‌ی شما هم ممکن است به سختی کار کنند تا رایانه را خنک کنند که معمولا بسته به گرم شدن قطعات مختلف، صدای چرخش ضعیف یا بلندی خواهند داشت.

گرمای خروجی قطعات داخلی، باعث بروز بیشتر وقایع گرمای بیش از حد کامپیوتر می‌شود. اما گرمای خارجی چگونه بر رایانه‌ی شخصی شما تأثیر می‌گذارد؟

طبق اعلام دانشگاه ایالتی آریزونا، بالاترین دمای ثبت شده در سیاره‌ی ما ۵۶.۷ درجه‌ی سانتی‌گراد (۱۳۴ درجه‌ی فارنهایت) است. این ثبت مربوط به بیش از صد سال پیش بوده است و ما هنوز دمایی به این داغی یا بیشتر از آن را تجربه نکرده‌ایم.

برای یک انسان، این دمای خیلی خوشایندی نخواهد بود اما در مورد سخت‌افزار رایانه موضوع متفاوت است. هر چیزی زیر ۶۰ درجه‌ی سانتی‌گراد (۱۴۰ درجه‌ی فارنهایت) کاملا ایمن است. اما هنگامی که رایانه‌ی شما از ۷۰ درجه‌ی سانتی‌گراد (۱۵۸ درجه‌ی فارنهایت) عبور می‌کند، عاقلانه‌تر است که برای خنک کردن آن اقدام کنید.

بسیار بعید است که دمای خارجی به تنهایی به رایانه‌ی شما آسیب برساند. اما به این معنی هم نیست که اصلا روی آن تأثیری ندارد.

لپ تاپ 15.6 اینچی ایسوس مدل Vivobook F512J-UH51T-i5 12GB 256SSD - کاستوم شده

یک مطالعه توسط Puget Systems یک رابطه‌ی خطی بین دمای خارجی (محیطی) و داخلی رایانه‌ی شخصی پیدا کرده است. این مطالعه نشان داد که در زمان استفاده نکردن از رایانه، زمانی که دمای محیط ۱ درجه‌ی سانتی‌گراد زیاد می‌شود، دمای CPU هم به میزان ۱ درجه‌ی سانتی‌گراد (۳۳.۸ درجه‌ی فارنهایت) افزایش می‌یابد. این روند در زمان فعال بودن CPU هم همین‌طور بود.

دمای خارجی بر GPU هم تأثیر می‌گذارد. همین مطالعه نشان داد که افزایش ۱ درجه‌ای محیط بیرونی دمای GPU را به میزان ۱ درجه‌ی سانتی‌گراد افزایش می‌دهد. و هنگامی که این قطعه فعال است، دمای آن ۰.۵ درجه‌ی سانتی‌گراد به ازای هر ۱ درجه‌ی سانتی‌گراد افزایش دمای خارجی افزایش می‌یابد.

بنابراین، اگر رایانه‌ی شما در حال حاضر به دلیل نیاز به پردازش قوی، در دمای بالایی قرار دارد و دمای محیط هم بالا است، احتمال گرم شدن بیش از حد آن وجود دارد. این میتواند منجر به تاب برداشتن شود، پدیدهای که باعث میشود برخی از اجزای شما مانند مادربرد در دماهای شدیدتر کوچک شوند، منبسط شوند یا حتی ذوب شوند. البته، این خبر بدی برای رایانه شخصی شما است و ممکن است باعث آسیب جبران ناپذیری شود که می تواند سخت افزار شما را برای همیشه از بین ببرد.

علاوه بر تاب خوردگی، دمای بالا می تواند باعث کندی سرعت پردازش و حتی هنگ کردن یا خرابی رایانه شود. آن‌طور که می‌دانیم، فن‌ها برای کاهش این افزایش دما وارد عمل می‌شوند و این می‌تواند کار را برای رایانه‌ی شما حتی سخت‌تر کند، چون باید از قدرت بیشتری برای خنک کردن سخت افزار استفاده کند که به نوبه‌ی خود می‌تواند گرمای بیشتری را هم آزاد کند.

اگر این امر به‌طور مرتب اتفاق بیفتد، به دلیل استرس و فرسودگی عمومی می‌تواند طول عمر رایانه‌ی شخصی شما را کوتاه کند.

علاوه بر این، بدنه‌ی خارجی رایانه می‌تواند جریان هوا را بیشتر محدود کند و دما را بالا ببرد. به همین دلیل عاقلانه است که محیط اطراف خود را چه با تهویه‌ی مطبوع یا یک فن رومیزی خنک نگه دارید، تا کامپیوتر شما مشکلی نداشته باشد. دور نگه داشتن رایانه‌ی شخصی از نور مستقیم خورشید نیز می‌تواند به خنک نگه داشتن آن در روزهای گرم کمک کند.

لپ تاپ در هوای سرد

سرما چگونه بر رایانه شما تأثیر می‌گذارد؟

در حالی که دمای بیرونی تا سطح بالایی خطر زیادی برای رایانه‌ی شخصی شما ایجاد نمی‌کند، اما دمای خارجی پایین می‌تواند چنین کاری انجام دهد.

به گفته‌ی Alphr یک کامپیوتر معمولی تمایل دارد در وضعیت آب‌وهوا با دمای ۱.۷ درجه‌ی سانتی‌گراد (۳۵ درجه فارنهایت) کار خود را متوقف کند. همان‌طور که احتمالا می‌دانید، برای مناطق خاصی از جهان رسیدن تا چنین دماهایی به خصوص در طول زمستان مرسوم است.

با این حال، به ندرت پیش می‌آید که محیط داخلی اتاق به چنین دمای بسیار پایینی برسد و اغلب نمی‌بینید که رایانه‌های شخصی رومیزی و لپ‌تاپ‌ها مخصوصا در روزهای بسیار سرد در بیرون استفاده می‌شوند. اگر مطمئن هستید که محیط داخلی شما در سردترین روزها نسبتا گرم نگه داشته می‌شود، می‌توانید انتظار داشته باشید که رایانه‌ی شما به طور معمول کار کند.

رطوبت چگونه بر رایانه شما تأثیر می‌گذارد؟

پنجره بارانی

رطوبت به میزان غلظت آب در هوا اشاره دارد. وضعیت آب‌وهوا با درصد رطوبت بالا ممکن است برای ما انسان‌ها بسیار ناخوشایند باشد، زیرا نفس کشیدن و ادامه‌ی روز بدون احساس گرمای فوق‌العاده، سخت‌تر می‌شود اما وضعیت کامپیوتر شخصی در محیط مرطوب چگونه است؟

اگر چیزی باشد که رایانه‌های شخصی ما از آن متنفر باشند، آب است. آسیب بر اثر آب می‌تواند به شکل‌های مختلف ظاهر شود و مشکلات پرهزینه‌ای را برای شما و دستگاهتان ایجاد کند.

اگر رطوبت بالا باشد، قطعات سخت‌افزاری رایانه‌ی شخصی ممکن است در معرض خطر باشند. آب می‌تواند باعث خوردگی و خطاهای الکتریکی در رایانه شود که گاهی اوقات به قطعات سخت‌افزاری غیرقابل تعمیر آسیب می‌رساند.

لپ تاپ 15.6 اینچی لنوو مدل IdeaPad 3 15ITL6-i5 1155G7 8GB 1HDD MX350

هنگام فعالیت رایانه هوا از طریق فن‌های آن در کل سیستم جریان می‌یابد. اگر این هوا بسیار مرطوب باشد، می‌تواند محیطی با بخار آب در کامپیوتر ایجاد کند. اگر این بخار آب در رایانه‌ی شخصی شما با سرد شدن هوا متراکم شود، می‌تواند مشکلات زیادی ایجاد کند. طولی نمی‌کشد که چند قطره آب به قطعات سخت افزاری آسیب برساند. حتی برای ایجاد مشکل بر اثر رطوبت نیازی به ریزش قطرات آب نیست. اگر محیط اطراف شما به اندازه‌ی کافی مرطوب باشد، ممکن است کامپیوتر دچار مشکل شود.

توجه داشته باشید که سطوح اندک رطوبت به هیچ وجه نباید روی رایانه‌ی شما تأثیر بگذارد. فقط رطوبت زیاد است که در این مورد ایجاد خطر می‌کند. با این حال، اگر می‌خواهید احتمال آسیب توسط رطوبت را کاهش دهید، از فن‌هایی در محیط اطراف خود استفاده کنید تا هوا را به خوبی به گردش درآورند. همچنین برای جلوگیری از رطوبت می‌توانید از یک رطوبت‌گیر در نزدیکی رایانه استفاده کنید.

لپ تاپ پشت پنجره باران؛ کار با لپ تاپ در آب و هوای بارانی

رایانه‌ی شما در برابر شرایط حساس است

دمای بسیار بالا و پایین و همچنین رطوبت شدید می‌تواند تأثیر منفی بر رایانه‌ی شما داشته باشد. با این حال، این موارد تنها در شرایط شدیدتر صادق است. اگر هنگامی که آب‌وهوا در محیط بیرون سخت و شدید است، خانه یا محل کار خود را به‌طور مؤثر گرم و خنک نگه می‌دارید و گردش هوا را هنگام رطوبت بالا در نظر می‌گیرید، کامپیوتر شما باید از نظر تأثیر آب‌وهوا سالم بماند.

منبع: Make Use Of

پرسش‌های متداول درباره‌ی اثر آب و هوا بر رایانه
آیا آب و هوای بیرونی روی فعالیت کامپیوتر اثر می‌گذارد؟
بله، همان‌طور که اشاره شد علاوه بر دمای خود قطعات به دلیل اتلاف انرژی به صورت گرما، آب و هوای محیط بیرونی هم روی قطعات مختلف اثر می‌گذارد و در شرایط شدید ممکن است به رایانه آسیب برسد.
گرم شدن روی رایانه بیشتر اثر دارد یا سرد شدن؟
کامپیوترها معمولا تا دماهای حدود ۶۰ درجه به خوبی فعالیت می‌کنند، بنابراین اغلب با دماهای محیطی بالا مشکلی ندارند اما این وضعیت برای دمای سرد متفاوت است و معمولا در حدود ۱ درجه‌ی سانتی‌گراد فعالیت آن‌ها متوقف می‌شود.
برای کاهش اثر آب‌وهوا روی کامپیوتر و جلوگیری از خراب شدن چه کاری باید انجام داد؟
طبق راهنمای بیان شده، بهتر است همواره از شرایط متعادل دمایی محیط فعالیت با رایانه مطمئن شوید و گردش هوا در خانه یا محیط کار یا خانه به صورت کامل انجام شود تا از اثر مخرب رطوبت روی کامپیوتر جلوگیری شود.


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

یک دیدگاه
  1. mahan

    مطلب بسیار خوبی بود استفاده بردم. من مثلا خودم اتاقم زمستون خیلی سرده و کامپیوتر دمای خوبی داره ولی الان تابستان که هستیم تا ۱۰ درجه گرمتر میشه اگه اتاق گرم و فناش خاموش باشه !

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما