۸ روش ساده برای تشخیص تخم مرغ سالم

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
خون در تخمه مرغ

تخم‌مرغ یکی از مواد پروتئینی عالی است که در خود ویتامین‌های زیادی مثل A و E را به همراه انواع پروتئین و مواد معدنی مختلف جای داده است. متخصصین تغذیه می‌گویند هر فرد بالغ می‌تواند روزانه یک تخم‌مرغ و در هفته ۵ تخم‌مرغ مصرف کند. اما دسترسی به تمام این مواد مغذی در صورتی امکان‌پذیر است که تخم‌مرغ تازه و سالم مصرف کنید. اما شاید از خودتان بپرسید چگونه بفهمیم تخم مرغ سالم است؟

در این مطلب از دیجی‌کالا مگ تصمیم گرفتیم ۸ روش ساده برای تشخیص تخم مرغ سالم از ناسالم را برای شما بنویسیم تا از این به بعد بتوانید به راحتی سالم‌ترین و بهترین تخم‌مرغ‌ها را بخرید.

راه‌های تشخیص تخم مرغ سالم

قاطی شدن زرده و سفیده

تمام تخم‌مرغ‌هایی که این روزها در فروشگاه‌ها وجود دارند یک فرآیند بازرسی بهداشتی مناسب را گذرانده‌اند و سالم هستند. اما انتخاب تخم‌مرغ با کیفیت بالاتر از بین این‌ها نیاز به بررسی چند نکته دارد که در این بخش آن‌ها را یاد می‌گیرید.

🥚اولین روش تشخیص تخم مرغ سالم، بررسی محل نگهداری آن است. همیشه تخم‌مرغ‌هایی را انتخاب کنید که در یخچال نگهداری می‌شوند. قرار داشتن تخم‌مرغ در دمای بیش از ۷ درجه باعث فساد و همچنین ایجاد بیماری‌هایی مثل سالمونلا (شایع‌ترین عامل مسمومیت غذایی) می‌شود.

🥚ساده‌ترین راه تشخیص تخم مرغ سالم، ظاهر آن است. تخم‌مرغ‌هایی با پوست ترک خورده را انتخاب نکنید. سالمونلا می‌تواند به از طریق همین ترک‌ها به داخل تخم‌مرغ نفوذ کند.

🥚برای تشخیص تخم مرغ سالم از ناسالم، تاریخ پخش آن را بررسی کنید. هرچه خرید شما به تاریخ پخش نزدیک‌تر باشد، کیفیت تخم‌مرغ بالاتر است. همچنین بعد از خرید می‌توانید تا ۵ هفته تخم‌مرغ‌ها را در یخچال نگهداری کنید.

🥚تخم‌مرغ را بو بکشید، اگر بوی عجیب و نامطبوعی نداشت یعنی سالم است.

🥚برای تشخیص تخم مرغ خراب، آان را تکان دهید و به صدایش گوش کنید. اگر صدایی نداشته باشد یعنی سالم است، اما وقتی در حال تکان خوردن صدا می‌دهد، یعنی فاسد شده است.

🥚برای تشخیص سالم بودن تخم مرغ آن را در یک لیوان آب قرار دهید. اگر به کف لیوان رفت و کمی زاویه‌دار ایستاد یعنی بسیار تازه بوده و نهایتا ۱ هفته از تولید آن گذشته است. اگر سمت باریک‌تر آن به سمت ته ظرف قرار گرفت و همان‌جا باقی ماند یعنی ۳ هفته از تولید آن گذشته است. اما اگر روی آب ماند و پایین نرفت یعنی فاسد شده و نباید آن را مصرف کنید.

🥚اگر بعد از شکستن تخم‌مرغ متوجه وجود لکه‌ی خون در آن شدید یا زرده و سفیده با هم مخلوط شده بودند، از مصرف آن خودداری کنید.

🥚تخم‌مرغ را روی یک سطح صاف بچرخانید، اگر به راحتی چرخید سالم است در غیر این صورت تخم‌مرغ فاسد شده است.

بهترین روش نگهداری از تخم‌مرغ

تشخیص تخم مرغ سالم

نگهداری تخم‌مرغ در یخچال یکی از بهترین روش‌ها برای تازه نگه داشتن آن است. دمای ۴ تا ۴.۵ سانتی‌گراد بهترین دما برای نگهداری تخم‌مرغ‌ها است. تخم‌مرغ‌ها را از جعبه‌ی خود خارج کرده و در یک ظرف، دور از مواد غذایی با عطر و بوی تند، قرار دهید.

برای جلوگیری از فساد تخم‌مرغ نباید آن را از قبل بشویید. تخم‌مرغ‌ها را بدون شست‌وشو در یخچال بگذارید و هر زمانی که قرار بود مصرف کنید پوست آن‌ها را بشویید. اگر آلودگی روی پوست وجود دارد می‌توانید با یک دستمال خشک پاک کنید.

جا تخم مرغی زرین مدل Lock

مرور کلی

شاید در نگاه اول تشخیص تخم مرغ سالم از ناسالم کار سختی باشد، اما وقتی روش‌های ساده‌ی انتخاب تخم‌مرغ سالم را بدانید دیگر کار سختی نیست. در این مطلب ۸ روش برای تشخیص تخم مرغ سالم و همچنین ۲ روش عالی برای تازه نگه داشتن آن‌ها را به شما آموزش دادیم. اگر شما هم تجربه‌ای در این مورد دارید حتما برایمان در بخش کامنت‌ها بنویسید.

منبع: saudereggs

پاسخ به چند پرسش پرتکرار
در هفته چندبار تخم‌مرغ بخوریم؟
به توصیه‌ی متخصص‌های تغذیه هر فرد بالغ می‌تواند روزانه ۱ عدد تخم‌مرغ و در طول هفته جمعا ۶ عدد تخم‌مرغ مصرف کند. البته اگر میزان کلسترول خون شما بالا است و قصد دارید هر روز تخم‌مرغ مصرف کنید، توصیه می‌کنیم تخم‌مرغ‌ها را بدون زرده مصرف کنید تا سلامت‌تان با خطر جدی روبه‌رو نشود.
هر کیلو تخم‌مرغ چند عدد است؟
هر یک کیلوگرم تخم‌مرغ حدودا ۱۵ عدد است و هر شانه تخم‌مرغ ۳۰ عددی وزنی حدود ۲ کیلوگرم دارد.
مصرف شیر با تخم‌مرغ مشکلی ندارد؟
مصرف شیر و تخم‌مرغ همراه با هم، در صورتی که برای پخت مواد غذایی به کار برود مشکلی ندارد. اما مصرف آن‌ها به صورت خام می‌تواند باعث ایجاد واکنش‌های آلرژیک شود، سطح کلسترول را افزایش دهد و فرآیند هضم را مختل کند. همچنین توصیه می‌شود در وعده‌ی صبحانه شیر و تخم‌مرغ آب‌پز یا سرخ شده را همراه با هم مصرف نکنید.
علت شل بودن سفیده تخم مرغ چیست؟
اگر سفیده‌ی تخم‌مرغ شل‌تر از حالت معمول است می‌تواند نشانه‌ی فساد آن باشد؛ پس بهتر است اصلا آن را مصرف نکنید.
لکه های خونی در تخم مرغ چگونه به وجود می‌آیند؟
وقتی زرده بالغ می‌شود خط شکاف یا استیگما از کیسه‌ی زرده جدا می‌شود. گاهی این جدا شدگی باعث پاره شدن رگ خونی می‌شود و این خون در زرده‌ی تخم‌مرغ پخش می‌شود.


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما