آجر یوگا چیست، چه کاربردهایی دارد و چگونه باید از آن استفاده کنید؟

۲۱ بهمن ۱۴۰۲ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
تمرین یوگا با آجر یوگا

اگر به دنبال راهی برای بهبود تمرینات یوگا هستید، آجر یوگا ابزار مفیدی برای شما خواهد بود. آجر یوگا می‌تواند به بهبود انعطاف‌پذیری و قدرت حرکات بدنی هم برای مبتدیان یوگا و هم برای کسانی که مدتی است یوگا کار می‌کنند، کمک کند. برخی از در تمرین یوگای خود از لوازم جانبی مانند آجر یوگا استفاده نمی‌کنند چون معتقدند که این ابزارها ممکن است مانع حرکت آن‌ها شود. بااین‌حال، استفاده از آجرهای یوگا می‌تواند به پیشرفت سریع حرکات یوگای شما کمک کند. در این مقاله، انواع و مزایای آجرهای یوگا، نکات مهم برای انتخاب آن و راه‌های استفاده از این ابزار یوگا در تمرینات را می‌خوانید.

چرا باید از آجر یوگا استفاده کنیم؟

آجرهای یوگا ابزارهایی واقعا هوشمندانه هستند که به شما کمک می‌کنند تا تمرینات یوگا و سلامت جسمانی خود را بهبود بخشید. مزایای این ابزار ورزشی که باعث محبوبیت آن شده، عبارت‌اند از:

 • افزایش قدرت بالاتنه؛
 • تمرین هم‌ترازی صحیح؛
 • محافظت و افزایش قدرت مچ دست؛
 • اجرای دقیق‌تر حرکات یوگا.

انواع آجر یوگا

انواع آجرهای یوگا بر اساس مواد سازنده و اندازه‌ی آن‌ها متفاوت هستند.

آجر یوگا مدل TSE بسته 2 عددی

انواع آجر یوگا بر اساس مواد سازنده

آجرهای یوگا بر اساس مواد سازنده به ۳ دسته‌ی کلی تقسیم می‌شوند. این مواد عبارت‌اند از:

 • فوم: آجر یوگا فومی نرم‌تر و سبک‌تر از دو نوع دیگر است. این نوع آجر یوگا برای مبتدیان بهترین است زیرا استفاده از آن در حرکات حمایتی راحت‌تر است. اگر به خرید آجر یوگا ارزان فکر می‌کنید، آجر یوگا فومی یکی از بهترین گزینه‌های شما خواهد بود.
 • چوب پنبه: برخی افراد احساس می‌کنند که آجر یوگا چوب پنبه‌ای قدرت کافی را ندارد یا بیش از اندازه سبک است. بااین‌حال، چوب پنبه یکی از بهترین گزینه‌ها برای مبتدیان محسوب می‌شود زیرا نرم‌تر از آجرهای چوبی و سنگین‌تر آجر یوگا فومی است. این آجر یوگا گزینه‌ای سازگار با محیط زیست به شمار می‌رود و معمولا بیشتر از آجر یوگا فومی دوام می‌آورد.
 • چوب: آجرهای یوگا در ابتدا به شکل چوبی بودند. امروزه معمولا آجر یوگا چوبی از بامبو ساخته می‌شود. این آجرها بسیار سخت‌تر از آجرهای فوم هستند. بنابراین، نمی‌توان گفت این نوع آجر برای مبتدیانی که می‌خواهند از آن در حرکات ترمیمی استفاده کنند، بهترین است. مزیتی که این آجر دارد، این است که برای همیشه دوام می‌آورد و بسیار محکم است. بااین‌حال، این آجر یوگا قیمت بیشتری دارد. این آجر وقتی عرق می‌کنید، قدرت خود را از دست می‌دهد.

انواع آجر یوگا بر اساس اندازه

مردی با آجر یوگا تمرین می‌کند

به طور کلی، آجر یوگا ۳ اندازه‌ی مختلف دارد:

 • ۲۲.۸۶ سانتی‌متر در ۱۵.۲۴ سانتی‌متر در ۱۰.۱۶ سانتی‌متر که ضخیم‌تر از آجرهای عادی است.
 • ۲۲.۸۶ سانتی‌متر در ۱۵.۲۴ سانتی‌متر در ۷.۶۲ سانتی‌متر که اندازه متوسط آجر یوگا محسوب می‌شود.
 • ۲۲.۸۶ سانتی‌متر در ۱۵.۲۴ سانتی‌متر در ۵.۰۸ سانتی‌متر که نازک‌تر از آجر یوگای عادی است.

اگر دست‌های کوچک‌تری دارید، ضخیم‌ترین آجر یوگا برای شما مناسب نیست چون در دست گرفتن آن برایتان دشوار خواهد بود. در چنین شرایطی، آجرهای نازک یوگا برایتان مفید خواهند بود انعطاف‌پذیر هستند و از حرکات شما حمایت می‌کنند.

مبتدیان یوگا باید از آجرهایی که اندازه‌ی متوسطی دارند، استفاده کنند. این آجرها معمولا نقطه‌ی شروع خوبی برای همه هستند. می‌توانید این آجرها را به روش‌های مختلف بچرخانید تا کوتاه‌تر یا بلندتر شوند.

انتخاب بهترین آجر یوگا

شاید فکر کنید که آجر یوگا خارجی بهترین نوع آجر یوگا برای همه است اما مسئله به این سادگی نیست. آجرهای یوگا از نظر وزن، دوام، درصد جذب عرق، استحکام و مقرون‌به‌صرفه بودن انواع مختلفی دارند. انتخاب بهترین آن‌ها به نوع کلاس یا سبک یوگای شما و همچنین بودجه و ترجیحات شخصی شما بستگی دارد.

کاربردهای آجر یوگا

آجر یوگا ممکن است بسته به حالتی که در آن به کار می‌رود و دلیل استفاده از آن به روش‌های مختلفی استفاده شود. برخی از روش‌های رایج برای استفاده از آجرهای یوگا را در ادامه می‌خوانید.

بهبود پشتیبانی و ثبات

قرار دادن یک آجر یوگا زیر دست‌ها یا پاها به پشتیبانی و ثبات در حرکات پایه‌ی یوگا مانند حرکت سگ رو به پایین کمک می‌کند. استفاده از آجر یوگا در این روش، فضای بیشتری ایجاد می‌کند تا بدن فرم بهتری داشته باشد و با کاهش فاصله میان دست‌ها و زمین، فشار را از روی مفاصلی مانند مچ دست کم می‌کند.

آجر یوگا مدل VioBlu-1800

افزایش قد

یکی از روش‌های رایج استفاده از آجرهای یوگا این است که فاصله‌ی فرد تا زمین را افزایش می‌دهند. به این ترتیب، اگر انعطاف‌پذیری یا حفظ تعادل مانعی برای حرکت یوگا باشد، با استفاده از آجر یوگا آن حرکت ساده‌تر انجام می‌شود. استفاده از آجر یوگا به شما این امکان را می‌دهد که به جای تلاش برای انجام یا حفظ یک حرکت روی فرم بدن و نحوه‌ی نفس کشیدن تمرکز کنید.

تغییر

استفاده از آجر یوگا برای انجام حرکات یوگا

آجرهای یوگا می‌توانند به ساده‌تر یا دشوارتر شدن حرکات یوگا کمک کنند. به عنوان مثال، در ژست کبوتر، آجر را زیر لگن خود قرار دهید تا در زیر باسن فضای بیشتری ایجاد شود. به این ترتیب، افرادی که تحرک لگن ندارند، می‌توانند این ژست را به‌سادگی انجام دهند. از سوی دیگر، استفاده از آجر در حرکت سگ برای ایجاد کشش بیشتر فضای بیشتری ایجاد می‌کند و به بهبود این حرکت برای کسانی که بدنشان انعطاف‌پذیری لازم را ندارد، کمک می‌کند.

هم‌ترازی

آجر یوگا می‌تواند به هم ترازی و انجام حرکات یوگا که در آن‌ها برای قرار گرفتن در موقعیت به جای درگیری عضلات، به انعطاف‌پذیری تکیه می‌کنید، کمک کند. به طور مثال، قرار دادن یک آجر یوگا میان ران‌ها می‌تواند به فعال شدن عضلات داخلی ران‌ها و بهبود هم‌ترازی در  ژست جنگجو  کمک کند. نگه داشتن یک آجر یوگا میان آرنج‌ها در ژست کلاغ نیز متصل شدن قفسه‌ی سینه و پشت بازو به یکدیگر را تضمین می‌کند.

ژست‌های ترمیمی

استفاده از آجرهای یوگا به حمایت از بدن در حالت‌های ترمیمی کمک می‌کند. این آجرها حرکات را آرام‌تر می‌کند و باعث کاهش تنش در انجام این حرکات می‌شود. به عنوان مثال، استفاده از یک بلوک در زیر کمر در حرکت پل  یا میان شانه‌ها در ژست ماهی به ساده‌تر شدن این حرکات کمک می‌کند.

آجر یوگا مدل TSE بسته 2 عددی

نحوه‌ی استفاده از آجرهای یوگا

آجرهای یوگا را می‌توان به روش‌های مختلفی استفاده کرد اما بهترین روش‌های استفاده از این ابزارهای ورزشی در حرکات کششی، حرکات استحکام‌بخشی و پشتیبانی خلاصه می‌شود. برای اینکه با این کاربردها بهتر آشنا شوید، یک نمونه از هر کدام را توضیح می‌دهیم.

حرکات کششی

در حرکات کششی از آجر یوگا استفاده می‌شود تا هم‌ترازی و کشش بیشتر در آن حرکت ایجاد شود. وقتی در حالتی هستید که احساس می‌کنید برای ماندن در آن به نیروی بیشتری نیاز دارید، باید از آجر یوگا استفاده کنید. در غیر این صورت، هم‌ترازی لازم را نخواهید داشت و حرکت مورد نظر را به درستی انجام نخواهید داد.

استفاده از آجرهای یوگا به شما کمک می‌کند تا بیش از حد خود را تحت فشار نگذارید، هم‌ترازی خود را بهبود ببخشید و در حرکات خود انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشید. تقریبا هر زمان که دستان شما نتوانند زمین را لمس کنند، آجر یوگا برایتان مفید خواهد بود. در چنین شرایطی، می‌توانید دست‌ها را روی ساق یا مچ پا قرار بدهید اما با آجر یوگا ثبات و راحتی بسیار بیشتری خواهید داشت. به این ترتیب، می‌توانید حرکت یوگای مورد نظر را ساده‌تر انجام بدهید و انعطاف‌پذیری بیشتری هم خواهید داشت.

نمونه کاربرد آجر یوگا در حرکت کششی مثلث

دفعه‌ی بعد که ژست مثلثی را انجام می‌دهید، اگر نمی‌توانید دست‌تان را به زمین برسانید، به جای اینکه مچ یا ساق پای خود را بگیرید، از یک آجر یوگا استفاده کنید. دلیل اینکه نمی‌توانید دست خود را به زمین برسانید، سفت شدن ماهیچه‌ی همسترینگ شما است. ژست مثلثی یک ژست عالی برای بهبود هم‌ترازی خواهد بود اما گاهی انجام دادن این حرکت دشوار می‌شود.

با استفاده از آجر یوگا در این حرکت، ثبات بیشتری خواهید داشت. بنابراین، می‌توانید روی بلند کردن قفسه سینه‌ و نوک انگشتانتان و همچنین، خم کردن پای جلویی تمرکز کنید.

برای استفاده از آجر یوگا در این حرکت، از حالت کوهستانی شروع کنید و پاهای خود را به بیرون بکشید. انگشتان پای چپ خود را ۹۰ درجه به سمت چپ بچرخانید و انگشتان پای راست را رو به جلو نگه دارید. یک آجر یوگا را در کنار پای چپ خود، نزدیک پاشنه قرار دهید.

حالا بازوهای خود را بالای سر ببرید و به آرامی بازوی چپ خود را به سمت پایین شناور کنید تا روی آجر قرار بگیرد. قفسه‌ی سینه را بلند کنید و دست راست خود را به سمت آسمان دراز کنید. سر را در امتداد نوک انگشتان قرار دهید. عضلات شکمی و قسمت پایین پشت خود را درگیر کنید و مطمئن شوید که بدن شما در امتداد یک خط قرار دارد. سعی کنید قوز نکنید یا بدنتان قوس نداشته باشد. ارتفاع آجر را بر اساس نیاز خود تنظیم کنید تا ترازی مناسب و کشش خوبی داشته باشید.

آجر یوگا مدل Yogimats کد06 بسته 2 عددی

حرکات قدرتی یا استحکام‌بخشی

آجرهای یوگا ابزاری عالی برای افزایش قدرت بدن به شمار می‌روند. بسیاری از حرکات یوگا برای افزایش قدرت بدنی عالی هستند اما ممکن است نتوانید تراز و فرم بدن خود را حفظ کنید یا قدرت کافی برای انجام یک حرکت را نداشته باشید. در نتیجه، این حرکات به شما کمکی نخواهند کرد.

آجرهای یوگا ابزارهایی عالی برای رساندن بدن به یک تراز کامل و فشار دادن خود به استفاده از عضلات صحیح برای ماندن در حالت مورد نظر هستند. به‌علاوه، می‌توانید از آن‌ها برای حمایت کمی بیشتر در برخی از ژست‌های دشوار استفاده کنید. به این ترتیب، کنترل بیشتری بر شدت ژست مورد نظر خواهید داشت و می‌توانید حرکت را به طرزی مؤثر انجام دهید.

نمونه کاربرد آجر یوگا در حرکت قدرتی قایق

مردی در حال یوگا روی مت یوگا به همراه دو آجر یوگا

ژست قایق یکی از بهترین تمرینات یوگا برای افزایش قدرت عضلات مرکزی بدن محسوب می‌شود. مشکل این است که بسیاری از افراد انعطاف‌پذیری یا قدرت لازم را برای خم کردن عضلات مرکزی و لگن خود ندارند و نمی‌توانند در تراز مناسب قرار بگیرند. این مسئله باعث کاهش اثربخشی ژست مورد نظر می‌شود.

در ژست قایق، فشردن یک آجر یوگا میان پاها به شما کمک می‌کند تا پاهای خود را صاف نگه دارید. به این ترتیب، عضلات شکمی و قسمت پایین پشت خود را درگیر می‌کنید.

برای استفاده از آجر یوگا در این ژست، در حالت نشسته با زانوهای خم شده و پاها روی زمین شروع کنید. دستان خود را روی زمین کنار باسن قرار دهید و آجر یوگا را میان ساق‌های پا قرار دهید.

کم کم به عقب خم شوید تا جایی که احساس کنید عضلات شکمی و قسمت پایین پشت شما درگیر شده‌اند. دقت کنید که پشت خود را صاف نگه دارید و عضلات را از طریق سینه بلند کنید. آجر یوگا را فشار دهید و هر دو پا را با زاویه ۹۰ درجه به هوا ببرید. می‌توانید در همین حالت بمانید یا هر دو پا را در حالت صاف قرار دهید و آجر را فشار دهید. دستان خود را در امتداد دو طرف بالا ببرید تا انگشتانتان به سمت جلو اشاره کنند.

پشتیبانی

بسیاری از حرکات ترمیمی یوگا در صورت عدم انعطاف‌پذیری شما بسیار دشوار می‌شوند. برای اینکه در این حرکات پشتیبانی لازم را داشته باشید می‌توانید از آجر یوگا کمک بگیرید.

آجر یوگا برای پشتیبانی در حرکت قهرمان

حرکت قهرمان برای کشش باسن و عضلات چهارسر ران عالی است. شایع‌ترین مشکل افرادی که این حالت را انجام می‌دهند، این است که مچ پاهایشان درد می‌کند یا جلوی ران آن‌ها نمی‌تواند کشش این حرکت را تحمل کند.

استفاده از یک آجر در زیر بدن، پشتیبانی برای مچ پاها می‌شود و کشش بدن را ملایم‌تر می‌کند. به این ترتیب، می‌توانید برای مدت زمانی طولانی‌تر در حالت قهرمان بمانید. اگر یک آجر یوگا برای این کار کافی نیست می‌توانید یک آجر دیگر هم به آن اضافه کنید.

نحوه‌ی انجام ژست قهرمان با آجر یوگا به این ترتیب است:

 • با چهار دست و پا در حالت میز شروع کنید.
 • انگشتان پای خود را باز کنید و صندلی خود را به عقب برگردانید تا روی پاشنه‌های پا قرار بگیرید و بنشینید. حالا بدن خود را به حالت عمودی بلند ببرید.
 • حالت صندلی خود را کمی بلند کنید و پاهای خود را به اندازه‌ای باز کنید که یک آجر یوگا را مستقیما زیر خود قرار دهید. در صورت نیاز، می‌توانید یک آجر یوگای دیگر هم به آجر اول اضافه کنید.

کلام آخر

اگر در یوگا مبتدی هستید، می‌توانید از آجر یوگا برای بهبود حرکات خود کمک بگیرید. این آجرها با مواد سازنده‌ی مختلف و در اندازه‌های گوناگون تولید می‌شوند. اگر به طور منظم در خانه تمرین می‌کنید، بهتر است برای شروع یک آجر یوگا فومی بخرید.

منبع: yogabasics

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه