چگونه برای رسیدن به اهداف سال جدیدتان ویژن برد بسازید؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
ویژن برد

شاید هرکدام از ما قبلا حداقل یک‌بار درباره‌ی ویژن برد (vision board) شنیده باشیم، حتی اگر هرگز تجربه‌ی ساخت آن را برای خودمان نداشته باشیم. ویژن برد یا تابلوی چشم‌انداز، در واقع ابزاری است که به شما یک دید کلی درباره‌ی اهداف‌تان می‌دهد و شما را در تحقق آن‌ها یاری می‌کند. اگر می‌خواهید درباره‌ی این تابلوی جذاب و جادویی بیشتر بدانید، در ادامه‌ی این مطلب از دیجی‌کالا مگ همراه ما باشید.

ویژن برد چیست و چه کاربردی دارد؟

حقیقت این است که قرار دادن تصاویر روی یک تابلو، به شکلی جادویی رویاها و اهداف شما را به واقعیت نزدیک نمی‌کند. اما هدف از درست کردن ویژن برد این است که به شما کمک کند تا تصویر واضح‌تری از آنچه در زندگی می‌خواهید به‌دست آورید، داشته باشید و به‌عنوان یک یادآوری روزانه از آنچه در حال تلاش برای آن هستید، باشد.

هیچ مجموعه‌ای از قوانین به‌خصوصی برای نحوه‌ی ساخت این تابلو وجود ندارد. همه‌چیز به دیدگاه شما و پیدا کردن روشی که بهترین نتیجه را برای شما داشته باشد، بستگی دارد. شاید بخواهید به اهداف بلندمدت و تصویر بزرگتری از خواسته‌های خود فکر کنید یا شاید می‌خواهید روی یک حوزه‌ی خاص در زندگی خود تمرکز کنید. می‌توانید در اینترنت نمونه‌های مشابه را مشاهده کنید تا در نهایت بتوانید برای ساخت ویژن برد خود الهام بگیرید. انجام این کار در واقع، علاوه بر چشم‌اندازی که به شما از اهداف‌تان می‌دهد، یک کار سرگرم کننده و بسیار جذاب است.

برای کمک به شما برای شروع، در ادامه ۶ مرحله برای ایجاد یک ویژن برد مناسب و کاربردی را خواهیم گفت.

۱. واقعا چه چیزی را بیشتر از همه می‌خواهید؟

تفکر درباره‌ی هدف

بزرگ بیندیشید. ارزش‌ها و اهداف خودتان را در یک تصویر و مقیاس بزرگ تصور کنید. می‌خواهید ۵ یا ۱۰ سال دیگر زندگی‌تان کجا و در چه جایگاهی باشید؟ برای اینکه تصویر روشن‌تری از این وضعیت داشته باشید، می‌توانید سوالات زیر را از خود بپرسید:

می‌خواهید چه احساسی داشته باشید؟

پاسخ به این سؤال به شما کمک می‌کند که کمتر روی مالکیت‌ها تمرکز کنید و در عوض با اهداف خود رابطه‌ی‌ عمیق‌تری پیدا کنید. شاید یک جفت کفش یا ماشین لوکسی را دیده باشید که فردی که در فضای مجازی دنبالش می‌کنید، صاحب آن‌هاست و نمی‌توانید از فکر کردن به آن دست بردارید. اما آیا این همان چیزی است که واقعا آرزویش را دارید یا راه رفتن با آن کفش‌ها ممکن است برای شما اعتماد‌به‌نفس به ارمغان بیاورد یا به‌دنبال حس هیجانی هستید که ممکن است از خرید آن وسیله داشته باشید؟ بسیار مهم است که بدانید قرار است با تعیین کردن یک هدف و سپس رسیدن به آن، چه احساسی داشته باشید و آن احساس دقیقا همان احساسی باشد که به‌دنبالش هستید. هنگامی که مشخص کردید که واقعا چه چیزی را می‌خواهید، می‌توانید بیشتر به چشم‌انداز خود نزدیک شوید و برنامه‌ای برای چگونگی رسیدن به آن ترتیب دهید.

چه کسی را بیشتر تحسین می‌کنید؟

به زندگی همان فردی برگردیم که در صفحات مجازی آن‌ها را دنبال می‌کنید. شاید این دست‌آوردها یا سبک زندگی و سرسختی آن‌هاست که مورد تحسین شما قرار گرفته است. شاید به زندگی آن‌ها حسادت می‌کنید، پس باید از خود بپرسید که آیا این ثروت آن‌هاست که بیشتر توجه شما را برمی‌انگیزد یا اینکه به نظر می‌رسد می‌توانند زمان بیشتری را با خانواده‌شان بگذرانند؟

هنگامی که فهمیدید چه چیزی برای شما جذاب است، می‌توانید برنامه‌ای بچینید که برای به‌دست آوردن آن سبک زندگی بیشتر تلاش کنید. هرچند تأکید به این مسئله در این‌جا لازم است که هرگز نباید زندگی افراد را از روی تصاویری که در صفحات مجازی منتشر می‌کنند، قضاوت کنید زیرا افراد همیشه سختی‌ها، رنج‌ها و غصه‌های خود را کمتر از شادی‌ها، موفقیت‌ها و دست‌آوردهایشان با دیگران به اشتراک می‌گذارند. در هر صورت، به جای اینکه به زندگی آن افراد حسادت کنید، ببینید که واقعا کدام خصوصیت یا وجه زندگی اوست که برای شما جذاب و خواستنی به نظر می‌رسد؟

دلیل شما چیست؟

پرسیدن این سوال و تکرار آن به شما کمک می‌کند تا عمیق‌تر در ارزش‌های واقعی خود کاوش کنید. اینکه بدانید چرا در حال شکل‌دهی به یک رویا یا هدف هستید، به شما کمک می‌کند که چشم‌انداز خود را دقیق‌تر ترسیم کنید. بنابراین پس از اینکه هر هدفی در ذهن شما شکل گرفت، بلافاصله از خود بپرسید چرا؟ چرا می‌خواهم به این هدف برسم؟ پاسخ شما باید کاملا واضح و روشن باشد.

چه نتیجه‌ای می‌خواهید بگیرید؟

با در نظر گرفتن پاسخ‌هایی که به پرسش‌های قبلی دادید، به چه نتیجه‌ای می‌خواهید دست پیدا کنید؟ کافی است خودتان را در شرایطی که به هدف‌تان دست پیدا کرده‌اید تصور کنید و ببینید که دست‌‌آورد رسیدن به این هدف چه خواهد بود؟ برای مثال، قصد دارید ۱۵ کیلو اضافه وزن خود را کاهش دهید. هنگامی به نتیجه‌ی دلخواه‌تان رسیدید، قطعا احساس سلامتی و شادابی بیشتری خواهید داشت. پس نتیجه‌ی به پایان رسیدن هدف شما، تجربه‌ی حس سلامتی و شادابی است. هنگامی که این را بدانید، می‌توانید تمام راه‌هایی را که می‌توانید برای دستیابی به آن هدف در زندگی خود امتحان کنید، کشف کنید.

۲. افکارتان را جمع‌بندی کنید

چطور ویژن برد درست کنیم

بیشترین گزینه‌هایی را که تصویر واضحی از شما در حالت رسیدن به هدفتان نشان می‌دهد، جمع‌آوری کنید. می‌توانید از تصاویر مختلف (پرینت شده از اینترنت، چاپ شده یا بریده ‌شده از مجلات) استفاده کنید. اگر مشتاق سفر هستید، شاید از خرده‌های بلیط هواپیما، اگر می‌خواهید مهارت‌های جدیدی مثل آشپزی را یاد بگیرید، از دست ‌نوشته‌های دستور غذا یا نقل ‌قول‌های مختلف استفاده کنید. در واقع از هر چیزی که رویای شما را به بهترین نحو برای شما به تصویر می‌کشد، می‌توانید استفاده کنید. می‌توانید از کلمات کلیدی و تأکیدی که موضوع خاصی را به شما یادآوری می‌کنند، به‌صورت متمایز در ویژن برد خود استفاده کنید. به‌طور کلی سعی کنید از خلاقیت خود کمک بگیرید.

۳. آن را در معرض دید قرار دهید

ویژن برد شما چه یک کلاژ دستی روی دیوار، چه داخل یک قاب یا حتی پس ‌زمینه‌ی تلفن همراه‌تان باشد، مطمئن شوید آن را جایی قرار دهید که به‌صورت مرتب آن را می‌بینید و برای شما انگیزه ایجاد می‌کند. در واقع به نوعی، به شما یادآوری می‌کند که برای چه چیزی تلاش می‌کنید.

۴. ویژن برد فقط شروع است

پس از آماده کردن تابلوی ویژن برد، شما باید گام‌های عملی برای تحقق رویاهای خود را بردارید. به‌عنوان مثال، اگر می‌خواهید کتابی بنویسید، هدف خود را برای نوشتن مقدار معینی از تعدا کلمات در روز قرار دهید و بنابراین این کار به‌صورت یک روتین در عادت روزانه‌ی شما قرار می‌گیرد.

۵. به یاد داشته باشید، دید شما می‌تواند تغییر کند

شما می‌توانید با اضافه کردن، به‌روز رسانی یا ایجاد ویژن برد جدید، تغییراتی در آن ایجاد کنید. این کار تمرینی است که به شما کمک می‌کند با تغییرات خودتان هماهنگ شوید و به رویاهایتان جهت دهید.

۶. از دست‌‌آوردهای خود قدردانی کنید

درست کردن ویژن برد

به ویژن برد خود هر چقدر هم که کوچک باشد، توجه کنید و به خاطر پیشرفتتان به خودتان تبریک بگویید. مهم است که تشخیص دهید چگونه در حال رشد هستید تا این انگیزه را رو به جلو نگه دارید.

کلام آخر

برای ساخت ویژن برد به خودتان سخت نگیرید، هرچقدر این کار به نظرتان پیچیده‌تر و سخت‌تر باشد، احتمال انجام دادنش برای شما کمتر خواهد بود. بنابراین نیازی نیست که برای ساخت آن ابزار خاصی داشته باشید و هزینه‌ی زیادی بپردازید. کافی است با هر لوازمی که در اختیار دارید، فقط شروع کنید.

منبع: happifulبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. سامان

    متشکرم

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما