۹ گام اساسی که برای آینده‌ای با چشم‌‌انداز روشن باید بردارید

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه
ایجاد چشم انداز آینده

تا چه حد اهل نوشتن اهداف خود هستید؟ آیا برایتان پیش آمده که روی هدفی کوتاه‌مدت تمرکز کرده و برنامه‌ریزی عملی خود را نوشته باشید؟ تا چه اندازه به این برنامه‌ها و اهداف پایبند بوده‌اید؟

در این مقاله از دیجی‌کالا مگ قصد داریم قدمی فراتر بگذاریم و به جای اهداف کوتاه‌مدت، به آینده‌های دور نظر کنیم. می‌خواهیم آینده را برای خود ترسیم کنیم و ببینیم که چه چیزهایی می‌خواهیم و برای رسیدن به آن‌ها چه کارهایی باید انجام دهیم؟

ایجاد چشم‌انداز آینده، فرآیندی است که با شناسایی آنچه برای شما مهم است شروع می‌شود. در واقع شما باید بتوانید تک تک خواسته‌های آینده‌ی خود را همین الان به وضوح در ذهن خود ببینید. بدون داشتن یک تصویر ذهنی، هر تلاشی بیهوده خواهد بود.

در واقع ما به دنبال دیدگاهی هستیم که خاص خود ما باشد، بنابراین باید دقیقا بدانیم که در هر زمینه‌ای از زندگی، به دنبال چه چیزهایی هستیم برای رسیدن به آن‌ها نقشه‌ی راه چیست. با ما همراه باشید تا ۹ گام اساسی برای ایجاد چشم‌اندازی برای آینده را با هم مرور کنیم.

چشم‌انداز زندگی چیست؟

چشم‌انداز زندگی

تصور کنید دوربینی قوی در دست دارید که می‌تواند تمام زندگی آینده‌ی شما را در ۵ یا ۱۰ سال آینده ببیند. فکر کنید و ببینید دوست دارید این تصویر، چه جزئیاتی داشته باشد. مثلا دوست دارید از لحاظ مالی به چه پیشرفت‌هایی رسیده باشید؟ سلامت جسمی خود را چطور ارزیابی می‌کنید؟ و فکر می‌کنید به لحاظ شغلی چه تغییراتی را تجربه کرده باشید؟ مجموعه‌ی پاسخ‌هایی که به اینگونه سوالات می‌دهید، همان چشم‌انداز زندگی شما است. این چشم‌انداز، همه‌ی زمینه‌های زندگی شما را در بر می‌گیرد و زمانی قدرت بیشتری پیدا می‌کند که بتوانید آن را با تمام جزییات بنویسید.

اگر عادت به نوشتن اهداف خود داشته باشید، نوشتن چشم‌انداز آینده هم کار دشواری نخواهد بود. تفاوت در اینجا است که بیشتر برنامه‌های عملی مربوط به اهداف، معطوف به زمان حال یا حداقل آینده‌ی نزدیک هستند، اما در برنامه‌ی چشم‌انداز، شما به آینده‌ی دور نظر دارید و می‌خواهید آنچه را که دوست دارید اتفاق بیفتد، از هم اکنون به طور واضح ببینید.

برای شروع کار، زمینه‌های مورد نظر زندگی خود را از هم جدا کرده و در هر بخش، ایدئال‌های خود را لیست کنید. خواندن لیست زیر، ایده‌های خوبی به شما می‌دهد:

 • در زمینه‌ی روابط: یک شریک دوست‌داشتنی و سازگار، روابط خوب با فرزندان خود، دوستان نزدیکی که همیشه در کنار شما هستند (و برعکس).
 • در زمینه‌ی سلامت: سلامت جسمی، روانی، احساسی و روح: یک برنامه‌ی تناسب اندام لذت‌بخش و موثر، تغذیه‌ی مطلوب‌، یک درمانگر همدل و چالش‌برانگیز
 • در زمینه‌ی مراقبت از خود: هر روز برای رفع نیازهای خود وقت بگذارید.
 • در زمینه‌ی حرفه: شروع‌، ساختن نام تجاری خود، پیشرفت در زمینه‌ی انتخابی خود.
 • در زمینه‌ی امور مالی: پرداخت بدهی‌ها، پس‌انداز برای بازنشستگی، کنار گذاشتن پول برای سفر.
 • در زمینه‌ی خانه: خرید خانه، تعمیرات خانه، یافتن آپارتمانی که دوست دارید.
 • در زمینه‌ی تحصیلات: مدرک دانشگاهی، مطالعه، دوره‌های آنلاین، گواهینامه‌ها، کارآموزی.
 • در زمینه‌ی تفریح: سفر و ماجراجویی، سرگرمی، چالش‌های جدید، برنامه‌های تعطیلات.
 • در زمینه‌ی اجتماعی: داوطلب شدن، علل حمایتی که به آن‌ها اعتقاد دارید، پیوستن به اعتراضات.

می‌توانید توصیفات مربوط به هر زمینه را با توجه به علایق خود بسط دهید.

۹ گام برای ایجاد چشم‌اندازی برای آینده

چشم انداز زندگی آینده

چشم انداز شما، دیدگاه کلی شما نسبت به آینده است. این دیدگاه، زمینه‌های بسیاری را در بر می‌گیرد و گنجاندن تمام این موارد در یک عبارت، کاری غیرممکن است.

برای ایجاد یک ساختار هدفمند، ۹ گام اساسی لازم است که می‌توانید چشم‌انداز آینده‌ی خود را با در نظر گرفتن این نکات طلایی، سامان دهید.

۱. خود را بیشتر و بهتر بشناسید

به احتمال زیاد، با بالا رفتن سن، بینش شما هم تغییر می‌کند. این موضوع دو دلیل اصلی دارد؛ اول اینکه شما به درک بهتری از وجود خود می‌رسید و می‌فهمید که به دنبال چه چیزی هستید. دوم اینکه، پس از کسب تجارب بسیار، شما کم کم یاد می‌گیرید که تفکری مستقل داشته باشید و دنباله‌روی دیگران نباشید. واقعیت این است که دیدگاه و دورنمای هر فردی نسبت به آینده، می‌تواند قابل احترام و تحسین‌برانگیز باشد، اما فراموش نکنید که ما در پی ترسیم چشم‌اندازی هستیم که متعلق به خود ما باشد. برای این منظور خودشناسی به شما کمک می‌کند که ارزش‌ها و اولویت‌های خود را بشناسید و زندگی آینده‌ی خود را بر اساس آن‌ها تنظیم کنید.

همواره به یاد داشته باشید که هویت، زندگی و دیدگاه شما از آن شماست و متعلق به هیچکس دیگر نیست.

۲. از خود سوالات درست بپرسید

برنامه ریزی برای چشم انداز

به قول ناپلئون بناپارت: «پرسیدن یک سوال درست، نیمی از پاسخ است.» برای این کار، زمینه‌های مد نظر خود را تفکیک کنید و در هر مورد با پرسیدن چند سوال کلیدی، ذهن خود را به چالش بکشید. به مثال‌های زیر توجه کنید:

 • روابط: نزدیک‌ترین روابط خود را چگونه می‌بینید؟ چه تغییراتی را می‌خواهید ببینید؟ چه چیزهایی در حال حاضر غیر‌ممکن به نظر می‌رسند، اما مشتاق رسیدن به آن‌ها هستید؟
 • سلامت: با چه چالش‌های بهداشتی روبرو هستید؟ چه کسی به شما کمک می­‌کند تا با آن‌ها روبرو شوید؟ چه پیشرفتی می‌خواهید ببینید؟
 • حرفه: حرفه‌ی رؤیایی شما چیست و چرا؟ سال ۱۴۰۵ می‌خواهید با حرفه‌ی خود کجا باشید؟ برای رسیدن به آنجا به چه چیزی نیاز دارید؟

این لیست می‌تواند خیلی طولانی‌تر از این باشد و بسیار مهم است که پاسخ‌های صادقانه‌ای به خود بدهید.

۳. گذشته‌ی خود را مرور کنید

شاید مرور خاطرات گذشته، بخصوص جاهایی که مرتکب اشتباه شده‌اید، چندان خوشایند نباشد، اما شما دو راه بیشتر ندارید؛ یا کلا گذشته را نادیده بگیرید و اشتباهات و خطاهای خود را در لباسی جدید، بارها و بارها تکرار کنید و یا با نگاهی موشکافانه به حوادث گذشته، از آنچه اتفاق افتاده درس بگیرید و سعی کنید راه‌‌حل‌های جدید و تجارب مفید را به کار گیرید.

فکر کنید و ببینید چه چیزی می‌توانید از گذشته و حال خود بیاموزید تا به شما در ایجاد چشم‌انداز آینده کمک کند؟ چه فرصت‌هایی را از ترس شکست از دست داده‌اید؟ از چه تغییراتی صرف‌نظر کرده‌اید، فقط به این دلیل که با زندگی یا عادات شما مطابقت نداشته است؟ چه انتخاب‌هایی کرده‌اید که شما را به سمتی سوق داده است که نمی‌خواستید بروید؟ و از تجربیات خود چه آموخته‌اید؟

بدون اینکه خود را عذاب دهید، مسئولیت انتخاب‌های خود را بر عهده بگیرید و ببینید تصمیمات گذشته، چگونه با عادات شما ارتباط داشته است؟ و از این به بعد چه انتخاب‌های متفاوتی می‌توانید داشته باشید؟

۴. بگذارید تخیل شما به پرواز درآید و حتما آن‌ها را بنویسید

به خودتان اجازه دهید رویاپردازی کنید و زندگی خود را آنطور که می‌خواهید، تصور کنید. ممکن است بعضی قسمت ها، غیرممکن یا دور از دسترس باشند، اما نترسید و بگذارید مرغ خیال شما به دورترین فاصله‌ها، پرواز کند.

باید بدانید که اگر در زندگی، از کمبودی رنج می‌برید، پاک کردن صورت مساله، این درد و رنج را از بین نخواهد برد، بلکه این توجه منفی می‌تواند درد را عمیق‌تر کند. به جای این کار، به دل ترس‌های خود بروید و تصمیم بگیرید برای بهبود شرایط، کاری انجام دهید. هیچ وقت قدرت رویاپردازی را دست کم نگیرید. این کار، ذهن شما را به چالش می‌کشد و به زودی راه‌حل‌های زیادی برای رسیدن به خواسته‌هایتان، پیش روی شما قرار خواهد گرفت. پس از یک رویاپردازی لذت‌بخش، از نوشتن رویاهای خود، غافل نشوید.

۵. از حالا برنامه‌ریزی کنید

گام‌های ایجاد چشم انداز

وقتی می‌دانید که می‌خواهید آینده‌ی شما چگونه باشد، می‌توانید برای حال برنامه‌ریزی کنید و از خود بپرسید چه چیزی باید تغییر کند و چگونه آن‌ها را تغییر دهید. به هر حال، سنگ بنای آینده، از همین الان شکل می‌گیرد، بنابراین ببینید در زمان حال، چه چیزهایی وجود دارند که نمی‌خواهید آن‌ها را در آینده ببینید. این موارد را بنویسید. پس از آن تغییراتی را که باید ایجاد کنید ذکر کنید و بنویسید برای ایجاد این تغییرات، چه عاداتی را باید در وجود خود نهادینه کنید.

۶. عادات جدید را انتخاب کنید

بعضی عادت‌ها می‌توانند بسیار مخرب باشند. این عادات، شبیه تار عنکبوت، بر دست و پای ذهن و روح شما پیچیده شده و جسارت هر اقدام جدید را از شما می‌گیرند. حصار عادت‌های غلط را بشکنید و تصمیم بگیرید که چه عادت‌های جدیدی را می‌خواهید جایگزین آن‌ها کنید.

خواهید دید که با این عادات جدید، افکار جدیدی به وجود می‌آید؛ ایده‌هایی که قبلاً به آن‌ها فکر نکرده‌اید. این، قدرت عادت‌های خوب است. آن را باور کنید و به کار بندید.

در واقع، آنچه انجام می‌دهید بر طرز فکر شما تأثیر می‌گذارد. الگوهای عمل شما بر عادات تفکر شما تأثیر می‌گذارد، بنابراین مواردی را انتخاب کنید که شما را به چشم‌انداز آینده‌تان نزدیک‌تر کند.

۷. یک تابلوی چشم‌انداز درست کنید

تابلوی چشم‌انداز شما می‌تواند یک صفحه‌ی بزرگ نصب شده در خانه یا محل کار باشد. آن را در قسمتی که همیشه جلوی دید شما است، قرار دهید. اگر می‌خواهید آن را همیشه همراه خود داشته باشید، استفاده از یک دفترچه‌ی یادداشت هم ایده‌ی خوبی است.

نکته این است که یک نمای فیزیکی و قابل مشاهده از آنچه می‌خواهید در آینده و همچنین زمان حال مشاهده کنید، ارائه دهید.

یک تابلوی چشم‌انداز یا آرزوها، مثل یک کاتالیزور عمل می‌کند. این تابلو به فرایند تصویرسازی ذهنی شما کمک می‌کند، اما فراموش نکنید که درست کردن تابلو به تنهایی کافی نیست و کامل‌کننده‌ی این پازل، تلاش و عملکرد شما است.

۸. از دیدگاه دیگران الهام بگیرید

تابلوی چشم انداز

به نمونه‌هایی از دیدگاه‌های دیگران در مورد آینده نگاه کنید و به پاسخ‌های درونی خود به هر یک از آن‌ها توجه کنید. ببینید چه چیزی وجود شما را هم تکان می‌دهد، آن را حفظ کنید و بقیه‌ی موارد را نادیده بگیرید.

فراموش نکنید با افرادی که در زندگی حال و آینده‌ی شما حضور دارند، صحبت کنید. ببینید چه دیدگاهی درباره ی زندگی حال حاضر شما دارند و از آن‌ها بپرسید، آینده‌ی شما را چطور می‌بینند؟ در مورد دیدگاه‌های شخصی خود آن‌ها هم نسبت به آینده سوال کنید. ببینید چه کاری می‌توانید برای کمک به آن‌ها در ایجاد چشم‌اندازهای آینده انجام دهید؟

این یک تعامل دو طرفه است. به این معنی که در حالی که از آن‌ها الهام می‌گیرید، ممکن است به آن‌ها انگیزه دهید تا اقدامات موثری را در جهت اهداف خود انجام دهند.

۹. چشم‌انداز خود را جمع‌بندی کنید

آنچه را که تا‌کنون در مورد چشم‌انداز آینده خود نوشته‌اید، جمع‌آوری کرده و در قالب چند عبارت کوتاه اما قدرتمند، خلاصه کنید.

حتی می‌توانید دراین‌باره، یک داستان کوتاه بنویسید؛ داستانی که در آن، به عنوان یکی از شخصیت‌های اصلی، ایفای نقش می‌کنید و در نهایت، با کمال قدرت، به تمام خواسته‌ها و اهداف خود می‌رسید.

یک نمونه‌ی نوشتاری از چشم‌انداز آینده

شاید یک مثال عینی بتواند به شما کمک کند تا کار جمع‌بندی و نوشتن چشم‌انداز آینده‌ی خود را به خوبی انجام دهید:

«اگرچه من برای طبیعت درون‌گرای خود ارزش قائل هستم، اما قصد دارم ارتباطات انسانی بیشتری را در زندگی‌ام تجربه کنم. من ارزش بسط دادن وجود خودم و تعامل بیشتر با افراد دیگر را می‌دانم. برای این منظور، دو هدف تعیین می‌کنم و به آن‌ها پایبند هستم؛ اول، پیوستن به انجمن کتاب‌خوانی و دوم، میزبانی مهمانی‌های شام دو بار در سال.»

کلام آخر

اکنون که می‌دانید چگونه چشم‌اندازی برای آینده ایجاد کنید، دست به کار شوید و ببینید که از همین لحظه، چه کارهایی برای نزدیک شدن به دیدگاه‌های آینده‌ی خود می‌توانید انجام دهید؟

شما مسئول مسیری هستید که در حال حاضر در آن هستید. با دقت نگاه کنید که آن مسیر شما را به کجا می‌رساند و از خود بپرسید که آیا این واقعا همان چیزی است که قلب شما می‌خواهد؟ اگر اینطور نیست، به جایی که می‌خواهید باشید، نگاه کنید و دریابید که برای رسیدن به آنجا، چه چیزی لازم است. شاد و پیروز باشید.

منبع: liveboldandbloomبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

۲ دیدگاه
 1. محمد مهدی

  عالیییییییی بود

 2. انیتا

  عالی بود من انجام دادم

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما