۸ راهکار کاربردی برای رها کردن آسیب‌های زندگی در گذشته

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
رها کردن گذشته

گذشته از جمله افرادی که به شما آسیب زده‌اند را رها کنید، چیزهایی که تحت کنترلتان نبوده‌اند را بپذیرید، مسئولیت‌پذیر باشید و روی درس‌ها تمرکز کنید. کمک گرفتن هم در این باره کمک کننده است. بسیاری از افراد در برخی موارد نمی‌دانند که چگونه باید گذشته‌ی دردناک را فراموش کنند. این موضوع طبیعی است که رنج عاطفی اکنونتان با آنچه در گذشته تجربه کرده‌اید مرتبط باشد، اما حتی اگر دلیل این رنج عاطفیتان چیزی در گذشته باشد رها کردن رنج آغاز تمرکز بر امروز و اکنون است. اما رها کردن گذشته چگونه برای افراد مختلف معانی متفاوتی دارد. این موضوع به موقعیت بستگی دارد.

ممکن است فکر کنید رها کردن گذشته به معنای توانایی به خاطر آوردن رویدادها یا افراد بدون تجربه کردن رنج است. شاید احساس کنید که رها کردن به معنای فراموش کردن همه‌ی این موارد با هم است یا اینکه می‌خواهید بدون فراموش کردن یا بخشیدن موضوع به مسیر خود ادامه دهید.

رها کردن هر معنایی که برای شما داشته باشد حتما بار سنگین آن را روی قلب و ذهن خود احساس می‌کنید. شما می‌توانید گذشته را رها کنید و ما در این مطلب راهکارهایی را به همین منظور معرفی کرده‌ایم.

۱. در صورتی که رنج راحت است، آن را تحت پرسش قرار دهید

گاهی اوقات هنگامی که به مدت طولانی آسیب دیده باشید ممکن است به رنج عاطفی عادت کرده باشید. ممکن است این مساله ایمن و آشنا به نظر برسد. شاید شما آن را به عنوان بخشی از هویت خود درونی سازی کرده باشید. شاید عصبانی شدن روی یک فرد راحت باشد زیرا می‌توانید فاصله‌ای را با او حفظ کنید.

رشد دادن دردها می‌تواند یک مساله‌ی واقعی باشد. دور شدن از چیزهایی که برای مدت زمان طولانی به آن‌ها فکر می‌کردید یا آن‌ها را احساس می‌کردید ممکن است ناراحت کننده باشد. اما شفا، لذت و آرامش ذهن در سمت دیگر رها کردن هستند.

این ممکن است برای بسیاری از افراد مهم نباشد اما اگر از خودتان بپرسید «چرا نمی‌توانم گذشته را رها کنم؟» این سوال می‌تواند به آغاز رها کردن گذشته کمک کند.

 • آیا تمرکز بر آنچه باعث آزارتان شده دستاوردی هم برایتان داشته است؟
 • آیا فکر کردن درباره‌ی گذشته مانع از تجربه‌ی موقعیت‌ها یا روابط جدید برایتان می‌شود؟
 • آیا به دلیل اینکه در ابتدا باید با رنج عاطفی مواجه شوید از حل کردن آن اجتناب می‌کنید؟
 • اگر گذشته را در گذشته رها کنید زندگیتان چگونه خواهد شد؟
 • اگر نقش دیگری در موقعیت داشته باشید چه اتفاقی خواهد افتاد؟

۲. درباره‌ی رنج‌های گذشته صحبت کنید

صحبت کردن درباره‌ی رنج‌های گذشته

گاهی اوقات برای به آرامش رسیدن باید آن را احساس کنید. سرکوب کردن احساسات و افکار در بلند مدت آسیب بیشتری به شما وارد می‌کنند و رهاسازی آن‌ها دشوارتر می‌شود به ویژه اگر به صورت مداوم به گذشته و آسیب‌های آن فکر کند.

نشخوار فکری درباره‌ی همان افکار منفی می‌تواند بر خلق و خو، روابط و حتی توانایی خلاقیت و بهره‌ور بودن تاثیر بگذارد. سعی کنید راهکارهایی برای بیان چگونگی داشتن احساس سالم پیدا کنید. آشکارسازی احساسات به متوقف کردن نشخوار فکری کمک می‌کند. سعی کنید در فعالیت‌هایی که فضای امنی برای ابراز احساساتتان ایجاد می‌کنند شرکت کنید. به عنوان مثال:

 • ژورنال نویسی انجام دهید.
 • به فردی که به شما آسیب رسانده نامه بنویسید (ارسال نامه به او اختیاری است).
 • در صورتی که نوشتن یا صحبت کردن برایتان دشوار است رنج خود را از طریق هنر یا بازی ابراز کنید.
 • یک دوست، فامیل یا درمانگر مورد اعتماد پیدا کنید و تجربیات و احساسات خود را با او به اشتراک بگذارید.

۳. مسئولیت‌پذیر باشید

مسئولیت‌پذیری به این معنا نیست که خودتان را برای چیزهایی در گذشته رخ داده سرزنش کرده و مقصر بدانید. این موضوع بیشتر به معنای تشخیص این مساله است که چه میزان انرژی صرف به یاد آوردن احساس کردن چیزهایی که دیگر در زمان حال وجود ندارند می‌کنید. این موضوع همچنین به معنای انتخاب تمرکز بر چیزی دیگر است.

هنگامی که روی رنج خود یا خاطرات آزاردهنده مداومت می‌ورزید در واقع آن تجربیات دردناک را بارها و بارها زنده می‌کنید. این کار باعث گیر افتادن در گذشته می‌شود که چیزی است که نمی‌توانید آن را تغییر دهید.

مسئولیت‌پذیری همچنین به معنای داشتن ادعای قدرت و تصمیم‌گیری بر مبنای عدم اجازه به دیگران برای کنترل چگونگی احساس یا زندگیتان است. ممکن است در گذشته درباره‌ی چیزی که باعث رنجشتان شده حرفی برای گفتن نداشتید اما اکنون حرف داشته باشید. اکنون می‌توانید انتخاب کنید که قلب و ذهنتان را کجا قرار دهید.

این مساله طبیعی است که کار دشواری به نظر برسد. ممکن است به اندازه‌ای سخت باشد که نتوانید روی آن تمرکز کنید یا شاید مجبور شوید با نتایج آن زندگی کنید. اما بهبودی همچنان ممکن است.

به این منظور مراجعه به یک متخصص سلامت روان را در نظر بگیرید تا متوجه شوید چگونه می‌توانید مکانیسم‌های مقابله‌ای موثر که رها سازی گذشته را ساده‌تر می‌سازند را ایجاد کنید.

۴. سعی کنید فضای جدید برای کارهای جدید ایجاد کنید

ایجاد فضای جدید

تمرکز بر رویدادهای گذشته فضای بسیار اندکی را در قلب و ذهنتان برای تجربه‌های جدید از جمله مواردی که لذت ایجاد می‌کنند باقی می‌گذارد. رها نکردن گذشته زندگیتان را بیشتر در معرض از دست دادن چیزهای خوب قرار می‌دهد. برای ایجاد فضا برای موارد جدید و رهاسازی گذشته کارهای زیر را انجام دهید:

 • اهداف کوتاه‌مدت شخصی و حرفه‌ای برای خود تعیین کنید.
 • شکرگزاری انجام دهید تا بتوانید به خوبی روی زمان حال تمرکز کنید.
 • کیفیت روابط فعلیتان را ارزیابی کرده و آن‌هایی که برایتان خوب هستند را انتخاب کنید.
 • هر ماه یک تفریح یا فعالیت جدید انجام دهید.
 • فضای اطراف خود را مرتب و تمیز کنید در این صورت وسایلی که لازم ندارید را می‌بخشید یا دور می‌اندازید.
 • روابط جدید ایجاد کرده یا سعی کنید روابط غیررسمیتان که پتانسیل تبدیل شدن به بهترین دوستی‌ها را دارند را تقویت کنید.
 • ذهن‌آگاهی را تمرین کنید در این صورت یاد خواهید گرفت چگونه هنگامی که ذهنتان به گذشته می‌رود به لحظه‌ی حال بازگردید.
 • هر هفته حتما یک فعالیت خود مراقبتی انجام دهید.
 • در فعالیت‌های نوع دوستانه شرکت کنید تا با کمک به دیگران خلق و خوی خود را بهبود دهید.

۵. خودتان را در اولویت قرار دهید

اولویت قرار دادن خودتان به معنای گرفتن تصمیمات عامدانه است. این کار ممکن است با تشخیص این موضوع که انتخاب چیزی که برای شما خوب است به معنای خودخواهی نیست آغاز شود. در اولویت قرار دادن خود همچنین به معنای بازیابی قدرت خود با ترک آنچه در گذشته شما را آزار می‌داده و تمرکز بر آنچه امروزه باعث آرامشتان می‌شود است. این مساله به معنای این است که شما مهم هستید.

به خاطر داشته باشید که:

 • به درمانگر مراجعه کنید تا چگونگی رها کردن گذشته و چیزهایی که به شما آسیب می‌زده‌اند را یاد بگیرید.
 • مرزهایی را با افراد دیگری که هنگامی که شما آماده نیستید می‌خواهند درباره‌ی گذشته صحبت کنند ایجاد کنید.
 • گرفتن تصمیم‌هایی در زندگی که باعث ایجاد احساس امنیت، آرامش و شادی می‌شوند حتی اگر دیگران با تصمیماتتان موافق نباشند.
 • تغییر دادن افکاری که باعث افزایش اضطراب یا ناراحتی می‌شوند به منظور تمرکز بر افکاری که احساس امیدواری بیشتری ایجاد می‌کنند.
 • خودشفقتی و احترام به خود
 • اولیت قرار دادن خود می‌تواند به معنای راه‌هایی برای پیدا کردن بخشش باشد.

بخشیدن خود و دیگران با حال خوب جسمی از جمله تحمل بالاتر در برابر عدم قطعیت و تمایل کمتر به تجربه‌ی خشم همراه است.

۶. سعی کنید بر درس‌ها تمرکز کنید

تمرکز بر درس‌ها

چه چیزهایی از روابط، عشق، خودتان و زندگی از تجربه‌های دردناک گذشته یادگرفته‌اید؟ نخستین پاسخ شما به این سوال می‌تواند فکر کردن درباره‌ی موارد منفی‌ای باشد که یاد گرفته‌اید. این موضوع کاملا طبیعی است. اما سعی کنید در صورتی که این نخستین واکنشتان است صبر کنید و روی چند درس مثبت تمرکز کنید. به عنوان مثال:

 • چقدر قوی و تاب‌آور هستید؟
 • چه کسی ثابت کرده است که می‌توانید به او تکیه کنید؟
 • چه چیزهایی را می‌دانید که اکنون دیگر در زندگی نمی‌خواهید؟
 • چه مهارت‌های مقابله‌ای‌ای را برای مواجهه با چالش‌های زندگی یاد گرفته‌اید؟
 • این احساس که هر چیزی گذرا است و این نیز بگذرد.

ایده‌‌ی تلاش برای تشخیص هر قدرت، مهارت، دانش یا شفافیتی است که از یک رویداد دردناک به دست آورده‌اید. تمرکز بر این درس‌ها رها کردن را ساده‌تر می‌سازد.

۷. پذیرفتن چیزی که نمی‌توانید تغییر دهید هم راهکار خوبی است

پذیرفتن چیزهایی که نمی‌توانیم تغییر دهیم

یکی از دلایلی که رویدادهای گذشته را نشخوار فکری می‌کنیم نیاز به بازبینی مجدد انتخاب‌های گذشته یا اینکه چه چیزی می‌توانست اتفاق بیقتد است. تمرکز بر «چه می‌شد اگر…»ها منجر به همان مکالمات و سناریوهای درونی تکراری می‌شوند. اما فکر کردن درباره‌ی چیزی که اتفاق افتاده است چیزی را درباره‌ی آن تغییر نمی‌دهد.

پذیرفتن دشوار است، اما یاد گرفتن تشخیص چیزهایی که کنترلی بر آن‌ها نداریم می‌تواند به رها کردن گذشته کمک کند. عبارت‌های «باید اینطور می‌شد» یا «چه می‌شد اگر…» اتفاقی که رخ داده را تغییر نمی‌دهند. در عوض عبارت‌های «چطور می‌تواند بشود …» یا «چطور خواهد شد …» باعث حرکت فرد رو به جلو و پیشرفت او شده و به صورت عمدی در تصمیمات روزانه‌اش که روی حال و آینده تاثیر گذار است حضور خواهند داشت.

۸. از یک فرد متخصص کمک بگیرید

فرقی نمی‌کند که در حال زندگی کردن با تروما، تجربه کردن اضطراب یا هر بیماری سلامت روان دیگر باشید، در این شرایط یا حتی در وضعیتی که با مشکلات روابط عاطفی مواجه هستید یک فرد متخصص سلامت روان می‌تواند به رها کردن گذشته و رها سازی احساسات دردناک کمک کند.

در پایان

یادگیری چگونگی رها کردن گذشته به موقعیت خاص شما و درک شما از مفهوم رها کردن بستگی دارد. اما باید بدانید که این کار ممکن است و می‌توان به آن دست پیدا کرد. ابراز آزادانه‌ی احساسات، زنده کردن دوباره‌ی قدرت خود، فضاسازی برای تجربه‌های جدید و تمرکز بر درس‌ها راه‌های اندکی برای رهایی از رنج عاطفی هستند.

در صورتی که در گذشته شرایط سختی را سپری کرده‌اید، آن را رها کنید و از یک متخصص سلامت روان کمک بگیرید. پزشک متخصص می‌تواند به شما در یافتن دلایل ممکن برای چالش‌ها و توسعه‌ی مکانیسم‌های مقابله‌ای ای که برایتان مناسب هستند کمک کند.

این مطلب فقط جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با یک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منبع: Psych Centralبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما