دوربین آیفون ۱۳؛ هر آنچه درباره‌ی دوربین نسل جدید گوشی‌های اپل می‌دانیم

۱۱ مرداد ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۲ دقیقه
دوربین آیفون 12 پرو مکس

اپل می‌خواهد از نسل جدید آیفون با نام احتمالی آیفون ۱۳ در ماه سپتامبر (شهریور) رونمایی کند. شایعه‌های منتشر شده درباره‌ی این آیفون‌های جدید نشان می‌دهند که سری آیفون ۱۳ دارای بهبود‌های زیادی در قسمت‌های مختلفی هستند.

با وجود اینکه هم اکنون در حدود دو ماه تا زمان رونمایی از نسل جدید آیفون باقی مانده است، اما به لطف شایعه‌های منتشر شده می‌توانیم ذهنیت خوبی را درباره‌ی آیفون ۱۳ و ویژگی‌های جدید اضافه شده به آن داشته باشیم. این شایعه‌های منتشر شده همچنین نشان می‌دهند که بیشترین تغییرات رخ داده در این آیفون‌ها مربوط به دوربین‌های به کار رفته در این گوشی‌ها است.

البته باید بگوییم که رخ دادن این اتفاق و ایجاد بهبود‌های مختلف در دوربین نسل جدید آیفون منطقی به نظر می‌رسد، زیرا دوربین به کار رفته در گوشی‌های امروزی و تکنولوژی‌های وابسته به آن‌ها، یک رکن اساسی در تمامی گوشی‌های مدرن امروزی است.

نگاهی به بازار گوشی‌های هوشمند نشان می‌دهد که بازار این دستگاه‌های هوشمند اکنون به ثبات رسیده و بالغ شده است. در واقع این بازار اکنون از بازه‌ی زمانی که نسل جدید گوشی‌های پرچم‌دار، گوشی‌های کاملا متفاوتی بودند گذر کرده است.

در واقع بازار گوشی‌های هوشمند امروزی به این شکل است که شرکت‌های مختلف سازنده‌ی گوشی در جهان برای بهبود تجربه در زمان کار کردن با گوشی، در نسل جدید گوشی‌های پرچم‌دار خود تنها بهبود‌های تدریجی را در تمامی ویژگی‌های به کار رفته در آن گوشی ایجاد می‌کنند.

دوربین آیفون 12 پرو مکس

در میان این بهبود‌های صورت گرفته، بدون شک افزایش قدرت دوربین و بهبود کیفیت تصاویر گرفته شده با گوشی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. همچنین کاربران هم به ایجاد بهبود‌های مختلف در سیستم دوربین به کار رفته در گوشی‌های هوشمند، بعد از رونمایی از هر نسل جدید گوشی‌ها عادت کرده‌اند.

با توجه به این موضوع، باید بگوییم که انتظار می‌رود سری آیفون ۱۳ دارای بهبود‌های بسیار زیادی در سیستم دوربین و تکنولوژی‌های وابسته به آن باشند. در نتیجه در این مقاله می‌خواهیم به تمامی بهبود‌های احتمالی سیستم دوربین آیفون ۱۳ بپردازیم.

تغییرات مورد انتظار دوربین سری آیفون ۱۳

اگر بخواهیم به تغییرات اصلی رخ داده در دوربین سری آیفون ۱۳ بپردازیم باید بگوییم که شایعه‌های منتشر شده از ایجاد بهبود‌های مختلف در ماژول دوربین و تکنولوژی‌های وابسته به آن خبر می‌دهند. انتظار می‌رود که تمامی مدل‌های آیفون ۱۳ دارای دوربین فوق‌عریض بهبود یافته باشند.

تحلیلگر باسابقه‌ی محصولات اپل، مینگ چی کو، معتقد است که اپل از دوربین فوق‌عریض بهبود یافته با گشودگی دیافراگم f/1٫۸ در آیفون‌های ۱۳ استفاده خواهد کرد. برای اطلاع باید بگوییم که دوربین فوق‌عریض به کار رفته در تمامی آیفون‌های ۱۲ دارای گشودگی دیافراگم f/2٫۴ است.

بدون شک رخ دادن این تغییر باعث می‌شود که تصاویر گرفته شده با دوربین فوق‌عریض آیفون‌های ۱۳ شارپ‌تر و با نویز کمتر باشد. شایعه‌های دیگری هم هستند که ادعا می‌کنند اپل تعداد المان‌های اپتیکی به کار رفته در لنز دوربین فوق‌عریض آیفون‌های ۱۳ را از پنج المان به شش المان افزایش خواهد داد.

ایجاد این بهبود‌ها در المان‌های اپتیکی لنز دوربین فوق‌عریض سری آیفون ۱۳ باعث می‌شود که اعوجاج تصاویر گرفته شده با دوربین فوق‌عریض کاهش پیدا کند که یک موضوع بسیار مهم در زمان عکاسی با این دوربین است. در نهایت گفته می‌شود که اپل می‌خواهد قابلیت فوکوس خودکار را هم به دوربین فوق‌عریض آیفون‌های ۱۳ اضافه کند.

علاوه‌ بر دوربین فوق‌عریض، حدس و گمان‌هایی هم درباره‌ی استفاده از سنسور تشخیص عمق LiDAR در تمامی آیفون‌های ۱۳ مطرح شده است. در ضمن شایعه‌های وجود دارند که ادعا می‌کنند اپل از قابلیت لرزشگیر تصویر با استفاده از حرکت سنسور هم در تمامی آیفون‌های ۱۳ استفاده خواهد کرد.

رخ دادن این اتفاق‌ها باعث می‌شود که این آیفون‌ها بتوانند در شب عکس‌های باکیفیت‌تر و شارپ‌تری را ثبت کنند و در زمان فیلم‌برداری هم لرزش تصاویر ضبط شده کاهش پیدا کند.

شایعه‌های منتشر شده به صورت خلاصه نشان می‌دهند که مشخصات سخت‌افزاری دوربین آیفون‌های ۱۳ عبارتند از:

  • آیفون ۱۳ مینی: دوربین ۱۲ مگاپیکسلی فوق‌عریض با F1٫۸، دوربین اصلی ۱۲ مگاپیکسلی با F1٫۶.
  • آیفون ۱۳: دوربین ۱۲ مگاپیکسلی فوق‌عریض با F1٫۸، دوربین اصلی ۱۲ مگاپیکسلی با F1٫۶.
  • آیفون ۱۳ پرو: دوربین ۱۲ مگاپیکسلی فوق‌عریض با F1٫۸، دوربین اصلی ۱۲ مگاپیکسلی با F1٫۶، دوربین تله‌فوتوی ۱۲ مگاپیکسلی با زوم ۲٫۵ برابری و F2٫۰.
  • آیفون ۱۳ پرو مکس: دوربین ۱۲ مگاپیکسلی فوق‌عریض با F1٫۸، دوربین اصلی ۱۲ مگاپیکسلی با F1.5، دوربین تله‌فوتوی ۱۲ مگاپیکسلی با زوم ۲٫۵ برابری و F2٫۰.

دوربین فوق‌عریض بهبودیافته

همان‌گونه که پیش‌تر گفته شده به احتمال زیاد تمامی آیفون‌های ۱۳ دارای دوربین فوق‌عریض بهبود یافته در ماژول دوربین خود خواهند بود. برای مقایسه باید بگوییم که دوربین فوق‌عریض به کار رفته در آیفون‌های ۱۲ دارای گشودگی دیافراگم F2٫۴ و لنزی با پنج المان اپتیکی است.

شایعه‌های منتشر شده درباره‌ی دوربین فوق‌عریض سری آیفون ۱۳ نشان می‌دهند که این دوربین دارای گشودگی دیافراگم F1٫۸ و لنزی با شش المان اپتیکی است. رخ دادن این تغییرات در دوربین فوق‌عریض سری آیفون‌ ۱۳ باعث می‌شود که این آیفون‌ها در زمان ثبت تصاویر بتوانند تصاویر با کیفیت‌تری را ثبت کنند.

در ضمن، رخ دادن این اتفاق باعث افزایش کیفیت تصاویر گرفته شده با دوربین فوق‌عریض آیفون ۱۳ در شب و محیط‌های تاریک خواهد شد. همچنین افزایش تعداد المان‌های لنز هم باعث کاهش اعوجاج تصاویر گرفته شده با دوربین فوق‌عریض آیفون، به ویژه‌ اعوجاج به وجود آمده در گوشه‌های تصویر، خواهد شد که در زمان استفاده از دوربین فوق‌عریض بسیار مهم است.

ماکت سری آیفون 13

شایعه‌های اولیه منتشر شده درباره‌ی دوربین فوق‌عریض آیفون‌های ۱۳ عنوان می‌کردند که اپل از دوربین فوق‌عریض بهبود یافته در تمامی آیفون‌های ۱۳ استفاده خواهد کرد. اما شایعه‌های جدید و گفته‌های جدید مینگ چی کو نشان می‌دهند که اپل ممکن است از این دوربین فوق‌عریض بهبود‌یافته تنها در آیفون ۱۳ پرو و آیفون ۱۳ پرو مکس استفاده کند.

مینگ چی کو همچنین می‌گوید که از این دوربین فوق‌عریض بهبود یافته ممکن است در تمامی مدل‌های آیفون ۱۴ استفاده شود که این گفته منطقی‌تر به نظر می‌رسد. امیدواریم که استفاده از این دوربین فوق‌عریض بهبودیافته باعث شود که تصاویر ثبت شده با این دوربین فوق‌عریض جدید شارپ‌تر باشند. تصاویر ثبت شده با دوربین فوق‌عریض آیفون‌های ۱۲ آن‌طور که باید شارپ نیستند.

دیافراگم بازتر

شایعه‌های منتشر شده درباره‌ی دوربین اصلی آیفون ۱۳ پرو مکس نشان می‌دهند که اپل می‌خواهد از یک دوربین با گشودگی دیافراگم f/1٫۵ در این گوشی استفاده کند. برای مقایسه، دوربین اصلی استفاده شده در ماژول دوربین آیفون ۱۲ پرو مکس دارای گشودگی دیافراگم f/1٫۶ است.

استفاده از لنزی با گشودگی دیافراگم بازتر باعث می‌شود که در هنگام ثبت تصاویر نور بیشتری وارد لنز شده و به سنسور دوربین برسد. در نتیجه هر چه دیافراگم بازتر باشد توانایی‌های عکاسی در محیط‌های تاریک و کم نور افزایش پیدا می‌کند.

در ضمن باید بگوییم که لنز‌های با دیافراگم بازتر در هنگام عکاسی می‌توانند که بوکه‌ی زیبا و طبیعی بهتری را هم داشته باشند. در نهایت باید گفت که رخ دادن این اتفاق بدون شک باعث بهبود کلی دوربین آیفون ۱۳ پرو مکس خواهد شد.

سنسور‌های بزرگ‌تر

در اواخر سال ۲۰۲۰ خبری منتشر شد که ادعا می‌کرد اپل می‌خواهد از سنسور‌های به کار رفته در ماژول دوربین آیفون ۱۲ پرو مکس در ماژول دوربین آیفون ۱۳ مینی، آیفون ۱۳ و آیفون ۱۳ پرو استفاده کند. البته باید گفت که رخ دادن این اتفاق هم منطقی به نظر می‌رسد.

همچنین به نظر می‌رسد که اپل در آیفون ۱۳ پرو و آیفون ۱۳ پرو مکس از سنسور بزرگ‌تری استفاده خواهد کرد. بدون شک افزایش اندازه‌ی سنسور و استفاده از سنسوری با پیکسل‌های به اندازه‌ی ۱٫۹ میکرومتر باعث افزایش قدرت دوربین این آیفون‌ها در هنگام ثبت تصاویر در محیط‌های کم نور خواهد شد.

در ضمن استفاده از سنسور بزرگ‌تر باعث می‌شود که در هنگام ثبت تصاویر در زمان کمتر نور بیشتری به سنسور برسد، در نتیجه زمان باز ماندن شاتر برای ثبت تصاویر کاهش می‌یابد. رخ دادن این اتفاق در نهایت باعث می‌شود که وجود لرزش در تصاویر گرفته شده کاهش پیدا کند و جزئیات به شکل بهتری ثبت شوند.

البته باید بگوییم که رخ دادن این اتفاق یعنی استفاده از سنسور بزرگ‌تر در ماژول دوربین تمامی آیفون‌ها مزایای بسیار زیادی را به قابلیت‌های عکاسی و فیلم‌برداری آیفون‌ها اضافه می‌کند و این احتمال هم وجود دارد که شاهد اضافه شدن سنسور‌های بزرگ‌تر در سال ۲۰۲۲ و به سری آیفون ۱۴ باشیم.

سیستم فوکوس خودکار در تمامی دوربین‌ها

ممکن است که فکر کنید تمامی دوربین‌های به کار رفته در ماژول دوربین آیفون‌ها دارای سیستم فوکوس خودکار هستند که البته تصوری اشتباه است. در واقع اپل در سری آیفون ۱۲ و آیفون ۱۱ از دوربین فوق‌عریض با فوکوس ثابت استفاده کرده است.

انجام این کار توسط اپل باعث شده است که در زمان عکاسی با دوربین فوق‌عریض این آیفون‌ها با وجود اینکه همه‌ی سوژه‌های موجود در تصویر به صورت فوکوس شده هستند، اما شما نمی‌توانید بر روی سوژه‌ی دلخواه خود فوکوس کنید که ناخوشایند است.

دوربین آیفون 13

گزارش‌های منتشر شده درباره‌ی خانواده‌ی آیفون ۱۳ نشان می‌دهند که اپل در این آیفون‌ها سیستم فوکوس خودکار را به دوربین فوق‌عریض اضافه خواهد کرد. رخ دادن این اتفاق و اضافه شدن قابلیت فوکوس خودکار به این دوربین شاید باعث شود که کاربران بتوانند از این دوربین فوق‌عریض برای ثبت تصاویر ماکرو هم استفاده کنند.

با وجود اینکه شایعه‌های منتشر شده از ایجاد بهبود‌هایی مانند استفاده از لنز با گشودگی دیافراگم بازتر و افزایش تعداد المان‌های اپتیکی لنز دوربین فوق‌عریض تمامی آیفون‌های ۱۳ خبر می‌دهند، اما ممکن است که اپل از دوربین فوق‌عریض مجهز به سیستم فوکوس خودکار تنها در ماژول دوربین آیفون‌ ۱۳ پرو و آیفون ۱۳ پرو مکس استفاده کند تا این آیفون‌ها دارای ویژگی منحصر‌به‌فردی در ماژول دوربین خود باشند که به فروش بیشترشان کمک کند.

لرزشگیر تصویر با حرکت سنسور

اپل برای اولین‌بار از سیستم لرزشگیر تصویر با استفاده از حرکت سنسور در ماژول دوربین آیفون ۱۲ پرو مکس و در کنار لرزشگیر تصویر اپتیکال استفاده کرد. با وجود اینکه از سیستم لرزشگیر تصویر با استفاده از حرکت سنسور به‌طور معمول در دوربین‌های DSLR و بدون آینه استفاده می‌شود، اما اپل در سال گذشته این قابلیت را به بزرگ‌ترین مدل آیفون ۱۲ اضافه کرد.

اضافه شدن این قابلیت به ماژول دوربین آیفون ۱۲ پرو مکس باعث شد که دوربین این آیفون در زمنیه‌ی حذف لرزش تصاویر عملکرد بهتری را داشته باشد که در نهایت باعث ثبت تصاویر با کیفیت‌تر در محیط‌های با شرایط نوری سخت خواهد شد.

در ضمن کاربران می‌توانند از این ویژگی برای ضبط فیلم‌هایی با لرزش کمتر هم استفاده کنند. نگاهی به شایعه‌های منتشر شده درباره‌ی این موضوع نشان می‌دهد که ممکن است اپل از این ویژگی در تمامی مدل‌های آیفون ۱۳ شامل آیفون ۱۳ مینی، آیفون ۱۳، آیفون ۱۳ پرو و آیفون ۱۳ پرو مکس استفاده کند تا تمامی آیفون‌های بعدی از این ویژگی در زمان ثبت تصاویر بهره‌مند باشند.

سنسور LiDAR در تمامی مدل‌های آیفون ۱۳

خبر‌ها و شایعه‌های منتشر شده نشان می‌دهند که ممکن است از سنسور LiDAR در تمامی آیفون‌های ۱۳ استفاده شود و در نسل بعدی آیفون این ویژگی تنها محدود به آیفون ۱۳ پرو و آیفون ۱۳ پرو مکس نباشد. با وجود مطرح شدن این شایعه‌ها، البته باید گفت که احتمال رخ دادن این اتفاق کم است زیرا شرکت‌های سازنده‌ی گوشی علاقه‌مند هستند تا از برخی ویژگی‌های خاص تنها در مدل‌های پرمیوم گوشی‌ها خود استفاده کنند.

دوربین آیفون 13

کاربران با استفاده از سنسور LiDAR می‌توانند که محیط اطراف خود را به صورت سه‌ بعدی اسکن کنند و از این مدل سه بعدی به‌دست آمده در اپ‌های مخصوصی استفاده کنند. یکی دیگر از ویژگی‌های خوب سنسور LiDAR بهبود کیفیت تصاویر پرتره ثبت شده در محیط‌های کم نور است. همچنین ماژول دوربین می‌تواند از سنسور LiDAR در زمان ثبت تصاویر پرتره در محیط‌های پرنور هم استفاده کند.

دیگر ویژگی‌ها

حدس‌ و گمان‌های وجود دارند که ادعا می‌کنند اپل ممکن است قابلیت عکس‌برداری نجومی را به آیفون‌های بعدی اضافه کند. رخ دادن این ویژگی باعث می‌شود که کاربران بتوانند عکاس‌های باکیفیتی را از آسمان شب که شامل ستاره‌ها و ماه است، ثبت کنند.

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که ممکن است به آیفون‌های نسل بعد اضافه شود قابلیت ثبت تصاویر پرتره در هنگام فیلم‌برداری است. اضافه شدن این ویژگی به آیفون‌های ۱۳ باعث می‌شود که کاربران بتوانند بعد از فیلم‌برداری با این آیفون‌ها عمق میدان را تغییر دهند. در واقع وجود این قابلیت به کاربران اجازه می‌دهد که بتوانند پس‌زمینه یا پیش‌زمینه‌ی فیلم ثبت شده را محو کنند.

طراحی ماژول دوربین

یکی دیگر از تغییراتی که ممکن است در ماژول دوربین آیفون‌های ۱۳ رخ بدهد تغییرات رخ داده در میزان برجستگی ماژول دوربین است. نگاهی به ماژول دوربین نسل فعلی آیفون نشان می‌دهد که دوربین‌های تشکیل‌دهنده‌ی ماژول دوربین برجسته‌ی آیفون‌های ۱۲، چندین میلی‌متر برجستگی بیشتری را در مقایسه با ماژول دوربین دارند.

به نظر می‌رسد که اپل می‌خواهد تغییراتی را هم در طراحی ظاهری ماژول دوربین آیفون‌ ۱۳ مینی، آیفون ۱۳، آیفون ۱۳ پرو و آیفون ۱۳ پرو مکس ایجاد کند. شایعه‌های منتشر شده نشان می‌دهند که اپل می‌خواهد با افزایش برجستگی کلی ماژول دوربین کاری کند که لنز‌های تشکیل‌دهنده‌ی این ماژول برجستگی کمتری را داشته باشند.

همچنین انتظار می‌رود اندازه‌ی کلی ماژول دوربین هم افزایش پیدا کند. گویا اپل می‌خواهد از این افزایش اندازه برای استفاده از فناوری‌ها و ویژگی‌های جدیدی که پیش‌تر درباره‌ی آن‌ها در این مقاله صحبت شد، استفاده کند.

علاوه‌ بر این‌ها، رندر‌ها و تصاویر منتشر شده از ماکت‌های آیفون‌های ۱۳ نشان می‌دهند که چینش لنز‌های دوربین در آیفون ۱۳ مینی و نسخه‌ی استاندارد آیفون ۱۳ حالتی قطری مانند دارد. اپل در آیفون ۱۲ مینی و نسخه‌ی استاندارد آیفون ۱۲ لنز‌های تشکیل‌دهنده‌ی ماژول دوربین را به صورت عمودی و بر روی یکدیگر قرار داده است.

رخ دادن این اتفاق و استفاده از طراحی جدید در ماژول دوربین آیفون ۱۳ مینی و آیفون ۱۳ باعث می‌شود که بتوان این دو آیفون‌ را از دیگر آیفون‌ها به‌راحتی تشخیص داد. البته به احتمال زیاد اپل مجبور شده است که برای ایجاد تغییرات سخت‌افزاری مختلف در ماژول دوربین، طراحی ظاهری ماژول دوربین آیفون ۱۳ مینی و آیفون ۱۳ را به این شکل تغییر دهد.

ماکت‌های منتشر شده

ماکت سری آیفون 13

دوربین‌های سری آیفون ۱۳ چند مگاپیکسل است؟

با وجود رخ دادن این تغییرات در دوربین آیفون‌های ۱۳ ما انتظار نداریم که اپل جهش بزرگی را در مگاپیکسل سنسور‌های به کار رفته در ماژول دوربین این آیفون‌ها ایجاد کند. با توجه به این موضوع، انتظار داریم که اپل همانند آیفون‌های ۱۲، در سری آیفون‌های ۱۳ هم از سنسور‌های ۱۲ مگاپیکسلی استفاده کند.

همان‌گونه که پیش‌تر گفتیم انتظار نداریم که اپل امسال تغییری را در مگاپیکسل سنسور‌های به کار رفته در آیفون‌های جدید ایجاد کند. همچنین شایعه‌های منتشر شده نشان می‌دهند که اپل در آیفون ۱۴ از سنسور ۴۸ مگاپیکسلی استفاده خواهد کرد و این آیفون می‌تواند که در زمان ضبط فیلم این کار را با رزولوشن ۸K انجام دهد. البته باید بگوییم که از آیفون ۱۴ در سال ۲۰۲۲ رونمایی خواهد شد.

بزرگنمایی دوربین تله‌فوتو

باید بگوییم که انتظار نمی‌رود که اپل از دوربین تله‌فوتو در آیفون‌ ۱۳ مینی و نسخه‌ی استاندارد آیفون ۱۳ استفاده کند و به احتمال زیاد همانند ماژول دوربین آیفون‌‌های ۱۲، انتظار می‌رود که ماژول دوربین به کار رفته در آیفون ۱۳ مینی و آیفون ۱۳ تنها شامل دوربین فوق‌عریض و دوربین اصلی باشد.

به احتمال زیاد اپل از دوربین تله‌فوتو با بزرگنمایی ۲٫۵ برابری در آیفون ۱۳ پرو مکس استفاده می‌کند و ممکن است که شاهد استفاده از این دوربین با همین مقدار بزرگنمایی در ماژول دوربین آیفون ۱۳ پرو هم باشیم.

زمانی رونمایی

همان‌گونه که می‌دانید اپل به طور معمول از نسل جدید آیفون در ماه سپتامبر (شهریور) رونمایی می‌کند. با توجه به این موضوع انتظار داریم که همانند گذشته شاهد رونمایی از نسل جدید آیفون در ماه سپتامبر (شهریور) باشیم. می‌توان حدس زد که بخش بسیار زیادی از این مراسم هم به معرفی ویژگی‌های دوربین به کار رفته در آیفون‌های ۱۳ اختصاص داشته باشد.

منبع: Phone Arena

راهنمای خرید آیفون
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه