تلسکوپ جیمز وب نخستین عکس واضح از یک ستاره را ثبت کرد

۲۵ اسفند ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
عکسی که جیمز وب در فرآیند هم‌ترازی دقیق آینه‌های خود از یک ستاره و کهکشان‌ها و ستاره‌های دوردست ثبت کرد.

تلسکوپ فضایی جیمز وب با تکمیل یک گام مهم در فرآیند هم‌ترازی آینه‌ها، موفق شد عکسی واضح از یک ستاره و کهکشان‌های دوردست ثبت کند.

رصدخانه‌ی بزرگ بعدی بشر کم‌کم دید خود را واضح‌تر می‌کند و به خوبی در راه کشف اسرار جهان پیش می‌رود. «تلسکوپ فضایی جیمز وب» (James Webb Space Telescope) که در ماه دسامبر (۴ دی) به فضا پرتاب شد، در اواخر ماه ژانویه (بهمن) به ۱.۵ میلیون کیلومتری زمین رسید و حالا با تلاش بسیار در حال آماده‌سازی برای آغاز مأموریت علمی است که ۱۰ میلیارد دلار برای آن هزینه شده است.

آژانس فضایی آمریکا امروز ۱۶ مارس (۲۵ اسفند) اعلام کرد که این فضاپیما با تکمیل فازبندی دقیق، در ۱۱ مارس (۲۰ اسفند) نقطه عطف کلیدی دیگری را در روند آماده‌سازی خود ثبت کرده است.

این تلسکوپ همچنین تمام پارامترهای نوری مورد نیاز مهندسان را برآورده کرده است و نور را به‌طور واضح به ابزار خود می‌رساند. این دستاورد، ناسا را کاملا مطمئن می‌کند که رصدخانه به اهداف علمی خود دست یافته است.

«ریتوا کسکی-کوها» (Ritva Keski-Kuha) معاون ابزار نوری تلسکوپ وب در مرکز فضایی گادرد ناسا گفت: «ما تلسکوپ را به‌طور کامل روی یک ستاره تراز و متمرکز کرده‌ایم و عملکرد آن، ویژگی‌های فنی مطلوب را نشان می‌دهد. اکنون می‌دانیم که تلسکوپ دقیقی ساخته‌ایم.»

طبق بیانیه‌ی ناسا، تصویر جدید روی ستاره‌ای به نام ۲MASS J17554042+6551277 فوکوس شده است. این نشان می‌دهد یک هدف جدید برای رصدخانه انتخاب شده است: مراحل قبلی فرآیند راه‌اندازی، با فوکوس روی ستاره‌ی HD 84406 که با فاصله‌ی ۲۴۱ سال نوری در صورت فلکی دب اکبر قرار دارد، انجام شده بود.

سلفی جیمز وب

تازه‌ترین سلفی تلسکوپ جیمز وب که توسط ابزار نیرکم ثبت شده است.
Credit: NASA/STScI

در پس‌زمینه‌ی تصویر تازه ثبت شده هم، ستارگان و کهکشان‌های دیگری قابل مشاهده هستند که آژانس شناسایی نکرده است. قدرت رصد جیمز وب تا حدی از آینه‌ی عظیم تلسکوپ سرچشمه می‌گیرد که قطر آن ۶.۵ متر است. اما امکان پرتاب آینه‌ای با این ابعاد به‌صورت مستقیم وجود نداشت، بنابراین طراحان رصدخانه، سطح طلایی آن را به ۱۸ بخش شش ضلعی قابل تنظیم جداگانه تقسیم کردند.

برای هفته‌ها مهندسان مأموریت در حال تنظیم دقیق و تراز کردن این بخش‌ها بودند تا جهان را برای این رصدخانه‌ی عظیم متمرکز کنند. ناسا تأکید کرد که فرآیند تراز کردن هنوز کامل نشده، اما سخت‌ترین و اضطراب‌آورترین مراحل اکنون پشت سر گذاشته شده است.

توماس زوربوچن (Thomas Zurbuchen) معاون اداره‌ی مأموریت علمی ناسا هم گفت: «بیش از ۲۰ سال پیش، تیم وب شروع به ساخت قوی‌ترین تلسکوپی کرد که تا کنون در فضا قرار داده شده است و یک طرح اپتیکی جسورانه برای برآورده کردن اهداف علمی ارائه کرد. امرزی می‌توانیم بگوییم که این طراحی نتیجه خواهد داد.»

ناسا همچنین با استفاده از لنزی که برای عکاسی از آینه‌ی اولیه طراحی شده بود، یک سلفی منتشر کرد تا به مهندسان در هنگام تراز کردن کمک کند. به گفته‌ی ناسا، هنگامی که تراز کردن آینه کامل شد، شاید تا اوایل ماه می، مرحله‌ی مقدماتی مهم دیگر تیم، کالیبره کردن ابزارهای روی رصدخانه است. انتظار می‌رود که این کار تا تابستان کامل شود و سپس جیمز وب بتواند مشاهدات علمی خود را آغاز کند.

دستور کار علمی این رصدخانه شامل پرداختن به موضوعاتی مانند درک نخستین روزهای کیهان، ارزیابی قابلیت سکونت در سیارات فراخورشیدی و شناسایی تأثیر ماده‌ی تاریک مرموز بر کیهان است.

عکس کاور: عکسی که جیمز وب در فرآیند هم‌ترازی دقیق آینه‌های خود از یک ستاره و کهکشان‌ها و ستاره‌های دوردست ثبت کرد.
Credit: NASA/STScI

منبع: Space

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه