فقط هم‌ترازی یک ابزار علمی تلسکوپ جیمز وب باقی مانده است

۱۴ فروردین ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
طرحی گرافیکی از تلسکوپ فضایی جیمز وب

با هم‌ترازی بیشتر ابزارهای علمی تلسکوپ فضایی جیمز وب، این رصدخانه‌ی قدرتمند اکنون تنها یک گام دیگر تا هم‌ترازی کامل فاصله دارد.

هم‌زمان که تلسکوپ فضایی جیمز وب پس از پرتاب به سرد شدن تا دمای نهایی ادامه می‌دهد، مهندسان موفق شده‌اند برای نخستین بار همه‌ی ابزارهای علمی این تلسکوپ فضایی ۱۰ میلیارد دلاری به جز یکی را تراز کنند.

تنظیم موقت ابزارهای علمی به اندازه‌ای موفقیت‌آمیز بوده است که مهندسان به این نتیجه رسیدند که نیازی به تنظیم مجدد آینه‌ی ثانویه‌ی وب نیست. این کار در صورتی انجام می‌شد که متخصصان چیزی را تراز نشده تشخیص می‌دادند. اکنون به گفته‌ی ناسا، آخرین مرحله از «هم‌ترازی چند ابزاری» (Multi-Instrument Alignment) پس از خنک شدن ابزار نهایی تلسکوپ انجام می‌شود. نقطه عطفی که در هفته‌های آینده صورت می‌گیرد.

وب در حال سپری کردن یک دوره‌ی راه‌اندازی چند مرحله‌ای و شش ماهه است تا آینه‌ها و ابزارهای خود را به‌صورت دقیق برای گرفتن ضعیف‌ترین نورهای کیهان تنظیم کند. کاهش دما تا حدودی این فرآیند را پیچیده می‌کند زیرا ممکن است زمانی که این اجزا به دمای اعماق فضا می‌رسند، رفتار یا ترازبندی متفاوتی داشته باشند. به همین دلیل است که ناسا بازه‌ای را برای تنظیمات احتمالی بیشتر در نظر گرفته است.

اما در این میان، نیاز نداشتن به اصلاحات آینه‌ای در مرحله‌ی ششم راه‌اندازی وب، که اکنون کامل شده است، یک موفقیت بزرگ برای مهندسان محسوب می‌شود. «چاندا واکر» (Chanda Walker) دانشمند سنجش و کنترل جبهه‌ی موج وب گفت: «این دستاورد به دلیل برنامه‌ریزی طولانی‌مدت و کار تیمی عالی در میان تیم سنجش جبهه‌ی موج ممکن شده است.»

اکنون مهندسان منتظر سرد شدن ابزار فروسرخ میانی تلسکوپ (MIRI) هستند که برای فعالیت به دمای فوق‌العاده سرد یا برودتی نیاز دارد تا بتواند نشانه‌های گرمایی فروسرخ اجرام دوردست، مانند سیارات فراخورشیدی یا کهکشان‌های اولیه را ببیند. ناسا گفت: «هنگامی که میری به‌طور کامل به دمای عملیاتی برودتی خود در هفته‌های آینده برسد، دومین هم‌ترازی چند ابزاری برای انجام تنظیمات نهایی روی ابزارهای علمی و آینه‌ها در صورت نیاز، انجام می‌شود.»

این آژانس خاطرنشان کرد: «هنگامی که تلسکوپ بتواند نور خود را با موفقیت در هر ابزار متمرکز کند، آژانس یک جلسه تصمیم‌گیری کلیدی را برای تأیید کامل شدن فرایند هم‌ترازی برنامه‌ریزی می‌کند و سپس این تیم از مراحل هم‌ترازی می‌گذرند و روی راه‌اندازی هر ابزار برای عملیات علمی متمرکز خواهند شد.»

انتظار می‌رود که رصدهای علمی «چرخه‌ی ۱» (Cycle 1) حدود ماه ژوئن (تیر) آغاز شود و احتمالا برنامه‌ی چرخه‌ی ۲ هم در اواسط سال ۲۰۲۳ آغاز شود.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از تلسکوپ فضایی جیمز وب
Credit: NASA/STScI

منبع: Space

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar حسین عباسی

    سلام ودرود .باتبریک سال نو از کار زیبای شماقدردانی کرده وتشکرفراوان دارم.کار ترجمه بخصوص قسمت تخصصی آن کار بسیار سختی است ودرهمین راستاست که بنده سپاسگذار کار زیبایتان هستم.موفق وموید باشید.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه