ژاپن از نمونه‌های سیارکی ذخیره شده در دومین کپسول هایابوسا ۲ رونمایی کرد

۶ دی ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
نمونه‌های جمع‌آوری شده توسط فضاپیمای هایابوسا 2 ژاپن طی دومین برخورد به سطح سیارک ریوگو

با باز شدن دومین کپسول نمونه‌های جمع‌آوری شده توسط فضاپیمای هایابوسا ۲ از سیارک ریوگو، موفقیت کامل این عملیات بزرگ نمونه‌برداری تأیید شد و بدین ترتیب فاز مطالعاتی نمونه‌ها آغاز خواهد شد.

مقامات آژانس کاوش‌های هوافضای ژاپن اعلام کردند که نمونه‌های کپسول دوم جمع‌آوری نمونه دارای قطعاتی از سیارک ریوگو به بزرگی یک سانتی‌متر و از جنس سنگ سخت است که هنگام برداشتن یا ریختن در ظرف دیگر شکسته نمی‌شوند. هفته‌ی گذشته بود که گرانول‌های سیاه و شنی کوچکتری که فضاپیمای هایابوسا ۲ در کپسول نخست جمع‌آوری کرده بود به همراه گازی که فضاپیما با خود آورده بود، برای نخستین بار بررسی شد.

فضاپیمای هایابوسا ۲ ژاپن سال گذشته در حالی که بیش از ۳۰۰ میلیون کیلومتر با زمین فاصله داشت، طی دو مرحله نمونه‌هایی از دو نقطه‌ی سیارک ریوگو جمع‌آوری کرد. در ماه گذشته این فضاپیما کپسول بازگشت حاوی نمونه‌ها را به منطقه‌ای در استرالیا رساند و برای بررسی سیارکی دیگر عازم مسیری ۱۱ ساله شد.

گرانول‌های شنی که هفته‌ی گذشته رونمایی شد مربوط به تماس نخست فضاپیما با سیارک و قطعات بزرگ‌تر که در این هفته دانشمندان به آن دست یافتند، مربوط به مواد برخورد دوم فضاپیما با سیارک ریوگو بود. این فضاپیما یک انفجار در سطح سیارک ایجاد کرده بود تا نمونه‌هایی را از دهانه‌ی برخوردی جمع‌آوری کند که تحت تحت تأثیر تابش فضایی و دیگر عوامل محیطی قرار نگرفته باشند.

به گفته‌ی «تاماشیرو اوسوی» (Tomohiro Usui) دانشمند مواد فضایی، اختلاف اندازه‌ی نمونه‌های جمع‌آوری شده نشان‌دهنده‌ی سختی متفاوت بستر سیارک است. او گفت: «یک احتمال این است که محل برخورد دوم یک بستر سخت باشد و ذرات بزرگتر شکسته و وارد محفظه شده باشند.»

آژانس کاوش‌های هوافضای ژاپن (JAXA) پیش از انجام مطالعات کامل در سال آینده، در حال بررسی اولیه‌ی این نمونه‌های سیارکی است. دانشمندان امیدوارند که این نمونه ها بینشی از تاریخچه‌ی منظومه‌ی شمسی و حیات روی زمین فراهم کنند. به دنبال مطالعات در ژاپن، برخی از نمونه‌ها برای تحقیقات بیشتر با ناسا و دیگر آژانس‌های فضایی بین‌المللی به اشتراک گذاشته می‌شود.

در همین حال، هایابوسا ۲ در صفری ۱۱ ساله به سیارک ۱۹۹۸KY26 سفر می‌کند و می‌کوشد تا پدافندهای احتمالی را در برابر شهاب‌سنگ‌هایی که می‌توانند به سمت زمین حرکت کنند، مطالعه کند.

عکس کاور: کپسول نمونه‌های جمع‌آوری شده توسط فضاپیمای هایابوسا ۲ ژاپن طی دومین برخورد به سطح سیارک ریوگو

Credit: JAXA

منبع: New York Post

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه