آیا فیلم «دنیای ژوراسیک: سلطه» به فرنچایز ژوراسیک پایان می‌دهد؟

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه

کریس پرت فکر می‌کند فیلم «پارک ژوراسیک: سلطه» به فرنچایز پارک ژوراسیک پایان می‌دهد، اما بعید به نظر می‌رسد که این فرنچایز دور و دراز با این فیلم به پایان خود سلام کند.

فرنچایز «پارک ژوراسیک» که از سال ۱۹۹۳ با فیلم کلاسیک استیون اسپیلبرگ، آغاز گردید یکی از قابل اعتمادترین و پول‌سازترین فرنچایزهای هالیوود است که تاکنون اکران گردیده و توانسته توجه مخاطبان زیادی را به سمت خود جلب کند.

در کل چه به دلیل محبوبیت فیلم اصلی باشد، چه به دلیل عشق بیش از حد تماشاگران به دایناسورها و حیوانات منقرض شده، قطعا این فرنچایز سالیان سال می‌تواند به حیاتش ادامه دهد و لذا هیچ دلیلی وجود ندارد که «دنیای ژوراسیک: سلطه» را پایانی برای این فرنچایز بدانیم. در واقع حتی فیلم «پارک ژوراسیک ۳» که در سال ۲۰۰۱ عملکرد ضعیفی را از خود نشان داد باز هم توانست فیلم سودآوری باشد و به محبوبیت خاصی دست یابد.

پس از ناکامی فیلم «پارک ژوراسیک ۳» در باکس آفیس، یونیورسال اجازه داد تا این فرنچایز برای ۱۵ سال به حیات خود ادامه دهد و لذا فیلم «دنیای ژوراسیک» به کارگردانی کالین ترورو با موفقیت این فرنچایز را احیا کرد. از بسیاری جهات، بازسازی نسخه اصلی فیلم «پارک ژوراسیک» اسپیلبرگ و ارائه‌ی نسخه‌ی تکامل یافته‌ی آن، تحت عنوان «دنیای ژوراسیک» توانست بر دنیای هالیوود پادشاهی کند و نظر مثبت بسیاری از منتقدین و تماشاگران را جلب نماید. در حقیقت این فیلم نه تنها در نسخه‌ی اصلی خود خوب عمل کرد بلکه در دنباله‌ها و بازسازی‌های خود نیز عملکرد بی‌نظیری را از خود نشان داد.

و اما دنباله‌ی «دنیای ژوراسیک: سلطه» به لطف همه‌گیری ویروس کرونا، تاکنون یک سال به تعویق افتاده و با اینکه قرار بود در سال ۲۰۲۱ اکران شود انتشار آن به اواسط سال ۲۰۲۲ موکول شده است. با این حال تیم دست‌اندرکار تولید به هیچ وجه امید خود را از دست نداده‌اند و در طول این یک سال تلاش کردند تا هر چه در چنته دارند برای تقویت فیلم‌نامه و سکانس‌های این فیلم رو کنند و اما هم اکنون، پرت که نقش اوون گریدی را در این فیلم بازی می‌کند، بیان داشته که «دنیای ژوراسیک: سلطه» به عنوان نقطه‌ی پایانی برای فرنچایز «پارک ژوراسیک» در نظر گرفته می‌شود. قطعا پرت تصور می‌کند که حرفش کاملا درست است اما ما دلایلی داریم که اثبات می‌کنند ممکن است او اشتباه کند.

کریس پرت می‌گوید «دنیای ژوراسیک: سلطه» نقطه‌ی پایان فرنچایز پارک ژوراسیک تلقی می‌شود

دنیای ژوراسیک

کریس پرت در مصاحبه‌ای که اخیرا داشته در حالی که بسیاری از مخاطبان در انتظار فیلم ژوراسیک بعدی هستند، ادعا کرده که فیلم «دنیای ژوراسیک: سلطه» فیلمی است که می‌تواند پایانی برای این فرنچایز باشد. استدلال‌های او در این زمینه منطقی به نظر می‌رسند. با این حال ادعای او می‌تواند تا حدی طرفداران فرنچایز «پارک ژوراسیک» را به خشم بیاورد.

در حالی که قطعا این دنباله نیز می‌تواند از وجود یک جانور افسانه‌ای بهره ببرد و در باکس آفیس خوش بدرخشند اما تبلیغ یک فیلم به عنوان آخرین دنباله‌ی یک فرنچایز حرکت هوشمندانه‌ای از جانب دست‌اندرکاران تولید است که باعث می‌شود مخاطبان فیلم دو برابر شوند. البته، این احتمال نیز وجود دارد که پرت واقعا از صمیم قلب این حرف را زده باشد و معتقد باشد که «سلطه» آخرین دنباله از این فرنچایز است.

دنیای ژوراسیک: سلطه درست همانند یک فیلم پایانی برای یک فرنچایز ساخته شده است

دنیای ژوراسیک

اگر بخواهیم صادق باشیم باید بگوییم که حتی قبل از اینکه کریس پرت این حرف‌ها را در رابطه با این دنباله بر زبان بیاورد بسیاری از مخاطبان تصور می‌کردند که «دنیای ژوراسیک: سلطه» پایانی برای فرنچایز ژوراسیک است. این دنباله برای اولین بار، گامی فوق‌العاده هوشمندانه برداشته و هر سه شخصیت اصلی این فرنچایز یعنی آلن گرانت با بازی سم نیل، ایان مالکوم با بازی جف گلدبلوم و الی ساتلر با بازی لورا درن را به فیلم بازگردانده است.

در حقیقت چیزی در حدود ۳۰ سال است که این بازیگران بر روی پرده‌ی سینما در کنار هم دیده نشده‌اند، ولی هم اکنون می‌خواهند در کنار یکدیگر در فیلم ژوراسیک به ایفای نقش بپردازند و فیلمی به یاد ماندنی را خلق نمایند. به‌علاوه ما در این فیلم شاهد افزایش بی‌سابقه‌ی مخاطرات جهانی خواهیم بود، زیرا به جای اینکه دایناسورها فقط در یک پارک موضوعی یا در یک جزیره دورافتاده زندگی کنند، وارد جهان انسان‌ها شده‌اند و حال انسان‌ها مجبورند خودشان را با زندگی در کنار دایناسورها وقف دهند. آنچه که در این فیلم اتفاق می‌افتد می‌تواند سرنوشت نهایی بشریت را تعیین کند و لذا می‌تواند نقطه‌ی ختمی بر فرنچایز دور و دراز ژوراسیک باشد.

فیلم پارک ژوراسیک آن‌قدر موفق است که نمی‌توان به پایانش فکر کرد

دنیای ژوراسیک

درست است که می‌توان «دنیای ژوراسیک: سلطه» را پایانی منحصربه‌فرد و استثنایی برای مجموعه فرنچایز «پارک ژوراسیک» در نظر گرفت. اما به نظر می‌رسد که یک عامل همیشه مانع از به حقیقت پیوستن این امر می‌شود و آن عامل درآمد بالای این مجموعه‌ی تخیلی است. در حالی که هالیوود همیشه عاشق بهره‌برداری از فرنچایزهای پول‌ساز بوده همان‌طور که مشاهده کردیم، در دهه‌ی گذشته علاقه‌ی هالیوود به این نوع فرنچایزها بیش از پیش شده و استودیوهای بزرگ، تمام تلاش خود را کرده‌اند تا دنباله‌های جدید و پرفروشی را برای فیلم‌های داستانی خود تهیه نمایند. استودیوها مالکیت معنوی موجود را به عنوان یک معدن طلای بالقوه، می‌دانند که می‌توانند هواداران مختلف را در سرتاسر جهان جذب فیلم کنند و همین امر می‌تواند برایشان سود هنگفتی را به ارمغان بیاورد.

وقتی صحبت از فیلم «پارک ژوراسیک» به میان می‌آید، به دلیل سابقه‌ای که این فرنچایز در عرصه‌ی کسب سودهای عظیم دارد، طبیعتا انتظاراتی که از این آن می‌رود بیشتر از فرنچایزهای دیگر است. به جز دنباله‌ی «پارک ژوراسیک ۳» که با افت شدیدی از لحاظ کسب درامد مواجه شد و هزینه‌ی سنگینی را به تیم تولید تحمیل کرد سه فیلم از پنج فیلم فرنچایز «پارک و دنیای ژوراسیک» بیش از یک میلیارد دلار درآمد داشته‌اند. هر چند دنباله‌ی «پارک ژوراسیک ۳» نیز توانست به فروشی معادل ۳۶۵ میلیون دلار در سرتاسر جهان دست یابد که رقم قابل توجهی است.

اگر بخواهیم تورم را در نظر بگیریم باید بگوییم که فیلم «دنیای گمشده: پارک ژوراسیک» محصول سال ۱۹۹۷، نیز بیش از یک میلیارد درآمد داشته است. به جز کسب درآمدهای هنگفت در باکس آفیس، فرنچایز «ژوراسیک» یک نام تجاری پول‌ساز تلقی می‌شود که به همین راحتی‌ها نمی‌توان از آن گذشت و لذا استودیو از این نام تجاری برای ساخت محصولات متنوع استفاده کرده است. به عنوان مثال می‌توان به درامد حاصل از فروش ویدیوهای خانگی، اسباب بازی‌ها، بازی‌های ویدئویی، تی‌شرت‌ها، جاذبه‌های پارک موضوعی در دنیای واقعی، رمان‌ها، کتاب‌های کمیک، سریال‌های تلویزیونی و موارد دیگر نیز اشاره کرد. «دنیای ژوراسیک: سلطه» قطعا می‌تواند پایانی برای مجموعه فرنچایز «پارک ژوراسیک» باشد.

اما با توجه به اینکه این فرنچایز به شدت پول‌ساز است شاید استودیوی یونیورسال تنها مدت کوتاهی تولید آن را متوقف کند اما هرگز اجازه نخواهد داد که این فرنچایز برای همیشه به اتمام برسد. آن هم با توجه به این امر که در دنیای کنونی، جهان همواره منتظر تولید محتوای یونیک است. قطعا میلیاردها دلار چیزی نیست که این کمپانی بتواند به راحتی در برابر آن مقاومت کند و لذا اگر بخواهیم از منظر تجاری به این امر بنگریم مطمئنا هیچ پایانی برای فرنچایز «ژوراسیک» وجود نخواهد داشت.

چگونه فیلم‌های ژوراسیک می‌توانند پس از فیلم سلطه همچنان ادامه پیدا کنند

دنیای ژوراسیک

از یک منظر می‌توان گفت که اظهارات کریس پرت مبنی بر اینکه دنباله‌ی «دنیای ژوراسیک: سلطه» به فرنچایز «پارک ژوراسیک» پایان خواهد می‌تواند درست باشد. در حقیقت ممکن است این احتمال وجود داشته باشد که این آخرین باری باشد که می‌توانیم گرانت، مالکوم و ساتلر را در دنیای دایناسورها تماشا کنیم.

با همه‌ی این‌ها از منظری دیگر فرنچایز «پارک و یا دنیای ژوراسیک» آن‌قدر بزرگ و قوی است که به چهره‌ی خاصی برای ادامه‌ی حیات خود نیاز ندارد و لذا می‌توان به راحتی چهره‌های شناخته شده را با کاراکترهای جدید جایگزین کرد. آنچه که به فرنچایز «ژوراسیک» قدرت می‌دهد دایناسورها و دنیای علمی – تخیلی منحصربه‌فردی است که می‌تواند چشمان بینندگان را به صفحه‌ی تلویزیون میخکوب نماید، بنابراین تا زمانی که این فیلم از وجود دایناسورهایی مانند تی رکس برای ترساندن مردم بهره می‌برد، واقعا مهم نیست که چه کسانی در فیلم حضور داشته و چه کسانی حضور نداشته باشند.

بنابراین آنچه در «دنیای ژوراسیک: سلطه» اتفاق می‌افتد، می‌تواند به راحتی درها را برای داستان‌های بعدی دنیای «ژوراسیک» باز کند، حتی با اینکه ممکن است داستان‌های بعدی به کاراکترهای جدید و جهان‌های متفاوتی نیاز داشته باشند. در حقیقت دایناسورهایی که در جای جای این دنیای تخیلی پرسه می‌زنند باعث می‌شوند که بتوان داستان‌های زیادی را در رابطه با آن‌ها روایت کرد و لذا نیازی نیست که این فرنچایز به این زودی‌ها پایان یابد.

در حال حاضر، هنوز دکتر هنری وو بدجنس در جایی پنهان شده و لذا می‌تواند با انجام آزمایش‌های غیرقانونی دیگر، جنجال‌های بیشتری را رقم بزند و حیوانات ماقبل تاریخ بیشتری را زنده کند. از آنجایی که فرنچایز «ژوراسیک» از مفهوم خلاقانه‌ی آوردن دایناسورها به دنیای مدرن امروزی بهره می‌برد، هیچ حد و مرزی در داستان آن وجود ندارد و لذا می‌توان به جرات گفت که دنباله‌ی «دنیای ژوراسیک: سلطه» نمی‌تواند پایان دهنده‌ی این فرنچایز سودآور باشد. با این حال، به احتمال زیاد این یکی از تاکتیک‌های تیم تولید است که می‌خواهند از آن برای بیشتر شدن فروش فیلمشان استفاده کنند زیرا اگر مخاطبان بدانند که دیگر هرگز دایناسورها را بر روی پرده‌ی سینما مشاهده نخواهند کرد برای دیدن این فیلم سر از پا نخواهند شناخت.

منبع: screenrant

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه