تحلیل تریلر فیلم «دنیای ژوراسیک: قلمرو»؛ ۸ نکته‌ی داستانی و ۱۴ دایناسور

۲۵ بهمن ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه

تریلر فیلم «دنیای ژوراسیک: قلمرو» نمایی از دنیایی دگرگون‌ شده را نشان می‌دهد که در آن، دایناسورها سیستم اکولوژیکی زمین را تغییر می‌دهند و بشریت را تهدید می‌کنند.

کارگردان، کالین تروورو همیشه تأکید داشته که سبک و سیاق داستان‌های «دنیای ژوراسیک» را به خوبی می‌شناسد. تروورو در سال ۲۰۱۷ بیان کرد که از نظر او، حضور یک کارگردان واحد در کل سه‌گانه، امری ضروری است. تروورو: «به یاد دارم که حتی زمانی هم که اولین فیلم را می‌ساختیم، نقاط آغازین، میانی، پایانی و اوج سه‌گانه را برای استیون اسپیلبرگ مشخص کردم. من احساس می‌کنم که این نوع طراحی برای چنین فرنچایزی بسیار مهم است، چرا که باید افراد زیادی را همراه خود کنید و رضایت آنان را جلب نمایید. این پروژه، کاری بر اساس دلخواه یک شخص نیست، به‌خصوص که یک فرنچایز مبتنی بر شخصیت است و با دیگر آثار تفاوت دارد.»

«دنیای ژوراسیک: سقوط پادشاهی» با یک پایان پر از تعلیق و دراماتیک و نمایش یازده گونه دایناسور مختلف در آمریکای شمالی به پایان رسید. در آخرین لحظات آن فیلم، تصاویری از تیرانوزاروس رکس در حال غرش در کنار یک شیر هنگام ورود به باغ‌وحش و موزاسوروس در حال خوردن افراد در ساحل به نمایش درمی‌آید و در آخر، یان مالکوم را می‌بینیم که با بهت می‌گوید: «به دنیای ژوراسیک خوش آمدید». «دنیای ژوراسیک: سقوط پادشاهی» پا را فراتر از این‌ها گذاشت و حتی یک جفت پترانودون را در آسمان‌ لاس‌وگاس در حال پرواز به تصویر کشید. قسمت‌های قبلی مجموعه‌های «پارک ژوراسیک» و «دنیای ژوراسیک» بر افرادی تمرکز داشتند که به اکوسیستم مصنوعی پرجمعیت دایناسورها می‌رفتند اما حالا دایناسورها هستند که عاملان اصلی این هرج و مرج به حساب می‌آیند.

اولین تریلر فیلم «دنیای ژوراسیک: قلمرو» به نوعی انسان‌ها و دایناسورها را در رقابت برای تسلط بر جهان نشان می‌دهد. دایناسورها به طور اساسی اکوسیستم‌های زمین را دگرگون می‌کنند و انسان‌ها را در خطر انقراض قرار می‌دهند. با هم تمام نکات اولیه این تریلر دراماتیک را بررسی می‌کنیم.

۸. اوون گریدی در حال تلاش برای کنترل دایناسورها است

دنیای ژوراسیک: قلمرو

تریلر «دنیای ژوراسیک: قلمرو» با تصویری از کریس پرت در نقش اوون گریدی، یکی از قهرمانان فرنچایز دوباره راه‌اندازی‌شده «ژوراسیک» آغاز می‌شود. او که در زمینه مدیریت دایناسورها با تجربه‌تر از بسیاری از افراد دیگر است به وضوح تلاش می‌کند تا خرابی‌ و ویرانی ناشی از آزادسازی آن‌ها در جهان را کنترل کند. تصاویر ابتدایی، او را نشان می‌دهند که با گروهی همکاری می‌کند و در تلاش برای جمع‌آوری گله‌ای از پاراسورولوفوس‌ها است. در این تصاویر، هشت عدد از این موجودات وجود دارند، در حالی که فقط شش موجود در «دنیای ژوراسیک: سقوط پادشاهی» فرار کرده بودند. احتمالا تعدادی دیگر هم در مکان‌های دیگر موجود بوده‌اند یا این که این بازه زمانی آن‌قدر ادامه پیدا کرده که آن‌ها تولیدمثل کرده‌اند.

۷. تلاش دایناسورها برای زنده ماندن

دنیای ژوراسیک: قلمرو

مشکل اینجاست که دایناسورها در آمریکای شمالی امروزی تکامل نیافته‌اند و برای زندگی در این محیط مناسب نیستند. در واقع، اعتقاد بر این است که برخی از دایناسورهای بزرگ‌تر در مرداب‌ها و باتلاق‌ها تکامل یافته‌اند، چرا که برای تحمل وزن خود در خشکی بیش از حد عظیم بودند و به دمای بالاتری برای زنده ماندن نیاز داشتند. تریلر «دنیای ژوراسیک: قلمرو» تصویری از آپاتوساروس را نشان می‌دهد که در میان بارش برف، سرگردان است و صدای غمگینی از خود درمی‌آورد. زندگی بسیاری از گیاهخواران برای زنده ماندن در چنین شرایطی بسیار سخت است. با تماشای این صحنه متوجه می‌شویم که دایناسورها در این مقطع زمانی کاملا پخش و گسترده شده‌اند. میسی هم با یک کوله‌پشتی در تصویر، مشخص و در مسیر مدرسه است.

۶. رونمایی از بیبی بلو

دنیای ژوراسیک: قلمرو

برخی از دایناسورها واقعا در حال تولیدمثل هستند. تریلر «دنیای ژوراسیک: قلمرو» دایناسور محبوب اوون را به همراه یک نسخه جوان‌تر از خودش به تصویر می‌کشد. اوون و خانواده‌اش آن‌ها را بزرگ می‌کنند و احتمالا اوون سعی دارد بیبی بلو را هم درست مثل مادرش تربیت کند. اما سؤال نگران‌کننده این است که دیگر کدام گونه از دایناسورها در طبیعت در حال تولیدمثل هستند. اوون، بلو و نوزادش را تحت کنترل دارد اما موجودات دیگر احتمالا بسیار خطرناک‌تر باشند. این تصاویر شعار کلی فرنچایز پارک ژوراسیک را به یاد مخاطبان می‌اندازد که حالا معنای بسیار شوم‌تری به خود گرفته است: «زندگی راه خودش را پیدا خواهد کرد.» تصاویر بعدی تریلر نشان می‌دهند که سایر ولاسرپتور‌ها نسبت به بلو و بیبی بلو رفتار چندان دوستانه‌ای ندارند و اوون باید آن‌ها را به خارج از شهر هدایت کند.

۵. مزوسوروس ثابت می‌کند که انسان و دایناسور قادر به همزیستی نیستند

دنیای ژوراسیک: قلمرو

مزوسوروس همچنان در اقیانوس به ویران کردن اطراف خود ادامه می‌دهد و یک کشتی ماهیگیری را واژگون می‌کند. مزوسوروس موجودی منحصربه‌فرد است، چرا که با قدرت خود از جزیره نوبلار فرار کرد و از فوران آتشفشان هم جان سالم به در برد. این تصویر در تریلر «دنیای ژوراسیک: قلمرو» به‌خوبی مشکلات همزیستی انسان‌ها و دایناسورها در یک جهان را نشان می‌دهد. اندازه و مقیاس بزرگ برخی از این خزندگان باعث می‌شود تا آن‌ها فشار زیادی بر محیط‌های مصنوع و طبیعی اطراف خود وارد کنند. بدتر از آن، هفتاد درصد از سطح زمین را آب تشکیل می‌دهد و ردیابی مزوسوروس بسیار دشوار خواهد بود.

۴. بازگشت‌ ستارگان فرنچایز 

دنیای ژوراسیک: قلمرو

«دنیای ژوراسیک: قلمرو» پایانی بر نه فقط سه‌گانه «دنیای ژوراسیک»، بلکه کل فیلم‌های قبلی است و بازیگران فیلم‌های اصلی «پارک ژوراسیک» نیز (جف گلدبلوم در نقش دکتر مالکوم، لورا درن در نقش دکتر ساتلر و سم نیل در نقش دکتر گرانت) در آن حضور خواهند داشت. گلدبلوم در واقع در «دنیای ژوراسیک: سقوط پادشاهی» به این مجموعه بازگشت و با حضور کوتاه خود نقش برجسته‌ای در فروش فیلم داشت. با توجه به تریلر فیلم «دنیای ژوراسیک: قلمرو»، به نظر می‌رسد که این بار این ستارگان نقش بسیار مهم‌تری بازی خواهند کرد.

۳. شاید انسان‌ها در حال ساخت یک پارک ژوراسیک جدید باشند

دنیای ژوراسیک: قلمرو

ترس انسان‌ها این است که ظهور دایناسورها منجر به انقراض نسل بشر شود. دایناسورها در دنیای مدرن تکامل نیافته‌اند و انسان‌ها نیز برای رقابت با دایناسورها تکامل پیدا نکرده‌اند. با این حال و با وجود همه این موارد، تریلر «دنیای ژوراسیک: قلمرو» نشان می‌دهد که همه افراد، این رابطه را خصمانه نمی‌دانند، زیرا به نظر می‌رسد که انسان‌ها در حال ساخت زیستگاه جدیدی برای زندگی دایناسورها هستند تا آن‌ها را مهار و از آن‌ها محافظت کنند. این موضوع با اولویت‌های اوون هم‌خوانی دارد و احتمالا او هم بخشی از این پروژه باشد.

۲. نمایی شگفت‌انگیز از آرکئوپتریکس

دنیای ژوراسیک: قلمرو

هر فیلمی در مجموعه‌ی پارک ژوراسیک و دنیای ژوراسیک دایناسورهای جدیدی را به تصویر می‌کشد و این موضوع درباره «دنیای ژوراسیک: قلمرو» هم صدق می‌کند. یکی از تصاویر تریلر، نمایان‌گر آرکئوپتریکس، حلقه مفقود بین دایناسورها و پرندگان است. آرکئوپتریکس در کمیک‌های «پارک ژوراسیک: بازی‌های خطرناک» هم حضور دارد اما این اولین بار است که بر روی پرده‌های سینما ظاهر می‌شود. وجود آرکئوپتریکس یادآور تکامل یک فرآیند طبیعی است و بنابراین شاید در این فیلم، دایناسورها مطابق با دنیای جدید خود تکامل پیدا کنند.

۱. اشاره به صحنه‌ای کلاسیک از پارک ژوراسیک

دنیای ژوراسیک: قلمرو

تریلر «دنیای ژوراسیک: قلمرو» با انبوهی از صحنه‌های اکشن به پایان می‌رسد که بسیاری از آن‌ها به فیلم‌های اصلی ارجاع دارند‌. به یادماندنی‌ترین آن‌ها اشاره‌ای به صحنه دیالوگ «حرکت نکن» در هنگام رویارویی شخصیت‌ها با تیرانوزاروس رکس است. این دیالوگ تحول فرانچایز را به‌عنوان یک کل نشان می‌دهد و به این موضوع اشاره دارد که هر فیلم دارای دایناسورهایی بزرگ‌تر از قبل است.

تمام دایناسورهای تریلر «دنیای ژوراسیک: قلمرو»

دنیای ژوراسیک: قلمرو

پاراسورولوفوس – دایناسورهای تک‌شاخی که در گله‌ تحت کنترل اوون نیز دیده می‌شوند.

آپاتوساروس – موجودی عظیم‌الجثه و گردن‌دراز که در زمین‌های برفی دیده می‌شود.

ولوسیرپتور – بلو، بتارپتور اوون و فرزندانش به دنیای ژوراسیک باز خواهند گشت.

موساسور – این گوشت‌خوار غول‌پیکر دریایی پس از فرار در «دنیای ژوراسیک: سقوط پادشاهی» در حال حمله به یک کشتی ماهیگیری دیده می‌شود.

تیرانوزاروس رکس – این جانور نمادین در حال حمله به یک سینما دیده می‌شود.

تریزینوساروس – این موجود را برای اولین بار در حال تعقیب کلر در جنگل می‌بینیم. این دایناسور پردار، حلقه مفقود و گونه جدیدی در مجموعه‌ی ژوراسیک است و پنجه‌های چشم‌نوازی دارد.

آتروسیرپتور – این رپتور وحشی‌ در صحنه‌های تعقیب و گریز در شهر حضور دارد و در ابتدا کلر را در حال فرار از بالای صخره‌ها دنبال می‌کند و سپس اوون را می‌بیند که با دوچرخه‌اش در حال فرار است.

کتزالکوتلوس – دینوی غول‌پیکر بال‌داری که مانند پترادون است و به هواپیمای شخصیت‌های اصلی حمله می‌کند.

کارنوتاروس و الوساروس – دو غول شبیه به تیرکس که در انتهای صحنه تعقیب و گریز با دوچرخه در مالتا و قبل از این که اوون توسط اتروسیرپتور مورد حمله قرار گیرد دیده می‌شوند.

ناسوتوسرپتوس – غول‌های تریسرتوپ‌مانند شاخ‌داری که در حال مبارزه دیده می‌شوند و سپس یکی از آن‌ها ماشینی را واژگون می‌کند.

دیلوفوساروس – دایناسور گردن‌درازی که دنیس ندری را در پارک ژوراسیک اصلی به قتل رساند و احتمالا افراد دیگری را هم به لیست قربانیان خود اضافه خواهد کرد.

گیگانتوساروس – آخرین دایناسور تریلر «دنیای ژوراسیک: قلمرو» گیگانتوساروس غول‌پیکر است که لحظه‌ای قبل از پایان تریلر و در حال گاز گرفتن قفس و خط و نشان کشیدن برای شخصیت‌های فیلم دیده می‌شود.

منبع: screenrant

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه