تمام نکات مخفی و ارجاعات فیلم «دنیای ژوراسیک: سلطه»

۱۵ تیر ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
دنیای ژوراسیک: سلطه

سومین فیلم دنیای ژوراسیک دارای ارجاعات مختلفی به فیلم‌های اصلی مجموعه «پارک ژوراسیک» است؛ مجموعه این ارجاعات در کنار تعدادی از نکات مخفی و جذاب دیگر می‌تواند تجربه‌ای نوستالژیک و لذت‌بخش را برای مخاطبان به همراه داشته باشد.

هشدار. در این مطلب خطر لو رفتن داستان فیلم «دنیای ژوراسیک: سلطه» وجود دارد

«دنیای ژوراسیک: سلطه» توانست در مسیر گسترش مجموعه پارک ژوراسیک، گام‌های مثبتی بردارد. در عین حال این فیلم شامل ارجاعات مختلف به سایر فیلم‌های این مجموعه است و نکات مخفی زیادی را در خود جای داده. این نکات ممکن است کاملا واضح باشند یا به طرز هوشمندانه‌ای در فیلم مخفی شده باشند. البته گاهی هم این نکات در فیلم‌نامه یا در صحنه‌ی فیلم‌برداری پنهان شده‌اند. چنین نکاتی به «دنیای ژوراسیک: سلطه» کیفیت نوستالژیک خاصی بخشیده‌اند که سبب شده فیلم از انتقادات تند و تیز در امان بماند، اگرچه تمامی این نکات و ارجاعات نیاز به موشکافی دارند.

در ۹ ژوئن ۲۰۲۲، «دنیای ژوراسیک: سلطه» در ایالات متحده اکران شد و بازخوردهای منفی شدیدی را دریافت کرد. لورا درن، سم نیل و جف گلدبلوم در «پارک ژوراسیک» نیز بازی کرده بودند یعنی همان، فیلمی که تا زمانی که تایتانیک جیمز کامرون در سال ۱۹۹۷ اکران شود، پرفروش‌ترین فیلمی بود که در سینماها اکران گردیده بود. اما فیلم نوستالژیک تقلید شده از این فیلم یعنی فیلم «دنیای ژوراسیک: سلطه» به شدت مورد انتقاد قرار گرفت و نقدهای تند و تیزی را دریافت کرد. هرچند موفقیت این فیلم در باکس آفیس ثابت می‌کند که نوستالژی ممکن است بیشترین نقش را در استقبال از فیلم داشته باشد.

پارک ژوراسیک توانسته سبب ایجاد مضامین و نمادهایی شود که در طول دهه‌ها سبب ماندگار شدن این فرنچایز شده‌اند. بنابراین از دیلوفوزاروس گرفته تا تفنگ آتش فکن ایان مالکوم، می‌توان به وضوح نکات و ارجاعات مخفی را در جای جای فیلم جدید ژوراسیک مشاهده کرد. صحنه‌هایی که در «دنیای ژوراسیک: سلطه» شاهدش بودیم نه تنها به سکانس‌های سایر فیلم‌های پارک ژوراسیک ارجاع دارند، بلکه گویا آن صحنه‌ها را به گونه‌ای گسترش داده و آن‌ها را مدرن‌تر کرده‌اند. بنابراین در این مطلب تمام نکات مخفی و ارجاعات فیلم «دنیای ژوراسیک: سلطه» توضیح داده شده است.

لوگوی فرانچایز پارک ژوراسیک بازسازی شد

دنیای ژوراسیک: سلطه

پارک ژوراسیک که یکی از شناخته شده‌ترین فیلم‌های جهان به حساب می‌آید لوگویی دارد که برای بسیاری از طرفداران خاطره انگیزتر است. این لوگو، مجسمه‌ی فسیل شده یک تی رکس را در یک قاب دایره‌ای شکل به تصویر می‌کشد. یکی از واضح‌ترین ارجاعات و نکات موجود در «دنیای ژوراسیک: سلطه» در پایان فیلم و در صحنه‌ای قابل مشاهده است که در آن یک تی رکس این نماد را به صورت زنده بازسازی می‌کند.

یک فواره‌ی دایرهای شکل در بیوسین وجود دارد که تی رکس در حالی که در حال شکار شخصیت‌های اصلی است، در پشت آن جای می‌گیرد و بعد درست در مرکز قاب فواره می‌ایستد تا لوگوی معروف فیلم‌های «پارک ژوراسیک» را بازسازی نماید. بازآفرینی این لوگو از چیزی که لوگوی اصلی را منحصر به فرد کرده، تقلید نکرده است، زیرا لوگوی اصلی همانند این لوگو زنده نیست اما این ارجاع به حدی آشکار و مشخص است که بیننده بلافاصله با تماشای آن می‌تواند به این موضوع پی ببرد.

بازگشت دیلوفوزاروس پارک ژوراسیک

دنیای ژوراسیک: سلطه

یکی از نمادین‌ترین دایناسورهایی که به کرات در مجموعه‌ی «پارک ژوراسیک» ظاهر شده، دیلوفوزاروس نام دارد، دایناسوری که آب دهانی زهرآلود و بر روی گردنش هم یال‌های ترسناکی دارد. اگرچه بسیاری از صفات مرگبار دیلوفوزاروس که سبب می‌شوند مخاطبان از تماشای فیلم لذت ببرند کاملا تخیلی هستند، اما این دایناسور تا به امروز یکی از ترسناک‌ترین موجودات دنیای ژوراسیک بوده است. در «دنیای ژوراسیک: سلطه»، کلر دیرینگ در حال تلاش برای فرار از دست دایناسورهای بیوسین است که با گله‌ای از دیلوفوزاروس‌ها روبرو می‌شود.

نمای نزدیک یک دیلوفوزاروس که در حال برافراشتن یال‌های خود و پرتاب آب دهان به سوی اوست، به مرگ دنیس ندری در «پارک ژوراسیک» اشاره دارد. ندری در یکی از صحنه‌های آن فیلم با یک دیلوفوزاروس روبرو شد و همین سکانس برای کلر در فیلم «سلطه» تکرار گردید تا آن داستان را به یاد مخاطبان بیاورد. در یکی دیگر از سکانس‌های فیلم هم، دکتر لوئیس داجسون توسط گله‌ای از دیلوفوزاروس‌ها کشته می‌شود زیرا آن‌ها توانسته بودند وارد ماشین او شوند. این صحنه یکی از سکانس‌های کلیدی فیلم است زیرا داجسون همان کسی بود که ندری را متقاعد کرده بود تا جنین‌ها را از پارک ژوراسیک هاموند قاچاق نماید.

نکته مخفی مربوط به حصار برقی پارک ژوراسیک

دنیای ژوراسیک: سلطه

شخصیت‌های جدید زیادی در «دنیای ژوراسیک: سلطه» حضور داشتند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به رمزی کول، رئیس ارتباطات بیوسین اشاره کرد. وقتی که او تصمیم می‌گیرد به الی ساتلر و آلن گرانت کمک کند تا طرح ملخ‌های داجسون را منهدم نمایند، می‌توان به نقش مهمی که او در این فیلم ایفا می‌کند پی برد. هنگامی که او برای اولین بار با این دو نفر ملاقات می‌کند، در مورد اکتشافات جان هاموند و پارکی که او تاسیس کرده با آلن صحبت می‌نماید.

او از آلن سوال می‌کند که آیا می‌داند ولتاژ نرده‌های الکتریکی پارک اصلی چقدر بود؟ آلن گرانت می‌گوید که او خودش کسی بوده که این کار را انجام داده و این جواب او به صورت طنز آمیز به صحنه‌ی پرتنش پارک ژوراسیک اشاره دارد که در آن آلن شاهد شوکه شدن تیم توسط حصار تی رکس بود. بنابراین گفت و گوی شکل گرفته بین این دو نفر به شدت طعنه آمیز است زیرا مرگ تیم نتیجه‌ی خوبی را برای آلن به همراه داشت. نتیجه‌ای که او نمی‌تواند به راحتی آن را فراموش کند.

وسیله‌ی تقلید صدای ولاسیرپتر در چادر آلن گرانت

دنیای ژوراسیک: سلطه

به راحتی می‌توان این نکته‌ی مخفی فیلم «دنیای ژوراسیک: سلطه» را از قلم انداخت. پس باید خوب دقت کنید. وقتی الی ساتلر برای دیدن آلن گرانت به محل کار او می‌آید، می‌بیند که آلن یادگاری‌هایی از فیلم‌های قبلی را در چادرش نگه داشته است. وسیله‌ی تقلید صدای ولاسیرپتر از «پارک ژوراسیک ۳» یکی از آیتم‌هایی است که او در چادرش دارد، اما تشخیص این نکته‌ی مخفی بسیار سخت است زیرا این سکانس نشان می‌دهد که آلن در تلاش است تا این وسیله‌ی قدیمی را پنهان نماید. در پایان «پارک ژوراسیک ۳»، آلن از تقلید صدای حنجره‌ی یک ولاسیرپتر برای گیج کردن یک گروه از رپتورها استفاده کرد.

تاکتیکی که به کار گرفت بالاخره نتیجه داد و او و گروهش به سختی توانستند از سرنوشت وحشتناکی که قرار بود به آن گرفتار شوند جان سالم به در ببرند. هیچ شخصیتی در فیلم «سلطه» از این وسیله استفاده نکرده، اما این فیلم توانسته به نحو ظریفی به تاکتیک قهرمانانه‌ی آلن گرانت اشاره نماید. دلیل اینکه آلن هنوز این وسیله را در نزد خود نگاه داشته ممکن است این باشد که او آن را غنیمتی می‌داند که باعث شده بتواند از یک موقعیت وحشتناک که طبیعت برایش به وجود آورده بود جان سالم به در ببرد.

عینک آفتابی الی ساتلر

دنیای ژوراسیک: سلطه

الی ساتلر که عینک آفتابی‌ به چشم زده یکی دیگر از نکات مخفی فیلم «سلطه» را به وجود آورده است. نکته‌ی مخفی‌ای که اولین بار در تریلر این فیلم مورد توجه قرار گرفت. این صحنه به یکی از سکانس‌های «پارک ژوراسیک» اشاره دارد که در آن جان هاموند دایناسورهایی را که برای اولین بار از نظر ژنتیکی احیا شده‌اند، به ساتلر، مالکولم و گرانت نشان می‌دهد.

الی و آلن هر دو عینک آفتابی‌شان را در می‌آورند و از تماشای دایناسورها ترس تمام وجودشان را فرا میگید. در فیلم «دنیای ژوراسیک: سلطه»، زمانی که الی عینک آفتابی خود را در واکنش به ملخ‌های مخرب بیوسین برمی‌دارد، اشاره‌ی مبهمی به همان صحنه‌ی به یاد ماندنی دارد. در حقیقت می‌توان بیان داشت که این دو صحنه بیشتر از آنچه که فکر می‌کنید به هم شبیه هستند زیرا در هر دوی آن‌ها الی به دلیل وحشت کردن از آنچه برایش پیش آمده عینکش را برمی‌دارد.

کلاه دکتر آلن گرانت

دنیای ژوراسیک: سلطه

یکی از ویژگی‌های بارز کمد لباس آلن گرانت، کلاهی است که او از فیلم «پارک ژوراسیک» و «پارک ژوراسیک ۳» بر سر داشته است. این کلاه یک کلاه لبه‌دار قهوه‌ای است که چندین بار در «سلطه» به مخاطبان نشان داده می‌شود، اما مهم‌ترین سکانسی که در آن می‌توان این کلاه را مشاهده کرد، سکانسی است که در آن این کلاه به درون تونل‌های بیوسین می‌افتد و او جان خود را برای پس گرفتن آن به خطر می‌اندازد.

در حالی که این کار گرانت کاملا ریسکی و فوق‌العاده احمقانه است و می‌توان به جرات گفت که کسی به خاطر یک کلاه این کار را انجام نمی‌دهد، اما این سکانس به وضوح اهمیت کلاه را برای شخصیت آلن گرانت روشن می‌سازد. در واقع او نمی‌خواهد آنچه را که از گذشته برایش به یادگار مانده به همین راحتی‌ها از دست بدهد، همان‌طور که یادگاری‌های موجود در چادرش برایش باارزش هستند، این کلاه نیز نشان دهنده‌ی خاطراتی است که از پارک ژوراسیک دارد و به او نشان می‌دهد که در گذشته چه اتفاتی برایش روی داده‌اند.

شایان ذکر است که الی و ایان هم درست مانند قبل لباس پوشیده‌اند و مالکوم همچنان از چرم مشکی و عینک‌های رنگی استفاده می‌کند. این‌طور لباس پوشیدن نشان می‌دهد که شخصیت‌های آن‌ها رشد کرده و کامل‌تر شده اما آنچه که آن‌ها در درون خود داشتند ثابت باقی مانده و به زبان ساده می‌توان گفت که آن‌ها همان کاراکترهای سابق هستند.

قوطی بارباسول دنیس ندری

دنیای ژوراسیک: سلطه

دنیس ندری در «پارک ژوراسیک» وقتی مورد حمله‌ی یک دیلوفوزاروس سمی قرار گرفت و کشته شد، قوطی بارباسول لوئیس داجسون را در دست داشت. داجسون که نقش او را کامرون ثور ایفا کرده بود، قوطی را به ندری می‌دهد به این امید که او بتواند جنین دایناسورها را از مرکز هاموند خارج کند. بارباسول که ۱۵ جنین دایناسور قاچاق شده را در دست دارد از صخره‌ای گل آلود به پایین می‌افتد و این قوطی با کشته شدن ندری برای همیشه گم می‌شود. اما فیلم «دنیای ژوراسیک: سلطه» نشان می‌دهد که داجسون به نوعی قوطی بارباسول را پیدا کرده است و این یکی از معدود وسایل ضروری است که در هنگام آتش گرفتن آزمایشگاه بیوسین، با خود از آنجا می‌برد.

معلوم نیست که او چگونه آن را پیدا کرده یا اینکه آیا جنین‌ها پس از این همه سال هنوز زنده هستند یا خیر، اما این نکته‌ی مخفی نشان می‌دهد که قوطی‌ای که به ندری تعلق داشت به نحوی توانست به داجسون در کارهای ژنتیکی‌اش کمک کند. قوطی بارباسول موفقیت‌هایی را که داجسون توانسته تا به این لحظه کسب کند به یادش می‌آورد و به همین دلیل است که او تا به امروز این قوطی را نزد خود نگاه داشته است.

مشعل حواس‌پرت‌کن یان مالکوم

دنیای ژوراسیک: سلطه

پارک ژوراسیک توانسته به یک فیلم کلاسیک تمام عیار تبدیل شود و لذا می‌توان گفت که هر صحنه‌ای از این فیلم به یک صحنه‌ای به یاد ماندنی تبدیل شده است. با این حال، مشعل حواس پرت کن یان مالکوم بی‌شک لحظه‌ای فراموش نشدنی را در تاریخ سینما رقم زده است. بنابراین فیلم «دنیای ژوراسیک: سلطه» نه تنها با بازگشت جف گلدبلوم به این صحنه اشاره می‌کند، بلکه تاکتیکی را که او به کار گرفته بود مدرن‌تر کرده است. این بار، مالکوم به جای شعله، حواس یک جیگانوتوزاروس را با ملخی که بر روی یک چوب در حال سوختن است پرت می‌کند.

او نتوانست با پرتاب شعله به درون جنگل در «پارک ژوراسیک» حواس تی رکس را پرت کند اما این بار این کار را به شیوهای متفاوت انجام داد. صحنه جدید نشان می‌دهد که مالکوم در سال‌های پس از وقوع اتفاقات «پارک ژوراسیک» به واسطه‌ی غذا دادن به دایناسورها، توانسته اطلاعات بیشتری درباره‌ی آن‌ها کسب کند. بنابراین این سکانس از «دنیای ژوراسیک: سلطه» به همان اندازه‌ی صحنه اصلی هیجان‌انگیز است و نشان می‌دهد مالکوم همچنان حاضر است برای نجات دیگران جان خود را به خطر بیندازد.

نقش نجات‌بخش تیرانوسوروس-رکس

دنیای ژوراسیک: سلطه

از زمانی که «پارک ژوراسیک» به نمایش در آمد تاکنون، تیرانوسوروس-رکس به عنوان موجودی شرور و ترسناک شناخته می‌شود اما در فیلم اخیر، به عنوان یک قهرمان شگفت انگیز وارد عمل شده‌. در صحنه‌ی اوج «دنیای ژوراسیک: سلطه»، یک تی‌رکس از پناهگاه بیوسین، شخصیت‌های اصلی را از دست یک جیگانوتوسور نجات می‌دهد. این صحنه‌ی اکشن به تی‌رکس «پارک ژوراسیک» اشاره دارد که شخصیت‌های اصلی را از دست گروه رپتورها نجات داد.

اما این بار، تی‌رکس تنها نیست. در حالی که پایان فیلم «سلطه» به شکلی نوستالژیک تمام می‌شود، اما به تریزینوسور اجازه می‌دهد تا به تی‌رکس در کشتن جیگانوتوسور، کمک کند و برای همیشه نام خود را در تاریخ این فرنچایز ثبت نماید. این دو دایناسور، گروه مورد علاقه‌ی ما را نجات می‌دهند و به طرز رضایت‌بخشی فیلم را به پایان می‌رسانند.

قطعا فیلم «دنیای ژوراسیک: سلطه» نتوانسته انتظارات تماشاگران را برآورده کند، اما این فیلم آن‌قدر به سایر فیلم‌های «پارک ژوراسیک» ارجاع داده شده که توانسته از شر انتقادات منفی و تند و تیز نجات پیدا کند. بازگشت الی ساتلر، ایان مالکوم و آلن گرانت به این فرنچایز به نفع فیلم تمام شد و اگر این اتفاق تکرار شود، فیلم‌های دنیای ژوراسیک به احتمال زیاد نکات مخفی و ارجاعات بیشتری را در خود جای خواهند داد.

منبع: screenrant

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه