تشریح پایان‌بندی فیلم «شاه ریچارد»؛ بعد از فیلم چه اتفاقی برای شخصیت‌ها افتاد؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
شاه ریچارد

فیلم «شاه ریچارد» داستان واقعی کودکی قهرمانان تنیس، سرنا و ونوس ویلیامز را روایت می‌کند اما فقط دو مسابقه از دوران حرفه‌ای ونوس را به نمایش می‌گذارد و همچنین هیچ مسابقه‌ای از سرنا را نشان نمی‌دهد.

علاوه بر این، فیلم پس از یک باخت ناگوار به پایان می‌رسد. پایان‌بندی «شاه ریچارد» نشان می‌دهد که فیلم بیشتر بر وجهه احساسی قصه این خانواده تمرکز دارد تا موفقیت ورزشی آن‌ها.

در «شاه ریچارد» به کارگردانی رینالدو مارکوس گرین و تهیه کنندگی خود خواهران ویلیامز، ویل اسمیت در نقش ریچارد ویلیامز عجیب و غریب بازی می‌کند. این فیلم، ریچارد را به عنوان مردی به تصویر می‌کشد که رویای ستاره شدن دخترانش در ورزش را در سر دارد و هرگز از آن چشم پوشی نمی‌کند. ریچارد با اعمال و رویکرد خود، تعجب همگان را برانگیخت و موجب شک و تردید دیگران شد اما آن‌ها را نادیده گرفت و دخترانش را از مسابقات نوجوانان خارج کرد و بر سبک مربیگری خاص خود پافشاری نمود. «شاه ریچارد» تا حد زیادی نقدهای مثبتی دریافت کرده است و از ویل اسمیت به عنوان یکی از نامزدهای احتمالی اسکار یاد می‌شود.

پایان‌بندی «شاه ریچارد» در مسابقات کلاسیک بانک غرب در سال ۱۹۹۴ اتفاق می‌افتد که تورنمنتی است که هنوز وجود دارد. این اولین مسابقه حرفه‌ای ونوس بود و او به دلیل استعداد آشکارش و همکاری ریچارد با رسانه‌ها مورد توجه گرفت و پیشنهاد حمایت مالی ۳ میلیون دلاری دریافت کرد. ونوس شروع متزلزلی داشت اما به هر حال، در مسابقه دور اول خود پیروز شد تا در بازی بعدی با آرانکستا سانچز ویکاریا، تنیسور شماره ۱ جهان، مسابقه دهد. این مسابقه همان فرصت طلایی بود که ویلیامز منتظر آن بود اما همه چیز به طور کامل مطابق انتظار او پیش نرفت.

علت باخت ونوس در فیلم

شاه ریچارد

ونوس در مسابقه‌اش با ویکاریا ست اول را برنده می‌شود و در ست دوم با یک بریک سرویس جلو می‌افتد که مانند بقیه روایت «شاه ریچارد»، یک داستان واقعی است. ویکاریای ناامید یک وقت استراحت طولانی برای دستشویی می‌گیرد و در بازگشت، ونوس سرویس خود را از دست می‌دهد و دیگر نمی‌تواند به روند قبلی خود برگردد و در نهایت ست سوم را ۶ بر ۰ می‌بازد. بینندگانی که با تنیس آشنایی ندارند ممکن است تعجب کنند که چگونه یک استراحت کوتاه می‌تواند باعث چنین تغییر بزرگی در روند بازی شود.

با این حال، این نوع تغییر ریتم، در ورزش چندان غیرعادی نیست. از آن‌جایی که تنیس یک ورزش انفرادی است که معمولا مربی در زمین وجود ندارد، بازیکنان حتی در بالاترین سطح نیز باید برای حفظ تمرکز ذهنی و فرم خود در زمین تلاش کنند. بازیکنان جوان و بی‌تجربه ممکن است کنترل اعصاب خود را از دست بدهند یا انرژی خود را بسوزانند که همه این‌ها منجر به از دست دادن برتری می‌شود. برای مثال، نائومی اوزاکا در اوایل دوران حرفه‌ای خود و در مقابل مدیسون کیز در مسابقات آزاد آمریکا، بازی را که در ست سوم با نتیجه ۵ بر ۱ جلو بود، از دست داد و شکست خورد. استفاده ویکاریا از وقت استراحت طولانی دستشویی یکی از مواردی است که احتمالا موجب از دست رفتن تمرکز ونوس ویلیامز (با بازی سانیا سیدنی در فیلم) شد و امروزه به عنوان یک عنصر بحث برانگیز در قوانین تنیس باقی مانده است.

چرا وقت استراحت‌های طولانی برای دستشویی هنوز یک مشکل در تنیس محسوب می‌شود؟

شاه ریچارد

همان‌طور که ریک مکچی در «شاه ریچارد» اشاره می‌کند، قوانین تنیس به بازیکنان اجازه می‌دهد تا بدون محدودیت زمانی، به خاطر دستشویی وقت استراحت بگیرند. در این مواقع، شبهات زیادی مطرح می‌شود و بسیاری عقیده دارند که بازیکنان برای اهداف تاکتیکی، چنین وقت استراحتی می‌گیرند. به عنوان مثال، در مسابقات آزاد آمریکا در سال ۲۰۲۱، استفانوس سیتسیپاس در طول مسابقه خود با اندی مورای یک وقت استراحت طولانی مدت برای دستشویی گرفت و در بازگشت، شرایط به نفع او پیش رفت اما بحث و جدل بالا گرفت. تسیسیپاس در مسابقه بعدی خود نیز درخواست همین نوع از وقت استراحت را داد و به خاطر آن توسط تماشاگران هو شد. این جنجال منجر به این شد که هیئت‌های حاکمه تنیس بیشتر درباره تغییر این قانون فکر کنند.

چرا «شاه ریچارد» پس از اولین تورنمنت ونوس به پایان می‌رسد؟

شاه ریچارد

لحظات پیروزمندانه زیادی در حرفه خواهران ویلیامز وجود دارد اما «شاه ریچارد» پس از اولین تورنمنت حرفه‌ای ونوس پایان می‌یابد و مانند فیلم «راکی» ​​اصلی، به شکست شخصیت اصلی ختم می‌شود. این تصمیم بیانگر دامنه روایت است. همان‌طور که از عنوان پیداست، «شاه ریچارد» داستان مبارزه ریچارد ویلیامز برای تبدیل شدن دخترانش به ستارگان تنیس است. ورود ونوس به مسابقات حرفه‌ای تنیس، آغاز داستان او و سرنا و پایان داستان ریچارد است. پس از آن، ریچارد که دخترانش را برای رسیدن به موفقیت آماده کرده است، به یک شخصیت ثانویه تبدیل می‌شود. حتی در مسابقه ونوس می‌بینیم که ریچارد محوطه پشت صحنه را ترک می‌کند و به همراه خانواده‌اش به‌عنوان یک تماشاگر معمولی بر روی سکوها می‌نشیند و این صحنه رویکرد فیلم را تایید می‌کند.

بعد از فیلم چه اتفاقی برای ریچارد ویلیامز افتاد

شاه ریچارد

ریچارد ویلیامز همچنان حامی دخترانش بود و در حالی که آن‌ها در دنیای تنیس پیشرفت می‌کردند، اغلب در زمین تنیس و در کنار آن‌ها ظاهر می‌شد. در یک لحظه به یاد ماندنی، پس از این که ونوس در سال ۲۰۰۰ قهرمانی ویمبلدون را به دست آورد، ریچارد فریاد زد: «مستقیم از کامپتون» (که البته نام آهنگ موسیقی متن «شاه ریچارد» نیست) و از روی سکو به درون زمین پرید. ریچارد با گذشت زمان از دنیای تنیس دور شد. او در سال ۲۰۰۲ از اوراسین طلاق گرفت و با همسر سومش لیکیشا گراهام ازدواج کرد که این موضوع باعث تعجب اطرافیان شد، چرا که این زن فقط یک سال از ونوس، دختر ریچارد، بزرگ‌تر بود. ریچارد در سال ۲۰۱۶، برای اولین بار دچار سکته مغزی شد. امروزه زندگی و وضعیت او تا حد زیادی خصوصی است.

حرفه ونوس و سرنا ویلیامز پس از «شاه ریچارد»

شاه ریچارد

پس از داستان و وقایع «شاه ریچارد»، ونوس و سرنا ویلیامز هر دو عملکردی تاریخی در تنیس  داشتند. ونوس ۵ بار قهرمان ویمبلدون و ۲ بار قهرمان تنیس آزاد آمریکا شد و یک مدال طلای تنیس تک نفره المپیک را در کارنامه خود دارد. سرنا عملکردی چشمگیرتر داشت و با بردن ۲۳ عنوان گرند اسلم تک نفره، رکورد بیشترین قهرمانی تاریخ را در اختیار دارد. او به یک چهره رسانه‌ای بزرگ تبدیل شد و در آثاری مانند «آواتار: آخرین باد افزار»، «سیمپسون‌ها» و «بخش فوریت‌های پزشکی» و بسیاری دیگر از مجموعه‌های تلویزیونی و فیلم‌های سینمایی نقش‌آفرینی کرد.

این دو خواهر در ۹ فینال گرند اسلم به مصاف یکدیگر رفتند که آخرین آن‌ها در مسابقات آزاد استرالیا در سال ۲۰۱۷ بود. آن‌ها با هم چندین عنوان گرند اسلم و دو مدال طلای المپیک در رشته تنیس دونفره را به دست آورده‌اند. ونوس و سرنا هنوز بازیکنان حرفه‌ای فعالی هستند که در دهه پنجم زندگی خود قرار دارند و سرنا از زمان به دنیا آمدن دخترش، الکسیس المپیا در سال ۲۰۱۷، به چهار فینال گرند اسلم رسیده است. طول عمر بالای حرفه‌ آن‌ها تا حدی به برنامه‌ریزی مورد نظر ریچارد مرتبط است.

داستان واقعی «شاه ریچارد»: فیلم چقدر دقیق است

شاه ریچارد

دراماتیک‌ترین اتفاقات «شاه ریچارد»، مانند طرح و برنامه‌ریزی دقیق ریچارد برای دخترانش، رویارویی او با اعضای باند محلی و مسابقه ونوس نوجوان با شماره ۱ تنیس جهان، همه واقعا اتفاق افتاده‌اند. با این حال، مانند همه فیلم‌های زندگی‌نامه‌ای، مطالب زیادی نیز حذف شده‌اند. برخی از منتقدان «شاه ریچارد» عقیده داشتند که فیلم پرتره‌ای بیش از حد مثبت از ریچارد ویلیامز را ترسیم می‌کند و به عناصری مانند برنامه تمرینی بی‌رحمانه‌ای که او تعیین کرده بود، برنامه‌های تجاری بزرگی که محقق نشدند و رها کردن خانواده‌اش قبل از ازدواج با اوراسین اشاره می‌کنند که فیلم جزئیات آن‌ها را به تصویر نمی‌کشد.

به عنوان مثال، در یک صحنه، اوراسین فقط به پسر بزرگ ریچارد اشاره می‌کند اما او در واقع از ازدواج اول خود دارای پنج فرزند و حداقل یک فرزند خارج از ازدواج بود. «شاه ریچارد» در پایان‌بندی خود به عناوین و دستاوردهای ونوس و سرنا اشاره می‌کند که همان‌طور که ریچارد پیش‌بینی کرده بود اتفاق افتادند و این موضوع، عجیب و غریب بودن رفتار و تصمیمات او را با موفقیت دخترانش توجیه می‌کند اما همه جاه‌طلبی‌های وی تا این حد نیز الهام‌بخش نبودند.

صرف نظر از این مسائل، روش‌های ریچارد برای رشد و پرورش ونوس و سرنا تاثیرگذار بودند. به عنوان مثال، پدر نائومی اوزاکا، برنده ۳ دوره گرند اسلم، عمدا رویکرد خود را از رویکرد ریچارد الگوبرداری کرد و بسیاری از بازیکنان جدید مانند کوکو گاوف از خواهران ویلیامز به عنوان افرادی الهام‌بخش نام برده‌اند. با توجه به مباحث رسانه‌های مختلف و هم‌چنین سریال جدید تد لاسو که به سلامت روان در ورزش می‌پردازد، بسیاری از متخصصان نیز رویکرد ریچارد را برای موفقیت در مسابقات سبک‌تر، چه در رده نوجوانان و چه در رده بزرگسالان، اتخاذ کرده‌اند. پایان «شاه ریچارد» آغاز موفقیت خواهران ویلیامز را نشان می‌دهد اما فلسفه غیرمعمول ریچارد ویلیامز تاثیر گسترده‌ای داشته است که هنوز احساس می‌شود.

منبع: screenrantبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما