بالگرد نبوغ در دوازدهمین پرواز چالش‌برانگیزش به کمک مریخ‌نورد پشتکار آمد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
سایه‌ی بالگرد نبوغ در دوازدهمین پرواز در مریخ از نگاه دوربین ناوبری

بالگرد مریخ‌پیمای نبوغ دوازدهمین پرواز خود را در جو رقیق سیاره‌ی سرخ در حالی انجام داد که نقش یک راهنما را هم برای همراه بزرگ‌تر خود یعنی مریخ‌نورد پشتکار ایفا کرد و اطلاعات جدیدی از منطقه‌ی سیتا جنوبی مریخ ثبت کرد.

این پرواز روز دوشنبه (۱۶ آگوست) انجام شد و طبق نقشه‌ی پروازی جاه‌طلبانه‌ی ناسا، این پرواز برای شناسایی امکان حرکت مریخ‌نورد در منطقه‌ای با نام «سیتا جنوبی» (South Séítah) طراحی شده بود.

دانشمندان این طرح خاطرنشان کردند: «پرواز بر فراز سیتا جنوبی به دلیل تنوع عوارض سطحی، خطر زیادی به همراه دارد. اما پذیرش خطرات چنین پروازی، به دلیل آثار مثبت زیاد آن است. اینکه ما فرصت داریم تا با تصاویر هوایی منحصربه‌فرد به تیم پشتکار در برنامه‌ریزی علمی کمک کنیم، انگیزه‌ی ما برای چنین اقدامی است.»

این بار نبوغ برخلاف بیشتر پروازهایی که به‌تازگی انجام داده بود، به صورت رفت‌و‌برگشتی پرواز کرد که با هدف مأموریت هم مطابقت داشت. با توجه به پیشگام شدن برای شناسایی منطقه و استفاده از داده‌های آن برای مأموریت پشتکار، نبوغ این بار اطلاعات دقیقی را برای مریخ‌نورد جمع‌آوری کرد.

شناسایی منطقه به این دلیل انجام می‌شود که اگرچه پرواز بر فراز سیتا جنوبی برای این بالگرد کوچک خطرناک است اما حرکت مریخ‌نورد در سطح آن به مراتب خطرات دیگری را به همراه خواهد داشت. اما از سوی دیگر این منطقه پر از صخره‌های جذابی است که تیم علمی پشتکار علاقه دارد آن‌ها را از نزدیک مطالعه کند.

بنابراین نبوغ حدود ۱۰ عکس رنگی در دوازدهمین پرواز خود در مریخ ثبت کرد. دانشمندان مأموریت پشتکار بر اساس این داده‌ها، تصمیم می‌گیرند که مریخ‌نورد را به کجا هدایت کنند. پس از آنکه نخستین نمونه‌گیری پشتکار نتوانست هیچ سنگی را از مریخ در کپسول مخصوص قرار دهد، تیم به دنبال یک هدف تازه است تا بتواند چیزی برای مأموریت آینده به زمین ذخیره کند.

در طول ۱۱ پرواز اول، مریخ‌نورد پشتکار حدود ۲٫۲ کیلومتر پیموده و ۱۹ دقیقه در آسمان مریخ پرواز کرده است. پرواز دوازدهم هم با پیمودن حدود ۴۵۰ متر ۱۶۹ ثانیه طول کشید.

اکنون نبوغ بسیار فراتر از مأموریت برنامه‌ریزی شده‌ی اولیه پیش رفته است. این بالگرد در ابتدا قرار بود ۵ پرواز انجام دهد اما با توجه به نمایش درخشانی که داشت، ناسا مأموریت آن را از فاز نمایش فناوری به فاز نمایش عملیات تمدید کرد تا در مأموریت مریخ‌نورد پشتکار به طور مستقیم نقش داشته باشد.

عکس کاور: سایه‌ی بالگرد نبوغ در دوازدهمین پرواز در مریخ از نگاه دوربین ناوبری

Credit: NASA/JPL-Caltech

منبع: Spaceبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. شاهرخ

    ایکاش منم ی شهروند آمریکایی بودم . از اعماق وجودم از خبر لذت بردم . آمریکا وطن منه و عاشقانه میپرستمش

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما