بالگرد نبوغ با هشتمین پرواز موفق در مریخ برای ادامه‌ی مأموریت آماده می‌شود

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
تصویر دوربین ناوبری بالگرد نبوغ از سایه‌ی خودش در هشتمین پرواز در مریخ

بالگرد نبوغ ناسا هشتمین پرواز خود در مریخ را هم با موفقیت تکمیل کرد تا ضمن حرکت به سمت جنوب و دنبال کردن مسیر حرکت مریخ‌نورد پشتکار، برای ادامه‌ی مأموریت و انجام چندین پرواز احتمالی دیگر آماده باشد.

طبق اعلام ناسا، این بالگرد کوچک مریخ‌پیما جدیدترین پرواز خود را روز دوشنبه ۲۱ ژوئن (۳۱ خرداد) و به مدت ۷۷.۴ ثانیه انجام داد و طی این پرواز ۱۳۳.۵ متر از همراه خود، مریخ‌نورد پشتکار، دور شد.

نبوغ یک پروژه‌ی آزمایشی برای نمایش فناوری است که ۱۸ فوریه (۱ اسفند) همراه جدیدترین مریخ‌نورد ناسا، «پشتکار» (Perseverance) به مریخ رسید. مریخ‌نورد پشتکار پیش از آغاز کار علمی خود در سیاره‌ی سرخ، در فاز نخست مأموریت نبوغ، پروازهای آن را ثبت و مستندسازی کرد. تولید اکسیژن از جو رقیق مریخ دیگر پروژه‌ی جانبی بود که پشتکار در این زمان پیش برد.

پرواز روز دوشنبه حدود دو هفته پس از پرواز قبلی نبوغ انجام شد که طی آن بالگرد به یک منطقه‌ی تازه از مریخ رسیده بود. موفقیت پرواز هشتم دومین پرواز بی‌نقص را پس از پرواز دشوار ششم رقم زد که طی آن بالگرد دچار مشکل شد اما در نهایت توانست به‌خوبی مأموریت را تکمیل کند.

اگرچه نبوغ تنها برای ۵ پرواز طراحی شده بود اما موفقیت‌های پیوسته‌ی آن، ناسا را ترغیب کرد تا مأموریت را با فاز «نمایش عملیات» ادامه دهد و پروازهای کامل‌تری را تجربه کند. بدین ترتیب در حالی که پروازهای اولیه‌ی آن در یک مکان مشخص که به یاد برادران رایت نامگذاری شده بود، آغاز شد و پایان یافت، اکنون این مسافر کوچک از یک منطقه‌ی هوایی به منطقه‌ی هوایی دیگری می‌رود.

بنابراین اگرچه ناسا هنوز اعلام نکرده که هلیکوپتر نبوغ چه زمانی پرواز نهم را انجام می‌دهد، انتظار می‌رود که این مأموریت دیر یا زود انجام شود.

بالگرد نبوغ از انرژی خورشیدی برای تأمین نیروی خود استفاده می‌کند و ممکن است ماه‌ها به سفر در مریخ ادامه دهد. به گفته‌ی یکی از دانشمندان پروژه‌ی «مریخ ۲۰۲۰» (Mars 2020) نبوغ می‌تواند تا چند ماه آینده، در هر ماه چندین پرواز انجام دهد.

این مجموعه پروازها می‌توانند به تیم کنترل مأموریت برای درک بهتر چگونگی تعامل بالگرد و مریخ‌نورد که در مأموریت‌های آینده به مریخ یک بخش اصلی مأموریت خواهد بود، کمک کنند.

در همین حال پشتکار مأموریت اصلی خود را که کاوش برای یافتن نشانه‌های حیات باستانی در دهانه‌ی «جزرو» (Jezero) مریخ است، آغاز کرده و به دنبال جمع‌آوری نمونه‌هایی از مریخ برای آوردن به زمین در یک مأموریت آینده است.

عکس کاور: تصویر دوربین ناوبری بالگرد نبوغ از سایه‌ی خودش در هشتمین پرواز در مریخ

Credit: NASA/JPL-Caltech

منبع: Spaceبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما