نبوغ با دهمین پرواز به ۱٫۶ کیلومتر مسافت طی شده در آسمان مریخ دست یافت

۵ مرداد ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
مسیر طی شده توسط بالگرد نبوغ در دهمین پرواز

بالگرد مریخ‌پیمای نبوغ دهمین پرواز خود را هم در جو رقیق مریخ انجام داد و بدین ترتیب با پیمودن مجموع بیش از ۱٫۶ کیلومتر در پروازهای خود، شمار مأموریت‌های موفق خود را به دو برابر میزان پیش‌بینی شده توسط ناسا رساند.

در پرواز دهم بالگرد نبوغ که روز ۲۴ جولای (۲ مرداد) انجام شد، این پرنده‌ی کوچک که به اندازه‌ی یک جعبه‌ی دستمال کاغذی است، با طی مسافتی طولانی، از منطقه‌ای با نام «یال‌های برافراشته» (Raised Ridges) عبور کرد.

از زمان تاریخ‌سازی این بالگرد در ماه آوریل (فروردین)، نبوغ با هر پرواز یک چالش تازه را تجربه کرده است تا راهگشای ربات‌های پرنده در مأموریت‌های آینده به سیاره‌ی سرخ باشد. اما دهمین پرواز، خطرناک‌ترین آن‌ها بود زیرا بالگرد با اوج‌گیری تا ارتفاع ۱۲ متری از میان منطقه‌ای صخره‌ای گذشت و در حدود ۱۰۰ متری محل استقرار اولیه در مریخ، فرود آمد.

تا پیش از این بالگرد نبوغ در مجموع کمتر از ۱ مایل پرواز کرده بود و بنابراین با دهمین پرواز موفق شد به رکورد ۱ مایل (۱٫۶ کیلومتر) دست یابد. در این پرواز که ۱۶۵٫۴ ثانیه (۲ دقیقه و ۴۵٫۶ ثانیه) طول کشید، نبوغ از ۱۰ نقطه‌ی جداگانه در مسیر گذشت و عکس‌هایی از مسیر ثبت کرد.

دستیابی به پرواز دهم یک نقطه عطف برای نبوغ محسوب می‌‌شود زیرا اکنون دو برابر چیزی که توسط مهندسان پروژه برنامه‌ریزی شده بود، فعالیت کرده است. طبق آزمایش محدودیت‌های بالگرد، ناسا انتظار داشت که نبوغ در پرواز چهارم یا پنجم از کار بیفتد.

بالگرد نبوغ همچنان از انتظارات فراتر رفت و حتی با وجود لحظات دلهره‌آوری که در پرواز ششم تجربه کرد، باز هم با موفقیت فرود آمد. فعالیت این بالگرد به‌عنوان یک آزمون «نمایش فناوری» (Technology Demonstration) آغاز شد اما ناسا در اواخر می مأموریت آن را تمدید کرد تا وارد فاز «نمایش عملیات» (Operations Demonstration) شود و به‌عنوان دستیار مریخ‌نورد پشتکار به شناسایی عوارض مریخ و نقشه‌برداری کمک کند.

سایه‌ی بالگرد نبوغ در دهمین پرواز از نگاه دوربین ناوبری

سایه‌ی بالگرد نبوغ در دهمین پرواز از نگاه دوربین ناوبری
Credit: Image credit: NASA/JPL-Caltech

مسیرهای ناهموار مریخ یک چالش برای نبوغ محسوب می‌شود زیرا مناطق صخره‌ای یا موج‌دار می‌توانند دید بالگرد را مختل کنند و باعث حرکت آن در جهت اشتباه شوند. از جمله در پرواز نهم و دهم که هلیکوپتر ناچار شد از مناطق دشواری عبور کند با چنین چالشی روبه‌رو بود اما به‌خوبی از عهده‌ی آن برآمد.

در حالی که در چهار پرواز نخست، نبوغ در نقطه‌ی ثابتی بلند می‌شد و فرود می‌آمد، در پرواز پنجم این بالگرد به مکان تازه‌ای که پیش‌تر نقشه‌برداری کرده بود، جابه‌جا شد و در پروازهای اخیر به سمت جنوب، در مناطقی کاملا ناشناخته فرود آمده است.

به گفته‌ی مهندسان ناسا، اگرچه زمان پایان مأموریت نبوغ مشخص نیست، اما این بالگرد تا زمانی که زنده بماند و در کار مریخ‌نورد پشتکار تداخلی ایجاد نکند، به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

از سویی همچنان که بالگرد نبوغ پروازهای بیشتری را تجربه می‌کند، مریخ‌نورد پشتکار هم برای نخستین نمونه‌برداری خود از سنگ‌های مریخ آماده می‌شود. برای مسیرهای آینده‌ی مریخ‌نورد پشتکار، بالگرد نبوغ هم به شناسایی مناطق مستعد و مکان‌هایی که دسترسی دشوارتری برای مریخ‌نورد دارند، کمک خواهد کرد.

عکس کاور: مسیر طی شده توسط بالگرد نبوغ در دهمین پرواز

Credit: NASA/JPL-Caltech/University of Arizona

منابع: Business Insider, Space

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه