۱۰ شخصیت مارول که به انتقام‌جویان خیانت کردند

۳ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۲:۰۰ ۴ اسفند ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه

خیانت نقش مهمی در ملودرام‌های ابرقهرمانی ایفا می‌کند. از شخصیت‌هایی که ناخواسته و با نیت خوب باعث فجایع و آسیب‌های جبران‌ناپذیر گرفته تا کاراکترهایی که از اول ذات پلیدی داشتند و به دنبال خرابکاری بودند. انتقام‌جویان در ابتدای کارشان با چنین اتفاقات تاریک و نفس‌گیری دست‌وپنجه نرم می‌کردند و داستان‌های جذاب و هیجان‌انگیزی خلق می‌شد. اما رفته‌رفته این ماجراها از زندگی انتقام‌جویان فراتر رفت و ابعادی گسترده‌تر پیدا کرد و فجایعی جهانی به وجود آورد. در اوایل سال ۲۰۰۰، بی‌اعتمادی بین جامعه‌ی ابرقهرمانان به قدری بالا گرفت که زنجیره‌ای از حوادث و فجایع کنترل‌ناپذیر به وجود آمد.

این ایده‌ی داستانی موفقیت‌های زیادی در پی داشت و هواداران کمیک‌بوک‌ها با اشتیاق زیاد ماجرای خیانت‌ها جنگ‌های داخلی بین ابرقهرمان‌های محبوبشان را دنبال می‌کردند، مارول هم که حسابی از این میزان توجه خوشحال بود، شدت تنش و درگیری‌ها را افزایش داد و جذابیت داستان‌هایش را بیشتر و بیشتر کرد.

نیرومندترین قهرمانان زمین شاید برای هر چالشی آماده باشند، ولی نسبت به درگیری‌های درون خودشان مصون نیستند.

۱۰. هنک پیم

هنک پیم

مرد مورچه‌ای اولیه‌‌ی انتقام‌جویان مدت‌ها به خاطر جایگاهی که به نسبت سایر ابرقهرمان‌ها داشت ناراضی بود و می‌خواست ابرقهرمان مطرح‌تر و مهم‌تری باشد. این تضاد درونی او در ابتدا خودش را به صورت خشم و عصبایت نشان می‌داد. استفاده‌ی افراطی او از ذره‌ی پیم و مشکلات عدیده‌ی دیگر باعث شد تا هنک پیم بیشتر و بیشتر در تاریکی و خشم فرو برود. نفرت او روز به روز بیشتر می‌شد و کنترلی هم رویش نداشت. تا اینکه یک روز تصمیم گرفت عملی قهرمانانه بکند تا در چشم بقیه جایگاه بالاتری پیدا کند، اما اقداماتش نتیجه‌ی عکس داد و نزدیک بود دشمنی را که تسلیم شده بود به قتل برساند.

هنک را به دادگاه نظامی کشاندند و هنک مستأصل و درمانده شد. او که امید داشت بتواند با گول زدن بقیه خودش را رستگار کند و اعتبارش را برگرداند، رُبات‌هایی را برنامه‌ریزی کرد تا به دادگاه حمله کنند، رُبات‌هایی که فقط او راه متوقف کردنشان را می‌دانست. همسرش جَنِت که از ماجرا باخبر بود، التماسش می‌کند که منصرف شود، ولی هنک به‌شدت عصبی است و جوابش را با مشتی توی صورت او می‌دهد. کبودی زیر چشمان جنت لکه‌ی ننگی است که برای همیشه در اعتبار و سابقه‌ی هنک  می‌ماند.

در نهایت هنک حمله‌ی رُبات‌ها را آغاز می‌کند، ولی جنت همه را نجات می‌دهد و حمله خنثی می‌شود. این فصل از زندگی هنک پیم همیشه او را آزار می‌دهد و با یادآوریش از خودش متنفر می‌شود. حتی با اینکه در آینده با اقداماتش خودش را احیا می‌کند و اعتبارش را برمی‌گرداند. این روزهای سیاه و مملو از خشم و نفرت از یاد هیچ‌کس نخواهد رفت. چنین درگیری‌ها و تنش‌های نفس‌گیری کمتر این روزها در انتقام‌جویان دیده می‌شود.

۹. ویژن

ویژن

اِروس تایتان بعد از اینکه هم‌تیمیش ویژن به طرز مشکوکی به کما می‌رود، سعی می‌کند او را به ابرکامپیوتر تایتان‌ها متصل کند تا مگر هوشیاریش را برگرداند. اما این اتصال نتایج بدی به بار می‌آورد. خودآگاهی ویژن از کنترل خارج می‌شود و توهمی خطرناک او را در می‌گیرد؛ اینکه تنها راه صلح جهانی اوست و باید شبکه‌های کامپیوتری کل زمین را تحت کنترل خودش در بیاورد تا با نظارت تمام نقاط جهان، انتقام‌جویان را مدیریت کند.

خوشبختانه هم‌تیمی‌های ویژن در نهایت موفق می‌شوند او را از این وضعیت خطرناک نجات دهند و سر عقل بیاورند. ویژن البته قصد و نیت شومی نداشت و به خیال خودش داشت به کل زمین خدمت می‌کرد. ولی پنتاگون که از اقدامات او ترسیده بود، رویکرد خصمانه‌ای پیش گرفت. گروهی مخفی که فراقانونی عمل می‌کرد، ویژن را قطعه‌ قطعه و خاطراتش را پاک می‌کند. اقدامی که باعث خشم و ناراحتی شدید واندا می شود.

۸. کوییک‌سیلور

برادر واندا بار دیگر باعث دردسر او و بقیه می‌شود. پیترو شخصیتی خودشیفته و پارانوید است که به همسر و فرزندش بی‌محلی می‌کند و اکثر اوقات در کنارشان نیست. وقتی متوجه می‌شود کریستال به او خیانت کرده، تصمیم می‌گیرد سر هم‌پیمانانش یعنی انتقام‌جویان تلافی کند و اتهام‌های واهی و بزرگی به آن‌ها می‌بندد. تهمت‌های کوییک‌سیلور انتقام‌جویان را مجبور می‌کند تا از دست مأمورین فدرالی که ابرانسان هستند فرار کنند.

خیانت کوییک‌سیلور تنها زمانی برملا می‌شود که انتقام‌جویان فرار کرده‌اند. پیترو بعدها از واندا هم متنفر می‌شود، چون با موجودی سنتزی مثل ویژن ازدواج کرده. رستگاری کوییک‌سیلور خیلی دیر سراغش می‌آید ولی وقتی واندا در آستانه‌ی فروپاشی و سقوط به بخش تاریک قدرت‌هایش است، تمام تلاشش را می‌کند تا او را برگرداند. کوییک‌سیلور مدام بین شخصیت خوب و قهرمانی آزاردیده و بی‌ثبات در نوسان است.

۷. دکتر دروید

دکتر دروید

دکتر دروید شخصیتی شبیه دکتر استرنج است که قدرت‌های جادویی و ماورایی دارد ولی آدمی مغرور و از خود راضی به حساب می‌آید. همین غرورش باعث می‌شود راوونا بتواند از او سو استفاده کند. دکتر دروید مثل بقیه‌ی آدم‌های از خود متشکر، خوشش می‌آید که الکی ازش تعریف کنند و تحسین‌های اغراق‌آمیز به او ببندند و همیشه معتقد است خودش به تنهایی از پس کارهایی که نیاز به همکاری تیمی دارد بر می‌آید. راوونا هم از همین ویژگی او استفاده و با چرب‌زبانی متقاعدش می‌کند که از طریق تله‌پاتی و قدرت‌های ذهنی، هم‌تیمی‌هایش را کنترل کند.

اقدام‌های پلید دروید علیه کاپیتان مارول (کاپیتان مارول اولیه که سیاه‌پوست بود) و رهبری‌اش در نهایت منجر به فلج شدن او می‌شود و به این طریق دوران اولین ابرقهرمان زن سیاه‌پوست مارول به پایان می‌رسد. در نهایت دروید هم قربانی نقشه‌هایی می‌شود که تحت تأثیر روونا اجرا کرده بود و انتقام‌جویان هم که از کارهایشان شرمنده و ناراحت هستند، گروهشان را از هم می‌پاشند.

این خط داستانی که خیلی خوب و جذاب نوشته شده اثر والتر سیمونسون و جان بوسیما بود و پایان‌بخش دوره‌ای از انتقام‌جویان به حساب می‌آید که در آن موقعیت‌های دراماتیک جذاب و درگیرکننده وجود داشت.

۶. اسکارلت ویچ

اسکارلت ویچ

اسکارلت ویچ با مشکلات عجیب و غریب زیادی سر و کار داشته و شاید هر کدام از ما هم جای او بودیم اینچنین دچار فروپاشی می‌شدیم.

در مقطعی، همسرش ویژن دچار فراموش می‌شود. بچه‌های دوقلویش هر بار که کنارشان نیست غیبشان می‌زند و برادرش پیترو مدام او را شماتت می‌کند. واندا در وضعیت روحی روانی ناپایداری قرار می‌گیرد و وقتی می‌فهمد بچه‌هایش که به صورت جادویی خلق شده‌اند، بخش‌هایی از مفیستو هستند عنان از کف می‌دهد و تبدیل به یک نژادپرست تمام‌عیار می‌شود که معتقد است جهش‌یافته‌ها نسبت به بشریت برتری دارند.

آرتیست/نویسنده‌ی این کمیک جان بیرن بود و شخصیت اسکارلت ویچ را دچار انقلاب‌های اساسی کرد. تصمیمی جنجال برانگیز و جسورانه. آگاتا هارکنس خاطرات بچه‌ها را از ذهن واندا حذف می‌کند، با این تصور که این کار او را درمان خواهد کرد. ولی در نهایت واندا همه چیز را به یاد می‌آورد و وقتی خشمش سرازیر می‌شود، با قدرت تغییر واقعیتی که دارد موجب مرگ خیلی از انتقام‌جویان می‌شود. اتفاقی که به طور موقت انتقام‌جویان را از هم می‌پاشد.

۵. نیک فیوری

نیک فیوری

نیک فیوری به‌عنوان رییس سازمان شیلد بی‌شمار ابرقهرمان را زیر دستش دارد که هروقت بخواهد می‌تواند ازشان استفاده کند. او به همراه کوِیک طرح و توطئه‌ای می‌چیند تا نخست‌وزیر لاتوریا را ترور کند. اما اقدامات کوِیک منجر به کشته شدن بی‌شما مردم عادی و غیرنظامی می‌شود. باقی قهرمان‌ها به شدت خمشگین می‌شوند و به فیوری که هم‌رزم دیرینه‌شان است می‌توپند که چرا مرتکب کشتار جمعی شده و آن‌ها را هم‌دست خودش کرده. اما فیوری که می‌خواهد همه چیز مخفیانه باقی بماند، خاطرات آن‌ها را دستکاری می‌کند.

از سوی دیگر اقدامات فیوری علیه لاتوریا عواقب سنگینی در پی دارد. حکفرمای لاتوریا تا پای نابودی کامل آمریکا پیش می‌رود. لوک کیج به کما می‌رود و جسیکا جونز که حامله بود، نزدیک است کشته شود. قهرمان‌ها که همه چیز را دوباره به یاد می‌آورند، می‌فهمند که چه خیانتی بهشان شده و به‌شدت ناامید و خشمگین می‌شوند، به‌ویژه ولوورین. ولی حالا فیوری دیگر فراری شده و «انتقام‌جویان جدید» مانده‌اند و بحران فساد.

۴. ماریا هیل

ماریا هیل رییس جدید شیلد مصمم بود که حمایت این سازمان را از ابرقهرمان‌های مستقل قطع کند و به خاطر همین انتقام‌جویان را عذاب می‌داد. او کسی است که مستقیما در شکل‌گیری جنگ داخلی بین انتقام‌جویان دخیل بود. او که می‌خواست قانون ثبت ابرانسان‌ها قبل از تصویب اجرایی شود، به کاپیتان آمریکا دستور داد تا ابرقهرمان‌هایی را که پیروی نمی‌کردند پیدا و بازداشت کند.

وقتی کاپیتان آمریکا نمی‌پذیرد تا برای واشنگتن و فرامینش خوش‌رقصی کند، مأمورین هیل به او حمله می‌کنند ولی موفق نمی‌شوند او را شکست دهند. هیل هم در واکنش، دستور کشتن او را می‌دهد. کاپیتان آمریکا از دیدها پنهان می‌شود و برای رهبری نیروی مقاومت اقدام می‌کند. هیل همچنین به گروه ابرقهرمان‌های آدمکش تحت مدیریت نورمن آزبورن دستور می‌دهد تا مرد عنکبوتی را که سرکش و خودسر شده دستگیر کنند، که منجر به شکل‌گیری یکی از بزرگترین چالش‌های پیتر پارکر می‌شود. ماریا هیل در این دوره از کمیک‌ها شخصیتی بی‌رحم بود که به هر قیمتی دستورات مقامات را اجرا می‌کرد.

۳. تونی استارک

در پی کشتار جمعی فجیعی که به دست یک ضدقهرمان فرار صورت می‌گیرد، واشنگتن مرد آهنی را به‌عنوان مأمور درجه اولش در بخش پلیس‌های ابرانسان برمی‌گزیند تا جنگی ایدئولوژیک و شخصی علیه شورش‌های کاپیتان آمریکا راه بیندازد. جنگی که جامعه‌ی ابرقهرمان‌ها را به کل نابود می‌کند. ولی خیلی از متحدان استارک وقتی او از سلاح مخفیش رونمایی می‌کند، حسابی می‌ترسند. گویا استارک نسخه‌ای شبیه‌سازی شده و بی‌مغز از ثور ساخته که بیل فاستر را که از پیشکسوتان انتقام‌جویان و ابر دانشمند بوده، به قتل رسانده.

مدیر امنیت ملی یعنی آزبورن به زودی این ماشین کشتار را مال خود می‌کند. استارک بعدها زندانی برای ابرانسان‌های خودسر می‌سازد که تحت تدابیر امنیتی شدید و با خشونت مدیریت می‌شود. او حتی مرد عنکبوتی را از سایرین جدا می‌کند و هویت واقعیش را هم به مردم می‌گوید. زندگی پیتر پن رسما جهنم می‌شود.

۲. ملکه ورانکه

این ام‍پراتور اسکرولی جسیکا درو / زن عنکبوتی را می‌رباید و خودش را به‌عنوان او جا می‌زند و انتقام‌جویان نمی‌توانند او را شناسایی کنند، حتی ولوورین که معمولا با بو کشیدن مردم می‌توانست شیادین را پیدا کند. ورانکه با نفوذ در جامعه‌ی ابرقهرمان‌ها، حمله‌ی تمام‌عیاری را به زمین ترتیب داد و پیروان بی‌شمارش را به‌عنوان مأمور مخفی روی زمین آورد، به‌ویژه در قامت مأمورین شیلد.

وقتی انتقام‌جویان در بدترین و ضعیف‌ترین حالت خود بودند و درگیری بین خودشان موجب گسستگی و تفرقه‌ی شدید شده بود، به مأمورینش دستور داد تا وارد فاز عملیاتی شوند و نزدیک بود قدرت‌های بزرگ زمین را سرنگون کند.

انتقام‌جویان درگیر نزاع‌های درونی بین خودشان بودند و حواسشان به اطراف نبود، برای همین نورمن آزبورن دست به کار شد و ورانکه را به قتل رساند و بلافاصله تبدیل به محبوب‌ترین قهرمان دنیا شد. اتفاقی که نقطه‌ی آغاز سلطه‌ی تاریکی بود، سالی تاریک و پرتنش در تاریخ کمیک‌ها که انتقام‌جویان در آن به حاشیه رانده شده بودند.

۱. کاپیتان آمریکا

کاپیتان آمریکا

در حدود سال ۲۰۱۷ هواداران مارول با شوک بزرگی رو‌به‌رو شدند؛ اینکه کاپیتان آمریکا از همان ابتدا مأمور هایدرا بوده و بقیه‌ی قهرمان‌ها را حسابی فریب داده. بعد از کودتای هایدرا علیه دموکراسی آمریکایی، کاپیتان آمریکا شاهد اعدام رفیق و هم‌رزم دیرینه‌اش ریک جونز بود و مرگ و بدبختی سراسر زمین را فراگرفت و خیلی از آمریکایی‌ها طرفدار فاشیسم شدند.

ولی در نهایت مشخص می‌شود که این نسخه‌ی مرگبار و هولناک کاپیتان آمریکا، در واقع متعلق به تایم‌لاین دیگری است. تایم‌لاینی که رد اسکال طراحیش کرده. ولی تا مدتی هواداران مطمئن بودند که خیانتی بزرگ رخ داده و انتقام‌جویان به پایان کار خودشان رسیده‌اند.

منبع: CBR

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۴۹ دیدگاه
 1. Avatar هستی

  میشه به من توضیح دهید که ویژن وتونی استارک کی خیانت کردن

  تونی استارک خیانت نکرد اون کسی که می خواست بهش حمله کنه پدر ومادرش را کشته بود من هم جای او بودم همین کار را میکردم

  1. Avatar امیر

   اینجا تونی استارک دنیای سینمایی مارول (MCU) مد نظر نیست. درباره اونی که توی کامیک‌هاست داره صحبت میشه

  2. Avatar M

   تو فیلم ن تو کمیک های قدیمی که نوشته شده بود این اتفاقا افتاد

  3. Avatar مهدی

   داداچ این فیلم‌نیستا؟؟????????

  4. Avatar xza

   حاجی اینا کمیکه

  5. Avatar جعفر

   واقعا همینطوره

  6. Avatar امیرعلی

   تو حالا دختری اینقدر اهل انتقام جویان هستی پسرا دیگه چیکار کنم????

  7. Avatar Hiccup

   این مطالب مربوط به کامیک هستش… ربطی به فیلم civil war و باکی بارنز که پدر و مادر تونی رو کشته بود نداره… ????

  8. Avatar محمد مهدی

   همه این عناوین مربوط به دنیای کمیک بوکی اند

  9. Avatar آرنیکا

   ویژن و تونی استارک و مرد مورچه ای و ناتاشا و

   ماشین جنگ با دولت قرار داد بستند و به انتقام

   جویان خیانت کردند

   در کاپیتان آمریکا جنگ داخلی خیلی باحاله حتما

   ببینید

 2. Avatar حسین

  میشه بگید کاپیتان و استارک تو کدوم فیلم خیانت کردن

  1. Avatar معینم

   مگه به فیلمه
   اصل اینا تو کتاب های کمیک
   و فیلم اقتباسی کوچک از این کتاب هاست

  2. Avatar شایان

   این متن درمورد فیلم های مارول نیست درمورد کمیک های ماروله

  3. Avatar امیرحسین

   اینا کمیکه نه فیلم

  4. Avatar ساسان

   چه ربطی به فیلم داره؟ اینا داستان های کتاب های کمیک بودن. دنیای اصلی مارول تو کتاب های کمیک هست نه چارتا فیلمی که تو دیدی.

  5. Avatar شش

   داداش بر اثاث کتاب کامیکن اینا نه فیلمش

  6. Avatar AydinMini

   اینا در رابطه با فیلم نیستن اشتباه نکن یه دنیای سینمای مارول داریم یه دنیای کامیک مارول که داستاناشون میشن
   تا الان خیلی داستان از مارول اومده بیون و تو اون داستانا خیانت کردن نه تو فیلم
   فیلم کلا قضیه ش جداست

  7. Avatar علی

   تو فیلم خیانت نکردن تو کمیک خیانت کردن همه چیز که تو فیام نمیارن میدونستی تو کمیک های مارول نزدیک به 100 تا جهان موازی هست که مارول تو فیلم هاش یکی از اونارو نشون داده

  8. Avatar A

   سلام
   تو فیلم خیانت نکردن اینجا موضوع کمیکه

  9. Avatar رضا

   دروغ میگن بابا

 3. Avatar Mahdi

  اینا مربوط به کمیک ها هستند نه فیلم ها

 4. Avatar Mahdi

  این مقاله مربوط به کتاب های کمیک هستند نه فیلم های مارول

 5. Avatar 4r6y8i9o

  اینا مشکل دارن بابا چی میگی یعنی چی تونی استارک با کاپیتان آمریکا خیانت کردن????

 6. Avatar محمد قویدل

  کی فیوری و استارک و کاپتا آمریکا و ویژن خیانت کردن اگه منظورتون تو انیمیشن ها هستش بگید که آدم دچار دوگانگی نشه ????????

 7. Avatar امیرحسین بابایی

  واقعاً کجا خیانت کردن الکی چیزی ننویسید

 8. Avatar امیر

  این لیست خیلی اشکال داره. ملکه ورانکه که اصلا خبیث بود و خیانتی در کار نبود، کاری که کرد و منجر به رویداد تهاجم مخفی شد، جزئی از اعمال عادی که یه شخصیت خبیثه.
  تونی استارک هم فقط به ایدئولوژی خودش پایبند بود و تو داستان جنگ داخلی نه اون و نه کاپیتان رو میشه مقصر یا شرور داستان به حساب آورد.
  کاپیتان آمریکایی هم که تو مورد اخر ذکر شده، اصل کاری نیست؛ اونیه که زنده شده و خاطراتش توسط رد اسکال دستکاری شدن و فکر میکنه که از همون اول کار یه مامور هایدرا بوده. و اینکه تو همون شماره صفر داستان همه چیز برای خواننده معلوم میشه، کما اینکه یه سری از زمان چاپ دوباره کامیک‌های کاپیتان آمریکا این موضوع رو میدونستند.
  این مقاله اگه اشکالاتش برطرف بشه و اینکه گفته بشه برای هر مورد به چه داستانی داره اشاره میشه خیلی بهتر میتونه باشه.

 9. Avatar ایلیا

  دوستان کتاب کمیک منظورشه کتاب خیلی خیلی کامل تر از فیلمه و این خیانت ها تو فیلم نیست

 10. Avatar انوشا

  ویژن و کوئیک سیلور و اسکارلت ویچ و کاپیتان امریکا خیانت نکردن ولی استارک تو فیلم کاپیتان امریکا جنگ

  داخلی این کارو کرد

 11. Avatar SINAA

  عشق فقط اسپایدر من که نه خیانت کرد نه مرتکب کشته شدن کسی شده تاحالا

 12. Avatar ابوالفضل

  شماها تا حالا چیزی به اسم کمیک به گوشتون خورده؟؟
  یا فقط از مارول فیلم هاشو دیدین؟
  همه این اتفافاقاتی که تو این مقاله گفته شده تو کمیک های مارول اتفاق افتاده

 13. Avatar hasti

  بابا بیخیال کاپیتان آمریکا دیگه چرااا ._.

 14. Avatar Razor

  نگا شما بچه ها فیلم نگاه میکنین این نویسنده منظورش کمیک بوده .تمام فیلم های شرکت ها ابر قهرمان سازی همون طور که میدونین اقتباسی از کمیکه خودشونه و این داستان تو فیلم نیومدن.

 15. Avatar 123

  تو کتابهای کمیک خیانت میکنن. تمام شخصیتها قبل از این که وارد مارول بشن، تو کتابهای کمیک طراحی شدن و قصه خودشون رو دارن که همه اش تو فیلمهای مارول نیست.

 16. Avatar Mazyar..MP

  این مطالب داخل فیلم ها نیست و داخل کامیک بوک هستند

 17. Avatar علی

  باز یه توهمی اون سر دنیا یه مقاله تو سایت زردش گذاشته برای بازدید شمام زود ترجمه کردید گذاشتید برای بازدید دیگه مثل قبل نیست دیجیکالامک

 18. Avatar ساسان

  آخه عزیز جان این در مورد کتاب های کمیک که تو آمریکا پخش میشه بود. نه در مورد چارتا فیلمی که تو دیدی. این مارول هزاران داستان بهم پیچیده و مرموز داره تو دنیای کمیک.

 19. Avatar مهدیار

  تونی استارک بد بخت پدر مادرش بر سر اون شخصیت مرده بود چه خیانتی کرد بیچاره کاپیتان بود که خیانت کرد نه تونی به نظر من بهترین قهرمان اونجر تونی بود که خودش رو برای جهان فدا کرد و مرد تو انتقام جویان ۴ یا اند گیم

 20. Avatar محمد

  اینا مربوط به کتاب های این اشخاص هست و در فیلم ها فقط خیانت کردن آهنی دیده میشه

 21. Avatar امیررضا

  دوستان این ها همه در کمیک بوک های مارول هستش و فیلم های دنیای مارول شامل همه کمیک بوک ها نیست

 22. Avatar AydinMini

  اینا در رابطه با فیلم نیستن اشتباه نکن یه دنیای سینمای مارول داریم یه دنیای کامیک مارول که داستاناشون میشن
  تا الان خیلی داستان از مارول اومده بیون و تو اون داستانا خیانت کردن نه تو فیلم
  فیلم کلا قضیه ش جداست

 23. Avatar Iliya

  خب حالا اینایی که ممکنه فقط مربوط به یک کمیک بشه ولی تو داستان و خط اصلی هرجوری حساب کنی نمیتونی بگی تونی استارک و استیو راجرز و ویژن و اسکارلت ویچ و کوییکسیلور خیانت کردن هنک پیمم خیانت نکرد چون اصلا عوض انتقام جوییان نبود اولین مرد مورچه ای که عوض اونجرز شد همون اسکات لنگ بود

 24. Avatar ابوالفصل

  ویژن که مرد مرد آهنی هم مرد کاپیتان هم تو کذشته میمونه

 25. Avatar امین

  سلام دوستان . این که میگن خیانت و این چیزا ، توی کمیک بوک (داستان هایی که فیلمهارو از روش میسازن) هست و فعلا فیلمی از این چیزایی که اینجا گفتن ساخته نشده.

 26. Avatar اکبر

  انیمیشنها داستانش با فیلمهای سینمایی فرق داره.انیمیشنها و کتابهای کمیک رو اگه دنبال کنی داستان همینه ولی تو فیلمهای دوازده گانه دنیای مارول از کاپتیان آمریکا ۱ تا پایان بازی، داستان متفاوته و اصلا اون چیزی نیس که توکتابها و انیمه هاست

 27. Avatar مهدی

  تونی و ویژن و کاپیتان خیانت نکردند الکی چرت و پرت نگو

  1. Avatar sarah

   وای شما چقد نابغه این.???? اصن بحث فیلم نیست. مقاله درباره کمیک بوکه که فیلم هم با الهام از اون ساخته میشه. اولا که فیلم رو دقیقا بر اساس اون نمیسازن ثانیا هنوز خیلی از ماجرهای کمیک بوک مونده که ساخته نشده.

 28. Avatar پرنیا

  واتتتتتتتتتت؟؟؟؟؟تونی استارک کی خیانت کرد؟؟؟؟؟؟؟تو خودتو جای اون بزار کسی که مادر پدرتو کشته رو نمیکشی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟اصلا این به کنار کاپیتان آمریکا کی خیانت کرد؟!؟؟؟؟؟؟؟؟؟دوما این کمیکه نه فیلم من تمام فیلمارو دیدم اصلا کاپیتان و تونی استارک خیانت نکردن و اینکه ملکه ورانکا از اول خبیث و بی شعور بود

 29. Avatar M. A. GH

  سلام. تونی استارک برای انتقام جویان مرد بعد شما میگین که تونی استارک خیانت کرده
  توی فیلم کاپیتان امریکا جنگ داخلی هم مشخضا من هم بودم انتقام پدر و مادرم رو میگرفتم. درکل فقط کاپیتان امریکا بود که خیانت کرد تازه زنده هم موند????????????

 30. Avatar Amiralu

  دیگه دختر مارول انتقام جویان ببینه بدبختیه پسراست