مارول برای حفظ حقوق مرد آهنی، مرد عنکبوتی و انتقام جویان به آب و آتش می‌زند

۸ مهر ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
مارول

مارول در تلاش برای حفظ حقوق شخصیت‌هایی چون مرد عنکبوتی، مرد آهنی و انتقام جویان از وارثان برخی از برجسته‌ترین خالقان شخصیت‌های خود شکایت می‌کند.

در دو دهه‌ی گذشته بزرگ‌ترین قهرمانان این کمپانی از شخصیت‌های داستان‌های کمیک به سوپراستارهای محبوب و به نوعی نیرویی برتر در دنیای مارول تبدیل شده‌اند. با این حال و با وجود موفقیت‌های اخیر مارول شخصیت‌های آن هنوز مشمول قانون کپی رایت یا حق نشر هستند. بر اساس این قانون سازندگان یا خانواده‌های آن‌ها می‌توانند برای بازپس‌گیری حقوق مالکیت شخصیت‌ها پس از مدت زمان مشخصی که توافق شده است اقدام کنند.

به طور کلی نویسنده‌ی کمیک حق استفاده از شخصیت‌های خود را به شرکتی که برایشان کار می‌کند واگذار کرده است اما پس از چند سال قانون اجازه فسخ این قرارداد را آن‌ها می‌دهد تا با درخواست خالقان یا وارثان حق مالکیت شخصیت‌های فوق بازگردانده شود. در یک فسخ موفق به این معنا است که شرکت حق استفاده از شخصیت یا داستان را از دست خواهد داد. این مدت قانونی برای تعدادی از شخصیت‌های اصلی مارول تقریبا به پایان رسیده و این شرکت از طریق اقدامات قانونی سعی می‌کند حق استفاده از مرد آهنی، مرد عنکبوتی، هاک‌آی، بیوه‌ی سیاه، دکتر استرنج و سایر شخصیت‌ها را حفظ کند. بر اساس گزارش نشریه‌ی هالیوود ریپورتر پنج شکایت مختلف علیه وراث و مالکین قانونی خالقان گذشته از جمله استن لی، جین کولان و استیو دیتکو تنظیم کرده است. در دعاوی حقوقی ادعا شده است که همه‌ی شخصیت‌های اشاره شده اجاره شده‌اند و حق بازگشت به خالقان آن‌ها ‌را قانونی نمی‌دانند. اگر مارول در تلاش خود شکست بخورد ممکن است در کمتر از دو سال مالکیت برخی از بزرگ‌ترین شخصیت‌های خود را از دست بدهد.

مارول

شکایات مارول درست یک ماه پس از ثبت شکایت مالک حقوقی دیتکو برای مرد عنکبوتی صورت گرفت که در ژوئن ۲۰۲۳ تشکیل خواهد شد. وکیل سرشناس مارک توبروف که قبلا نماینده‌ی حقوقی سازندگان سوپرمن در پرونده‌ای مشابه علیه کمیک‌های DC بود وکالت پرونده‌ دیتکو را بر عهده خواهد گرفت. در حالی که دن پتروچلی که در همان پرونده دفاع موفقی کرد نماینده مارول در پرونده خواهد بود. سوابق گذشته نشان می‌دهد مارول این‌بار نیز دستی برتر در قانون دارد.

توبروف در سال ۲۰۱۳ وکیل پرونده‌ای مشابه از طرف مالکین حقوقی جک کربی بود اما در نهایت مارول برنده‌ی این پرونده بود زیرا دادگاه حکم کرد که کربی شخصیت‌های خود را اجاره داده است. به طور خلاصه شرکت‌های کمیک اکثر مواقع در حفظ حق مالکیت بر شخصیت‌های خود موفق بوده‌اند اما به این معنا نیست که مارول قطعا برنده‌ی این پرونده خواهد بود. با توجه به این‌که مرد عنکبوتی، مرد آهنی و بسیاری دیگر از انتقام جویان در حالت تعادل قرار دارند قطعا روند و نتیجه‌ی این پرونده‌ها بسیار جالب خواهد بود.

منبع: screenrant

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
  1. Avatar حسین

    خب اینجوری مارول اکثر شخصیتهای محبوبش مثل دکتر استرنج،مرد آهنی و غیره را از دست میده!بیوه سیاه و مرد عنکبوتی هم بماند:(

  2. Avatar رفیع

    رسما دنیای مارول میره رو هوا

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه