چرا فیلم شانگ چی جلوه‌های ویژه‌ی کامپیوتری خیلی بدی دارد؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
شانگ چی

مارول فیلم شانگ چی و افسانه ده حلقه را پس از انتظاری طولانی اکران و با وجود نقد‌ها و واکنش‌های بسیار به‌ خاطر استفاده‌ی بیش ‌از حد از جلوه‌های ویژه‌ی کامپیوتری، امتیازهای بسیار خوبی دریافت کرد.

در این مطلب خطر لو رفتن داستان فیلم شانگ چی و افسانه ده حلقه وجود دارد.

شانگ چی دومین فیلم از فاز چهارم سری فیلم های مارول است که پس از فیلم بیوه‌ی سیاه در ماه جولای میلادی اکران می‌شود و داستان قهرمان سرشناسی به‌ نام شانگ چی با هنرمندی سیمو لو را روایت می‌کند. شانگ و خواهرش ژیالینگ با بازی منگر ژانگ به‌ همراه دوستش کتی که نقش اورا آکوآفینا بازی می‌کند به‌ واسطه پدرش ونوو با هنرمندی تونی لیانگ که در جست‌وجوی همسر مرده‌اش است، درگیر مسائل خانوادگی‌ خود می‌شود.

هیجان طرفداران شانگ چی در طی سال‌‌ها به سطح بالایی رسیده است، زیرا این فیلم با نمایش ابرقهرمانی کونگ‌فو‌کار درحال برداشتن قدمی بزرگ در جهت تنوع دادن به فیلم‌های دنیای مارول و قهرمانان آن است. لیو و لانگ هردو سابقه‌ی بدلکاری و هنرهای رزمی را در کارنامه‌ی سینمایی خود در فیلم های هنگ کنگی دارند، میشل یئو قهرمان هنرهای رزمی هم در نقش ینگ نان در فیلم ایفای نقش می‌کند. صحنه‌های مبارزه‌ و رقص فیلم به‌شدت ستایش می‌شود.

یکی از موضوعاتی که بیشتر از همه تمجید متنقدان را در‌ پی داشته، جلوه‌های ویژه‌ی کامپیوتری و جلوه های بصری شخصیت شانگ چی است. به‌‌عنوان یک فیلم مارولی که مبارزات شخصیت‌ها با افکت‌های رنگارنگ قدرت را در کنار موجودات کوچک و بزرگ نشان می‌دهد، روایت داستان به‌‌شدت به جلوه‌های رایانه‌ای وابسته است و استقبال مخاطبانی که فیلم را دیده‌اند چندان خوب نبوده است.

شانگ چی

فیلم‌های دنیای مارول اغلب به علت وابستگی بیش از حد به جلوه‌های ویژه‌ی کامپیوتری مورد انتقاد قرار دارند. آخرین نمونه آن فیلم بیوه‌ی سیاه قسمت سوم است که به‌‌شدت بر جلوه های بصری متکی و از روابط خانوادگی که نقطه قوت فیلم است دور شده بود.

شانگ چی هم بر صحنه‌ها و شخصیت‌هایی که کاملا از جلوه‌های ویژه‌ی کامپیوتری ساخته شده‌اند آن هم در درگیری‌هایی که مشخص است فقط برای افزایش تنش داستان اصلی استفاده شده به‌شدت تکیه کرده است. همان‌طور که در تریلر دیدیم، اژدهایی که از تائو لو محافظت می‌کند موجودی کامپیوتری است که حتی از اژدهای چیتاوری هم بزرگ‌تر است. جزئیات صحنه در رویارویی نهایی با همتای شرور اژدها از دست رفته بود، البته این نبرد در پی درگیری‌های بین شانگ چی و پدرش ونوو حل می‌شود.

به‌ نظر نمی‌رسد که صرف استفاده از جلوه‌های ویژه‌ی کامپیوتری منتقدان را به واکنش واداشته است، بلکه این وابستگی بیش از حد به جلوه‌های بصری است که توجهات را از خط اصلی داستان دور می‌کند. نقدی رایج که بر بسیاری از تولیدات استودیو مارول می‌رود.

هر چند بدون توجه به این وابستگی بیش‌ از حد شانگ چی و افسانه ده حلقه باز هم داستانی احساسی از خانواده روایت می‌کند، هنرهای رزمی شگفت‌انگیز به نمایش می‌گذارد، شخصیت‌ها و قدرت‌هایی جذاب را به دنیای مارول معرفی می‌کند که طرفداران آن را دوست خواهند داشت.

منبع: Screenrantبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما