همه‌ی آنچه از Mass Effect 4 می‌دانیم

۱۳ دی ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
بازی Mass Effect 4

شرکت بازی‌سازی بایوویر، چند سالی است که از ساخت قسمت بعدی مجموعه بازی‌های «مس افکت» (Mass Effect) صحبت می‌کند؛ مجموعه‌ای که به لطف سه‌گانه‌ای بزرگ، به یکی از پرطرفدارترین بازی‌های نقش‌آفرینی نسل پیش تبدیل شد. دو سه هفته‌ی پیش شاهد رونمایی قسمت بعدی مجموعه بازی‌های مس افکت در قالب تیزری کوتاه بودیم. این طور که به نظر می‌رسد، مس افکت بعدی قرار است دنباله‌ای مستقیم برای سه‌گانه‌ی مس افکت باشد.

تیزر قسمت بعدی مجموعه بازی‌های مس افکت، که نمی‌دانیم دقیقا چه اسمی قرار است داشته باشد و آیا با شماره‌ی چهارم، یا اسمی دیگر برخورد می‌کنیم، در رویداد گیم اواردز ۲۰۲۰ معرفی شد. البته پیش از این هم از ساخت قسمت بعدی مس افکت از سوی مدیر استودیوی بایوویر شنیده بودیم، اما برای اولین بار در مراسم گیم اواردز با رونمایی رسمی آن برخورد کرده‌ایم.

استودیوی بازی‌سازی بایوویر پس از عرضه‌ی سه‌گانه‌ی محبوب مس افکت، قسمتی فرعی در این مجموعه به نام «مس افکت: آندرومدا» ساخته بود. هم مس افکت ۳ و هم مس افکت: آندرومدا، با بازخوردهای بسیار ضعیف‌تر از قسمت‌های گذشته روبرو شدند. وضعیت مس افکت: آندرومدا به قدری بد بود که الکترونیک آرتز استودیوی سازنده‌اش یعنی یکی از شعبه‌های بایوویر را کاملا تعطیل کرد و حتی اجازه نداد سازندگان بازی یکی دو آپدیت برای حل مشکلات آن عرضه کنند.

پس از مس افکت: آندرومدا شاهد عرضه‌ی بازی «آنتم» از سوی بایوویر بودیم که آن حتی وضعیتی بسیار بدتر از مس افکت را به خود دید.

بازی Mass Effect 4

در ادامه‌ی این موضوع، الکترونیک آرتز سراغ کارگردان سه‌گانه‌ی مس افکت را گرفت و او را به عنوان مدیر بایوویر، به این استودیو برگرداند. «کیسی هادسن» پس از برگشت به بایوویر، قول داد که یک عصر اژدها و یک مس افکت عالی تحویل طرفداران دهند و در عین حال هم مشکلات آنتم را برطرف کنند. البته که کیسی هادسن به همراه تهیه کننده‌ی مجموعه بازی‌های عصر اژدها، دو هفته‌ی پیش از بایوویر استفعا داد.

در حال حاضر، بایوویر مشغول کار روی قسمت بعدی مجموعه بازی‌های عصر اژدها، مس افکت و هم‌چنین بازنگری آنتم است. بازی بعدی این استودیو، عصر اژدها خواهد بود و احتمالا پس از عرضه‌ی آن شاهد مس افکت بعدی هستیم.

چند نکته درباره‌ی ساخت مس افکت بعدی می‌دانیم. کارگردان هنری، طراح ارشد میان‌پرده‌ها و مدیر فنی سه‌گانه‌ی اصلی مس افکت که همگی از بایوویر جدا شده بودند، برای ساخت این مس افکت جدید به این استودیو بازگشته‌اند.

به لطف صحبت‌های تهیه کننده‌ی فعلی مس افکت و هم‌چنین تیزر جدید بازی، اطلاعات خوبی درباره‌ی این دنباله‌ی بزرگ در اختیار داریم.

داستان

واضح است که مس افکت بعدی، به عنوان دنباله‌ای مستقیم برای سه‌گانه‌ی مس افکت ساخته می‌شود. با این حال، به نظر می‌رسد که مس افکت: آندرومدا و اتفاقات این بازی هم قرار است در مس افکت بعدی، نمود پیدا کنند. در مس افکت: آندرومدا، با قصه‌ و شخصیت‌هایی کاملا متفاوت از سه‌گانه‌ی اصلی مس افکت روبرو شدیم.

در طول داستان سه‌گانه‌ی مس افکت، در نقش «فرمانده شپرد» به دنبال شکست «ریپر»ها و نجات کهکشان راه شیری و نژادهای داخل آن بودیم. قصه‌ی مس افکت: آندرومدا، گروهی از انسان‌ها و دیگر نژادها را به تصویر می‌کشد که برای نجات موجودات زنده، سفر بر یک کشتی بزرگ از کهکشان راه شیری خارج می‌شوند تا در کهکشان آندرومدا، مکان جدیدی برای زندگی پیدا کنند.

بازی Mass Effect 4

این افراد، کاملا کهکشان راه شیری و مشکلات آن، مثل حمله‌ی ریپرها را رها می‌کنند؛ طوری که قصه‌ی مس افکت:‌ آندرومدا هیچ ارتباطی با بازی‌های قبلی ندارد. به غیر از نژادهایی که توسط کشتی به آندرومدا آورده شده‌اند، بقیه‌ی نژادها هم در کهکشان آندرومدا کاملا جدید هستند. سفر از کهکشان راه شیری تا آندرومدا، حدود ۶۰۰ سال طول می‌کشد و در این مدت زمان، افراد داخل کشتی همگی در حالت زیست تعویقی درآمده‌اند تا زنده بمانند؛ یعنی اساسا در کپسول‌هایی برای ۶۰۰ سال زنده نگه داشته شده‌اند.

این‌ها را گفتیم، چون به نظر می‌رسد داستان مس افکت بعدی نه‌تنها قرار است دنباله‌ای برای سه‌گانه‌ی مس افکت باشد، بلکه اتفاقات آندرومدا را هم در بر گیرد.

ابتدای تیزر مس افکت بعدی، کهکشان آندرومدا را می‌بینیم، همین موضوع به خودی خود کافی است تا متوجه شویم که قرار نیست اتفاقات مس افکت: آندرومدا رها شوند. سپس، دیالوگی پشت بی‌سیم می‌گوید که کشتی «آرک ۶ راهی شد.» تا مطمئن شویم که قضایای آندرومدا احتمالا در مس افکت بعدی پابرجاست.

در ادامه شاهد تصاویری از «ارسال کننده‌های جرمی» یا Mass Relayها هستیم که کاملا نابود شده‌اند. تنها یکی از پایان‌های مس افکت ۳ منجر به این اتفاق می‌شد؛ پایان «نابودی» مس افکت ۳ تنها حالتی است که در آن ارسال کننده‌های جرمی نابود می‌شوند، و هم‌چنین، فرمانده شپرد زنده می‌ماند. اگر این ارسال‌کننده‌ها نابود شده‌اند، پس احتمالا پایان «نابودی» مس افکت ۳ را به عنوان خط داستانی اصلی در نظر گرفته‌اند.

کمی جلوتر که می‌رویم، فردی را از دور می‌بینیم که روی بقایای یک «ریپر» در حال حرکت است. اینجاست که مطمئن می‌شویم «ریپرها» نابود شده‌اند و پایان «نابودی» مس افکت ۳ همان پایان اصلی و قطعی بازی است.

این فرد، نهایتا «لیارا تسونی» از آب در می‌آید. از همراهان فرمانده شپرد که از قسمت اول مجموعه تا پایان مس افکت ۳، منهای بخش‌هایی از مس افکت ۲، شپرد را همراهی کرد. لیارا از محبوب‌ترین شخصیت‌های مجموعه است و نشان دادن او در تیزر می‌تواند طرفداران را خوشحال کند، اما ما فکر می‌کنیم دلیل دیگری برای انتخاب لیارا وجود داشته باشد.

بازی Mass Effect 4

لیارا یک «اساری» است؛ نژادی که حدود ۱۰۰ سال عمر می‌کند. لیارا زمانی که با فرمانده شپرد بود، حدود ۱۰۰ سال سن داشت و در همه حال از سوی دیگر اساری‌ها به خاطر جوان بودن، به سخره گرفته می‌شد. اگر قصه‌ی مس افکت: آندرومدا که ۶۰۰ سال پس از وقایع مس افکت ۳ اتفاق می‌افتد را در نظر بگیریم، و این مس افکت جدید را دنباله‌ای برای آن بدانیم، حضور لیارا در بازی کاملا منطقی می‌شود.

لیارا از روی یک ریپر مرده بالا می‌رود و بقایای زره فرمانده شپرد را پیدا می‌کند. اگر آن همه سال از مبارزه‌ی شپرد با ریپرها گذشته باشد، احتمال زنده بودن او صفر است. ممکن است نشان زره شپرد برای گوشزد کردن اینکه این مس افکت جدید، دنباله‌ی سه‌گانه‌ی اصلی است در تیزر قرار داده شده باشد. از طرفی هم ممکن است بازی دقیقا پس از وقایع مس افکت ۳ رخ دهد و به صورت موازی، به قصه‌ی آندرومدا هم بپردازد. در هر صورت، می‌دانیم لیارا در بازی است و این موضوع، به خودی خود مس افکت بعدی را جذاب‌تر می‌کند.

گیم‌پلی

به غیر از آرزو و پیش‌بینی، هیچ ایده‌ای دقیق نمی‌توانیم از گیم‌پلی مس افکت بعدی داشته باشیم. در حال حاضر استودیوی بایوویر مشغول ساخت قسمت بعدی مجموعه بازی‌های عصر اژدها است و ممکن است مکانیک‌ها و سیستم‌های آن بازی، به مس افکت بعدی هم راه پیدا کنند. ولی حتی از عصر اژدهای بعدی هم به غیر از تعدادی تصویر مفهومی هیچ چیز ندیده‌ایم.

مثل همیشه، می‌توانیم انتظار یک نقش‌آفرینی محیط باز که در آن با کشتی فضایی خود به سیارات مختلف سفر می‌کنیم را داشته باشیم. به همراه یک سیستم مبارزه‌ی اکشن سوم شخص که شناور ماندن در آسمان بخش مهمی از آن است. امیدواریم انتخاب نژادهای مختلف بخشی از بازی باشد و بتوانیم نه فقط در نقش انسان و به عنوان دیگر نژادها هم قصه را تجربه کنیم.

احتمالا می‌توانیم انتظار داشته باشیم تا بخش چند نفره‌ی مس افکت که در قسمت‌های سوم و آندرومدا بسیار خوش درخشید، در این قسمت جدید هم حضور داشته باشد.

پلتفرم و زمان انتشار

با اطمینان می‌گوییم که بازی قرار است روی کنسول‌های نسل بعد و کامپیوتر عرضه شود و هم‌چنین اینکه زودتر از چند سال بعد نباید منتظر آن باشیم.

در حال حاضر، پروژه‌های اصلی بایوویر عصر اژدهای بعدی و آنتم هستند. در پی اتمام این پروژه‌ها، آن هم با در نظر گرفتن این نکته که بایوویر به نسبت قبل کوچکتر است و چند شعبه‌ی بزرگ مختلف ندارد، می‌توانیم درباره‌ی مس افکت و وضعیت آن از بایوویر سوال کنیم.

مطمئنا یکی از دلایل عرضه‌ی بازسازی سه‌گانه‌ی مس افکت، همین زمان طولانی‌ای است که باید برای قسمت بعدی این مجموعه انتظار بکشیم.

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

دیجی‌کلاب
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
  1. Avatar mani_VM

    اگر پایان destroy رو به عنوان خط زمانی اصلی در نظر بگیره پس ایمپورت کردن فایل سیو مس افکت ۳ نباید شدنی باشه

  2. Avatar Ali

    عالی بود
    یعنی امیر حسین یه پادکست باید بزارید در مورد مس افت و عصر اژدها جدید بعد دیدین پادکست هم ما رو نابود بکنید.
    آقا جدی چرا پادکست نمیزارید؟ دلمون براتون تنگ شده که نیومده رفتید.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه