ضعیف‌ترین و قوی‌ترین انتقام‌جویان حاضر در دنیای سینمایی مارول

۲۲ آبان ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه
مارول

انتقام‌جویان معمولا در دنیای سینمایی مارول به‌ عنوان قوی‌ترین قهرمانان زمین شناخته می‌شوند و این موضوع با اضافه شدن قهرمانان جدید به فهرستی که در هر فیلم دائما در حال گسترش است، بیشتر ثابت می‌شود.

این تیم، تعادل سالمی بین شخصیت‌هایی با توانایی‌های خداگونه و افرادی که فانی هستند، دارد. شخصیت‌های ضعیف‌تر گاهی اوقات توسط طرفداران نادیده گرفته می‌شوند اما آن‌ها نشان داده‌اند که اگرچه به اندازه دیگران قدرتمند نیستند اما توانایی‌های زیادی دارند.

دنیای سینمایی مارول در طول سال‌های گذشته به گسترش خود ادامه داده است. در سال ۲۰۲۱ شاهد اضافه شدن چندین سریال تلویزیونی به مجموعه دیزنی پلاس بودیم که به خوبی شخصیت‌های جدیدی را معرفی کردند و همچنین شخصیت‌های دیگر را نیز با عمق بیشتری کاوش نمودند. برخی از شخصیت‌ها قدرت‌های خود را بیشتر توسعه دادند و مسلما از کسانی که قبل از آن‌ها در کانون توجه بودند قدرتمندتر شده‌اند. جایگاه اعضای انتقام جویان که از ابتدا عضو این تیم بودند، با حضور افرادی که در سال‌های بعد به آن پیوستند، قطعا دچار تغییراتی شده است.

۱۴. هاوک‌آی / کلینت بارتون

مارول

او یک تیرانداز بسیار ماهر است اما اغلب به عنوان ضعیف‌ترین عضو تیم شناخته می‌شود، زیرا او فقط یک مرد معمولی به همراه تیر و کمان است. پس هاوک‌آی ضعیف‌ترین انتقام‌جو است.

هاوک‌آی در سطح بسیار متفاوتی نسبت به سایر اعضای تیم قرار دارد و این مسئله در واقع یکی از بهترین خصوصیات شخصیتی وی است و او را به فردی اصولی‌تر تبدیل می‌کند، به خصوص به این خاطر که او نسبت به بقیه، چیزهای بیشتری برای از دست دادن دارد. او همچنین تجربه زیادی در جنگ دارد که در گذشته از آن برای هدایت شخصیت‌های قوی‌تری مانند واندا ماکسمیوف استفاده کرده است.

۱۳. شاهین / کاپیتان آمریکا / سم ویلسون

مارول

سم ویلسون یک سرباز قدیمی است که از یک جت‌پک بالدار پیشرفته برای پرواز در جنگ استفاده می‌کند. او اخیرا به عنوان کاپیتان آمریکا جدید انتخاب شده است و مردم شاید نگران این باشند که وی فقط یک مرد معمولی با یک جت‌پک است و اگر این وسیله را از دست بدهد، اساسا توان مبارزه با هر موجود ابرقدرتی را هم از دست می‌دهد. با این حال، بال‌های او هم به‌عنوان سلاح‌های تهاجمی و هم به‌عنوان سلاح‌های دفاعی عمل می‌کنند و او حریفی شایسته برای اکثر تبهکاران است.

نسخه ارتقایافته لباس او که در فیلم کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی از آن استفاده کرد، دارای تجهیزات زیادی از جمله پهپادش، ردوینگ بود که به او در هنگام ماموریت کمک کرد. او در طول فیلم شاهین و سرباز زمستان، توانایی بیشتری از خود نشان داد و با افرادی که از سرم ابرسرباز استفاده می‌کردند، مقابله کرد.

۱۲. بیوه سیاه / ناتاشا رومانوف

مارول

بیوه سیاه که با نام ناتاشا رومانوف نیز شناخته می‌شود، یک قاتل چیره دست است اما از نظر قدرت، در انتهای لیست قرار دارد. او مانند هاوک‌آی توانایی خود را در مبارزه با برخی از مخالفان چالش برانگیزتر انتقام جویان مانند چیتاوری، پهپادهای اولتران و بلک اوردر نشان داده است.

بیوه سیاه اغلب مجبور است علاوه بر سلاح‌های گرم مختلف، از ابزارهای دیگری مانند نیش بیوه سیاه خود و باتوم‌هایش نیز استفاده کند. این موارد و سابقه طولانی او به عنوان یک قاتل است که به او برتری جزئی نسبت به سایر انسان‌های معمولی اطراف خودش می‌بخشد.

۱۱. سرباز زمستان / گرگ سفید / باکی بارنز

مارول

باکی بارنز یکی از شخصیت‌های دیگر در دنیای سینمایی مارول است که از نسخه‌ای از سرم ابرسرباز در خون خود استفاده می‌کند. البته خون او توسط زولا ساخته شده است. بازوی جدید او که توسط تی‌چالا به او هدیه داده شد و کاملا از ویبرانیوم ساخته شده، یکی از نقاط قوت اوست.

با این حال، همان‌طور که مرد عنکبوتی در جنگ داخلی نشان داد، این بازو در برابر افراد قدرتمندتر، کار چندانی از پیش نمی‌برد. باکی به احتمال زیاد در اکثر مبارزاتی که شرکت می‌کند برنده می‌شود اما اگر با برخی از اعضای قوی‌تر انتقام‌جویان روبه‌رو شود، نتیجه یکسان نخواهد بود.

۱۰. کاپیتان آمریکا / استیو راجرز

مارول

استیو راجرز با توجه به سرم ابرسربازی که در رگ‌های او وجود دارد، بسیار قوی‌تر از یک انسان معمولی است اما در مقایسه با سایر اعضای تیمش، ضعیف‌تر است.

او می‌تواند با دست خالی از بلند شدن هلیکوپتر جلوگیری کند و بدون چتر نجات از هواپیما بپرد اما معمولا در حد و اندازه شخصیت‌هایی مانند تانوس یا لوکی نیست. البته باقی نفرات، عمیقا به او احترام می‌گذارند. کاپیتان آمریکا نگرشی خاص در نبردها دارد که او را به مبارزی سرسخت تبدیل می‌کند.

۹. مرد آهنی / تونی استارک

مارول

تونی استارک آخرین عضو انتقام جویان است که از نظر ظاهری، یک ابرقهرمان نیست. با وجود این، مرد آهنی به دلایلی روشن، یکی از رهبران تیم است. اولا او اولین ابرقهرمانی است که برای اولین بار در این فرنچایز ظاهر شد و دوما، تونی نابغه است و هوشی دارد که تقریبا در بین همه انتقام جویان بی‌نظیر است.

هوشمندی استارک، او را یک سر و گردن نسبت به همنوعانش بالاتر قرار می‌دهد. او توانست یک لباس زرهی باورنکردنی برای خود بسازد. لباس‌های تونی در طول دنیای سینمایی مارول آن‌قدر پیشرفته شده‌اند که اساسا در هر موقعیتی به کار می‌آیند. تونی از پس هر کاری، چه مبارزه با هالک باشد، چه تعمیر یک کشتی شکسته یا تعقیب یک سفینه فضایی، برمی‌آید.

۸. شانگ‌چی

مارول

جدیدترین فرد اضافه‌شده به دنیای سینمایی مارول، شانگ‌چی است که در اوایل سال ۲۰۲۱ در فیلم شانگ‌چی و افسانه ده حلقه معرفی شد. او از نظر فنی، هنوز عضو رسمی تیم نیست اما تعاملش با بروس بنر و کارول دانورز در صحنه پس از تیتراژ فیلم نشان می‌دهد که قطعا نقش مهمی در آینده ایفا خواهد کرد.

شانگ‌چی از نظر مهارت‌های مبارزه تن به تن، بسیار عالی است. او در تمام زندگی خود، در این حیطه آموزش دیده است و حتی پدرش را نیز در این نوع از مبارزه شکست داد. شانگ چی همچنین این مهارت را با آموخته‌های خود از خانواده مادری و سازمان ده حلقه ترکیب می‌کند و به فردی قدرتمندتر تبدیل می‌شود.

۷. مرد عنکبوتی / پیتر پارکر

مارول

او جوان‌ترین انتقام جو اما بسیار قدرتمند است. توانایی‌های پیتر پارکر به عنوان مرد عنکبوتی، به او این امکان را می‌دهد تا بتواند به راحتی بازوی فلزی باکی بارنز را متوقف کند، یک وسیله نقلیه در حال حرکت را بگیرد، ساختمانی را که بر روی او فرو ریخته است بلند کند و حتی پا به پای تانوس بجنگد.

اصلی‌ترین چیزی که باعث می‌شود مرد عنکبوتی در رتبه‌های بالاتر این لیست قرار نگیرد این است که دیگر اعضای انتقام‌جویان از قوی‌ترین موجوداتی هستند که تاکنون وجود داشته‌اند و تقریبا رقابت با آن‌ها غیرممکن است. به علاوه، جوانی و خامی پارکر یکی دیگر از مواردی است که او با آن دست و پنجه نرم می‌کند و کارهای عجولانه‌اش، در مقابل حریفان قوی‌تر، به او آسیب می‌رساند.

۶. ویژن

مارول

ویژن توسط اولتران خلق شد و سپس با تلاش‌های تونی استارک، بروس بنر و ثور، جان گرفت. بدن او از ترکیبی از بافت ارگانیک و ویبرانیوم ساخته شده است که او را به فردی بسیار بادوام تبدیل می‌کند.

قدرت اصلی او از سنگ ذهن موجود در پیشانی‌اش ریشه می‌گیرد که از طریق آن می‌تواند پرتو لیزر ساطع کند و مجموعه گسترده‌ای از قدرت‌های خود از جمله دستکاری چگالی را کنترل نماید. او همچنین این افتخار را دارد که در کنار ثور و کاپیتان آمریکا یکی از معدود شخصیت‌هایی باشد که می‌تواند از میولنیر استفاده کند. او پیش از این و در ابتدای کار خود، به عنوان قدرتمندترین شخصیت در نظر گرفته می‌شد و اسکارلت ویچ، کوروس گلاویو و تانوس تنها شخصیت‌هایی بودند که توانستند بر او غلبه کنند.

۵. دکتر استرنج‌ / استیون استرنج‌

مارول

دکتر استیون استرنج توسط انشنت وان در کامار تاج آموزش دید و پس از مرگ دنیل درام، به نگهبان نیویورکی سنکتوم سنکتوروم تبدیل شد. استرنج با حداقل آموزش، توانست کاسیلیوس و گروه متعصبانش را به چالش بکشد و همچنین یک حلقه زمانی ایجاد کرد که آن‌قدر قوی بود که دورمامو را برای مدت زمانی بی‌نهایت، به دام انداخت.

او در فیلم انتقام‌جویان: بازی پایانی، به اندازه کافی ماهر بود تا بتواند با تانوس که چندین سنگ ابدیت در اختیار داشت، مقابله کند. دانش گسترده او در حوزه هنرهای عرفانی، به او طیف گسترده‌ای از توانایی‌ها از جمله قدرت دیدن آینده را می‌بخشد و وی را به یکی از بهترین مدافعان دنیای سینمایی مارول تبدیل می‌کند. استرنج‌ شاید بعد از این که مهارت‌های بیشتری بیاموزد، بتواند در رتبه‌های بالاتر این لیست قرار بگیرد.

۴. هالک / بروس بنر

مارول

در گذشته، هالک قوی‌ترین انتقام‌جو به حساب می‌آمد. به نظر می‌رسد که در کمیک‌بوک‌ها، هالک از همه آن‌ها قدرتمندتر است. او در طول سال‌های گذشته، فراز و نشیب‌های زیادی در دنیای سینمایی مارول داشته است. ابتدا، بروس بنر و هالک، ارتباط خوبی با هم برقرار نکردند و همین امر باعث شد تا او در مبارزاتی که نباید ببازد، شکست بخورد.

این دو هویت، روابط خود را بهبود بخشیدند و اکنون به طور منسجم کار می‌کنند. هالک همیشه در هنگام عصبانیت، قوی‌ترین حالت خود را دارد. این جنبه از شخصیت او در فیلم‌های اخیر دنیای سینمایی مارول کاهش پیدا کرده است و او به اندازه گذشته، دیوانه به نظر نمی‌رسد. به همین خاطر از برخی از همتایان خود عقب مانده است.

۳. کاپیتان مارول / کارول دانورز

مارول

کارول دانورز با نام مستعار کاپیتان مارول، به لطف قدرت‌هایی که دریافت کرده، همیشه جزو قوی‌ترین شخصیت‌های دنیای سینمایی مارول بوده است. او علی‌رغم حضور کم خود (دو فیلم)، شاهکارهای خود را به خوبی به نمایش گذاشته است و مطمئنا در میان قوی‌ترین‌ها جای دارد.

او نه تنها توانست به تنهایی یک ناوگان کامل از کشتی‌های کری را در مسیرشان به سمت زمین در فیلم کاپیتان مارول نابود کند، بلکه توانست کشتی تانوس را هم با یک ضربه از بین ببرد و بدون این که خراشی بردارد با خود تایتان دیوانه مقابله کند.

۲. ثور

مارول

ثور با در نظر گرفتن این نکته که او یک خدای واقعی است، قوی‌ترین عضو تیم اصلی است. او پس از وقایع فیلم ثور: رگناروک و از دست دادن میولنیر و فهمیدن این که این چکش منبع قدرت او نیست، نیروی زیادی به دست آورد.

وی حتی بدون سلاح نمادین خود نیز، به اندازه کافی توانایی داشت تا با ارتش مردگان هلا مقابله کند. ثور قدرت و دوام خود را در فیلم انتقام‌جویان: جنگ ابدیت و جایی که تمام نیروی یک ستاره را در زمان ساختن سلاح جدید خود، طوفان شکن، به کار گرفت، به نمایش گذاشت و البته، تقریبا تانوس را در پایان فیلم کشت. ثور سپس در فیلم انتقام‌جویان: بازی پایانی، این بار، واقعا تانوس را کشت که قطعا کار کوچکی نیست.

۱. اسکارلت ویچ / واندا ماکسیموف

مارول

اسکارلت ویچ همیشه یک انتقام‌جو با بیشترین پتانسیل‌های بکر بوده است. او در جنگ ابدیت، توانست یک سنگ ابدیت را در حالی که با دست دیگر خود، تانوس را عقب نگه داشته بود، نابود کند. او فقط چند لحظه تا کشتن تانوس در بازی پایانی فاصله داشت و در نهایت، تانوس مجبور شد تمام سلاح‌های کشتی خودش را روی اسکارلت ویچ متمرکز کند.

همین حرکت کافی بود تا او را در رتبه‌های بالای لیست قرار دهیم اما باید گفت که واندا ماکسیموف، معروف به اسکارلت ویچ، رسما در حال حاضر، قدرتمندترین انتقام‌جو است. در سریال وانداویژن، توانایی‌های او عمیق‌تر مورد بررسی‌ قرار گرفت. واندا کل شهر را تصرف کرد و ویژن را به زندگی بازگرداند. جادوی هرج و مرجش، او را به اسکارلت ویچ تبدیل کرد و سطح قدرت بالای او، دیگر غیرقابل کتمان است.

منبع: Screenrant

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۱۲۱ دیدگاه
 1. Avatar حق در اندر حق

  نفر اول فقط درسته بقیش غلطه چون اگه همه رو تو حداکثر قدرت حساب کنیم استرنج با سنگ زمان از ثور قوی تره از کپ مارول و هالک بدون سنگ هم قوی تره چون این دو بر خلاف ثور که خودش جادوی سطح یک داره مقابل جادو مسون نیستن ثور همم جادوش تقریبا یک سوم استرنج هست ولی خب دیگه در اون حد مقابل جادو اسیب پذیر نیست و در ضمن از نظر فیزیکی و هم کلا از تمام انتقام جویان قوی تره و حتی جوی انت من هم تو این مقایسه نبود اگه بود میومد یک رتبه کمتر از ویژن و کپ استیو هم که قوی ترین حالتش با میولنیر هست که کمی از جوی انت من قوی تر میشه چون اگه ویژن نمی‌توانست میولنیر رو بلند کنه نبر کپ بامیولنیر و ویژن برابر بود پس با این حساب ویژن میولنیر رو می‌تونه برداره و از کپ قوی تره و از انت من هم قوی تره پس کوپ کمی از انت من قوی تر میشه چون انت من نمیتونه میولنیر رو برداره و برخلاف کپ از ویژن میبازه (کپ در حالتی که گفته شد)در ضمن مرد اهنی از هالک تو اونجرز دو قوی تر بود پس چرا انقدر رتبش پایین بود ؟؟؟؟؟پس افراد قدرتمند گروه به ترتیب :۱. اسکارلت ویچ ۲.استرنج(با سنگ زمان) ۳.ثور ۴.کپ مارول ۵.آیرون من (هالک باستر) ۶.هالک ۷.ویژن ۸.کپ امریکا (با میولنیر) ۹.جوی انت من ۱۰.مرد عنکبوتی (توی پایان بازی خیلی قوی بود)

 2. Avatar ناشناس

  دو تا اولی درست ولی تونی استارک باید بعد ثور باشه چون هالک شکست داد و درظمن رهبر تیم هم بود و در نتیجه کاپیتان آمریکا و مرد آهنی و ثور در همه قسمت ها نقش بزرگی بودن که میبنیم بیشتر از همه مرد آهنی اسکارلت ویچ درسته قدرت داره ولی قدرتش در فیلم جدید زیاد کردن ولی قبل اون عددی نبود

 3. Avatar منطق

  اول سلام دوم اینکه لیست فقط نفر دومش و اولش درسته بقیه همش غلط غلوط خب ببینید واندا قطعا قوی ترین اونجرزه ایلومیناتی رو شکست داد که شامل کپ مارول ، بلک بوولت ، مرد شگفت انگیز ، پروفسور ایکس ، کپ کارتر بود خب طبیعطا اگه منطقی نگاه کنیم واندا سر جمع از این اعضای اونجرز همزمان قوی تره :کپ مارول در اضای کپ مارول، بلک بولت در اضای ثور ، کپ امریکا در اضای کپ کارتر ، ویژن در اضای ایکس ، شگفت انگیز هم در اضای مرد عنکبوتی خب یعنی از اینا قوی تره و قوی ترین اونجرز واندا میشه ثور هم که خب تو وات ایف دومین نسخه قدرت مندش از کپ مارول قویتر بود استرنج هم با اون نسخه از ثور برابر و درضمن با اختلاف از هالک قوی تر چون وانگ ابومینیشن رو راحت زد خب پس استرنج هم همین روند رو با هالک داره اما خب کپ مارول کمی از هالک قوی تره نتیجه تا اینجا:واندا اول ، ثور دوم ، استرنج سوم ، کپ مارول چهارم در ضمن ایرون من از هالک خیلی کم قوی تر بود تو اونجرز دو خپ پس ایرون من میاد بین کپ مارول و هالک از یه طرف انت من رو داریم که نتیجه نبرد جنگ داخلی رو برگردوند که خب فکر کنم انت من با توجه به اینکه هم زمان با مرداهنی ماشین جنگ پلنگگ سسیااه مردعنکبوتی جنگید میتونیم اون رو تقریبا قبل از ویژن بدونیم چون اوپن حالت از ایرون من با هالک باستر نبود وگرنه نتیجه یه شکل دیگه بود نتیجه کللی: اسکارلت ویچ، ثور، استرنج ، کپ مارول ، مرد اهنی ، هالک ، ویژن ، انت من ، شانگ چی ،مرد عنکبوتی ، پلنگ سیاه، کپ ، ماشین جنگ ، باکی، فالکون ، بیوه ، هاکای

 4. Avatar ثور

  ثور قویتر از وانداست

 5. Avatar Marvil studios

  همش چرت گالاکتوس در دنیای مارول که بحث بلعنده جهان هاست یکی از قویترین موجود دنیای مارول است بعد او دورمامو بعد سلستیال هایی مثل آریشم اگر کتاب های کمیک مارول رو مشاهده کنید تور توانسته که گالاکتوس رو تا مرز نابودی ببره اگه فکر میکنین چرت میگم همین الان توی اینترنت سرچ کنید تور از همه بجز the all above one یا والای همگان در دنیای کمیک مارول قویترینه برای این توی فیلم ها اونو ضعیف آورده که شرکت مارول نمی‌خواد تا دشمنانی مثل تانوس رو در عرض چند ثانیه نابود که وگرنه که فیلم در ۵ دقیقه تموم بود لطفاً اول برید خوب راجب دنیای کمیک مارول مطالعه کنید بعد نظر بدهید حتی اگه در سینما هم مقایسه کنیم تور با وجود ۶ سنگ ابدیت با تانوس توانست که اونو بکشه کاری که واندا بدون وجود سنگ هم نتوانست

  1. Avatar ماول و دیسی فن

   داداش این MCU کمیک ها جای خود رو دارن
   توی فیلم واندا از همه قوی تره یا بهتره بگم اسکارلت ویچ چون توی جنگ ابدیت با یک دست تانوس نگه داشته بود با یک دست ویژن رو کشت تازه اونجا هنوز مثل الان قوی نبود توی مولتی ورس دیوانگی دیدیم که حتی توی بدن یک واندا یه دیگه ایلومیناتی که قدرتمند ترین انتقام جو ها توش بودن رو توی یک لحضه جر داد تازه اگر یکم کمیک بخونی واندا به همه سنگ های ابدیت وصل توی واندا ویژن قسمت آخر دیدیم تلپورت کرد توی یکی قسمت ها دیدیم که مونیکا رمبو با یک اشاره چقدر هل داد توی یکی قسمت ها دیدیم زمان رو نگه داشت
   سنگ واقعت هم دیدم چطر یک روستا رو تغیرر داد و سنگ روح رو هم دیدیم که چطر ویژن مرده را دوباره به وجود آورد و تامی و بیلی که اصلا وجود نداشتن رو به وجود آورد سنگ ذهن هم که قدرت هاش با استفاده از سنگ ذهن بیدار شدن
   توی کمیک قدرت همه جهش یافته ها رو گرفت پس تور براش هیچ اون سلستیال ها رو که خودت میگی سلاح تانوس از جنس سلستیال دیدم که چطر اونو شکوند اول تحقیق کن بد بحرف

  2. Avatar حق حق حق

   دوست عزیز گالاگاتوس به هیچ وجه از اترنیتی اینفینیتی دادگاه زندگی فرانکلین ریچاردز والای همگان و…..توی دنیای کمیک مارول قوی تر نیست ولی از ثور قوی تره این کمیک هایی که شما میگی بزرگ نمایی در حد شخصیت هستطبق استدلال شما سوپرمن هم بی نهایت رو بلند کرده بی نهایت یعنی امنی ورس طبق دلایل شما این یعنی سوپرمن در حد پایمال مانیتور قدرت داره!!!!!!!!!کسی که حکم والای همگان دی سی رو داره………اینها شاهکار هستند و حساب نمیشن فهمیدی پشمک وگرنه ثور از خیلی ها شکست خورده که تو حتی اسمشون هم به گوشت نخورده…..در ضمن اون لحظه که ثور به تان‌وس اتک کرد تانوس اصلا هواسش نبود و ثور غافگیرش کرد یه جورایی هم میشه گفت نامردی بود!!!!!!!اما تانوس حقش بود بمیره!!!!!! (از اینجا به بعد اشکالات مقاله رو میگم)اسکارلت قوی ترین اونجرز هست بعدش ثور بعدش کپ حج مارول بعدش استرنج چون توی فیلم شانگ چی دیدیم که وانگ توانست ابومینیشن رو بزنه هالک هم کمی از ابومینیشن قویی تره استرنج هم کمی از وانگ قوی تره پس استرنج از هالک قوی تره میاد چهارم هالک پنجم ویژن ششم بعد چرا مرد عنکبوتی هفتم هست!!!!!؟؟؟؟؟انت من کو؟؟؟؟؟؟اون تو جنگ داخلی یه تنه نتیجه نبرد رو برگردوند!!!!!اگه بود میومد هفتم بعد کرد عنکبوتی تو جنگ داخلی با کپ برابر بود چرا الان اومده هفتم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟جای مرد اهنی و مرد عنکبوتی باید عوض بشه اما من باید بیاد هفتم پلنگ سیاه کو؟؟؟؟؟؟؟رتبه بندی همش نقصه باید اینجوری بشه: اسکارلت ، ثور ، کپ مارول ، استرنج ، هالک ، ویژن ، انت من ، ایرون من ، شانگ چی ، پیتر پارکر ، پلنگ سیاه ، کپ ، ماشین جنگ ،باکی ، ناتاشا ، فالکون ، هاکای…..تامام

 6. Avatar اا

  داداشا لطفا از فحش ندید

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه