توقف عرضه مدل‌های اسطوره‌ای مرسدس بنز در بازار آمریکا

۲۱ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۷:۴۵ ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
مرسدس بنز

بحران شیوع ویروس کرونا بازار و صنعت خودرو جهان را شدیدا دچار مشکل کرده و در طی این چندماه شاهد توقف تولید و زیان دهی بسیاری از خودروسازان بوده‌ایم. حال مرسدس بنز اعلام کرده که تولید چند مدل از مرسدس بنز را در آمریکا متوقف خواهد کرد.

حدود دو هفته پیش بود که رسانه‌های خودرویی گزارش دادند تولید مرسدس بنز کلاس C‌ در آمریکا متوقف شده است. در همین زمان تولید مرسدس کلاس A‌ نیز در مکزیک متوقف شد. با توجه به افت قابل توجه فروش خودرو در آمریکا، این مساله هیچ جای تعجبی ندارد.

خداحافظی با مدل‌های تاریخ‌ساز مرسدس بنز

افت فروش خودرو ناشی از شیوع کرونا مرسدس بنز را بر آن داشته تا سبد محصولات خود در ایالات متحده را کوچکتر کند. پس از کلاس C، کلاس S‌ و کلاس E نیز در صف توقف تولید هستند.

در مرحله بعدی، تولید مرسدس CLS‌ نیز متوقف خواهد شد و این برنامه ریاضتی گسترده شامل یکی از مدل‌های GT‌ نیز می‌شود. بنابراین هیچ‌گاه نسخه‌های کوپه و کروک کلاس C جدید به خاک آمریکا نمی‌رسند و تنها نسخه سدان در این کشور به فروش خواهد رسید.

هنوز توقف تولید این مدل‌ها تایید نشده‌اند اما طبق شنیده‌ها، نیكلاس اسپكس مدیرعامل مرسدس بنز آمریكا در ماه ژوئن به نمایندگان این برند در ایالات متحده اعلام کرده بود که هفت مدل در صف توقف تولید قرار دارند.

کاهش سبد محصولات مرسدس بنز در ایالات متحده به کام دلالان خودرو خواهد بود، چرا که اکنون تعداد برندهای بزرگ فعال در بازار این کشور به ۱۵ عدد افزایش پیدا کرده‌اند و کاهش سهم مرسدس را دیگر مارک‌های تجاری جایگزین خواهند نمود.

مرسدس AMG GLE 63 S

تلاش مرسدس برای افزایش سودآوری

همان‌طور که انتظار می‌رود، خط تولید مرسدس بنز در ایالات متحده با مدل‌های شاسی بلند غنی سازی خواهد شد. بارها ثابت شده که تولید و عرضه این مدل‌ها سودآور است و برای مرسدس نیز هیچ چیز بهتر از سود کلان نیست.

برای مثال در سال گذشته میلادی فروش کراس‌اوورهای لوکس در ایالات متحده ۷۳ درصد رشد داشته است، در حالی‌که سدان‌های لوکس ۳۷ درصد کاهش فروش را تجربه کرده‌اند. فروش سایر سدان‌ها نیز تغییری را ثبت نکرده است.

پیچیدگی محصولات مرسدس بنز که شامل چند پلتفرم و سبک‌های بدنه‌ای مختلف می‌شوند، هزینه‌های زیادی را به این شرکت اعمال نموده‌اند. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که سایر خودروسازان برای کاهش هزینه، مدل‌های مختلفی را براساس یک پلتفرم به تولید می‌رسانند.

با توجه به اینکه همه‌گیری ویروس کووید ۱۹ در بلندمدت ادامه پیدا خواهد کرد، دایملر ناچار است تا راهی را برای کاهش بیشتر هزینه‌ها پیدا کند. بنابراین انتظار می‌رود در ماه‌های آتی شاهد انجام اقدامات بیشتری از این دست باشیم.

منبع: MOTOR1

برچسب‌ها :
دیدگاه شما