فیلم «موربیوس»؛ تمام نکات پنهان و اشارات مخفی به مارول و مرد عنکبوتی

۲۵ فروردین ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
موربیوس

فیلم‌های ابرقهرمانی به خاطر ویژگی‌ها و ارجاعات خاصشان مشهور هستند، بنابراین ما در اینجا می‌خواهیم تمام ارجاعات مرد عنکبوتی و منابع مارول فیلم «موربیوس» را شرح دهیم.

سونی مدت‌ها بود که رویای ساختن یک دنیای سینمایی را با استفاده از فرمول دنیای مارول در سر داشت و فیلم‌های «ونوم» برای این کمپانی به‌عنوان سکوی پرتاب عمل کردند. موربیوس که مرحله‌ی دوم کارهای این کمپانی را تشکیل می‌دهد، تلاشی برای راه‌اندازی فرنچایزی است که این استودیو امیدوار است بسیار منحصربه‌فرد و قوی باشد. صحنه‌های پس از تیتراژ موربیوس هم نمایانگر همین هدف کمپانی سونی هستند.

اکثر فیلم‌های مارول مملو از ارجاعات و ویژگی‌های خاص هستند، اما موربیوس به طرز شگفت‌آوری با خط سیر آن‌ها همسو شده است. بسیاری از ارجاعات و ویژگی‌های خاص این فیلم‌ها در تریلرها نمایش داده می‌شوند و برخی از آن‌ها تنها در خود فیلم قابل مشاهده هستند، بنابراین ما در این مطلب قصد داریم به تک تک ارجاعات و منابع فیلم موربیوس چه آن‌هایی که در تریلر نشان داده شدند و چه آن‌هایی که در فیلم اصلی مشاهده نمودیم بپردازیم.

برخی از ویژگی‌های این فیلم، ارجاعات فوق‌العاده ساده و سرگرم‌کننده‌ای هستند، اما برخی دیگر به‌خوبی می‌توانند به تعریف فرم دنیای مرد عنکبوتی سونی که در آینده‌ای نه چندان دور شاهدش خواهیم بود، کمک کنند و بعضی از آن‌ها هم در کمال تعجب فراتر از فرانچایز مرد عنکبوتی پیش رفته‌اند و به قهرمانان دیگر مارول هم مرتبط شده‌اند.

۱. مدرسه‌ای برای کودکان با استعداد با ارجاع به مردان ایکس

موربیوس

دکتر نیکولز که تحت تأثیر نبوغ موربیوس قرار گرفته، پیشنهاد می‌کند که او به مدرسه کودکان با استعداد فرستاده شود. این یکی از ارجاعات خنده‌دار و سرگرم‌کننده‌ای این فیلم به مردان ایکس است، زیرا پروفسور ایکس به دلیل راه‌اندازی مدرسه‌ای برای جوانان با استعداد شناخته شده است. البته این بدان معنا نیست که پروفسور ایکس و مردان ایکس در دنیای مرد عنکبوتی سونی وجود خواهند داشت یا اینکه مایکل موربیوس با اعضای مردان ایکس به مدرسه رفته است. گاهی اوقات یک ارجاع هیچ معنای خاصی ندارد و فقط می‌خواهد سرگرم‌کننده باشد.

۲. آزمایشگاه‌های هورایزن موربیوس برای دنیای مرد عنکبوتی سونی مهم است

در دنیای مرد عنکبوتی سونی، مایکل موربیوس مدیر یک شرکت تحقیقاتی به نام آزمایشگاه‌های هورایزن است. آزمایشگاه‌های هورایزن برای داستان‌های مرد عنکبوتی از اهمیت بالایی برخوردار هستند، زیرا در کمیک‌ها، پیتر پارکر، مدتی در آنجا کار کرده و از فناوری این آزمایشگاه‌ها به منظور ساخت ابزاری برای شخصیت جایگزین مرد عنکبوتی خود استفاده نموده است.

در واقع موربیوس هم برای مدتی برای آزمایشگاه‌های هورایزن کار کرده و از منابع آن‌ها برای درمان بیماری خون آشامی خود استفاده نموده است. پس این احتمال وجود دارد که آزمایشگاه‌های هورایزن بتوانند در آینده به شخصیت‌های مختلف دنیای مرد عنکبوتی سونی کمک کنند.

۳. داستان اصلی موربیوس کاملا از مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز اقتباس شده است

موربیوس

داستان اصلی موربیوس به طور کامل از کمیک‌ها اقتباس شده است. در واقع او درست همانند آنچه در فیلم مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز شماره ۱۰۱ روی داد، آزمایش‌های غیرقانونی خود را به صورت یک سری آزمایش‌های ژنتیکی در آب‌های بین‌المللی انجام می‌دهد. قایق موربیوس مورنائو نام دارد که تصور می‌شود این نام برای ادای احترام به کارگردان آلمانی، اف.دبلیو. مورنائو اولین کارگردانی که دراکولا را در سال ۱۹۲۲ در نوسفراتو روی پرده‌ی بزرگ سینما زنده نمود، انتخاب شده است.

۴. موربیوس، باعث می‌شود روزنامه‌ی دیلی باگل، تیترهای تازه‌ای داشته باشد

موربیوس

فیلم موربیوس روزنامه‌ی دیلی باگل را که انگار روزنامه‌ی محبوب نیویورکی‌ها محسوب می‌شود، به وضوح نشان می‌دهد و کپی‌های آن در سرتاسر فیلم به‌عنوان یکی از ارجاعات این فیلم به دنیای مرد عنکبوتی قابل مشاهده هستند. هیچ اشاره‌ای به جی. جونا جیمسون، مالک روزنامه‌ی دیلی باگل یا پیتر پارکر عکاس نشده، اما جالب است که سر صفحه‌ی اصلی از سه‌گانه مرد عنکبوتی توبی مگوایر برداشته شده که نشان می‌دهد آن‌ها در تایم لاین مشابهی هستند. در حالی که بیشتر صفحات اول به خود مایکل موربیوس اختصاص داده شده‌اند به نظر می‌رسد سایر صفحات دیلی باگل، داستان‌های هیجان‌انگیز بیشتری را در خود خواهند داشت؛ لذا قرار است بخش‌هایی از این روزنامه هم به سایر شرورهای دنیای مرد عنکبوتی اختصاص داده شود.

۵. فرار آفتاب‌پرست ممکن است باعث ورود شکارچی کراون به فیلم شود

موربیوس

یکی از شماره‌های دیلی باگل به فرار بزرگ آفتاب‌پرست اشاره می‌کند. در این شماره از روزنامه به وضوع به آفتاب‌پرست اشاره شده که استاد تغییر قیافه است و طور کلی یکی از خطرناک‌ترین دشمنان مرد عنکبوتی محسوب می‌شود. دیمیتری اسمردیاکوف یک جاسوس چیره دست است که پیش‌تر هم با مرد عنکبوتی مواجه شده است. اگر چه او از مرد عنکبوتی شکست خورده، اما بعید نیست که در آینده دوباره بر سر راه این ابرقهرمان قرار گیرد. سونی به‌تازگی بازیگر فیلم «نیلوفر سفید»، فرد هچینگر را برای ایفای نقش آفتاب‌پرست در فیلم آتی کراون انتخاب نموده که یک انتخاب منطقی به حساب می‌آید. در کمیک‌ها، آفتاب‌پرست برادر ناتنی قهرمان آن فیلم، کراون شکارچی است.

۶. موربیوس و ارجاع به گربه‌ی سیاه

موربیوس

در یکی دیگر از شماره‌های روزنامه‌ی دیلی باگل این‌گونه چنین نوشته شده: «گربه‌ی سیاه: دوست یا دشمن؟ در کمیک‌ها، فلیسیا هاردی سارقی است که ردای پدرش را به‌عنوان گربه‌ی سیاه به ارث برده و رابطه‌ای او با مرد عنکبوتی در هاله‌ای از ابهام نهفته است. آن‌ها گاهی به‌عنوان دشمن و گاهی به‌عنوان متحد و حتی گاهی به‌عنوان عشاق یکدیگر به تصویر کشیده شده‌اند».

سونی مدت‌هاست که می‌خواهد گربه‌ی سیاه را روی پرده بزرگ سینما زنده کند. فلیسیتی جونز در نقش فلیسیا در «مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز ۲» به ایفای نقش پرداخت و در آن فیلم نقش دستیار هری آزبورن را ایفا نمود، اگرچه اکثر صحنه‌های فیلم حذف شدند. البته به‌تازگی، سونی قصد داشت فیلم «سیلور و بلک» را با بازی گربه‌ی سیاه و سیلور سیبل بسازد، اما ساخت آن متوقف گردید. سیدنی سوئینی به‌تازگی برای فیلم آتی «مادام وب» انتخاب شده و بسیاری از طرفداران او تئوری‌هایی را در این خصوص مطرح نمودند و حدس زدند که سوینی در نقش گربه‌ی سیاه سونی به ایفای نقش خواهد پرداخت.

۷. در روزنامه‌ی دیلی باگل، یک متن طنزآمیز و سرگرم‌کننده درباره‌ی کرگدن نوشته شده است

موربیوس

در روزنامه‌ی دیلی باگل، یک شوخی سرگرم‌کننده درباره‌ی یک کرگدن فراری نوشته شده که شهر را به وحشت انداخته است. در این تیتر، به وضوح به یک حیوان واقعی اشاره شده، اما می‌توان چنین برداشت کرد که این تیتر به یکی از شخصیت‌های شرور مرد عنکبوتی تحت عنوان کرگدن هم اشاره دارد. نسخه‌ای از کرگدن در «مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز ۲» ظاهر شد و مرد عنکبوتی اندرو گارفیلد به شوخی به او در «مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست» اشاره نمود.

۸. موربیوس و ارجاع به ونوم

موربیوس

مأموران سازمان FBI، آل رودریگز (با بازی آل مادریگال) و سایمون استرود (با بازی تایریس گیبسون) برای تحقیق درباره‌ی قتل‌های خون آشامی مرتبط با موربیوس و میلو احضار می‌شوند. رودریگز خاطر نشان می‌کند که آشفتگی در سانفرانسیسکو پایانی ندارد. این جمله‌ی او به طور واضح به وقایع «ونوم: بگذارید کارنیج بیاید» اشاره دارد که تأیید می‌کند فیلم‌های موربیوس و ونوم در یک جهان اتفاق می‌افتند، اگرچه مشخص نیست که چه فاصله‌ی زمانی در بین این دو فیلم وجود دارد و آیا موربیوس و ونوم در زمان مشابهی زندگی می‌کنند یا خیر. همین موضوعات سبب شده که هر مخاطبی دوست داشته باشد در رابطه با اینکه چه کسی قرار است نقش مرد عنکبوتی را در دنیای ونوم و موربیوس بازی کند حدس‌هایی بزند.

۹. وقتی گرسنه‌ام دوست نداری مرا ببینی

موربیوس

فیلم موربیوس فاقد طنز جالبی است که در فیلم ونوم شاهدش بودیم، اما گاه و بی‌گاه سکانس‌های سرگرم‌کننده‌ای در این فیلم به چشم می‌خورند. موربیوس در حین انتقال به زندان به مأمور FBI می‌گوید: «تو نمی‌خواهی مرا وقتی گرسنه هستم ببینی». این هشدار با جمله‌ی معروف بروس بنر همخوانی دارد که در یکی از سکانس‌ها گفت: «قطعا وقتی عصبانی هستم از من خوشت نمی‌آید». این همخوانی از نظر مخاطبان بسیار جالب است زیرا نشان می‌دهد موربیوس خون آشام، کاراکتری است که از کنترل خارج شده درست همانند شخصیت هالک.

۱۰. مارتین بنکرافت در موربیوس به یک خون آشام تبدیل می‌شود

موربیوس

داستان مارتین بنکرافت به طور قابل توجهی در فیلم موربیوس تغییر داده شده است. در کمیک‌ها، موربیوس وضعیت خونی نادر خود را از عشقش مخفی نگه داشته و عشقش، تنها پس از اینکه موربیوس به یک خون آشام تبدیل شد، حقیقت را می‌فهمد. اما برخلاف آن، در فیلم «موربیوس» نامزد موربیوس، یک دانشمند با استعداد است که در کنار قهرمان داستان که عشق اصلی‌اش هم هست کار می‌کند. مارتین در پایان فیلم موربیوس به یک خون آشام تبدیل می‌شود، درست همانند کمیک‌ها که به این موضوع اشاره نموده بودند و لذا این امر، ممکن است خبر از آینده‌ای غم انگیز و شوم داشته باشد. نسخه کمیک مارتین قادر نبود عطش خود نسبت به خون را کنترل کند و موربیوس در نهایت او را کشت.

۱۱. کرکس و راه‌اندازی گروه شش خبیث

موربیوس

کرکس با بازی مایکل کیتون در صحنه پس از تیتراژ فیلم موربیوس خودش را نشان می‌دهد و در این سکانس ما درمی‌یابیم که او به دلیل طلسم نهایی دکتر استرنج در فیلم «مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست»، به این جهان منتقل شده است. به نظر می‌رسد کرکس مرد عنکبوتی را به خاطر همه‌ی اتفاقاتی که برایش افتاده مقصر می‌داند؛ لذا می‌خواهد به موربیوس نزدیک شود و او را ترغیب کند تا به تیمشان بپیوندد. این امر می‌تواند شروعی برای راه‌اندازی تیم شش خبیث باشد که سونی سال‌هاست در فکر راه‌اندازی‌اش است.

منبع: screenrant

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه