۷ سوال که پس از تیتراژ پایانی «موربیوس» مطرح می‌شود

۱۹ فروردین ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه

صحنه پس از تیتراژ پایانی «موربیوس» سوالات بزرگی را هم در رابطه با دنیای مرد عنکبوتی سونی و هم در رابطه با دنیای سینمایی مارول ایجاد می‌کند. صحنه‌های میانی و پایانی تیتراژ انتهایی به یکی از قسمت‌های مهم فیلم‌های ساخته شده در ژانر ابرقهرمانی تبدیل شده‌اند و می‌توان گفت به واسطه محبوبیت یافتن در دنیای سینمایی مارول، مدام در هر فیلم تکرار می‌شوند.

سونی در تلاش است تا نسخه خود را از دنیای مارول ساخته و پرداخته کند و کاری کند که این دنیا حول محور مرد عنکبوتی و شخصیت‌های مرتبط با او شکل بگیرد. با توجه به این مورد، «موربیوس» صحنه‌های پس از تیتراژ عجیب و جالبی دارد که پرداختن به آن‌ها خالی از لطف نیست.

هشدار: در این مطلب خطر لو رفتن داستان فیلم «موربیوس» وجود دارد

صحنه میانی تیتراژ پایانی فیلم «موربیوس» با نمایی از شکافته شدن آسمان شب آغاز می‌شود، یک جلوه بصری که به وضوح و به طور مستقیم از «مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست» الهام گرفته شده است. کرکس یا والچر با بازی مایکل کیتون که آخرین بار در فیلم «مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست» دیده شد در سلول زندانی گرفتار شده است. او از دنیای مارول به دنیای موربیوس منتقل شده است.

به دنبال آن، ناگهان اخبار اعلام می‌کند که مردی به نام آدریان تومز به طور تصادفی به زندان افتاده و جلسه اضطراری‌ای برای آزادی او برگزار می‌شود، زیرا در حقیقت دلیلی برای زندانی شدن او وجود ندارد. پس از آن، یکی از سکانس‌های پس از تیتراژ، صحنه‌ای را نشان می‌دهد که در آن تومز، یعنی همان کرکس به مایکل موربیوس نزدیک می‌شود. کرکس ادعا می‌کند که نمی‌داند چگونه در این دنیا زخمی شده، اما می‌داند که این موضوع به مرد عنکبوتی مرتبط است. بعد او به موربیوس پیشنهاد می‌دهد که با هم همکاری کنند، چراکه معتقد است آن‌ها با کمک هم می‌توانند کارهای بزرگی انجام دهند.

سکانس‌های پس از تیتراژ در جهان‌های مشترک غالبا به هم مربوط هستند و «موربیوس» نیز از این قاعده مستثنی نیست. بسیاری از بینندگان، اندکی شگفت زده شده‌اند، با این حال، با توجه به مفاهیم موجود در این سکانس‌ها که به چند جهانی و حتی وجود مرد عنکبوتی مربوط هستند، جای شگفتی است که چرا فیلم اصلی اصلا به این مفاهیم اشاره‌ای نکرده است. در نتیجه، می‌توان گفت که این سکانس‌ها سوالات زیادی را مطرح می‌کنند که پرداختن به آن‌ها خالی از لطف نیست.

چرا موربیوس خودش را نکشت و آیا هم اکنون او یک قاتل است؟

موربیوس

موربیوس توانست به نسخه قهرمان خود پر و بال بدهد. خون مصنوعی اشتهای موربیوس را کنترل کرد، اما کم کم کارایی خود را از دست داد. در ابتدا یک دوز خون مصنوعی می‌توانست او را برای بیش از شش ساعت سیر نگه دارد، اما در پایان فیلم، او را فقط برای چهار ساعت سیر می‌کرد. موربیوس با درک این موضوع که به زودی گرسنگی او برای خون واقعی، سیری ناپذیر خواهد شد، دو دوز سم را آماده کرد که برای کشتن دی ان ای بخش انسانی و خفاشی وجودش طراحی شده بود. او یکی از دوزها را روی میلو با بازی مت اسمیت استفاده کرد و تصمیم داشت آن یکی را روی خودش استفاده کند. سکانس بعد از تیتراژ «موربیوس» مدتی بعد را نشان می‌دهد، اما به این موضوع اشاره‌ای نمی‌کند.

چرا موربیوس ناگهان تصمیم گرفته خودش را نکشد؟ و با توجه به این انتخاب، آیا او به این فکر افتاده که از خون انسان‌ها تغذیه کند؟ بعید به نظر می‌رسد، زیرا ما به واسطه کرکس دریافتیم که پیدا کردن مایکل موربیوس چندان سخت نبوده و این، بدان معنی است که او دیگر تحت تعقیب نیست. FBI دریافت که میلو مسئول چندین فقره قتل اخیر بوده، بنابراین موربیوس تبرئه شده است، اما اگر او شروع به تغذیه از خون انسان‌ها کند، قطعا با مشکلات بیشتری مواجه خواهد شد. در این مرحله، مشخص نیست که آیا سونی هنوز داستان بعدی را طرح نکرده یا صرفا قصد دارد بعدا به این جزئیات بپردازد چراکه ساخت جهان‌های مشترک هنوز ادامه دارد.

در صحنه پایانی، موربیوس و کرکس در حال گفت و گو در رابطه با چه موضوعی هستند؟

موربیوس

مدیران سونی پیکچرز همیشه رویای ساخت فیلمی با حضور شخصیت‌های جانبی مرد عنکبوتی را در سر می‌پروراندند. فیلمی مانند «شش خبیث» که در آن شخصیت‌های اصلی برای شکار مرد عنکبوتی با هم متحد شده باشند. تیتراژ پایانی «موربیوس» از داستان اصلی به سمت داستان فیلمی مانند «شش خبیث» حرکت می‌کند و لذا نشان داده می‌شود که کرکس با بازی مایکل کیتون، مایکل موربیوس را قانع می‌کند تا با هم تیمی را تشکیل دهند. منطقی است که تصور کنیم ونوم نیز در این بازی حضور خواهد داشت و فیلم آتی «شکارچی کراون» نیز مانند قطعه دیگری از این پازل عمل خواهد کرد.

دانیل اسپینوزا، کارگردان «موربیوس»، در پاسخ به سوالی درباره احتمال وجود «شش خبیث»، آشکارا این موضوع را تاکید کرد و بیان داشت که چنین اتفاقی روی خواهد داد. او تایید که چنین داستانی شروعی جالب خواهد بود. جالب اینجاست که چنین فیلمی مبتنی بر برنامه‌هایی است که سونی از اوایل دهه ۲۰۱۰ در ذهن می‌پرورانده یعنی، زمانی که استودیو در تلاش بود تا «شش خبیث» را با فیلم‌های «مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز» تلفیق کند. در واقع، صحنه پس از تیتراژ فیلم «مرد عنکبوتی شگفت انگیز ۲» به وضوح باعث راه اندازی تیم «شش خبیث» شد.

چگونه و چرا کرکس به جهان موربیوس راه یافت؟

موربیوس

البته مشکل اساسی ساخت فیلمی برای «شش خبیث» از این واقعیت ناشی می‌شود که کرکس نباید در این دنیای واقعی حضور داشته باشد. انتقال کرکس به این جهان، همان اثری را در بر خواهد داشت که در فیلم «مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست» شاهدش بودیم و لذا این امر احتمالا به این معنی است که قرار است کرکس در نتیجه طلسم دکتر استرنج در آخرین عملیاتش، از آن بعد وارد این بعد شده باشد.

این احتمال وجود دارد که کرکس هویت مخفی مرد عنکبوتی را قبل از اینکه میستریو آن را برای جهان فاش کند، می‌دانسته که به نوعی باعث شده جادو بد عمل کند و او را به تایم لاین دیگری بفرستد. از طرف دیگر، ممکن است دکتر استرنج در مورد جادویی که به کار گرفته چندان اطلاعات دقیقی نداشته و لذا همین امر سبب شده که موجودات زیادی را در سرتاسر جهان‌ها سرگردان کند. این بدان معناست که کرکس از قضا به همان چیزی تبدیل شده که میستریو در فیلم «مرد عنکبوتی: دور از خانه» وانمود می‌کرد هست.

چرا کرکس بعد از فیلم بازگشت به خانه می‌خواهد از مرد عنکبوتی انتقام بگیرد؟

موربیوس

به نظر می‌رسد که طلسم دکتر استرنج بر روی کرکس اثر کرده چرا که گویا او چیزهایی را که در مورد مرد عنکبوتی می‌دانست به فراموشی سپرده، اگرچه هنوز احساس می‌کند چیزهایی را می‌دانسته که از یاد برده است. احتمالا به همین دلیل است که کرکس تصور می‌کند هر چه بر سرش آمده به خاطر مرد عنکبوتی است و همین امر باعث شده که کرکس بخواهد از مرد عنکبوتی انتقام بگیرد، چراکه او این ابرقهرمان را به این خاطر که او را از خانه‌اش آواره نموده سرزنش می‌کند.

حتما به خاطر دارید که در «مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه»، کرکس جنایات خود را به این صورت توجیه کرد که می‌خواسته از امنیت مالی خانواده‌اش محافظت نماید. بنابراین می‌توان به وضوح مشاهده نمود که کرکس برای خانواده‌اش ارزش زیادی قائل بوده و حالا کرکس از خانواده‌اش جدا شده و کاملا وارد دنیای دیگری شده است. بی‌شک کرکس همیشه امیدوار بود که با همسر و دخترش آشتی کند، اما اکنون این امر غیرممکن به نظر می‌رسد، زیرا آن‌ها به معنای واقعی کلمه در تایم لاین کاملا متفاوتی زندگی می‌کنند.

کرکس چگونه ردای جدیدی برای خود دست و پا کرد؟

موربیوس

در دنیای مارول، تکنولوژی کرکس یا آدریان تومز از فناوری مهندسی معکوس چیتاری‌ها مشتق شده است. صحنه پایانی «موبیوس» نشان می‌دهد که کرکس در دنیای مرد عنکبوتی سونی ردای جدیدی به تن کرده، اگرچه طراحی لباس به‌ طور قابل‌توجهی متفاوت است و کمی خشن‌تر به نظر می‌رسد. واضح است که کرکس از قبل با برخی از دیگر شرورها در ارتباط بوده و از آن‌ها کمک گرفته است.

اما سوالی که پیش می‌آید این است که این فناوری از کجا آمده، زیرا به نظر می‌رسد که چیتاری‌ها هرگز در دنیای ونوم یا موربیوس به نیویورک حمله نکردند. قطعا مشاهده بال‌های جدید کرکس و مقایسه آن‌ها با بال‌های او در دنیای مارول و کشف نقاط قوت و محدودیت‌های آن در مقایسه با لباس اصلی جالب خواهد بود.

مرد عنکبوتی در جهان موربیوس کیست؟

موربیوس

موربیوس در همان جهان ونوم زندگی می‌کند و اکنون مشخص شده است که یک مرد عنکبوتی هم در جهان موربیوس وجود دارد. البته فقط نام مرد عنکبوتی ذکر شده و خود او، نشان داده نشده است، به این معنی که بی‌شک حدس و گمان‌های زیادی در مورد اینکه مرد عنکبوتی، چه کسی است وجود خواهد داشت. در حالی که ممکن است سونی یک مرد عنکبوتی کاملا جدید را معرفی کند، این احتمال نیز وجود دارد که آن‌ها اندرو گارفیلد را برای جلب نظر مخاطبان بازگردانند. البته استفاده از مرد عنکبوتی اندرو گارفیلد در سری فیلم‌های «شش خبیث» سونی تا حدی خنده‌دار خواهد بود، زیرا اشتیاق سونی برای ادامه این مسیر، دلیل اصلی شکست «مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز ۲» و بازنشستگی گارفیلد در نقش مرد عنکبوتی بود. به گفته کارگردان «موربیوس»، دنیل اسپینوزا، بینندگان خیلی زود پاسخ این سوال خود را دریافت خواهند کرد.

چه کسی بعد از صحنه پس از تیتراژ پایانی موربیوس به شش خبیث خواهد پیوست؟

موربیوس

تا کنون می‌توان چهار عضو بالقوه شش خبیث سونی را شناسایی کرد. بی‌شک یکی از این شش عضو ونوم خواهد بود. موربیوس و کرکس هم که قطعا جزو اعضای کلیدی این فرقه خواهند بود و فیلم کراون با بازی آرون تیلور-جانسون که یکی از اعضای تیم‌های کمیک به شمار می‌آید، نیز در دست ساخت است. در حال حاضر، به نظر می‌رسد یک گروه از انتقام جویان شرور قرار است به این گروه بپیوندند. کرکس، شخصیت نیک فیوری را تقلید می‌کند، موربیوس ثروتمند و شناخته شده شبیه تونی استارک است و ونوم نیز نسخه شروری از مرد عنکبوتی به حساب می‌آید.

علاوه‌ براین ممکن است مادام وب با بازی داکوتا جانسون نیز بخشی از این گروه باشد. اگر مادام وب واقعا بخشی از تیم باشد، تنها یک عضو دیگر از شش خبیث باقی می‌ماند که ما از آن بی‌اطلاع هستیم. بنابراین می‌توان گفت صحنه بعد از تیتراژ «موربیوس» واقعا سکانس سوال برانگیزی بود.

منبع: screenrant

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar امیرمحمد

    به نظر من مقاله فوق العاده و جذابیه.
    ولی وقتی برای فیلمی که نیومده این قدر مقاله میدید و برای مردعنلوتی۲۰۲۱ هم این کار رو انجام دادید اون وقتی آدم فیلم رو میبینه واقعا ازش لذت نمیبره و داستان براش یجورایی تکراری میشه چون از قبل میدونه چی میشه.
    خب این نظر منه ممکنه بقیه مخالف باشن.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه