داستان دو مرگ را با صدای دلنشین علی مصفا بشنوید

۱۰ خرداد ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه

کتاب صوتی «مرگ و مرگ کینکاس» با صدای علی مصفا منتشر شد. این کتاب در سبک معمایی، جنایی به قلم زوژه لیل آماندو فاریا نوشته شده است. که سالجاری با ترجمه قاسم مومنی توسط انتشارات خوب منتشر گردید.

داستان این کتاب از جایی روایت می‌شود که یک ولگرد مشهور زاغه‌نشین به نام کینکاس مرده است و حالا دو گروه بر سر خاطرات او رقابت می‌کنند؛ خانواده و دوستان جدیدش. در این رقابت است که ما با زندگی واقعی کینکاس که سال‌ها کارمند دولت بوده و پس از بازنشستگی تصمیم گرفته خانه و خانواده را رها کند و به زاغه‌نشینی روی آورد،‌ آشنا می‌شویم. اما زندگی او با مرگش تمام نمی‌شود! زمانی که دوستانش تصمیم می‌گیرند به خاطر علاقه کینکاس به دریا جسد او را سوار قایقی کنند و به دریا ببرند، در میان راه ناگهان توفانی عظیم درمی‌گیرد و با واژگون شدن قایق پیکر بی‌جان کینکاس به دریا می‌افتد‌ و این پایانی دوباره است بر زندگی کسی که سوگند خورده بود دریا تنها شاهد آخرین ساعات زندگی او خواهد بود.

 درباره‌ی کتاب داستان دو مرگ

«نمونه‌ای عالی از ترکیب خاص عناصر فولکلوریک و داستان‌سرایی ادبیات فاخر که در آثار آمادو، با گابریل گارسیا مارکز برابری می‌کند. آمادو در این کتاب گستره‌ای از دیدگاه‌های مختلف را نشان می‌دهد که در طبقه، نژاد و جنسیت‌های متفاوتی قرار دارند و این مورد، پیچیدگی‌های انسانی و کمدی‌های زندگی برزیل را دراماتیک می‌کند.» – وال‌استریت ژورنال

این کتاب کوتاه درواقع یک کیفرخواست سخت‌گیرانه برای جامعه طبقاتی برزیل در اواسط قرن بیستم و روایتی تأثیرگذار از پیوندهای دوستی واقعی در تقابل با تعهدات خانوادگی است. جایی‌ که دوستان کینکاس (که نام اصلی او ژواکیم سوارس داکونیا است) حاضرند کنار جسد او بمانند و تا آخرین لحظه همراهی او باشند ولی خانواده‌ای که باید بیشتر از همه نگران او باشند، به خاطر دلخوری، تابوت او را رها می‌کنند چون کینکاس  دختر و همسرش را «افعی» و دامادش را «احمق» خوانده و آن‌ها را ترک کرده بود و حالا از دید دخترش واندا، تنها یک سرشکستگی برای خانواده باشد.

درباره‌ی نویسنده

ژورژه آمادو (۱۹۱۲-۲۰۰۱) نویسنده شهیر و نوگرای برزیلی است که بیشتر شهرت خود را از  نوشتن آثار درباره مردم زادگاهش باهیا کسب کرد. وی نویسندگی را از سال ۱۹۳۱ آغاز کرد که در ابتدا داستان‌هایش بیشتر در فرانسه منتشر می­‌شدند. او به خاطر عقاید سیاسی خود موفق شد تا آثارش را در اتحاد جماهیر شوروی هم به چاپ برساند اما همین عقاید سیاسی سبب شد با وجود اینکه به‌عنوان نماینده مجلس انتخاب‌شده بود، برای مدت ۵ سال از کشور تبعیدشده و در پاریس و چکسلواکی زندگی کند که همین امر باعث شد بتواند با هنرمندان و نویسندگانی نظیر پابلو پیکاسو، ژان پل یارتر و سیمون دوبوار ملاقات و ارتباط پیدا کند. او در بازگشت به برزیل فعالیت‌های سیاسی را رها کرد و زندگی‌اش را وقف ادبیات کرد.

او در سال ۱۹۶۱ به آکادمی ادبیات برزیل راه یافت و بالاخره در سال ۱۹۶۵ از لیست سیاه دولت فرانسه خارج شد و مدال «لژیون دونور» فرانسه توسط فرانسوا میتران رییس ‌جمهور وقت فرانسه به وی اهدا شد. فاریا همچنین از برخی از دانشگاه‌های معتبر جهان در برزیل، پرتغال، ایتالیا و فرانسه موفق به اخذ دکترای افتخاری شد.

فاریا بیش از ۲۸ کتاب به رشته تحریر درآورده که از این میان می‌توان به «سرزمین کارناوال‌ها»، «دریای مرگ»، «ناخدایان شن‌ها»، «شوالیه امید»، «چوپان شب» اشاره کرد. کتاب‌های او در ۵۵ کشور و به ۴۹ زبان مختلف ترجمه و آثار سینمایی، تیاتر و برنامه‌های مختلف تلویزیونی بر اساس نوشته‌های وی تولید شد که دو فیلم کمدی «تعطیلات در برنی» و «جنت الشیاطین» اقتباسی آزاد از کتاب مرگ و مرگ کینکاس بودند. فاریا در سال ۲۰۰۱ درگذشت و خاکسترش را چهار روز پس از مرگش در باغ خانه‌اش پخش کردند.

علی مصفا یکی از شناحته‌شده‌ترین چهره‌های سینمایی معاصر است که با شخصیت آرام و متینش به همراه صدایی که همین ویژگی را دارد، یکی از بازیگران محبوب این‌ سال‌هاست. او در این کتاب هم با همان لحن همیشگی و طمائنینه‌اش داستان عجیب کینکاس را اجرا کرده و توانسته به‌خوبی فضای تعلیق و معمایی اثر را منتقل کند.

خرید کتاب صوتی مرگ و مرگ کینکاس از فیدیبو

خرید کتاب مرگ و مرگ کینکاس از فیدیبو

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه