ناسا موشک غول‌پیکر آرتمیس ۱ را به ساختمان مونتاژ بازمی‌گرداند

۳۰ فروردین ۱۴۰۱ | ۲۱:۳۰ ۳۱ فروردین ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
مجموعه‌ی موشک SLS و فضاپیمای اوریون بر سکوی پرتاب

احتمال تعویق سفر به ماه پس از سال‌ها باز هم بیشتر شده است و با توجه به مشکلات پیش آمده در آزمایش موشک غول‌پیکر آرتمیس ۱ که برای سفر به ماه آماده می‌شود، ناسا هفته‌ی آینده این پرتابگر را از سکوی پرتاب خارج و به ساختمان مونتاژ منتقل خواهد کرد.

مجموعه‌ی آرتمیس-۱، شامل موشک غول‌پیکر «سامانه‌ی پرتاب فضایی» (SLS) که در بالای آن یک فضاپیمای سرنشین‌دار «اوریون» (Orion) قرار گرفته است، در ۱۷ مارس (۲۷ اسفند ۱۴۰۰) برای آزمایش‌های مهم پیش از پرتاب که با نام «تمرین لباس خیس» شناخته می‌شود، بر سکوی ۳۹B مرکز فضایی کندی (KSC) در فلوریدا قرار گرفت.

فرآیند این آزمایش از اول آوریل آغاز شد و قرار بود ۴۸ ساعت بعد و پس از بارگیری SLS با پیشرانه‌های هیدروژن مایع و اکسیژن مایع و انجام چندین شمارش معکوس پرتاب شبیه‌سازی شده بود، کامل شود. اما چند مشکل فنی و پرتاب مأموریت خصوصی Ax-1 در ۸ آوریل از سکوی ۳۹A KSC به‌طور قابل توجهی برنامه را به تعویق انداخت.

در نهایت روز شنبه ۱۶ آوریل (۲۷ فروردین) اعضای تیم عملیات اعلام کردند که تمرین لباس خیس بیش از این تأخیر خواهد داشت. آن‌ها قصد دارند SLS و اوریون را دوباره به ساختمان غول‌پیکر مونتاژ پرتابگرها (VAB) در مرکز فضایی کندی بازگردانند تا به مشکلات SLS ازجمله دریچه‌ی برج پرتاب آرتمیس ۱ و همچنین نشت هیدروژن در یکی از خطوط اتصال برج به موشک رسیدگی کنند.

به گفته‌ی اعضای تیم مأموریت این بازگشت همچنین به پیمانکار تأمین نیتروژن گازی مرکز فضایی کندی امکان می‌دهد تا سیستم‌های خود را ارتقا دهد. تغییری که در نهایت به سود تمرین لباس خیس آرتمیس ۱ و دیگر فعالیت‌های این مرکز خواهد بود.

بیانیه‌ی رسمی ناسا شامل هیچ زمان‌بندی پیشنهادی تازه‌ای نیست اما اعلام شده است که تیم آرتمیس ۱ هنوز در حال تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و ترسیم مراحل بعدی است. «چارلی بلک‌ول-تامپسون» (Charlie Blackwell-Thompson) مدیر راه‌اندازی آرتمیس گفت: «با تحلیل بیشتر و انجام برخی اصلاحات و همچنین بر اساس آب‌وهوا و برخی پارامترهای دیگر، زمانی را برای این بازگشت تعیین خواهیم کرد.»

در همین حال برنامه‌ی سیستم‌های اکتشافی زمینی ناسا در مرکز فضایی کندی اعلام کرد که زمان‌بندی فعلی برای سه‌شنبه ۲۶ آوریل (۶ اردیبهشت) است. اگر حرکت همانند آوردن مجوعه‌ی آرتمیس ۱ به سکوی پرتاب که ماه گذشته انجام شد باشد، به احتمال زیاد حدود ۱۲ ساعت طول می‌کشد تا موشک به ساختمان مونتاژ بازگردانده شود.

به گفته‌ی بلک‌ول-تامسون هم‌اکنون مشخص نیست که مجموعه‌ی آرتمیس ۱ چه مدت در ساختمان باقی خواهد ماند زیرا تیم مأموریت از میزان کاری که باید روی آن انجام شود مطمئن نیست.

برای نمونه ممکن است تصمیم بگیرند که فعالیت‌های خود را به حداقل موارد لازم برای تمرین لباس خیس محدود کنند یا ممکن است در نهایت کار بیشتری انجام دهند و تغییراتی ایجاد کنند که به SLS و اوریون کمک کند تا برای پرتاب واقعی خود آماده شوند که قرار است فضاپیما را در یک مأموریت بدون سرنشین دور ماه بفرستد. اما تیم مأموریت قطعا کاری را که در اول آوریل آغاز کرده بود به پایان خواهد رساند.

«تام ویت مایر» (Tom Whitmeyer) معاون مدیر توسعه‌ی سیستم‌های اکتشافی عمومی ناسا گفت: «ما قطعا عملیات را پیش می‌بریم و یک تمرین لباس خیس انجام خواهیم داد. فقط مسئله این است که چه زمانی مناسب است و چه راه درستی برای انجام آن وجود دارد.»

ناسا قصد داشت آرتمیس ۱ را اواسط ژوئن (اواخر خرداد) به فضا پرتاب کند اما با توجه به تعویق برنامه‌ی آزمایش پیش از پرتاب، دستیابی به این زمان بعید به‌نظر می‌رسد و احتمال نمی‌رود که پیش از ماه جولای (اواسط تیر) شاهد آغاز سفر نخستین مأموریت آرتمیس به ماه باشیم.

عکس کاور: مجموعه‌ی موشک SLS و فضاپیمای اوریون بر سکوی پرتاب
Credit: NASA/Ben Smegelsky

منبع: Space

برچسب‌ها :
دیدگاه شما