نخستین ماژول سکونت‌پذیر ایستگاه مداری ماه توسط نورثروپ گرامن ساخته می‌شود

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
طرحی گرافیکی از ماژول هالو به عنوان نخستین سکونتگاه ایستگاه فضایی گیت‌وی در مدار ماه

ناسا قراردادی به ارزش ۹۳۵ میلیون دلار با نورثروپ گرامن امضا کرده است تا ساخت نخستین ماژول سکونت‌پذیر ایستگاه مداری «دروازه‌ی ماه» (Gateway) را برعهده بگیرد.

با این قرارداد تحت برنامه‌ی کاوش ماه ناسا، «پایگاه زیستگاه و تدارکات» (Habitation and Logistics Outpost) یا «هالو» (HALO) توسط شرکت «نورثروپ گرامن» (Northrop Grumman) ساخته خواهد شد. این ماژول یکی از نخستین بخش‌های گیت‌وی است که به‌عنوان سکونت‌گاهی برای فضانوردان و مرکز فرماندهی ایستگاه مداری ماه فعالیت خواهد کرد.

این بندرگاه فضایی دارای یک محل اتصال برای فضاپیمای سرنشین‌دار «اوریون» (Orion) و فضاپیماهای باری «دراگون ایکس‌ال» (Dragon XL) اسپیس‌ایکس و همچنین ماژول‌های بعدی است که در آینده توسط شرکای بین‌المللی ناسا اضافه خواهد شد.

هالو بر پایه‌ی فضاپیمای «سیگنوس» (Cygnus) ساخته شده که نورثروپ گرامن از آن برای حمل بار به ایستگاه فضایی بین‌المللی استفاده می‌کند اما برای استفاده به‌عنوان ماژول پایه‌ای مدارگرد سرنشین‌دار گیت‌وی، به‌طور گسترده با جایگاه‌های اتصال، پشتیبانی از حیات و دیگر زیرسامانه‌های جدید ارتقا داده شده است.

«استیو کرین» (Steve Krein) معاون ماهواره‌های غیرنظامی و تجاری نورثروپ گرامن گفت: «با استفاده از خط تولید فعال سیگنوس، نورثروپ گرامن می‌تواند یک ماژول هالو مقرون‌به‌صرفه و منحصربه‌فرد را در بازه‌ی زمانی لازم ناسا برای پشتیبانی از برنامه‌ی آرتمیس (Artemis Program) فراهم کند.»

این قرارداد قیمت ثابت، مونتاژ هالو و همچنین یکپارچه کردن آن با دیگر ماژول‌های گیت‌وی و واحد پیشرانش ساخت «ماکسار تکنولوژی» (Maxar Technologies) را پوشش می‌دهد. نورثروپ گرامن همچنین طبق این قرارداد مسؤول تهیه‌ی ماژول‌های یکپارچه‌شده برای پرتاب توسط موشک فالکون هوی اسپیس‌ایکس است و فعال‌سازی و بازرسی هالو را پس از پرتاب هم برعهده خواهد داشت.

به گفته‌ی «جان اولانسن» (Jon Olansen) مدیر پروژه‌ی هالو از ناسا این قرارداد بخشی از قرارداد نهایی است شامل همکاری شرکت‌هایی از سراسر آمریکا و برخی شرکای بین‌المللی خواهد بود.

ناسا طی دو سال گذشته هم طی مجموعه قراردادهایی به ارزش بیش از ۱٫۱ میلیارد دلار با نورثروپ گرامن در پروژه‌ی هالو همکاری کرده است. در جولای ۲۰۱۹ ناسا در یک پرونده‌ی تدارکاتی اعلام کرد که بر اساس فعالیت‌های نورثروپ گرامن در سال ۲۰۱۶ تحت برنامه‌ی NextSTEP برای توسعه‌ی هالو تنها با این شرکت همکاری خواهد کرد زیرا این آژانس نتیجه گرفت که نورثروپ گرامن تنها شرکتی است که طراحی آن برای رسیدن به مهلت تعیین شده‌ی مارس ۲۰۲۴ آماده خواهد بود. در ادامه هم ناسا قراردادی ۱۸۷ میلیون دلاری با این شرکت برای کار بر روی ماژول هالو منعقد کرد.

طی دو سال گذشته برنامه‌های ناسا برای ایستگاه مداری گیت‌وی تغییر کرده است. ناسا در ابتدا پیشنهاد پرتاب جداگانه‌ی هالو و «واحد نیرو و پیشرانش» (Power and Propulsion Element) یا PPE و سپس اتصال آن‌ها در مدار را ارائه داد اما در سال ۲۰۲۰ این تصمیم تغییر کرد و نتیجه گرفت که اتصال آن‌ها روی زمین و سپس پرتاب آن‌ها توسط یک پرتابگر باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها و همچنین کاهش پیچیدگی مأموریت خواهد شد.

هرچند طبق گزارش دفتر بازرسی کل ناسا این تغییر برنامه خودش باعث افزایش هزینه‌ها و مسائل فنی برای گیت‌وی شده است. این دفتر همچنین هشدار داد که با پرتاب دیرتر از می ۲۰۲۴، ماژول‌های هالو و PPE در موقعیت مناسب برای پشتیبانی از مأموریت آرتمیس ۳ برای فرود بر سطح ماه نخواهند بود.

هم‌اکنون پرتاب این ماژول‌های ایستگاه مداری دروازه‌ی ماه دچار چالش بیشتری هم شده است. ناسا اعلام کرد که پرتاب ماژول‌های هالو و PPE در نوامبر ۲۰۲۴ انجام خواهد شد. اما از سوی دیگر این آژانس هنوز برنامه‌ی آرتمیس ۳ را به‌روز نکرده است. هرچند پیش از این اعلام کرده بود که فضاپیمای اوریون می‌تواند به جای استفاده از ایستگاه مداری گیت‌وی، مستقیما به سطح‌نشین، که در صورت رد اعتراضات مطرح شده، «استارشیپ» (Starship) اسپیس‌ایکس خواهد بود، متصل شود.

با این وجود برای آینده ناسا همچنان انتظار دارد که از ایستگاه مداری گیت‌وی به‌عنوان یک مرحله‌ی اصلی در کاوش پایدار ماه استفاده کند. «بین نلسون» (Bill Nelson) مدیر آژانس گفت: «ناسا بیش از هر زمان دیگری در حال گسترش زیرساخت‌های اکتشاف انسانی در منظومه‌ی شمسی است و ایستگاه مداری گیت‌وی هم طی همین روند به ما در کاوش ماه کمک خواهد کرد. هالو یکی از اجزای اصلی این ایستگاه مداری است و با قرارداد ساخت آن، یک گام به کاوش ماه و مریخ نزدیک‌تر شده‌ایم.»

عکس کاور: طرحی گرافیکی از ماژول هالو به‌عنوان نخستین سکونتگاه ایستگاه فضایی گیت‌وی در مدار ماه

Credit: Northrop Grumman

منبع: Space Newsبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما