فضاپیمای استارلاینر بوئینگ به‌زودی به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌رود

۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
فضاپیمای استارلاینر سوار بر موشک ULA بر سکوی پرتاب

به گفته‌ی ناسا، فضاپیمای استارلاینر بوئینگ سرانجام آماده است تا یک پرتاب آزمایشی کلیدی به ایستگاه فضایی بین‌المللی را در ۱۹ می (۲۹ اردیبهشت) انجام دهد.

این پرواز بدون سرنشین که «آزمایش پرواز مداری ۲» (OFT-2) نام دارد، گامی مهم در جهت تأیید کپسول فضایی «استارلاینر» (Starliner) بوئینگ برای حمل مسافر است که باعث می‌شود دومین ارائه دهنده‌ی خدمات تاکسی فضایی در کنار اسپیس‌ایکس برای ناسا خدمات‌رسانی کند.

غول صنعت هوافضا، بوئینگ که در سال ۲۰۱۴ برای توسعه‌ی استارلاینر قراردادی به ارزش ۴.۲ میلیارد دلار با ناسا بست، نخستین آزمایش خود را در سال ۲۰۱۹ انجام داد، اما کپسول فضایی پس از تجربه‌ی اشکالات نرم‌افزاری که باعث ناهنجاری در پرواز شد، نتوانست به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسد.

از آن زمان این برنامه چند دور تأخیر زیادی را تجربه کرده است. آخرین بار قرار بود در آگوست ۲۰۲۱ (مرداد ۱۴۰۰) پرواز کند، اما مأموریت تنها چند ساعت پیش از پرتاب متوقف شد، زیرا رطوبت بالا منجر به خوردگی دریچه‌های استارلاینر شده بود.

«استیو استیچ» (Steve Stich) مدیر برنامه‌ی سفرهای سرنشین‌دار تجاری ناسا درباره‌ی انجام آزمایش تازه‌ی استارلاینر گفت: «هشت ماه سخت گذشت، اما بسیار خوشحال‌کننده بود که مشکل را حل کردیم.»

ناسا برای این پرتاب آزمایشی فضاپیما از مرکز فضایی کندی در فلوریدا، ساعت ۱۸:۵۴ منطقه‌ی زمانی شرقی (۰۳:۲۴ به وقت تهران) را درنظر گرفته است و بنابراین همان‌طور که برنامه‌ریزی شده بود این فضاپیما در بهار آزمایش مهم خود را پشت سر خواهد گذاشت.

«مارک ناپی» (Mark Nappi) از بوئینگ گفت، اگر OFT-2 موفق شود، بوئینگ باید پیش از دریافت تأییدیه‌ی رسمی برای این برنامه تا پایان سال ۲۰۲۲، پرتاب سرنشین‌دار دیگری را هم انجام دهد.

در حالی که بوئینگ فضاپیمای خود را توسعه می‌دهد، شرکت اسپیس‌ایکس ایلان ماسک از زمان نخستین پرواز سرنشین‌دار خود در سال ۲۰۲۰ تا کنون بیش از ۲۰ نفر را با کپسول «کرو دراگون» (Crew Dragon) خود به ایستگاه فضایی بین‌المللی جابه‌جا کرده است.

عکس کاور: فضاپیمای استارلاینر سوار بر موشک ULA بر سکوی پرتاب
Credit: NASA/Boeing

منبع: Phys.Org

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه