ناسا برای ساخت ایستگاه فضایی در مدار ماه با ژاپن همکاری می‌کند

۳۰ فروردین ۱۴۰۲ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
طرحی گرافیکی از ایستگاه مداری «دروازه‌ی ماه» (Lunar Gateway) در مدار ماه و زمین که در دوردست دیده می‌شود.

ناسا و دولت ژاپن توافق‌نامه‌ای را برای ساخت ایستگاه فضایی «دروازه‌ی ماه» (Lunar Gateway) که یک ایستگاه مداری بین‌المللی اطراف تنها قمر زمین است، نهایی کردند.

به گفته‌ی ناسا توافق‌نامه‌ی امضا شده با ژاپن، گامی در جهت تقویت همکاری آمریکا با شرکای بین‌المللی برای کاوش پایدار ماه به‌عنوان بخشی از برنامه‌ی آرتمیس است و از سویی موجب بررسی و توسعه‌ی بهتر فناوری‌های مورد نیاز برای مأموریت‌های انسانی به مریخ می‌شود.

طبق این توافق‌نامه، ژاپن چندین قابلیت برای ماژول «سکونتگاه بین‌المللی گیت‌وی» (Gateway’s International Habitation) یا به اختصار I-Hab فراهم می‌کند. این بخش قلب پشتیبانی از حیات در ایستگاه فضایی گیت‌وی (دروازه) در مدار ماه خواهد بود و فضای اضافی را برای زندگی، کار و تحقیق در طول مأموریت‌های آرتمیس فراهم می‌کند.

آژانس کاوش‌های هوافضای ژاپن (JAXA) برای مشارکت در بخش‌های گوناگون ایستگاه فضایی گیت‌وی شامل سیستم کنترل زیست‌محیطی و پشتیبانی از حیات I-Hab، باتری‌ها، کنترل گرمایی و اجزای تصویربرداری برنامه‌ریزی کرده است که توسط آژانس فضایی اروپا (ESA) پیش از پرتاب به مدار ماه در ماژول پشتیبانی جای‌گذاری می‌شوند. این سیستم‌ها برای عملیات پایدار «دروازه‌ی ماه» در طول بازه‌ی فعالیت مأموریت‌های سرنشین‌دار و بدون سرنشین بسیار ضروری است.

«جیم برایدنستاین» (Jim Bridenstine) مدیر ناسا گفت: «ما افتخار می‌کنیم که این جدیدترین توافق‌نامه با ژاپن را برای پشتیبانی از اکتشافات طولانی‌مدت انسان در ماه و اطراف آن به‌عنوان بخشی از برنامه‌ی آرتمیس پیش بردیم. تقویت مشارکت‌ها و تعهدات بین‌المللی ما برای برنامه‌ی آرتمیس، تا پایان این دهه، بشریت را در مسیری استوار برای دستیابی به اهداف مشترک در کاوش پایدار ماه قرار می‌دهد.»

ژاپن همچنین طبق توافق با «نورثروپ گرامن» (Northrop Grumman) باتری‌هایی را برای «پایگاه سکونت و لجستیک گیت‌وی» (Gateway’s Habitation and Logistics Outpost) تولید خواهد کرد. این پایگاه که به اختصای HALO نامیده می‌شود، کابین سرنشین‌دار نخستین فضانوردانی است که در ایستگاه فضایی گیت‌وی حضور خواهند داشت. علاوه بر این، ژاپن در حال تحقیق و توسعه‌ی فضاپیمای باری HTV-X خود است که می‌تواند در نهایت برای تأمین دوباره تدارکات لازم گیت‌وی استفاده شود.

«کاترین لودرز» (Kathy Lueders) مدیر مأموریت‌های فضایی سرنشین‌دار ناسا گفت: «استفاده از توانایی‌هایی شرکای بین‌المللی برای گیت‌وی، کلیدی در مسیر دسترسی به سطح ماه خواهد بود. ما خوشحالیم که در این تلاش‌های پیشگامانه با ژاپن و دیگر شرکای خود رو به جلو حرکت می‌کنیم.»

توافق‌نامه‌ی کنونی همچنین نشان‌دهنده‌ی هدف‌گذاری ناسا در جهت ارائه‌ی فرصت به فضانوردان ژاپنی برای سفر به ایستگاه مداری گیت‌وی است، که جزئیات و برنامه‌ریزی دقیق آن در آینده تعیین می‌شود.

ایستگاه مداری «دروازه‌ی ماه» با تقریبا یک ششم اندازه‌ی ایستگاه فضایی بین‌المللی به‌عنوان یک نقطه‌ی ملاقات برای فضانوردانی است که توسط فضاپیمای اوریون (Orion) و سامانه‌ی پرتاب فضایی ناسا (SLS) به مدار ماه سفر می‌کنند، که از آن امکان سفر به مدار پایین ماه و سطح ماه را خواهند داشت. در حقیقت ناسا و دیگر آژانس‌های فضایی همکار از این ایستگاه مداری به‌عنوان یک سکوی پرش برای سفرهای رباتیک و سرنشین‌دار به ماه و مریخ استفاده خواهند کرد.

سامانه پرتاب فضایی

طرحی گرافیکی از پرواز سامانه پرتاب فضایی و فضاپیمای اوریون
Credit: NASA Space Flight

«دن هارت‌من» (Dan Hartman) مدیر برنامه‌ی گیت‌وی در مرکز فضایی جانسون ناسا گفت: «توانایی‌های ارائه شده توسط ژاپن برای ایجاد فضای داخلی گیت‌وی بسیار مهم است و به خدمه‌ی ما امکان می‌دهد که برای مدت طولانی‌تری در ماه زندگی و کار کنند. با کمک سیستم‌های پشتیبانی از حیات ژاپن، مأموریت‌های طولانی‌مدت فضانوردان آرتمیس می‌تواند موجب کاهش تقاضا برای تأمین دوباره تدارکات لازم ایستگاه شود.»

فضانوردان ناسا برای آخرین مرحله‌ی دسترسی به سطح ماه، در یک فضاپیمای تجاری که هم‌اکنون توسط تیم‌های گوناگون در حال توسعه است، سوار خواهند شد. آژانس فضایی آمریکا همچنین برای ساخت دو بخش اول ایستگاه مداری گیت‌وی، شامل عنصر نیرو و پیشرانه (PPE) و HALO و همچنین تأمین مجدد این ایستگاه مداری، با صنایع این کشور قرارداد بسته است.

با توافق‌نامه‌ی تازه، ژاپن به دو شریک بین‌المللی دیگر در ساخت ایستگاه فضایی دروازه‌ی ماه می‌پیوندد. در نوامبر سال ۲۰۲۰ کانادا هم برای توسعه‌ی گیت‌وی توافق‌نامه‌ی همکاری امضا کرده بود. همکاری‌های برنامه‌ریزی شده‌ی آژانس فضایی کانادا (CSA) شامل سامانه‌های رباتیک بیرونی پایگاه فضایی، رابط‌های رباتیک و عملیات رباتیک سرتاسری است. در اکتبر سال ۲۰۲۰ هم ناسا و آژانس فضایی اروپا توافق‌نامه‌ای را برای گسترش همکاری‌های این آژانس در توسعه‌ی گیت‌وی امضا کردند که شامل ماژول I-Hab و ماژول‌های سوخت‌گیری مجدد و همچنین فناوری ارتباطات پیشرفته در ماه است.

گیت‌وی علاوه بر آنکه محلی برای استقرار در مدار ماه است، سکویی برای دیگر آزمایش‌های علمی هم محسوب می‌شود. در مارس ۲۰۲۰، ناسا دو تحقیق علمی را یکی توسط خود و دیگری توسط آژانس فضایی اروپا برای ارسال به گیت‌وی انتخاب کرد. همچنین در آینده محموله‌های علمی دیگری برای فرستادن به مدار ماه انتخاب می‌شوند. بدین ترتیب همکاری‌های بین‌المللی برای کاوش ماه شامل اشتراک‌گذاری داده‌های علمی حاصل از آزمایش‌های انجام شده در ماه هم خواهد بود.

اما قدرت مأموریت «دروازه‌ی ماه» بیش از این خواهد بود. این پایگاه علاوه بر پشتیبانی از تحقیقات علمی انجام شده توسط مأموریت‌های رباتیک و انسانی‌ در مدار و سطح ماه، فناوری‌های لازم برای مأموریت‌های انسانی به مریخ هم را هم محک خواهد زد. برای نمونه ناسا از ایستگاه مداری گیت‌وی برای نشان دادن مدیریت از راه دور و قابلیت اطمینان طولانی‌مدت سیستم‌های فضاپیمای خودکار و فناوری‌های لازم دیگر برای سفرهای دوردست استفاده خواهد کرد.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از ایستگاه مداری «دروازه‌ی ماه» (Lunar Gateway) در مدار ماه و زمین که در دوردست دیده می‌شود.

Credit: NASA

منبع: NASA

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه