ناسا مونتاژ موشک برنامه‌ی بازگشت به ماه آرتمیس را آغاز کرد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
بخش انتهایی بوستر موشک پرتابگر اعماق فضای SLS ناسا در مرکز فضایی کندی فلوریدا

مونتاژ سیستم پرتاب فضایی آرتمیس توسط ناسا آغاز شده و این یک نقطه عطف مهم پیش از ماموریت‌های آینده به ماه است.

ناسا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «۲۱ نوامبر (۱ آذر) در مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا، مهندسان نخستین بخش از ۱۰ بخش اصلی را برای تقویت‌کننده‌های موشک دوقلویی که تأمین نیروی جدیدترین پرتابگر پروازهای اعماق فضای این آژانس برعهده دارند، در جای خود قرار دادند.»

آرتمیس ۱ (Artemis I) یک پرواز بدون سرنشین برای آزمایش مجموعه‌ی موشک SLS و فضاپیمای اوریون (Orion) به‌عنوان یک سیستم یکپارچه پیش از پروازهای سرنشین‌دار به ماه تحت برنامه‌ی آرتمیس خواهد بود.

طبق اعلام ناسا بخش‌های گوناگون بوستر در ماه ژوئن از مرکز تولید نورثروپ گرامن (Northrop Grumman) در یوتا با قطار به فلوریدا وارد شدند. در گزارش این آژانس آمده است: «عملیات اتصال قطعات از ۱۹ نوامبر (۲۹ آبان) با جابه‌جایی، چرخش، پردازش و غلتاندن تجهیزات به ساختمان مونتاژ پرتابگر برنامه‌ی بازگشت به ماه آرتمیس با ارتفاع ۱۶۰ متر آغاز شد.»

نخستین مأموریت آرتمیس طبق برنامه‌ریزی قرار است در سال ۲۰۲۱ انجام شود. «اندرو شروبل» (Andrew Shroble) مدیر جریان عملیات یکپارچه با شرکت مهندسی عمران جاکوب (Jacobs) گفت: «قرار دادن اولین قطعه‌ی موشک SLS بر روی پرتابگر سیار، نقطه عطفی برای برنامه‌ی آرتمیس است. این نشان می‌دهد که مأموریت در حال شکل‌گیری است و به‌زودی به سکوی پرتاب خواهد رفت.»

برنامه‌ی آرتمیس ناسا قصد دارد پس از دهه‌ها فضانوردان را در سال ۲۰۲۴ میلادی به ماه بازگرداند. با این حال، گزارش اخیر دفتر بازرسی کل ناسا، جدول زمانی ۲۰۲۴ را بیش از حد بلندپروازانه توصیف کرده است.

طرح گرافیکی از موشک SLS

طرح گرافیکی از موشک SLS و بوسترهای آن
Credit: NASA

در ماه‌های گذشته ناسا فناوری تقویت‌کننده‌های موشک را که در آینده برای تأمین نیروی مأموریت‌های آرتمیس به ماه استفاده خواهد شد، آزمایش کرد. سال گذشته، ناسا جزئیاتی از چشم‌انداز خود را در مورد ماه‌نشین آرتمیس فاش کرد که قرار است فضانوردان را پس از دهه‌ها به سطح ماه بازگرداند. در ماه‌های گذشته هم ناسا جزئیات بیشتری از این برنامه اعلام کرد و بر انجام مأموریت در سال ۲۰۲۴ تأکید کرد.

اگرچه تاکنون مأموریت‌های رباتیک زیادی به ماه انجام شده و در تازه‌ترین آن‌ها چانگ‌ای ۵ چین در مسیر جمع‌آوری نمونه از ماه قرار دارد، اما آمریکا تنها کشوری است که موفق شده انسان را به ماه بفرستد. آخرین بار این کار در دسامبر سال ۱۹۷۲ طی مأموریت آپولو ۱۷ انجام شد. در مجموع تاکنون فقط ۱۲ مرد آمریکایی روی ماه قدم گذاشته‌اند اما در سال ۲۰۲۴ ناسا برای نخستین بار یک زن را هم به ماه می‌فرستد.

عکس کاور: بخش انتهایی بوستر موشک پرتابگر اعماق فضای SLS ناسا در مرکز فضایی کندی فلوریدا

Credit: NASA/Kim Shiflett

منبع: Fox Newsبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما