بالگرد نبوغ در سیزدهمین پرواز جزئیات ارزشمندی از سطح مریخ ثبت کرد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
سایه‌ی بالگرد نبوغ در سیزدهمین پرواز توسط دوربین ناوبری

مأموریت بالگرد نبوغ در مریخ حالا شکل بسیار جدی‌تری به خود گرفته و این دستیار کوچک مریخ‌نورد پشتکار که از انتظارات فراتر رفته، در سیزدهمین پرواز هم با جدیت تمام به ثبت داده‌های علمی ادامه داد.

به دنبال پرواز دوازدهم و ثبت تصاویر بررسی منطقه‌ی سیتا جنوبی مریخ که از ارزشمندترین تصاویر گرفته شده توسط بالگرد نبوغ بود، این عملیات دوباره برای سیزدهمین پرواز هم تکرار شد.

بالگرد مریخ‌پیمای «نبوغ» (Ingenuity) در سیزدهمین پرواز خود در جو رقیق مریخ باز هم به سراغ منطقه‌ی سخت‌دسترس «سیتا جنوبی» (South Seítah) رفت تا تصاویری را برای کمک به مأموریت مریخ‌نورد «پشتکار» (Perseverance) تهیه کند. هرچند این بار ربات کوچک پرنده در مریخ نگاه خود را به عقب و خلاف جهت مأموریت قبلی معطوف کرد.

این پرواز شنبه ۴ سپتامبر (یکشنبه ۱۴ شهریور در ایران) در ساعت ۲۰:۰۸ منطقه‌ی زمانی شرقی (۰۴:۳۸ به وقت تهران) یا ۱۲:۰۴ به وقت محلی مریخ و در حالی انجام شد که مریخ‌نورد پشتکار در روز مریخی ۱۹۳ از مأموریت خود به سر می‌برد. این کاوشگر به همراه بالگرد نبوغ روز ۱۸ فوریه (۱ اسفند) بر سیاره‌ی سرخ فرود آمده بود.

در پرواز سیزدهم، نبوغ به جای بررسی مناطق گسترده‌ای از سیتا جنوبی و بررسی عوارض گوناگون، بر روی یک خط الرأس مشخص و برون‌زدهای آن تمرکز کرد. علاوه بر این حالا که نبوغ توانایی خود را در پروازهای ارتفاع بالا هم نشان داده، توان خود را بر کیفیت مأموریت می‌گذارد و بدین ترتیب با پرواز در ارتفاع پایین‌تر ۸ متری نسبت به ارتفاع ۱۰ متری در پرواز دوازدهم، تصاویر باکیفیت‌تری تهیه کرد.

عکس بالگرد نبوغ از منطقه‌ی سیتا جنوبی مریخ

یکی از عکس‌های رنگی تهیه شده توسط نبوغ از منطقه‌ی سیتا جنوبی مریخ در پرواز دوازدهم
Credit: NASA/JPL-Caltech

تفاوت بزرگ‌تر دیگر در این مأموریت جهت نشانه‌روی دوربین بود. برای سیزدهمین پرواز، تیم نبوغ دوربین آن را به سمت جنوب غربی نشانه رفتند تا ضمن ترکیب با چشم‌اندازهای شمال شرقی که در دوازدهمین پرواز تهیه شدند، هم‌پوشانی آن‌ها با عکس‌های ارتفاع پایین‌تر، بینش ارزشمندی را برای دانشمندان پشتکار و برنامه‌ریزی مریخ‌نورد فراهم کنند و در ادامه‌ی مأموریت باز هم بتواند نمونه‌های سنگی مریخ را جمع‌آوری کند.

مقایسه‌ی زمان پرواز و مسافت طی شده برای سفر سیزدهم با پرواز قبلی، نشان می‌دهد که نبوغ چقدر تلاش خود را در یک منطقه‌ی کوچک متمرکز کرده است. در پرواز دوازدهم این بالگرد ۴۵۰ متر از سطح مریخ را در ۱۶۹.۵ ثانیه پیمود و ۱۰ عکس گرفت که همه شمال شرقی را نشان می‌دادند. اما در پرواز ۱۳ حدود ۲۱۰ متر را در ۱۶۰٫۵ ثانیه پیمود و با حداکثر سرعت ۳٫۳ متر بر ثانیه باز هم ۱۰ عکس  اما این بار با نگاه به جنوب غربی تهیه کردیم.

بالگرد نبوغ تا مأموریت دوازدهم، ۷۲ عکس رنگی ۱۳ مگاپیکسلی و ۱۳۹۰ عکس سیاه و سفید از دوربین ناوبری ثبت کرده بود و اکنون با موفقیت در مأموریت سیزدهم، شمار این تصاویر ارزشمند باز هم افزایش یافته است.

عکس کاور: سایه‌ی بالگرد نبوغ در سیزدهمین پرواز توسط دوربین ناوبری

Credit: NASA/JPL-Caltech

منبع: NASA Scienceبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما