کاوشگر لوسی ناسا برای ملاقات با ۸ فسیل سیارکی راهی فضا شد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
پرتاب موشک اطلس 5 حامل فضاپیمای هیجان‌انگیز لوسی ناسا

ملاقات نزدیک با ۸ سیارک در یک منطقه‌ی کاملا ناشناخته از فضا چالشی بسیار بزرگ است اما این دقیقا همان کاری است که دقایقی پیش فضاپیمای «لوسی» ناسا با پرتاب امروز گام در مسیر آن گذاشت.

فضاپیمای «لوسی» (Lucy) امروز ۱۶ اکتبر (۲۴ مهر) در ساعت ۰۵:۳۴ منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۳:۰۴ به وقت تهران) از پایگاه فضایی کیپ کاناورال فلوریدا سوار بر موشک «اطلس ۵» (Atlas V) مأموریت ۱۲ ساله‌ی خود را آغاز کرد.

طراحی مسیر حرکت لوسی یکی از چالش‌برانگیزترین مأموریت‌های فضایی برای «برایان ساتر» (Brian Sutter) به‌عنوان معمار مأموریت در شرکت هوافضای «لاکهید مارتین» (Lockheed Martin) بود زیرا تیم مأموریت به جای هدف‌گذاری یک جرم خاص، به دنبال یک طبقه‌بندی از اجرام فضایی بود.

او گفت: «زمانی که مقصد یک هدف مشخص مانند مریخ است، می‌دانیم که کجا می‌رویم اما این مأموریت متفاوت است زیرا شما نمی‌دانستید که کجا می‌خواهید بروید و ۵۰۰۰ گزینه‌ی مختلف وجود داشت.»

طرحی گرافیکی از سیارک‌های تروجان

طرحی گرافیکی از سیارک‌های تروجان در مدار مشتری
Credit: NASA/JPL-Caltech

این در حقیقت دومین چالش ساتر بود. نخستین گام درک این موضوع بود که چطور می‌توان فضاپیمایی را به مقصد سیارک‌های تروجان فرستاد، زیرا تاکنون هیچ فضاپیمایی از توده سیارک‌های اطراف مشتری شامل دسته‌ی L4، که در مدار مشتری حدود ۶۰ درجه جلوتر از آن قرار گرفته و دسته‌ی L5 که در همان فاصله در پشت این سیاره‌ی غول‌پیکر واقع شده است، بازدید نکرده است.

او اما با نگاه جامع به منظومه‌ی شمسی به نتیجه‌ای زیبا رسید که بهترین توصیف از مسیر کاوشگر تروجان‌ها بود. پس از پرتاب، لوسی دو بار به سمت زمین می‌چرخد تا مسیر خود را به‌درستی تنظیم کند و سپس مدار مشتری را دنبال خواهد کرد.

در طول این مسیر بیرونی از مدار خود، لوسی همچنین با باز کردن آرایه‌های خورشیدی خود برای تأمین انرژی، به دورترین فضاپیمای خورشیدی تبدیل می‌شود. رکورددار فعلی مدارگرد «جونو» (Juno) مشتری است و دیگر مأموریت‌های ناسا به نقاط دورتر مانند کاوشگر «گالیله» (Galileo) مشتری و «کاسینی» (Cassini) زحل به انرژی هسته‌ای برای تأمین انرژی خود وابسته بودند.

سپس لوسی با چرخش دوباره به منطقه‌ی داخلی منظومه‌ی شمسی یک گذر دیگر از کنار زمین انجام می‌دهد و باز هم یک رکورد دیگر را ثبت خواهد کرد زیرا نخستین بار است که یک فضاپیما پس از حضور در منظومه‌ی شمسی بیرونی از کنار زمین می‌گذرد.

طرحی گرافیکی از فضاپیمای لوسی در کنار یک سیارک تروجان در نزدیکی مشتری

طرحی گرافیکی از فضاپیمای لوسی در کنار یک سیارک تروجان در نزدیکی مشتری
Credit: Southwest Research Institute

این پرواز نزدیک، مسیر لوسی را به سمت مخالف تغییر می‌دهد و هنگامی که به انتهای این مسیر برسد، دوباره در فاصله‌ی مداری مشتری قرار خواهد گرفت و این بار از توده‌ی L5 بازدید خواهد کرد.

چنین مداری که هر ۶ سال تکرار می‌شود، به اندازه‌ای پایدار است که لوسی حتی پس از پایان مأموریت، به گردش خود در مدار مشتری و زمین که طبق محاسبه‌ی تیم مأموریت حدود یک میلیون سال هم طول خواهد کشید، ادامه خواهد داد و به همین دلیل به آن لقب «راه‌نورد تروجان» (Trojan Cycler) داده‌اند.

عکس کاور: پرتاب موشک اطلس ۵ حامل فضاپیمای هیجان‌انگیز لوسی ناسا
Credit: NASA

منابع: NASA, Spaceبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما