ناسا اسامی شرکت‌های همکار در برنامه‌ی سفر به ماه را اعلام کرد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
NASA cryogenic storage test tank

ناسا ۱۴ شرکت آمریکایی از جمله چندین کسب‌وکار کوچک را به‌عنوان شرکای توسعه‌ی دامنه‌ی وسیعی از فناوری‌ها انتخاب کرده است تا به این آژانس در مسیر فعالیت‌های پایدار برنامه‌ی آرتمیس در ماه تا پایان دهه‌ی ۲۰۲۰ میلادی کمک کنند.

پیش از این، شرکت‌های صنعتی ایالات متحده‌ی آمریکا پیشنهادهای خود را به پنجمین درخواست «نقطه‌ی اوج» (Tipping Point) ناسا برای توسعه‌ی فناوری‌های سفر به ماه و مریخ ارائه داده بودند و با اعلام اسامی شرکت‌های انتخاب‌شده، انتظار می‌رود که در مجموع بیش از ۳۷۰ میلیون دلار به آن‌ها اهدا شود. اداره‌ی فناوری فضایی ناسا با این شرکت‌ها قراردادهایی تا ۵ سال و با قیمت ثابت می‌بندد.

جیم برایدنستاین مدیر ناسا در این‌باره گفت: «سرمایه‌گذاری قابل توجه ناسا در فناوری‌های نوآورانه‌ای که با هدایت کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ از ۹ ایالت آمریکا انجام می‌شود، آنچه را که در فضا و سطح ماه قابل انجام است، افزایش می‌دهد. ناسا و صنعت با هم مشغول ساخت مجموعه‌ای از توانمندی‌های آماده به خدمت هستند تا به حضور پایدار در ماه و مأموریت‌های انسانی آینده به مریخ کمک کنند.»

برایدنستاین اسامی شرکت‌های انتخاب شده را ۱۴ اکتبر (۲۳ مهر) طی سخنرانی خود در نشست کنسرسیوم نوآوری‌های سطح ماه اعلام کرد. فهرست این شرکت‌های همکار در پروژه‌ی سفر به ماه و مریخ و ارزش تقریبی میزان سرمایه‌گذاری ناسا برای طرح آن‌ها در سه زمینه فناوری‌ مدیریت سیالات برودتی، سطح ماه و نمایش ظرفیت تقرب و نشست حلقه‌بسته روی سطح به شرح زیر است.

 • ائتلاف آزمایش و پژوهش آلفا اسپیس (Alpha Space Test and Research Alliance) از هوستون، ۲۲٫۱ میلیون دلار
 • استروباتیک تکنولوژی (Astrobotic Technology) از پیتسبورگ، ۵٫۸ میلیون دلار
 • اِتا اسپیس (Eta Space) از جزیره‌ی مریت فلوریدا، ۲۷ میلیون دلار
 • اینتویتیو مچینز (Intuitive Machines) از هوستون، ۴۱٫۶ میلیون دلار
 • لاکهید مارتین (Lockheed Martin) از لیتیتون کلرادو، ۸۹٫۷ میلیون دلار
 • مَستن اسپیس سیستمز (Masten Space Systems) از موهاوی کالیفرنیا، ۱۰ میلیون دلار، ۲٫۸ میلیون دلار
 • شرکت نوکیا آمریکا (Nokia of America Corporation) از سانی‌ویل کالیفرنیا، ۱۴٫۱ میلیون دلار
 • پی‌اچ مَتِر (pH Matter) از کلمبوس اوهایو، ۳٫۴ میلیو دلار
 • پرسیژن کامباسشن (Precision Combustion Inc) از نورث هیون کانکتیکت، ۲٫۴ میلیون دلار
 • شرکت سیِرا نوادا (Sierra Nevada Corporation) از مدیسن ویسکانسین، ۲٫۴ میلیون دلار
 • اسپیس‌ایکس (SpaceX) از هاوثورن کالیفرنیا، ۴۳٫۲ میلیون دلار
 • اس‌اس‌ال رباتیکز (SSL Robotics) از پاسادینا کالیفرنیا، ۸٫۷ میلیون دلار
 • تلداین انرژی سیستمز (Teledyne Energy Systems) از هانت ولی مریلند، ۲٫۸ میلیون دلار
 • ائتلاف پرتاب و راه‌اندازی (United Launch Alliance) از سنتنیال کلرادو، ۸۶٫ میلیون دلار

جیم رویتر (Jim Reuter)، دستیار فناوری مدیر فضایی ناسا هم خاطرنشان کرد: «این بیشترین پیشنهادات «نقطه اوج» (Tipping Point) است که ناسا در یک مرحله اعلام می‌کند و با اختلاف بزرگترین اعتبار را به خود اختصاص داده است. ما خوشحالیم که می‌بینیم سرمایه‌گذاری‌ها و مشارکت‌های مشترکمان، فناوری‌های تازه‌ای را برای ماه و فراتر از آن ایجاد می‌کند و در عین حال به سود بخش تجاری هم هست.»

این طور که دیده می‌شود، بیشترین بودجه به توسعه‌ی فناوری‌های مدیریت سیال کرایوژنیک از طریق اجرای پروژه‌ها در فضا با هدایت کسب‌وکار کوچک اتا اسپیس، لاکهید مارتین، اسپیس‌ایکس و ائتلاف پرتاب و راه‌اندازی اختصاص داده شده است. رویکرد هر شرکت منحصربه‌فرد است و از آزمون‌های کوچک تا مقیاس بزرگ و کوتاه‌مدت تا بلندمدت را دربر می‌گیرد. مأموریت‌های آینده می‌توانند با جداسازی هیدروژن و اکسیژن از آب منجمد در قطب‌های ماه برای ساختن پیشرانه استفاده کنند.

توانایی ذخیره‌ی این مایعات فوق‌العاده سرد، چه از زمین پرتاب شوند و یا در فضا تولید شوند، برای مدت طولانی و انتقال پیشرانه از یک مخزن به مخزن دیگر، برای ایجاد عملیات پایدار در ماه و امکان انجام مأموریت‌های انسانی به مریخ بسیار مهم است.

ده شرکت انتخاب شده هم از توسعه و نمایش فناوری‌های سطح ماه در حوزه‌های استفاده از منابع درجا، تولید انرژی سطحی و ذخیره‌ی انرژی، ارتباطات و.. پشتیبانی خواهند کرد.

«اینتویتیو مچینز» یک سطح‌نشین قیف‌مانند جمع‌شونده‌ی کوچک را توسعه می‌دهد که قادر به حمل محموله‌ی ۲٫۲ پوندی (۱ کیلوگرمی) در مسافت بیش از ۱٫۵ مایل (۲٫۴ کیلومتر) است. این ربات جهنده می‌تواند به دهانه‌های ماه دسترسی پیدا کند و امکان بررسی سطح ماه را با وضوح بالا از فاصله‌ی کمی فراهم کند.

کسب‌وکار کوچک «آلفا اسپیس» تجهیزات ارزیابی ماه را خواهد ساخت که در نهایت می‌تواند روی یک سطح‌نشین نصب شود تا به آزمایش‌های کوچک امکان دسترسی به محیط ماه را بدهد. محققان با استفاده از این بستر می‌توانند بدانند که چه مواد و وسایل الکترونیکی بدون توجه به تابش، دما و سایر عوامل محیطی، به خوبی در ماه کار می‌کنند.

ناسا همچنین دو پیشنهاد ارسالی از شرکت «سامانه‌های فضایی مَستن» را انتخاب کرده که بودجه‌ی بشتر از بین این دو پیشنهاد به قابلیت فرود دقیق و آزمایش‌های اجتناب از خطر را در مسیرهای دسترسی به ماه اختصاص داده شده است. برای این انتخاب این شرکت وسیله‌ی نقلیه‌ی Xodgor خود را سازگار می‌کند تا بستر جدیدی برای آزمایش فناوری‌های فضایی در اختیار محققان دولت دانشگاه و صنعت قرار دهد.

هر یک از شرکت‌های انتخاب شده برای توسعه‌ی فناوری‌های سفر به ماه و مریخ، علاوه بر سرمایه‌گذاری ناسا باید بر اساس حجم پروژه درصدی از هزینه‌ی آن را هم خودش متقبل شود. بنابراین ترکیبی از منابع ناسا و مشارکت صنعت، توسعه‌ی فناوری‌های مهم فضایی را پیش می‌برد و در عین حال باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ی آژانس و پول مؤدیان مالیاتی آمریکایی می‌شود.

به‌عنوان بخشی از برنامه‌ی آرتمیس، ناسا قصد دارد نخستین زن و مرد بعدی را در سال ۲۰۲۴ به سطح ماه بفرستد و تا پایان دهه حضور پایدار در آن‌جا برقرار کند. این آژانس از ماه به‌عنوان بستری برای آماده‌سازی جهش عظیم بعدی خود که اکتشافات انسانی در مریخ است، استفاده خواهد کرد.

عکس کاور: آزمایش مخزن سوخت کرایوژنیک از نکات حیاتی برای حضور پایدار در ماه

Credit: NASA

منبع: NASAبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما