ناسا مأموریت فضانوردان بوئینگ را به اسپیس‌ایکس واگذار کرد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
طرحی گرافیکی از فضاپیمای استارلاینر بوئینگ، دراگون اسپیس‌ایکس و ایستگاه فضایی بین‌المللی

ناسا به‌منظور فراهم کردن شرایط بهتر برای تکمیل فضاپیمای استارلاینر، برنامه‌ی دو خدمه‌ی پروازهای آزمایشی بوئینگ را تغییر داد و بدین ترتیب این فضانوردان با فضاپیمای اسپیس‌ایکس به ایستگاه فضایی خواهند رفت.

فضانوردان ناسا «نیکول من» (Nicole Mann) و «جاش کاسادا» (Josh Cassada) قرار است تحت برنامه‌ی پرتاب‌های خصوصی سرنشین‌دار، توسط مأموریت «کرو-۵» (Crew-5) و با کپسول دراگون اسپیس‌ایکس که توانایی خود را اثبات کرده، به ایستگاه فضایی بین‌المللی بپیوندند.

من و کاسادا به‌عنوان فرمانده و خلبان فضاپیمای مأموریت کرو-۵ خدمت خواهند کرد و دیگر فضانوردان این مأموریت هم به‌زودی اعلام می‌شوند. انتظار می‌رود کپسول سرنشین‌دار دراگون در مأموریت کرو-۵ پاییز ۲۰۲۲ با موشک فالکون ۹ و از سکوی پرتاب ۳۹A مرکز فضایی کندی به فضا پرتاب شود.

جاش کاسادا و نیکول من

جاش کاسادا (سمت راست) و نیکول من (سمت چپ)
Credit: NASA

«کاترین لودرز» (Kathryn Lueders) مدیر اجرایی اداره‌ی عملیات فضایی ناسا گفت: «نیکول و جاش تا کنون در برنامه‌ی آموزش و پیشبرد فضاپیمای سرنشین‌دار استارلاینر (Starliner) بوئینگ فعالیت زیادی انجام داده‌اند. آن‌ها تجربه‌ای کسب کرده‌اند که به آن‌ها در مسیر آموزش پرواز با فضاپیمای دراگون اسپیس‌ایکس و فعالیت در ایستگاه فضایی به آن‌ها کمک می‌کند.»

او با تأکید بر ادامه‌ی همکاری با بوئینگ افزود: «ناسا خوشحال است که دو شریک تجاری دارد و به همکاری با بوئینگ و اسپیس‌ایکس ادامه می‌دهد تا فضانوردان ناسا و شرکای بین‌المللی آن را برای پرتاب از و به ایستگاه فضایی بین‌المللی توسط یک فضاپیمای آمریکایی آماده کند.»

مان و کاسادا پیش از این قرار بود به‌ترتیب در مأموریت‌های پرواز هواپیمای بوئینگ ناسا و مأموریت استارلاینر-۱ حضور داشته باشند اما ناسا تصمیم گرفت برای کمک به بوئینگ در مسیر تکمیل فضاپیمای استارلاینر که با تأخیر طولانی مواجه شده است، تغییراتی در برنامه ایجاد کند و در عین حال تجربه‌ی فضانوردان را برای مأموریت‌های آینده افزایش دهد.

فضاپیمای استارلاینر بویینگ

فضاپیمای استارلاینر بوئینگ
CreditL Boeing

با توجه به آماده شدن ناسا برای نخستین پرواز سرنشین‌دار بوئینگ، دیگر فضانوردان آژانس شامل «بوچ ویلمور» (Butch Wilmore)، «مایک فینکه» (Mike Fincke) و «سونیتا ویلیامز» (Suni Williams) همچنان به مشارکت در برنامه‌ی بوئینگ ادامه می‌دهند.

مان اهل کالیفرنیا است و مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک سیالات دارد. او خلبان آزمایشی F/A-18 با بیش از ۲۵۰۰ ساعت پرواز در بیش ۲۵ هواپیما است و در سال ۲۰۱۳ به‌عنوان فضانورد ناسا انتخاب شد. این نخستین سفر او به فضا خواهد بود.

کاسادا هم فیزیکدان و خلبان آزمایشی نیروی دریایی آمریکا است. او دکترای خود را در مرکز شتابدهنده‌ی ملی فرمی گرفته است و بیش از ۴۰۰۰ ساعت تجربه‌ی پرواز در بیش ۴۵ هواپیما دارد. او هم در سال ۲۰۱۳ به ناسا پیوسته و با کرو-۵ نخستین پرواز فضایی خود را تجربه خواهد کرد.

فضاپیمای دراگون اسپیس‌ایکس

طرحی گرافیکی از فضاپیمای دراگون اسپیس‌ایکس
Credit: SpaceX

ناسا بیش از ۲۰ سال است که به‌طور پیوسته فضانوردان را برای زندگی و کار به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌فرستد که علم بشر را پیش می‌برند، فناوری‌های جدید را به نمایش می‌گذارند و پیشرفت‌های تحقیقات روی زمین را ممکن می‌سازند. به‌عنوان یک تلاش جهانی تا کنون ۲۴۲ نفر از ۱۹ کشور جهان از این آزمایشگاه مداری منحصربه‌فرد که میزبان بیش از ۳۰۰۰ پژوهش از ۱۰۸ کشور جهان بوده است، بازدید کرده‌اند.

این ایستگاه فضایی یک بستر مهم ناسا برای درک و غلبه بر چالش‌های پروازهای فضایی طولانی‌مدت و گسترش فرصت‌های تجاری در مدار پایین زمین است. اکنون با توجه به اینکه شرکت‌های خصوصی در حال گسترش ارائه‌ی خدمات حمل‌ونقل فضایی انسان و توسعه‌ی اقتصادی در مدار پایین زمین هستند، ناسا قصد دارد بر ساخت فضاپیما و موشک برای مأموریت‌های فضایی دوردست مانند ماه و مریخ متمرکز شود.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از فضاپیمای استارلاینر بوئینگ، دراگون اسپیس‌ایکس و ایستگاه فضایی بین‌المللی
Credit: NASA

منبع: SciTechDailyبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Akbar saeedinejad

    Please send my message to NASA and ask it to add my name to the space X passenger list

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما