ناسا تصاویر هیجان‌انگیز تازه‌ای از عملیات نمونه‌برداری اسیریس رکس منتشر کرد

۱۴ آبان ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
نمونه‌برداری اسیریس رکس از بنو

در حالی که عملیات نمونه‌برداری فضاپیمای اسیریس رکس از سیارک بنو با موفقیت انجام شده بود، اکنون پس از تأیید ذخیره‌سازی موفق نمونه‌های جمع‌آوری شده، ناسا نمای هیجان‌انگیز دیگری از این عملیات را منتشر کرد.

در این تصاویر منتشر شده «دوربین ناوبری ۲» (NavCam 2) این فضاپیما را هنگام نزدیک شدن به سطح بنو، لمس و دور شدن از آن  نشان می‌دهد. طی این رویداد نمونه‌برداری فضاپیما روی منطقه‌ی نایتینگل (Nightingale) از سیارک بنو، پایین رفت و تیم زمینی، موفق بودن عملیات را در ساعت ۱۸:۰۸ منطقه‌ی زمانی شرقی (۰۲:۳۸ به وقت تهران) دریافت کردند. اطلاعات اولیه نشان می‌دهد که این فضاپیما طی عملیات نمونه‌برداری برای مدت تقریبا ۶ ثانیه سطح بنو را لمس کرده است و پس از آن فضاپیما با اجرای آتش بازگشت از سطح سیارک دور شده است.

در روز ۲۸ اکتبر (۷ آبان) بود که تصاویر منتشر شده از فضاپیمای اسیریس رکس به نگرانی اصلی تیم مأموریت پایان دارد. با توجه به حجم نمونه‌های جمع‌آوری شده، در بازوی نمونه‌برداری به‌درستی بسته نشده بود و نمونه‌ها در حال فرار از آن بودند. تصاویر این فضاپیما نشان می‌داد که ذخیره‌ی نمونه‌ی جمع‌آوری شده از سطح بنو با موفقیت انجام شده است و با قرار گرفتن آن‌ها در کپسول بازگشت، فضاپیما برای گام‌های بعدی مأموریت خود آماده می‌شود.

ذخیره‌سازی موفق نمونه‌ی سیارک بنو

ذخیره‌سازی موفق نمونه‌ی سیارک بنو
Credit: NASA

اکنون تصاویر تازه‌ی این کاوشگر که طی یک دوره‌ی تقریبی سه ساعته ضبط شده است، از زاویه‌ای دیگر به مأموریت اسیریس رکس نگاه می‌کند. این تصاویر از تقریبا یک ساعت پس از مانور عزیمت از مدار آغاز می‌شود و در تقریبا دو دقیقه پس از آتش بازگشت به مدار به پایان می‌رسد.

در میانه‌ی این مراحل، فضاپیما به عقب کشیده می‌شود یا می‌چرخد تا دوربین ناوبری ۲ از سطح بنو به سمت فضا فاصله بگیرد. سپس اسیریس رکس آخرین جابه‌جایی را انجام می‌دهد تا دوباره دوربین را به سمت سطح و بازوی نمونه‌برداری هدایت کند.

با نزدیک شدن فضاپیما به سطح منطقه‌ی نایتینگل سیارک بنو، سایه‌ی بازوی نمونه‌برداری در بخش پایین تصویر دیده می‌شود. اندکی پس از آن سر بازوی نمونه‌برداری روی سایت نایتینگل اثر می‌گذارد و یک کپسول گاز نیتروژن را شلیک می‌کند تا مقدار قابل توجهی از مواد سایت نمونه‌برداری را از سطح بلند کند. چند ثانیه بعد فضاپیما آتش رو به عقب را انجام می‌دهد و سایه‌ی بازوی نمونه‌برداری در مواد بلند شده از سطح قابل مشاهده است.

بررسی‌های تیم پژوهشی درباره‌ی علت ایجاد مناطق بسیار تاریک در قسمت‌های بالایی و میانی تصویر ادامه دارد. ناحیه‌ی بالایی می‌تواند لبه‌ی فرورفتگی ناشی از بازوی نمونه‌برداری، سایه‌ای تیره توسط مواد بلند شده از سطح یا ترکیبی از این دو باشد. به طور مشابه منطقه‌ی تاریک میانی که برای نخستین بار در پایین سمت چپ تصویر ظاهر می‌شود، می‌تواند فرورفتگی ایجاد شده توسط یکی از پیشران‌های فضاپیما هنگام اجرای آتش، سایه‌ی ناشی از مواد بلند شده یا ترکیبی از هر دو باشد.

این ویدیوی پیوسته با استفاده از ۱۸۹ تصویر گرفته شده توسط دوربین ناوبری ۲ فضاپیمای اسیریس رکس ایجاد شده است. این تصاویر در سامانه‌ی ناوبری «ردیابی ویژگی‌های طبیعی» (NFT) فضاپیما استفاده شده است که به فضاپیما اجازه می‌داد تا با مقایسه‌ی آنی تصاویر گرفته شده با تصاویر پایگاه داده‌ی درونی، خود را به منطقه‌ی مناسب برای فرود برساند.

در حین رویداد نمونه‌برداری، دوربین ناوبری ۲ به طور پیوسته از سطح سیارک بنو تصویربرداری می‌کرد تا سیستم NFT بتواند هنگام پایین آمدن، موقعیت و سرعت فضاپیما را نسبت به بنو بسنجد و موقعیت آن را به سمت لمس نقطه‌ی هدف به‌روز کند.

دوربین ناوبری ۲ که یک تصویربردار پانکروماتیک (سیاه و سفید) است، یکی از سه دوربین TAGCAMS (سامانه‌ی دوربین لمس و رفتن) به‌شمار می‌رود که بخشی از سیستم راهنمایی، ناوبری و کنترل اسیریس رکس است. TAGCAMS توسط سیستم علوم فضایی مالین طراحی ساخته و آزمایش شده است و لاکهید مارتین که آن را در فضاپیمای اسیریس رکس نصب کرده مسؤولیت اداره‌ی آن را برعهده دارد.

عکس کاور: سایه‌ی بازوی نمونه‌برداری اسیریس رکس روی سطح بنو

Credit: NASA

منبع: SciTechDaily

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه