موشک غول‌پیکر مأموریت آرتمیس روی سکوی پرتاب تعمیر شد

۲۱ شهریور ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
تعویض عایق‌بندی بخش اتصال لوله‌ی سوخت‌رسانی موشک مأموریت آرتمیس 1

با تکمیل عملیات حیاتی تعمیر موشک سامانه‌ی پرتاب فضایی توسط ناسا، اکنون این آژانس برای آغاز مأموریت آرتمیس ۱ آماده می‌شود.

مهندسان ناسا، روز جمعه عایق‌بندی لوله‌ی سوخت‌رسانی از برج پرتاب را که باعث لغو عملیات پرتاب در دومین تلاش شده بود، جایگزین کردند.

۳ سپتامبر (۱۲ شهریور) یکی از اتصالات روی خط لوله‌ی سوخت موشک با نشت هیدروژن مواجه شد. پرسنل زمینی چند بار برای رفع مشکل تلاش کردند اما با ادامه‌ی نشتی، ناسا عملیات پرتاب را متوقف کرد.

در نهایت طی روزهای اخیر مهندسان موفق شدند روی سکوی پرتاب، عایق‌بندی مسئول این نشتی را تعویض کنند. آن‌ها همچنین یک نشتی کوچک‌تر را در خط لوله‌ی ۴ اینچی(۱۰ سانتی‌متری) تخلیه‌ی هیدروژن، که ۲۹ آگوست (۷ شهریور) از عوامل توقف نخستین تلاش پرتاب بود، جایگزین کردند.

با تعویض این قطعات، اکنون ناسا قصد دارد آزمایش سوخت‌رسانی را پیش ببرد تا عملکرد صحیح آن‌ها را بررسی کند. در این آزمایش با اجرای خشک سوخت‌رسانی، مهندسان ۷۳۶ هزار گالن هیدروژن مایع و اکسیژن را همان‌طور که در یک پرواز عادی نیاز است، در مخازن بارگذاری می‌کنند.

ناسا درباره‌ی این عملیات گفت: «این مرحله به مهندسان امکان می‌دهد تا عایق‌های جدید را در شرایط برودتی یا فوق سرد، همان‌طور که در روز پرتاب انجام می‌شود، بررسی کنند.»

ناسا هم‌اکنون ۲۳ سپتامبر (۱ مهر) را به‌عنوان تاریخ تلاش پرتاب بعدی در نظر دارد و ۲۷ سپتامبر (۵ مهر) را هم به‌عنوان تاریخ پشتیبان اعلام کرده است.

با این وجود اینکه واقعا بتواند به این تاریخ‌های اعلامی برسد، به آزمایش سوخت‌رسانی و همچنین دریافت معافیت از نیروی فضایی آمریکا بستگی دارد.

طبق قوانین پرتاب وضع شده از سوی نیروی فضایی آمریکا، ناسا باید هر ۲۰ روز یک بار باتری سیستم خاتمه‌ی پرواز را آزمایش کند. کاری که فقط در ساختمان مونتاژ، و نه روی سکوی پرتاب، قابل انجام است.

پیش از این تأییدیه‌ی پرواز ۵ روز تمدید شده بود، اما اکنون ناسا درخواست معافیت دیگری کرده است و این‌طور که پیداست، مقامات نیروی فضایی هم نگاه مثبتی به این موضوع دارند.

عکس کاور: تعویض عایق‌بندی بخش اتصال لوله‌ی سوخت‌رسانی موشک مأموریت آرتمیس ۱
Credit: NASA

منبع: Engadget

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه