روسیه حداقل تا سال ۲۰۲۸ در ایستگاه فضایی بین‌المللی باقی می‌ماند

۶ مرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
ایستگاه فضایی بین‌المللی

روس‌کاسموس قصد دارد تا زمان پرتاب و راه‌اندازی ایستگاه فضایی جدید روسی که برای سال ۲۰۲۸ هدف‌گذاری شده است، در پیمان ایستگاه فضایی بین‌المللی باقی بماند.

به گزارش رویترز، شرکت فضایی دولتی روسیه (Roscosmos) چند روز بعد از القای این موضوع که قصد دارد پس از سال ۲۰۲۴ میلادی به همکاری خود در ایستگاه فضایی بین‌المللی پایان دهد، به ناسا اعلام کرد که حداقل تا سال ۲۰۲۸ در این برنامه باقی خواهد ماند.

پیش از این گفته‌ی «یوری بوریسوف» (Yuri Borisov) مدیر تازه منصوب شده‌ی این آژانس فضایی که به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه اعلام کرد تصمیم برای خروج از همکاری ISS پس از سال ۲۰۲۴ گرفته شده است، نگرانی‌هایی را ایجاد کرده بود.

علاوه بر این، تاریخ دقیقی برای پس از ۲۰۲۴ اعلام نشده بود و فقط اعلام شد که روسیه قصد دارد پس از این تاریخ فعالیت خود را روی توسعه‌ی ایستگاه فضایی جدید با نام «ایستگاه خدمات مداری روسیه» (ROSS) متمرکز کند.

در حالی که درباره‌ی این گفته‌های اولیه هیچ صحبتی با ناسا انجام نشده بود، حالا به‌‌نظر می‌رسد که مقامات روس‌کاسموس در روز سه‌شنبه با ناسا ارتباط داشتند و به آژانس فضایی آمریکا اطمینان دادند که قصد دارند تا پایان ساخت ایستگاه «روس» (ROSS) یعنی حداقل تا سال ۲۰۲۸ با برنامه‌های ایستگاه فضایی بین‌المللی همکاری داشته باشند.

«کتی لودرز» (Kathy Lueders) معاون عملیات فضایی ناسا هم روز گذشته گفت: «ما در سطح عملیاتی، هیچ نشانه‌ای نمی‌بینیم که نشان دهد چیزی تغییر کرده است.»

ناسا و روس‌کاسموس دو شریک بزرگ در ایستگاه فضایی بین‌المللی هستند و هر دو نهاد وظیفه دارند تا آن را عملیاتی نگه دارند و حضور انسانی پیوسته در آن را تضمین کنند.

با این حال، تنش‌های فزاینده بین ایالات متحده آمریکا و روسیه بر سر حمله‌ی روسیه به اوکراین، نگرانی‌هایی را در مورد آینده‌ی همکاری ISS ایجاد کرده است و در حالی که ناسا به‌طور مداوم به مردم اطمینان داده است که کار در ایستگاه طبق معمول پیش می‌رود، دیمیتری روگوزین» (Dmitry Rogozin) مدیر پیشین آژانس فضایی روسیه، تهدیدهای زیادی درباره‌ی خروج آژانس فضایی روسیه از پیمان ایستگاه فضایی بین‌المللی مطرح کرد.

او به تهدیدهای عجیب معروف بود اما اکنون بوریسوف بازیکن نسبتا جدیدی در روس‌کوسموس است و بنابراین مشخص نبود که اظهارات او چقدر باید جدی گرفته شود. اما روز سه‌شنبه، این آژانس مصاحبه‌ای با «ولادیمیر سولوویوف» (Vladimir Solovyov) مدیر پرواز بخش روسی ایستگاه فضایی بین‌المللی، منتشر کرد که طبق یک رشته توییت، جزئیات بیشتری درباره‌ی برنامه‌های ایستگاه فضایی ROSS ارائه کرد.

او خاطرنشان کرد که ROSS در دو فاز ساخته می‌شود که اولین آن در سال ۲۰۲۸ آغاز می‌شود و بنابراین معتقد است عملیات بخش روسی ایستگاه فضایی بین‌المللی باید تا آن زمان ادامه یابد تا اختلالی در مأموریت‌های فضانوردان ایجاد نشود. روگوزین همچنین گفته بود که باید بین بازه‌ی مأموریت ISS و ایستگاه فضایی جدید روسیه همپوشانی وجود داشته باشد.

بنابراین هنوز نیاز به وحشت در مورد آینده‌ی ایستگاه فضایی بین‌المللی نیست. ناسا همچنان قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ از این آزمایشگاه مداری عظیم بهره‌برداری کند و به‌نظر می‌رسد که روس‌کاسمو در بیشتر این مدت همکاری خود را ادامه خواهد داد.

عکس کاور: ایستگاه فضایی بین‌المللی
Credit: NASA

منبع: The Verge

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه