ناسا و نیروی فضایی آمریکا برای دفاع سیاره‌ای با هم همکاری می‌کنند

۲ مهر ۱۳۹۹ | ۱۷:۵۰ ۲ مهر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
طرحی گرافیکی از فعالیت‌های نیروی فضایی آمریکا

ناسا و نیروی فضایی ایالات متحده‌ی آمریکا برای آینده‌ی پروازهای فضایی از جمله پروژه‌های علمی و دفاع سیاره‌ای با هم همکاری می‌کنند.

در حالی که آژانس فضایی آمریکا با برنامه‌ی آرتمیس که در روزهای گذشته جزئیات بیشتری از آن ارائه شد، هدف بازگشت به ماه تا سال ۲۰۲۴ را دنبال می‌کند، هم‌زمان می‌کوشد همکاری‌هایی را با نیروی تازه‌تأسیس فضایی آمریکا که در دسامبر ۲۰۱۹ (آذر ۱۳۹۸) تشکیل شد، به انجام برساند.

جیم برایدنستاین (Jim Bridenstine) مدیر ناسا و ژنرال جان ریموند (John W. Raymond) فرمانده عملیات فضایی نیروی فضایی آمریکا، از امضای تفاهم‌نامه‌ی همکاری بین این دو سازمان خبر دادند.

این تفاهم‌نامه پرواز‌های فضایی بشر، سیاست فضایی آمریکا، حمل‌ونقل فضایی، استانداردها و راهکارهای عملیات ایمن در فضا، انجام پژوهش‌های علمی و دفاع سیاره‌ای را به طور رسمی به این دو نهاد پیوند می‌دهد.

در این تفاهم‌نامه آمده است: «ناسا و نیروی فضایی آمریکا این تفاهم‌نامه را امضا کرده‌اند تا اشتیاق به ادامه‌ی همکاری طولانی‌مدت خود را برای فعالیت‌های مشترک سودمند در پیشبرد کاوش‌های فضایی، اکتشافات علمی و امنیت تأیید کنند.»

این تفاهم‌نامه درحالی امضا می‌شود که ناسا برای انجام کاوش‌های فضایی خود از جمله سامانه‌ی پرتاب فضایی (SLS) و پروژه‌ی کاوشگر کلیپر قمر اروپا مشتری، با کمبود بودجه مواجه است و در این زمینه نیاز به حمایت دولت و کنگره دارد.

ناسا بر روی کاوش‌های فضایی تمرکز کرده و نیروی فضایی یک واحد نظامی است. اما به گفته‌ی برایدنستاین، با وجود مأموریت و اهداف بسیار متفاوت، این دو نهاد دامنه‌ی یکسانی دارند و در یک محیط فعالیت می‌کنند، بنابراین امکان هم‌افزایی زیادی وجود دارد.

ریموند در بیانیه‌ی مشترک با ناسا، گفت: «ناسا و ارتش سابقه‌ی طولانی دارند که به اواخر دهه‌ی ۱۹۵۰ باز می‌گردد. در مشارکت ما قدرت وجود دارد. یک دامنه‌ی فضایی امن، پایدار و در دسترس، موجب امنیت ملی، رفاه و موفقیت‌های علمی خواهد شد. نیروی فضایی به دنبال همکاری‌های آینده است؛ زیرا هرچه ناسا بیشتر در جهان بکاود، به نفع همه خواهد بود. همکاری ما چیزی فراتر از به‌اشتراک گذاشتن داده‌هاست. ما با هم کار تحلیلی انجام خواهیم داد و این یک مشارکت بسیار بسیار قوی است.»

مدیر ناسا هم با تأکید بر اینکه این آژانس فضایی با قدرت نظامی و دفاعی سروکار ندارد، گفت: «ناسا، به ویژه با این همکاری اخیر، بخشی جدایی‌ناپذیر از قدرت ملی است.»

او درباره‌ی نقش این همکاری در تعامل ناسا با کشورهای دیگر برای برنامه‌های در دست اجرا مانند ایستگاه فضایی بین‌المللی و فعالیت‌هایی که برای تجاری‌سازی فضا انجام داده، گفت: «این همکاری یک قدرت نرم سیاسی، اطلاعاتی و اقتصادی محسوب می‌شود. اگر فضا امن نباشد، نمی‌توانیم هیچ یک از این فعالیت‌ها را انجام دهیم. به همین دلیل همکاری با نیروی فضایی برای ناسا اهمیت دارد.»

برایدنستاین افزود: «ایجاد امنیت فضایی، که ناسا با پشتیبانی نیروی فضایی آمریکا به دنبال آن است، مشارکت‌کنندگان بین‌المللی خود را دارد که با هنجارهای اساسی رفتار در فضا موافقند و در نهایت آن چیزی است که فضا را برای بشریت حفظ خواهد کرد.»

ناسا و نیروی فضایی آمریکا قصد دارند با استفاده از این تفاهم‌نامه، به پیمان فضای بیرونی (Outer Space Treaty) پایبند بمانند اما در عین حال با ایجاد این هنجارها، آن را حتی بیشتر به پیش ببرند تا در حالی که شرکت‌ها و آژانس‌های فضایی برای راه‌اندازی مأموریت‌های خورد به فضا تلاش می‌کنند، به گفته‌ی برایدنستاین، هنجارهای رفتاری را که همه‌ی ملت‌ها باید رعایت کنند، درنظر بگیرند تا بتوان فضا را برای زمانی طولانی حفظ کرد.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از فعالیت‌های نیروی فضایی آمریکا

Credit: U.S. Space Force

منبع: Space

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه