ناسا یک آیپد را با مأموریت آرتمیس به ماه می‌فرستد

۱۹ مرداد ۱۴۰۱ | ۲۰:۵۰ ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
آزمایش کالیستو ناسا برای ماه

مأموریت آرتمیس ۱ ناسا به‌زودی راهی ماه می‌شود و در این میان یک برنامه‌ی نمایش فناوری، توانایی دستیار صوتی الکسا را احتمالا با آیپد اپل آزمایش خواهد کرد.

ناسا در آستانه‌ی نخستین پرتاب موشک جدید خود با نام «سامانه‌ی پرتاب فضایی» است که فضاپیمای بدون سرنشین «اوریون» (Orion) را در مأموریت «آرتمیس ۲» (Artemis 1) به مدار ماه می‌فرستد و این‌طور که پیداست، محموله‌ی مهمی از اپل هم در این مأموریت حضور خواهد داشت.

هدف اصلی این مأموریت این است که نشان دهد موشک و فضاپیمای جدید ناسا، در مأموریت‌هایی که برای آینده برنمه‌ریزی شده است، قادر به فرستادن فضانوردان به ماه هستند. با این حال، یک هدف کمتر مطرح شده‌ی ناسا استفاده از «آیپد» (iPad) برای کمک به آزمایش دستیار صوتی الکسا آمازون در فضاپیمای اوریون است.

نمایش فناوری کالیستو

آرتمیس ۱ در اصل برای نشان دادن توانایی پرتاب SLS و آزمایش سپر حرارتی اوریون هنگام ورود مجدد به جو زمین در نظر گرفته شده است. اما یک آزمایش با نام «کالیستو» (Callisto) هم طی این مأموریت نشان می‌دهد که فناوری مصرف‌کننده چگونه می‌تواند با فضاپیماهای آینده یکپارچه شود.

برای نسخه‌ی نمایش فناوری، ناسا و لاکهید مارتین با «آمازون» (Amazon) و «سیسکو» (Cisco) همکاری خواهند کرد تا به‌ترتیب از فناوری «الکسا» (Alexa) و «وب‌اکس» (WebEx) آن‌ها استفاده کنند. هدف ناسا این است که نشان دهد دستورهای صوتی چگونه شیوه‌ی زندگی و کار در فضا را بهبود می‌بخشند.

«هوارد هو» (Howard Hu) معاون برنامه‌ی اوریون در مرکز فضایی جانسون ناسا در این‌باره گفت: «آینده‌ای را تصور می‌کنم که در آن فضانوردان بتوانند به اطلاعات مربوط به وضعیت پرواز و دورسنجی (تله‌متری)، از جمله جهت‌گیری فضاپیما، سطح منبع آب یا وضعیت ولتاژ باتری، از طریق دستورهای صوتی ساده دسترسی پیدا کنند.»

فرستادن آیپد به ماه

آزمایش الکسا روی فضاپیمایی که دور ماه می‌چرخد ​​سخت‌تر از استفاده از آن در خانه با بلندگو و وای‌فای است. ناسا در این‌باره توضیح داد: «این محموله با پشتیبانی صنعت روی کنسول مرکزی اوریون قرار خواهد گرفت و شامل تبلتی است که نرم‌افزار کنفرانس ویدئویی وب‌اکس سیسکو را برای انتقال صورت و تصویر از مرکز کنترل مأموریت در جانسون آزمایش می‌کند.

سخت‌افزار و نرم‌افزار سفارشی ساخته شده توسط لاکهید مارتین و آمازون هم در این عملیات، الکسا، دستیار صوتی مجازی آمازون را برای پاسخ به صدای ارسالی از مرکز کنترل آزمایش می‌کنند.

در سفر به اعماق فضا، استفاده از سرویس ابری که روی زمین قرار دارد، برای الکسا در اوریون بسیار طول می‌کشد، بنابراین کالیستو از شبکه‌ی فضای عمیق ناسا و یک پایگاه داده‌ی محلی روی فضاپیما برای برقراری ارتباط با الکسا و پاسخگویی استفاده خواهد کرد.»

در صورت حضور فضانوردان، انجام چنین آزمایشی بسیار ساده‌تر خواهد بود، اما اولین سفر اوریون به دور ماه بدون سرنشین اجرا می‌شود و این‌جاست که آیپد وارد عمل می‌شود.

آزمایش کالیستو ناسا برای ماه

با استفاده از کنفرانس ویدیویی وب‌اکس سیسکو، یک آیپد اپل به‌عنوان فضانوردی عمل می‌کند که با الکسا صحبت می‌کند. هرچند در واقعیت یک مانکن جداگانه‌ی فضانورد هم به نام «مونیکین کمپوس» (Moonikin Campos) سوار بر اوریون است اما این آزمایش متفاوتی خواهد بود.

ناسا در توضیح آزمایش کالیستو خاطرنشان کرد: «آزمایش‌کنندگان با پرسیدن یک سؤال از الکسا یا ارائه‌‌ی یک فرمان در مقابل یک کنسول دارای دوربین و میکروفون، به این مأموریت نمایش فناوری کمک خواهند کرد.

تصاویر و صدای آن‌ها از مرکز کنترل مأموریت برای اوریون فرستاده و سپس ویدیوی آن‌ها در تبلت نمایش می‌یابد و صدا از بلندگو پخش می‌شود که بدین ترتیب الکسا صدا را دریافت می‌کند و پاسخ می‌دهد.»

یک مأموریت واقعی ماه با استفاده از دستیار صوتی که در زندگی روزانه کاربرد دارد، برای علاقه‌مندان به فناوری به اندازه‌ی کافی جذاب است. اما استفاده از یک «تبلت» توجه بیشتری را هم جلب می‌کند که به احتمال زیاد یک آیپد خواهد بود اما باید منتظر توضیحات رسمی بود.

در حال حاضر محصولات اپل سابقه‌ی زیادی از حضور در فضا دارند اما ماه بسیار فراتر از ایستگاه فضایی بین‌المللی است و این نخستین تبلتی خواهد بود که به ماه می‌رود.

گفتنی است هم‌اکنون ناسا صبح روز ۲۹ آگوست (۸ شهریور) را برای پرتاب مأموریت آرتمیس ۱ هدف قرار داده است.

عکس‌ها: آزمایش زمینی مأموریت نمایش فناوری کالیستو ناسا برای سفر به ماه
Credit: Lockheed Martin/NASA

منبع: ۹to5Mac

برچسب‌ها :
دیدگاه شما