انواع مدل یقه‌ی لباس؛ هر یقه‌ای برای چه نوع اندامی مناسب است؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۳ دقیقه
انواع مدل یقه‌ی لباس زنانه و مردانه

در هنگام انتخاب لباس برای بالا تنه‌ی خود، علاوه بر جنس پارچه و مدل کلی آیتم مورد نظرتان باید به یقه‌ی لباس هم توجه ویژه‌ای داشته باشید؛ چرا که اطرافیانتان به مدل یقه‌ی شما بیشتر از باقی بخش‌های لباس توجه می‌کنند. از آنجایی که یقه مهم‌ترین نقش را در زیبایی استایل شما ایفا می‌کند، شما باید بتوانید با شناخت انواع مدل یقه‌ی لباس بهترین گزینه را برای فرم اندام خودتان انتخاب کنید.

برای رسیدن به هدف مورد نظرتان باید در هنگام لباس پوشیدن به همه‌ی جزئیات استایل خود توجه کنید؛ چرا که بخشی مانند یقه می‌تواند روی کشیده یا پهن‌تر دیده شدن اندام شما تاثیر بگذارد. در این مطلب از دیجی‌کالا مگ به معرفی انواع مدل یقه‌ی لباس و نحوه‌ی انتخاب بهترین یقه برای فرم بدن خودتان می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

تاریخچه‌ی به وجود آمدن یقه

از گذشته تا به حال، ما شاهد بیشتر شدن تنوع و تغییر کاربرد اصلی‌ انواع مدل یقه‌ی لباس‌ بوده‌ایم. تا قبل از قرن چهاردهم میلادی، هیچ کدام از لباس‌ها یک یقه‌ی کامل و واقعی نداشتند و مردم فقط پیراهن‌ و تونیک‌هایی با دور گردن بسیار گشاد و افتاده می‌پوشیدند. در قرن پانزدهم میلادی ما شاهد طراحی و دوخت یقه‌هایی بودیم که هیچ کاربردی به جز زینت بخشیدن به لباس و نشان دادن ثروت افراد نداشتند.

یقه‌های جداشدنی و چین‌داری که در نقاشی‌های دوران رنسانس می‌بینیم نمونه‌هایی از یقه‌های اولیه هستند که تنها توسط افراد مرفه و ثروتمند جامعه پوشیده می‌شدند. در واقع هر چقدر جزئیات یک یقه بیشتر بود و از نظر اندازه‌ بزرگ‌تر به نظر می‌رسید، طبقه‌ی اجتماعی فرد هم بالاتر نشان داده می‌شد. برای مثال ملکه الیزابت اول به پوشیدن لباس‌هایی با دو یقه‌ی پر از تزئینات و جزئیات علاقه‌ی بسیار زیادی داشت.

حتی الان هم تهیه‌ی بسیاری از پارچه‌ها کمی سخت است و به بودجه‌ی زیادی نیاز دارد؛ حالا کافی است به محدودیت‌های آن زمان فکر کنید تا بفهمید استفاده از چندین متر پارچه برای دوخت یک یقه‌ی تزئینی نیازمند داشتن چه ثروت بی‌حد و اندازه‌ای بوده است. افراد طبقه‌ی ضعیف جامعه حتی اگر می‌توانستند این لباس‌ها و یقه‌ها را تهیه کنند، توانایی شست‌وشو و مراقبت از آن‌ها را نداشتند.

در دهه‌ی بیستم قرن نوزدهم میلادی زنی به نام هانا مونتاگ (Hannah Montague) که از شست‌وشوی مداوم پیراهن‌های همسر خود خسته شده بود، موفق به طراحی و اختراع یقه‌های جداشدنی کاربردی شد. این یعنی دیگر به جای خرید و شست‌وشوی تعداد زیادی پیراهن در آن زمان، همه‌ی افراد جامعه می‌توانستند با پرداخت هزینه‌ای مناسب برای خودشان انواع یقه‌ی لباس را تهیه کنند تا پوشش بهتری داشته باشند. در حال حاضر یقه‌های جداشدنی دیگر در میان مردم محبوبیتی ندارند اما همچنان می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

دسته‌بندی انواع یقه

به طور کلی، تمامی یقه‌ها به چهار دسته‌ی کلی تقسیم می‌شوند و هر کدام از این دسته‌ها چندین زیر شاخه‌ی مختلف دارند. آشنایی با این تقسیم‌بندی اصلی، یادآوری نام یقه‌های زیر مجموعه‌ی آن‌ها را برای شما آسان‌تر می‌کند.

  • یقه‌های تخت یا مسطح: این مدل یقه‌ها که تنوع بسیار زیادی هم دارند، بدون هیچ بخش اضافه‌ای دقیقا روی خود لباس قرار می‌گیرند. یقه‌ی گرد و یقه‌ی هفتی نمونه‌هایی از این مدل یقه هستند.
  • یقه‌های برگردان: این مدل یقه‌ها برای درست ایستادن روی گردن باید تا زده شوند و بخش برگردانده شده‌ی آن‌ها روی سر شانه‌ها و قفسه‌ی سینه قرار می‌گیرد. یقه‌ی شکاری و یقه‌ی انگلیسی نمونه‌هایی از این مدل یقه هستند.
  • یقه‌های ایستاده: این مدل یقه‌ها همانطور که از نامشان پیدا است به صورت ایستاده دور گردن باقی می‌مانند. یقه‌ی چینی و یقه‌ی دیپلمات در این دسته قرار دارند.
  • یقه‌های فانتزی: این مدل یقه‌ها که بیشتر در لباس‌های زنانه دیده می‌شوند، کمی خاص‌تر و مجلسی هستند. یقه‌ی دلبری و یقه‌ی دراپه نمونه‌هایی از این نوع یقه هستند.

انواع مدل یقه‌ی لباس

یقه‌ی لباس‌ها از نظر اندازه و مدل تنوع بسیار زیادی دارند؛ بعضی از آن‌ها برای ما کاملا آشنا هستند اما بعضی یقه‌ها با وجود اینکه نام مخصوص به خودشان را دارند برای اکثریت مردم ناشناخته به نظر می‌آیند. در اینجا به معرفی ۱۹ مورد از انواع مدل یقه‌ی لباس می‌پردازیم.

۱. یقه‌ی گرد

مدل یقه‌ی لباس خانگی برای زنان

اولین یقه‌ای که باید با آن آشنا شوید و احتمالا به خوبی بشناسید یقه‌ی گرد است. این نوع یقه در همه‌ی مدل‌های لباس، مانند تیشرت و ژاکت، دیده می‌شود و تمامی افراد با هر نوع فرم بدن و چهره‌ای می‌توانند از آن استفاده کنند. یقه‌ی گرد به شکل خطی منحنی و متقارن به دور گردن دیده می‌شود و میزان باز و بسته بودن آن روی ظاهر کلی شما تاثیر می‌گذارد. اگر یقه‌ی گرد لباس به سمت پایین کشیده شده باشد، سرشانه‌هایتان کوچک‌تر به نظر خواهد رسید. اگر یقه‌ی گرد لباس بسته‌تر باشد، گردنتان کوتاه‌تر و چهره‌ی شما گردتر دیده می‌شود، بنابراین اگر به دنبال کشیده‌تر دیده شدن گردن خود هستید از مدل یقه‌ی گرد بسته دوری کنید.

نیم تنه زنانه کژین دوخت مدل پروانه رنگ مشکی

۲. یقه‌ی هفتی

مدل یقه‌ی لباس مخمل مجلسی با یقه‌ی هفتی

یقه‌ی هفتی یا V شکل یکی از محبوب‌ترین انواع مدل یقه‌ی لباس است که در همه‌ی آیتم‌های پوشیدنی چون تاپ‌ها، ژاکت‌ها و پیراهن‌ها دیده می‌شود. افراد ریزه‌ اندام که می‌خواهند بالا تنه‌ی خود را بلندتر و کشیده‌تر نشان دهند می‌توانند به سراغ این مدل یقه بروند. همچنین اگر فرم صورتتان مربعی شکل یا گرد است بهتر است پیراهن و لباس مجلسی زنانه یقه هفتی را برای خود انتخاب کنید.

کراپ‌تاپ زنانه مدل ساتن گن دار طرح گل رز رنگ سفید

۳. یقه‌ی خشتی یا چهارگوش

یقه‌ی چهارگوش یا خشتی چیست؟

یقه‌ی خشتی یا چهارگوش (Square Collar) همانطور که از اسمش پیدا است مستطیلی شکل دیده می‌شود و به صورت یک خط افقی در قسمت سینه و دو خط عمودی در قسمت سرشانه‌های لباس است. این مدل یقه‌ برای کسانیکه شانه‌های ظریفی دارند و می‌خواهند گردنشان را کشیده‌تر نشان دهند مناسب است. علاوه بر این، اگر فرم صورتتان به گونه‌ای است که زوایای زیادی دارد، بهتر است این مدل یقه را فراموش کنید چرا که چهره‌ی شما را زمخت‌تر نشان می‌دهد. کسانی که فرم بدن ساعت شنی دارند و دارای چهره‌‌ی بیضی شکل هستند می‌توانند با پوشیدن یقه‌ی خشتی تناسب فوق‌العاده‌ای را در ظاهر خود ایجاد کنند.

تاپ زنانه مدل x000905

۴. یقه‌ی قایقی

خرید لباس و پیراهن مجلسی با یقه‌ی قایقی

مدل یقه‌ی قایقی (Boat Collar) از نظر ظاهری به صورت یک خط افقی کشیده و در عین حال کم‌عمق است. اگر به دنبال مدل یقه‌ی لباس مخمل مجلسی می‌گردید، احتمالا یقه‌ی قایقی برای شما مناسب باشد؛ هر چند که باید به چند نکته درباره‌ی آن توجه کنید. یقه‌ی قایقی برای کسانیکه که فرم بدن مثلثی دارند مناسب است چرا که میان تنه و شانه‌های آن‌ها را متناسب‌تر نشان می‌دهد. افراد ریزه اندامی که می‌خواهند قدشان بلندتر دیده شود با پوشیدن لباس‌های دارای یقه‌ی قایقی می‌توانند گردن و بالا تنه‌ی خود را کشیده‌تر نشان دهند. اگر استخوان‌های ترقوه‌ی شما برجسته و زیبا به نظر می‌رسند و بالا تنه‌ی باریکی دارید، حتما به سراغ خرید و قیمت انواع لباس مدل یقه قایقی بروید.

نیم تنه زنانه نیزل مدل 0935-358 رنگ آبی

۵. یقه‌ی دلبری

یقه‌ی دلبری به چه شکل است؟

یقه‌ی دلبری (Sweetheart Collar) به مدل یقه‌ی لباس مجلسی لمه شباهت بسیار زیادی دارد و در گذشته هم برای لباس‌های زنانه مورد استفاده قرار می‌گرفته است. قسمت پایین لبه‌ی این یقه به شکل منحنی و قلبی شکل است و همه‌ی افراد می‌توانند با پوشیدن آن ظاهر خود را بهتر نشان دهند. با این وجود، کسانیکه سینه‌های کوچکی دارند با پوشیدن لباس‌های دارای یقه‌ی دلبری جذابیت بیشتری به دست می‌آورند.

پیراهن زنانه مدل P-04

۶. یقه‌ی ب‌ب یا پیترپن

یقه‌ی ب ب یا پیترپن چیست؟

یقه‌ی ب‌ب یا پیترپن (Peter Pan) نوعی یقه‌ی برگردان است که در میان استایل‌های کره‌ای از محبوبیت بسیار زیادی دارد. این یقه در دو مدل با پایه و بدون پایه دوخته می‌شود و برای کسانیکه گردن بلند و صورت کشیده‌ای دارند مناسب است. یقه‌ی پیترپن ظاهری جوان و زنانه را برای شما ایجاد می‌کند و می‌توان از آن در استایل‌های رسمی و غیررسمی، کلاسیک و وینتیج و همینطور تینیجری استفاده کرد.

پیراهن زنانه مدل Torang-7971-1

۷. یقه‌ی پوریتان

یقه‌ی پوریتان و ب‌ب با هم چه تفاوتی دارند؟

یقه‌ی پوریتان (Puritan Collar) یکی از قدیمی‌ترین انواع مدل یقه‌ی لباس به حساب می‌آید، به طوری که در طول قرن‌های ۱۶ و ۱۷ میلادی در کشورهای انگلستان و آمریکا بکار گرفته می‌شده است. این یقه از نظر ظاهری شباهت بسیار زیادی به مدل یقه‌ی ب‌ب دارد اما کمی پهن‌تر از آن است. افرادی که می‌خواهند کردن روی بالا تنه‌ی خود تاکید کنند می‌توانند به سراغ یقه‌ی پوریتان بروند.

همچنین، اگر به دنبال مدل یقه‌ی لباس مجلسی پوشیده می‌گردید شاید بهتر باشد یقه‌ی پوریتان را هم در نظر داشته باشید. این یقه بیشتر اوقات با پارچه‌ی کتان و توری به همراه تزئینات خاص دوخته می‌شود و برای کسانی که می‌خواهند استایل وینتیج و آوانگارد داشته باشند مناسب است.

پیراهن زنانه مدل D209

۸. یقه‌ی دراپه

یقه‌ی دراپه چیست؟

یقه‌ی دراپه (Drape Collar) که یک نوع مدل یقه‌ی جدید به حساب می‌آید در بسیاری از لباس‌های زنانه‌ی ترند این روزها دیده می‌شود. این یقه در قسمت جلو حالتی افتاده دارد و برای ایجاد آن چندین لایه پارچه روی هم جمع می‌شوند. این مدل یقه از نظر عمق و چین می‌تواند تنوع زیادی داشته باشد. افراد ریزه‌ اندام با پوشیدن این لباس می‌توانند گردن و در نتیجه قد خود را بلندتر نشان دهند. لایه‌های روی هم جمع شده‌ی این لباس سینه‌های فرد را بزرگ‌تر نشان می‌دهند. علاوه بر این، اگر شانه‌های باریکی دارید یا فرم بدنتان ساعت شنی یا گلابی شکل است یقه‌ی دراپه مناسب شما خواهد بود.

پیراهن زنانه ورو مدا مدل 374622

۹. یقه‌ی آرشال

یقه‌ی آرشال یا شالی به چه شکل است؟

یقه‌ی آرشال (Shawl Collar) نوعی یقه برگردان است که شباهت زیادی به مدل یقه‌ی انگلیسی دارد و بیشتر در کت‌ها، بلیزرها و ژاکت‌ها دیده می‌شود. این مدل یقه روی سرشانه‌ها تا می‌شود و ظاهری تقریبا شبیه به یک شال دارد. همه‌ی افراد فارغ از جنسیت و فرم بدن خود می‌توانند لباس‌هایی با مدل یقه‌ی آرشال را در موقعیت‌هایی غیررسمی بپوشند.

کت تک مردانه مدل جودون درشت رنگ طوسی

۱۰. یقه‌ی هالتر

راهنمای انتخاب لباس براساس فرم اندام

یقه‌ی هالتر (Halter collar) که در فصل‌های گرم سال محبوبیت زیادی پیدا می‌کند، مانند یک بند به دور گردن بسته می‌شود. این یعنی لباس‌های دارای یقه‌ی هالتری از پشت کاملا باز هستند و برای مراسم‌ها و جشن‌ها مناسب خواهند بود. لباس‌های یقه هالتری برای کسانیکه گردن بلندی مناسب است و اگر گردن کوتاهی دارید بهتر است این مدل یقه را انتخاب نکنید. اگر شانه‌های پهنی دارید و می‌خواهید فرم اندام خود را متناسب‌تر نشان دهید، یقه‌ی هالتر دقیقا مناسب شما است.

پیراهن زنانه مدل R-1620

۱۱. یقه‌ی کراواتی یا پاپیونی

یقه‌ی پاپیونی یا کراواتی چیست؟

مدل یقه‌ی کراواتی امروزی به گونه‌ای است که در دو طرف گردن دو بند پارچه‌ای نازک یا پهن دوخته می‌شود تا با استفاده از آن‌ها بتوانید روی لباس خود پاپیون یا کراوات بزنید. نوع پارچه و اندازه‌ی بندها روی ظاهر کلی لباس شما تاثیر زیادی بسزایی دارند. اگر شانه‌ها و بالا تنه‌ی باریک و ظریفی دارید برای داشتن یک استایل زنانه‌ی خاص و کلاسیک می‌توانید لباس‌های دارای یقه‌ی کراواتی را انتخاب کنید.

شومیز آستین بلند زنانه السانا مدل ریماس کد 172501

۱۲. یقه‌ی ملوانی

یقه‌ی ملوانی چه شکلی است؟

یقه‌ی ملوانی (Sailor collar) که با الهام از فرم لباس دریانوردان وارد دنیای فشن شده است نوعی یقه‌ی برگردان به حساب می‌آید که لبه‌های بسیار پهنی دارد و به طور کامل روی سرشانه‌ها و پشت کمر فرد قرار می‌گیرد. قسمت جلویی این مدل یقه، هفتی است و این روزها برای داشتن یک استایل تینیجری کیوت یا وینتیج می‌توانید لباس‌های دارای یقه‌ی ملوانی را بپوشید.

شومیز آستین سه ربع زنانه مدل D205

۱۳. یقه‌ی جابوت

یقه‌ی جابوت چیست؟

یقه‌ی جابوت (Jabot Collar) که در قرن‌های هفدهم و هجدهم میلادی به عنوان یک آیتم پوشیدنی تزئینی روی لباس‌های رسمی اشراف‌زادگان استفاده می‌شد، از نظر ظاهری شبیه به آبشاری از چین‌های پارچه‌ای است که از قسمت زیر گردن تا روی سینه ادامه پیدا می‌کنند. این نوع یقه معمولا با پارچه‌های حریر، ساتن و گیپور دوخته می‌شود و همه‌ی افراد با هر نوع فرم اندامی می‌توانند از آن برای استایل‌های کلاسیک و زنانه‌ی خود استفاده کنند.

پیراهن زنانه مدل مجلسی

۱۴. یقه‌ی شکاری

یقه‌ی شکاری چیست؟

یقه‌ی شکاری (Wing Collar) هم نوعی یقه‌ی برگردان است که شباهت زیادی به یقه‌ی انگلیسی و پیترپن دارد اما تفاوت اصلی این یقه با آن‌ها، لبه‌های تیز و بلند یقه‌ی شکاری است. این مدل یقه‌ها در حال حاضر از محبوبیت زیادی برخوردار نیستند؛ با این حال یقه‌ی شکاری در تن کسانیکه شانه‌های پهن و ترقوه‌های مشخصی دارند فوق‌العاده به نظر می‌رسد.

شومیز آستین کوتاه زنانه نیزل مدل 0951-351 رنگ آبی

۱۵. یقه اسکی

نحوه‌ی استایل کردن یقه اسکی

یقه اسکی (Turtleneck) که بیشتر در لباس‌های زمستانی دیده‌ می‌شود یک نوع یقه‌ی بدون جنسیت و همه‌کاره است که تمام گردن شما را تا زیر چانه در بر می‌گیرد و علاوه بر زیبایی، از گردنتان در برابر سرما محافظت می‌کند. این مدل یقه بیشتر برای افراد دارای گردن بلند و کشیده مناسب است و می‌تواند ظرافت و جزئیات استایل شما را افزایش دهد.

۱۶. یقه‌ی انگلیسی

انواع یقه‌ی زنانه و یقه‌ی انگلیسی

یقه‌ی انگلیسی نوعی یقه‌ی برگردان است که لبه‌های آن می‌توانند طول و پهنای کم یا زیادی داشته باشند. این نوع یقه در قسمت میانی تیز و شبیه به یقه‌ی هفتی است و همه‌ی افراد با هر جنسیتی می‌توانند آن را بپوشند. شما می‌توانید در موقعیت‌های رسمی و غیررسمی از لباس‌های دارای یقه‌ی انگلیسی در استایل خود استفاده کنید. خوب است بدانید که افراد دارای فرم صورت زاویه‌دار با این مدل یقه جذاب‌تر به نظر می‌رسند.

پیراهن آستین کوتاه مردانه باینت مدل 772-2 رنگ طوسی روشن

۱۷. یقه‌ی چینی یا ماندارین

یقه‌ی ماندارین یا چینی چیست؟

یقه‌ی چینی یا ماندارین (Mandarin) نوعی یقه‌ی ایستاده به حساب می‌آید که با الهام از لباس‌های سنتی کشور چین وارد دنیای فشن شده است. این مدل یقه هیچ گونه محدودیت سنی و جنسی ندارد و همه‌ی افراد می‌توانند آن را بپوشند. اما جذابیت ظاهری کسانیکه گردن بلندی دارند و زوایای صورتشان بسیار واضح و مشخص است با پوشیدن لباس‌های دارای یقه‌ی چینی بیشتر می‌شود.

پیراهن آستین بلند مردانه کد 3D.ch.d رنگ سفید

۱۸. یقه‌ی فرنچ

تفاوت یقه‌ی ماندارین و یقه‌ی فرنچ

یقه‌ی فرانسوی شباهت بسیار زیادی به یقه‌ی چینی دارد اما لبه‌های آن کوتاه‌تر و منحنی‌تر هستند و به یکدیگر نمی‌رسند. این مدل یقه‌ هم برای همه‌ی افراد مناسب است و اگر بخواهید در موقعیت‌های رسمی استایلی کژوال و در عین حال خاص داشته باشید می‌توانید لباس‌های دارای یقه‌ی فرنچ را بپوشید.

شومیز زنانه مدل کرپ

۱۹. یقه‌ی دیپلمات

یقه‌ی دیپلمات زنانه و مردانه

یقه‌ی دیپلمات یا ایرانی هم شبیه به دو یقه‌ی قبلی است و معمولا توسط دیپلمات‌های ایرانی پوشیده می‌شود. لبه‌های یقه‌ی دیپلمات برخلاف یقه‌ی فرنچ و چینی با دکمه به یکدیگر بسته می‌شوند. این مدل یقه بیشتر مناسب افرادی است که گردن‌های بلند و شانه‌های پهنی دارند. با این حال، همه‌ی افراد می‌توانند در جلسات کاری و رسمی خود از لباس‌های دارای یقه‌ی دیپلمات در استایلشان استفاده کنند.

پیراهن آستین بلند مردانه نگین مدل دیپلمات رنگ سفید

سخن پایانی

همانطور که گفته شد، یقه یکی از مهم‌ترین بخش‌های لباس است و مدل آن تاثیر بسزایی در استایل هر فرد دارد. در این مقاله سعی کردیم شما را با انواع مدل یقه‌ی لباس زنانه و مردانه آشنا کنیم تا در هنگام انتخاب لباس بتوانید آیتمی را بخرید که دقیقا مناسب فرم اندام و همینطور مطابق سلیقه‌ی شما است.

منابع: AISIZE, Nordstrom

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما