فیلم قهرمان اصغر فرهادی نماینده‌ی ایران در اسکار ۲۰۲۲ شد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
فیلم قهرمان

فیلم «قهرمان» (A Hero) به کارگردانی اصغر فرهادی به‌عنوان نماینده ایران در اسکار ۲۰۲۲ انتخاب شد.

رائد فریدزاده معاون امور بین‌الملل بنیاد سینمایی فارابی و دبیر و سخنگوی هیأت معرفی فیلم ایرانی به اسکار از انتخاب نهمین ساخته‌ی اصغر فرهادی به‌عنوان نماینده سینمای ایران برای معرفی به آکادمی اسکار ۲۰۲۲ خبر داد. فریدزاده در این خصوص اعلام کرده است: «کار این هیأت با توجه به تغییر قوانین اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان و تغییر مهلت زمانی شرکت در ادوار اخیر به دلیل شیوع ویروس کووید ۱۹، با بررسی ۴۴ فیلم اکران شده ایرانی آغاز شد و سپس اعضای هیأت انتخاب به یک فهرست متشکل از ۳ فیلم رسیدند.»

فریدزاده در ادامه‌ی صحبت‌های خود آورده سه گزینه‌ی نهایی هیأت معرفی فیلم ایرانی به اسکار «دشت خاموش»، «بندربند» و قهرمان بوده‌اند که بنابر رأی و نظر اعضای این مجمع در نهایت قهرمان برای معرفی به آکادمی علوم و هنرهای سینما انتخاب شده است. البته روند و چگونگی این انتخاب چندان واضح نیست و طی ساعات گذشته منتقدان و سینماگران بسیاری خواستار شفافیت در این زمینه شده‌اند. امسال هیأت معرفی فیلم ایرانی به فرهنگستان علوم و هنرهای سینمایی اسکار ۲۰۲۲ از هنرمندان پیشنهادی خانه سینما شامل محمدعلی نجفی کارگردان و رییس هیأت مدیره خانه سینما، پریوش نظریه بازیگر، مهدی سجاده‌چی فیلمنامه‌نویس، محمدمهدی عسگرپور کارگردان و دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر، شادمهر راستین فیلم‌نامه‌نویس، فریدون جیرانی فیلم‌نامه‌نویس و کارگردان، رسول صدرعاملی تهیه‌کننده و کارگردان و رامین حیدری فاروقی کارگردان و رائد فریدزاده دبیر شورای بین‌الملل و معاون بین‌الملل بنیاد سینمایی فارابی تشکیل شد.

هالیوود ریپورتر هرساله پیش‌بینی‌های خود از برندگان احتمالی مراسم اسکار را با توجه به چندین مسأله از جمله دیدگاه نویسندگانش، مشورت با اعضای آکادمی، کمپین‌های تبلیغاتی فیلم‌ها و موفقیت‌های بین‌المللی آن‌ها منتشر می‌کند. این فهرست تا پیش از برگزاری اسکار به‌طور مرتب به‌روزرسانی می‌شود و در تازه‌ترین تغییرات آن اسکات فینبرگ، قهرمان را چهارمین شانس دریافت اسکار بهترین فیلم، نخستین شانس دریافت اسکار بهترین کارگردانی، نخستین شانس دریافت اسکار بهترین فیلم بین‌المللی (خارجی‌زبان سابق) و شانس دوم تصاحب اسکار بهترین فیلم‌نامه اورجینال معرفی کرده است. همچنین این رسانه در جدیدترین پیش‌بینی خود، امیر جدیدی را در دسته‌ی سوم شانس نامزدی برای دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد، در کنار مت دیمون، مایکل کیتون، جیک جیلنهال و آدام درایور قرار داده است.

خلاصه داستان قهرمان به این شرح است: «مرد جوانی به اسم رحیم به خاطر بدهی که نمی‌توانسته بپردازد، در زندان است. او طی دو روز مرخصی‌اش تلاش می‌کند که طلبکار خود را قانع کند تا از شکایت‌اش در ازای پرداخت مبلغ کمتری، صرف نظر کند. اما اوضاع آن‌طور که وی انتظار دارد پیش نمی‌رود…» از این فیلم برای نخستین بار در بخش رقابتی جشنواره کن ۲۰۲۱ رونمایی شد که توانست جایزه بزرگ هیأت داوران را از آن خود کند.برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما