دکمه‌ی چرخان اپل واچ شاید با سنسورهای نوری جایگزین شود

۱۰ دی ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه

یکی از قابلیت‌های کلیدی اپل واچ، دکمه‌ی چرخان (Digital Crown) آن است که به کاربران اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به لمس صفحه‌نمایش، در رابط کاربری watchOS به انجام کار‌های خود بپردازند. با این حال، به نظر می‌رسد که اپل در حال کار بر روی روش‌هایی برای جایگزین کردن آن است. زیرا پتنت جدید این غول فناوری، اپل واچ را با سنسورهای نوری نشان می‌دهد که در حال حاضر دکمه‌ی چرخان در جایگاه آن قرار دارد.

طبق اطلاعات منتشر شده توسط Patently Apple، اداره‌ی ثبت اختراع و علائم تجاری ایالات متحده آمریکا این هفته یک پتنت جدید از شرکت مستقر در کوپرتینو منتشر کرد که نشان می‌دهد چگونه دکمه‌ی چرخان در اپل واچ را می‌توان با حسگرهای نوری جایگزین کرد که قادر به شناسایی حرکات کاربر هستند. این پتنت اپل «ساعت هوشمند با حسگر نوری» نام دارد و نشان می‌دهد که چگونه این شرکت می‌تواند از حسگرهای جدید استفاده کند تا به کاربران اجازه دهد در رابط کاربری به انجام کارهای خود بپردازند و در عین حال تعداد قطعات متحرک اپل واچ را با حذف دکمه‌ی چرخان کاهش دهند.

حسگرهای نوری حرکاتی را که کاربران برای کنترل سیستم انجام می‌دهند شناسایی می‌کنند. اپل در این پتنت به این نکته اشاره می‌کند که حذف دکمه‌ی چرخان نه تنها می‌تواند اپل واچ را بادوام‌تر کند، بلکه می‌تواند فضایی را نیز آزاد کند که می‌تواند توسط اجزای دیگر مانند سنسورهای جدید یا حتی باتری با ظرفیت بیشتر استفاده شود. در توضیحات این پتنت آمده که به عنوان مثال، کاربر می‌تواند حرکاتی را در مجاورت سنسور‌های نوری انجام دهد و این سنسور‌ها حرکات را شناسایی کرده و آن تفسیر می‌کنند و دستوراتی را مطابق با حرکت کاربر برای کنترل ساعت هوشمند صادر خواهند کرد.

حرکات و ژست‌های ارائه شده توسط کاربر را می‌توان به طور مستقیم با سیستم‌های نوری تشخیص داد و با این جایگزینی تعداد قطعات متحرک کاهش می‌یابد و از فضای درون ساعت بهتر می‌توان برای قابلیت‌های جدیدتر بهره برد. از آنجایی که دکمه‌ی چرخان اپل واچ دارای یک سنسور الکتریکی کنترل ضربان قلب است که ECG را فعال می‌کند، این پتنت نشان می‌دهد که حسگرهای نوری جدید می‌توانند برای اندازه گیری ضربان قلب، ریت تنفس، سطح اکسیژن خون، فشار خون و غیره نیز استفاده شوند.

شایان ذکر است که فناوری‌های ارائه شده در پتنت لزوما به مرحله‌ی تولید و ارائه‌ی یک محصول واقعی نمی‌رسند. بنابراین حتی اگر اپل بخواهد که دکمه‌ی چرخان را از ساعت‌های هوشمندش حذف کند، بهره‌برداری از این فناوری ممکن است چندین سال طول بکشد. اما به هر حال از اپل واچ‌ می‌توان به عنوان بهترین ساعت هوشمند جهان یاد کرد که همواره با استقبال خوب کاربران روبرو می‌شود. این روز‌ها علاوه بر شایعات زیادی که در مورد آیفون‌های سری ۱۴ شنیده می‌شود، گمانه‌زنی‌های متعددی در مورد نسل جدید اپل‌ واچ‌های سری ۸ نیز وجود دارد که برخی از قابلیت‌های جدید این ساعت‌ها را به ما معرفی می‌کند.

برای مثال در گزارشی آمده که غول فناوری آمریکایی قصد دارد تا قابلیت تشخیص تصادف خودرو را به این ساعت هوشمند اضافه کند. با وجود اینکه در کل تشخیص تصادف خودرو کار ساده‌ای محسوب نمی‌شود، اما به نظر می‌رسد که اپل طی یک سال گذشته آزمایش‌های زیادی برای توسعه‌ی این قابلیت انجام داده و اطلاعات زیادی را از اپل واچ کاربران به صورت ناشناس جمع‌آوری کرده است.

برخی از خبر‌ها نیز حاکی از آن است که این شرکت‌ها روی سنسورهایی کار می‌کنند تا با استفاده از حسگرهای مادون قرمز با طول موج کوتاه، سطح قند خون کاربر را بدون نیاز به خون‌گیری اندازه‌گیری کنند، اما برخی دیگر نیز ادعا می‌کنند که اپل واچ هنوز راه زیادی برای رسیدن به این فناوری دارد. سنسور اندازه‌گیری دقیق قند خون بدون نیاز به خون‌گیری یا پرداخت هزینه برای نوار تست یک‌بار مصرف، قابلیتی است که اگر در اپل واچ سری ۸ وجود داشته باشد می‌تواند محبوبیت این ساعت هوشمند را دو چندان کند. همچنین برخی گزارش‌ها ادعا می‌کنند که اپل واچ سری ۸ احتمالا در ۳ سایز معرفی شود. به گفته‌ی «راس یانگ»، تحلیلگر عرصه‌ی تکنولوژی اگر اپل ساعت‌های هوشمند سال آینده‌ی خود را در ۳ سایز وارد بازار کند، جای تعجبی وجود ندارد.

برخی از تصاویر منتسب به اپل واچ سری ۸ در فضای مجازی نشان می‌دهند که احتمالا قرار نیست تغییر خاصی را در طراحی این ساعت‌ها شاهد باشیم. بر اساس تصاویر منتشر شده توسط افشاگر LeaksApplePro، تنها تفاوتی که در طراحی اپل واچ سری ۸ ایجاد شده مربوط به بخش اسپیکر این ساعت هوسمند است. در میان قابلیت‌های جدید این گجت پوشیدنی ما احتمالا می‌توانیم منتظر سنسور اندازه‌گیری دمای بدن، سنسور باروری و بهبود ECG و حسگرهای ردیابی خواب در این ساعت باشیم. در روز‌های آینده مطمئنا اخبار بیشتری از این ساعت هوشمند منتشر خواهد شد.

منبع: ۹to5mac

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه