رئیس پلی‌استیشن از واکنش اکتیویژن در برابر بحران و اتهامات اخیر انتقاد کرد

۲۹ آبان ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
jim ryan

پس از گزارش مفصل و جامع وال‌استریت ژورنال، فشارها هر روز روی اکتیویژن بلیزارد بیشتر می‌شود. در یک اقدام غیرمنتظره و بزرگ جیم‌ رایان، رئیس پلی‌استیشن، روز چهارشنبه شرکت اکتیویژن بلیزارد را به خاطر عدم پاسخ‌گویی کامل و مناسب نسبت به اتهاماتی که به این شرکت و مدیر آن یعنی بابی کوتیک برای آگاهی از وجود سوء رفتار و آزار و اذیت‌های جنسی در شرکت و عدم مقابله با آن و همچنین بدرفتاری کوتیک با زنان در این شرکت به‌شدت مورد انتقاد قرار داد و به آن‌ها به‌صورت رسمی تذکر داد.

جیم رایان درباره‌ی این موضوع در ایمیلی که به کارمندان فرستاده و به بلومبرگ رسیده بیان کرده که او و دیگر مدیران سونی از خواندن اینکه اکتیویژن به اندازه‌ی کافی برای رسیدگی به فرهنگ تبعیض و آزار و اذیت که درون این شرکت ریشه دوانده، تلاش نکرده است، دلسرد و صراحتاً متحیر شده‌اند. او نوشته است: «ما بلافاصله پس از انتشار مقاله با اکتیویژن تماس گرفتیم تا نگرانی عمیق خود را ابراز کنیم و بپرسیم که آن‌ها چگونه قصد دارند به ادعاهای مطرح شده در این مقاله رسیدگی کنند.»

سونی به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان کنسول‌های بازی، مدت‌ زیادی است که رابطه‌ی نزدیکی با اکتیویژن داشته‌اند. به هر حال اکتیویژن ناشر بازی‌های بزرگی مثل کال آو دیوتی و ورلد آو وارکرفت است. در این سال‌ها، علاوه بر اینکه بسیاری از بازی‌های اکتیویژن برای کنسول‌های پلی‌استیشن منتشر شده‌اند، آن‌ها برای بازاریابی و تبلیغات بازی‌های اخیر کال آو دیوتی با سونی قرارداد امضا کرده‌اند. معمولاً نمایش‌هایی از کال آو دیوتی را در این سال‌ها در رویدادهای سونی دیده‌ایم. حتی کال آو دیوتی: ونگارد هم برای مدت‌زمانی خاص محتوای ویژه‌ای را برای دارندگان پلی‌استیشن ارائه می‌کند. به همین خاطر، واکنش صریح و جدی سونی به این قضیه قطعاً فشار بیشتری را به اکتیویژن و هیئت‌مدیره‌ی آن وارد می‌کند تا بلکه واکنش بهتری را در رابطه با این مسائل انجام دهند.

activision

با این حال فشارها فقط از سوی رسانه‌ها، بازیکنان و سونی نبوده است. اکتیویژن در حال حاضر زیر فشار شدید کارکنان خود هم قرار دارد. روز سه‌شنبه‌ی گذشته بیش از ۱۰۰ کارمند این استودیو در تجمعی اعتراضی شرکت کرده و خواهان استعفای بابی کوتیک شدند و اکنون بیش از ۵۰۰ نفر از کارمندان این شرکت متنی را امضا کرده‌اند که چنین درخواستی را دارد. با این حال، در روز انتشار مقاله‌ی وال‌استریت ژورنال، هیئت‌مدیره‌ی اکتیویژن بلیزارد از کوتیک حمایت کرد. هرچند، در پی این اتفاقات در عصر چهارشنبه‌ی گذشته سهام اکتیویژن ۲.۵ درصد در نیویورک سقوط کرد.

در بیانیه‌ی جیم رایان مشخص نشده است که آن‌ها در صورت عدم واکنش صحیح از سوی اکتیویژن چه تصمیمی را خواهند گرفت. با این حال، سونی در گذشته و در زمانی که طرفداران از وضعیت بازی سایبرپانک ۲۰۷۷ ناراضی بودند، علی‌رغم اینکه این اثر یکی از مورد انتظارترین بازی‌های سال گذشته بود، تصمیم گرفت تا برای مدتی آن را از فروشگاه خود حذف کند و هزینه‌ی بازی را برای تمامی بازیکنان بازگرداند. آن‌ها پس از ۶ ماه بعد حاضر شدند دوباره سایبرپانک ۲۰۷۷ را به پلی‌استیشن استور بازگردانند.

رایان به کارکنان خود تأکید کرده که شرکت‌ سرگرمی‌های تعاملی سونی متعهد است تا اطمینان حاصل کند که جامعه‌ی توسعه‌دهندگان و گیمرها احساس امنیت و احترام را دریافت کنند و یک محیط کاری امن برای هر کارمندی فراهم شود. او از کارمندان خواسته تا موارد آزار و اذیت یا تبعیض را گزارش کنند و قول داده که هرگونه اقدامی در این زمینه بررسی شود.

با وجودی که هیئت‌مدیره ابتدا از بابی کوتیک پشتیبانی کرده بود اما رفته‌رفته اعتراض‌ها بیشتر شد و حمایت‌ها از او تنزل پیدا کرده است. گروه کوچکی از سهامداران اکتیویژن بلیزارد که کمتر از ۱ درصد از سهام باقیمانده را تشکیل می‌دهند، اعلام کردند که روز چهارشنبه در نامه‌ای به هیئت‌مدیره شرکت خواستار استعفای کوتیک شده‌اند.

bobby kotick

انتقاد و واکنش صریح جیم رایان به این موضوع چیزی بود که انتظارش را نداشتیم. معمولاً مدیران بالا رتبه‌ی دیگر شرکت‌ها سعی می‌کنند حداقل به‌صورت عمومی چنین واکنش‌هایی را نسبت به دیگر شریکان خود نداشته باشند ولی در این مورد خاص اوضاع به‌‌ حدی وخیم و نگران‌کننده بوده است که جیم رایان سعی کرده این مصلحت‌ها را کنار بگذارد و با انتقاد خود فشار را روی اکتیویژن بیشتر کند. مدتی پس از جیم رایان، رئیس ایکس‌باکس یعنی فیل اسپنسر هم از این رفتار اکتیویژن انتقاد کرده است.

نکته‌ی مهمی که باید در نظر گرفت این است که سونی و مایکروسافت صرفاً دو شریک یا همکار تجاری عادی برای اکتیویژن محسوب نمی‌شوند بلکه آن‌ها به‌عنوان دو تا از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدکننده‌ی کنسول‌ نقش کلیدی و بدون جایگزینی را برای اکتیویژن بلیزارد ایفا می‌کنند. این خود نشان از وخامت اوضاع برای اکتیویژن است. اگر پلی‌استیشن تصمیم بگیرد به نحوی با رفتار اکتیویژن مقابله کند، می‌تواند یک نگرانی جدی و بسیار بزرگ برای هیئت‌مدیره و سهام‌داران اکتیویژن ایجاد کند. با توجه به این شرایط، عجیب است که هنوز خبر استعفای بابی کوتیک و شروع تلاش‌های اکتیویژن بلیزارد برای بهبود اوضاع منتشر نشده است.

منبع: Bloomberg

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه