هر آنچه درباره‌ی کارت گرافیک RTX 4060 و RTX 4070 می‌دانیم

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
کارت گرافیک RTX 4060

کارت گرافیک RTX 4060 و همچنین کارت گرافیک RTX 4070 به تازگی در اوایل سال ۲۰۲۳ میلادی توسط شرکت انویدیا (Nvidia) معرفی شده‌اند. قبل از این‌که دو کارت بالا رده‌ی مذکور وارد بازار شوند، بد نیست اطلاعاتی که فعلا درباره‌ی این پردازنده‌های گرافیکی داریم را با هم مرور کنیم.

شرکت انویدیا قوی‌ترین کارت گرافیکی‌های خود را یعنی RTX 4080 و مدل ۴۰۹۰ را روانه‌ی بازار کرده اما با قیمت پایه‌ی ۱۲۰۰ دلار، کاربرها بدشان نمی‌آید به جای خرید دو مدل ۴۰۸۰ و ۴۰۹۰، با صرف هزینه‌ی کمتر یکی از مدل‌های RTX 4060 یا مدل ۴۰۷۰ را که به تازگی معرفی شده‌اند را خریداری کنند.

دو کارت گرافیک RTX 4060 و همچنین مدل ۴۰۷۰ در سه ماهه‌ی دوم و سوم سال ۲۰۲۳ عرضه خواهند شد. شایعه‌ها، اخبار مختلف و صد البته حدس و گمان‌های زیادی درباره‌ی این دو کارت گرافیک جدید منتشر شده و همچنان در جریان است. با این حال، آیا این دو کارت گرافیک شبیه به مدل‌های قبلی شرکت انویدیا پر قدرت ظاهر می‌شوند؟ قیمت کارت گرافیک RTX 4060 و همین‌طور مدل ۴۰۷۰ چقدر است؟ آیا این دو قطعه نسبت به قیمتشان ارزش خرید دارند؟ در ادامه، هر آنچه باید درباره‌ی این دو کارت گرافیک جدید شرکت انویدیا بدانید را با هم مرور خواهیم کرد.

کارت گرافیک RTX 4060 و RTX 4070؛ تاریخ انتشار، قیمت‌گذاری و موجود بودن قطعات

کارت گرافیک RTX 4060

بر اساس خبری که از وب‌سایت VideoCardz به بیرون درز کرده، کارت گرافیک RTX 4070 تقریبا از ماه آوریل (فروردین ۱۴۰۱) معرفی خواهد شد. مدل RTX 4060 هم چند هفته پس از عرضه‌ی کارت گرافیک قبلی به بازار معرفی خواهد شد. به همین دلیل، می‌توان انتظار داشت که هر دو پردازنده‌ی گرافیکی نهایت تا اواسط ماه مِی ۲۰۲۳ (اردیبهشت) به طور کامل معرفی شوند. البته انتظار می‌رود دو پردازنده‌ی گرافیکی مذکور در تاریخ‌های نام‌برده به طور کامل معرفی شوند. بنابراین، هنوز مشخص نیست که چه زمان می‌توان این دو کارت گرافیک را در بازار خریداری کرد. از طرفی، اگر به رفتار شرکت انویدیا در طول سال‌های اخیر نگاه کنیم، این احتمال هم وجود دارد که کارت گرافیک RTX 4060 Ti قبل از کارت گرافیک RTX 4060 عرضه شود.

کارت گرافیک ایسوس مدل TUF Gaming GeForce GTX 1660 Ti EVO 6GB GDDR6

مشخصات فنی کارت گرافیک RTX 4060 و RTX 4070

کارت گرافیک RTX 4060

دو کارت گرافیک RTX 4060 و RTX 4070 از جدیدترین معماری شرکت انویدیا بهره می‌برند. بنابراین، این دو قطعه از لحاظ مشخصات فنی به شدت قوی خواهند بود. انتظار می‌رود کارت گرافیک RTX 4070 با هسته‌ی پردازشگر گرافیکی AD104-250/251 عرضه شود. اگر این حرف درست باشد، ما می‌توانیم اجرای ۵۸۸۸ هسته‌های CUDA را با ۱۲GbDDR6X VRAM  با سرعت ۲۱Gbps در باس ۱۹۲ بیت مشاهده کنیم. سرعت کلاک این کارت گرافیک ۱۹۲۰ مگاهرتز گزارش شده و تا سطح ۲۴۷۵ مگاهرتز می‌تواند تقویت یابد.

شما می‌توانید TFLOPs ۳۰ از قدرت کامپیوتر را انتظار داشته باشید. همچنین کش L2 بزرگتر در اندازه‌ی ۳۶ مگابایت عرضه خواهد شد که تمام و کمال برای پهنا باند حافظه‌ی ۵۰۴.۲GB/s است.

کارت گرافیک RTX 4060 هم از هسته‌ی پردازنده‌ی گرافیکی AD106-350-A1 استفاده می‌کند. بر این اساس، ۳۸۴۰ هسته‌های CUDA و حافظه‌ی هشت گیگابایت GDDR6 با سرعت ۱۸Gpbs در رابط ۱۲۸ بیتی اجرا می‌شوند. بنابراین، شما می‌توانید سرعت ۲۸۸GB/s و یک کش حافظه‌ی L2 به اندازه‌ی ۲۴ مگابایتی را از این قطعه انتظار داشته باشید. سرعت کلاک پایه و تقویت یافته‌ باید به ترتیب ۲۵۰۵ و ۲۶۴۰ مگاهرتز باشد. به طور کلی، شما به احتمال زیاد به ۲۰ TFLOPs قدرت کامپیوتر نگاه می‌کنید.

کارت گرافیک ام اس آی مدل GeForce RTX 3060 Ti GAMING X 8G LHR

همان‌طور که در بخش‌های قبلی گفته‌ایم، ما می‌توانیم عرضه‌ی RTX 4060 Ti را قبل از انتشار RTX 4060 رویت کنیم. اگر این حدس درست باشد، این قطعه یک پردازنده‌ی گرافیکی با ۴۳۵۲ هسته‌های CUDA خواهد بود که در هسته‌ی پردازنده‌ی گرافیکی AD106-350-A1 اجرا خواهد شد. سرعت کلاک پایه و تقویت‌یافته به ترتیب باید ۲۱۰۰ و ۲۶۰۰ مگاهرتز باشد تا هشت گیگابایت GDDR6 VRAM با سرعت ۱۸Gbps در باس ۱۲۸ بیت اجرا شود.

تفاوت قدرت کامپیوتر بین دو مدل کارت گرافیک RTX 4060 و RTX 4060 Ti تنها در حد تقریبا TFLOPs ۲ است. این دو قطعه از لحاظ مشخصات فنی خیلی به یکدیگر شبیه هستند اما هسته‌ی AD106 برای کارهای قدرتمندتری در RTX 4060 استفاده می‌شود. به همین منظور در کارت مذکور می‌توان عملکرد واقع‌گرایانه‌تر و بهتری را شاهد بود.

قدرت مورد نیاز برای کارت گرافیک‌های RTX 4060 و RTX 4070

کارت گرافیک RTX 4060

هر دو کارت گرافیک RTX 4060 و مدل ۴۰۷۰ از کانکتور PCIe Gen5 12VHPWR استفاده می‌کنند که یک استاندارد جدید در خط تولید قطعات پردازشگر گرافیکی شرکت انویدیا محسوب می‌شود. این دو کارت گرافیک از لحاظ مصرف انرژی آنچنان پرمصرف نیستند و تقریبا ۲۰ درصد بهتر از قطعات قبلی شرکت انویدیا با TGP ۱۶۰ و ۲۰۰ واتی عمل می‌کنند. البته، انتظار می‌رود که کارت گرافیک RTX 4060 همچنان به منبع تغذیه‌ی ۲۰۰ واتی نیاز داشته باشد.

به طور کلی، اگر این دو کارت را خریداری کنید، الزاما نباید بلافاصله یک منبع تغذیه‌ی جدید برای سیستم کامپیوتری‌تان بخرید. منبع تغذیه‌ی قدیمی شما برای یک مدت طولانی مناسب خواهد بود چون فضای اجرای قدرت کافی را دارد. به طور ایده‌آل، یک منبع تغذیه‌ی حداقل ۷۵۰ وات برای اجرای بی‌نقص کارت گرافیک مناسب خواهد بود. این دو کارت گرافیک شبیه به سایر اعضای خانواده‌ی خود، به دلیل وجود معماری Ada عملکرد و بهره‌وری بیشتری دارند.

کارت گرافیک ایسوس مدل TUF-RTX3060-O12G-GAMING

عملکرد دو کارت گرافیک RTX 4060 و RTX 4070

بر اساس اخباری که به بیرون درز کرده، کارت گرافیک RTX 4070 می‌تواند به طور مستقیم با RTX 3080 Ti و حتی کارت گرافیک RTX 3090 رقابت کند. این قطعه نسبت به کارت‌های قبلی مثل RTX 3070 موفق شده تقریبا ۳۰ درصد در تست عملکردی Time Spy Extreme بهتر باشد.

کارت گرافیک RTX 4060 توان رقابت با دو پردازشگر گرافیکی RTX 3070 و RTX 3060 Ti هم دارد؛ کما این‌که کارت گرافیک RTX 4060 نسبت به مدل RTX 3060 می‌تواند تا حدود بیست درصد قدرت بهتری را از خود نشان دهد.

با وجود این‌که اعداد و ارقامی که به آن اشاره کرده‌ایم شاید از دید شما یک پرش بزرگ برای قطعات سری ۴۰ محسوب نشود، همچنان می‌توان با قاطعیت گفت که دو کارت گرافیک مذکور، قدرت عملکردی بهتر اما میزان مصرف انرژی کمتری را در یک سیستم کامپیوتری دارند. این دستاورد با یک قیمت‌گذاری معقول کاملا ستودنی است.

پشتیبانی نرم‌افزاری

دو کارت گرافیک RTX 4060 و RTX 4070 تمامی مزیت‌های نرم‌افزاری که برای نسل بعدی منتشر می‌شود را دریافت خواهند کرد. این پشتیبانی نرم‌افزاری شامل DLSS 3، Nvidia Reflex، Encoder، Broadcast و Studio است که برای هر دو کارت گرافیک قابل دسترسی خواهد بود.

دو نرم‌افزار DLSS و Reflex بیشتر برای بهتر شدن تجربه‌ی بازی‌های ویدیویی است و ابزارهای خلاقانه‌ی دیگر شرکت انویدیا برای کار با سایر نرم‌افزارها سودمند خواهند بود. بنابراین، پشتیبانی نرم‌افزاری کارت‌های گرافیک صرفا برای گیمرها نیست و عکاس‌ها، فیلم‌سازها، هنرمندهای عرصه‌ی دیجیتال و هر فردی که با کارهای گرافیکی در ارتباط است می‌تواند از این نرم‌افزارها استفاده‌ی بهینه‌ای داشته باشد.

اگر از بحث عملکردی سخت‌افزاری فاکتور بگیریم، این نرم‌افزارها به خصوص DLSS 3 باید به‌واسطه‌ی هوش مصنوعی نسل جدید که تاخیر کمتر و پاسخ بهتری را ارائه می‌دهند، عملکرد بهتری را برای کارت‌های گرافیک رقم زنند. با نصب بسته‌های به‌روز رسانی جدید در قالب درایور می‌توان این عملکرد را بهینه‌تر کرد.

کارت گرافیک ایسوس مدل Dual GeForce RTX 3060 V2 OC Edition

آیا زمان خرید کارت گرافیک جدید فرا رسیده؟

آیا شما منتظر هستید تا RTX 4060 و مدل ۴۰۷۰ عرضه شوند تا کارت گرافیک سیستم کامپیوتری خود را ارتقا دهید؟ آیا هنوز دو به شک هستید که آیا اصلا خرید یکی از این دو کارت بر اساس قیمتی که دارند مناسب خواهد بود؟ بر اساس اطلاعاتی که در حال حاضر موجود است، خرید کارت گرافیک‌های مورد بحث در این یادداشت ارزش خرید دارند؛ چرا که می‌توان تا چند سال از این پردازنده‌های گرافیکی برای تجربه‌ی بازی‌های ویدیویی با بالاترین کیفیت ممکن استفاده کرد.

کارت گرافیک گیگابایت مدل GeForce RTX 4090 GAMING OC 24G

اگر از لحاظ بودجه با محدودیت خاصی مواجه نیستید، خرید کارت گرافیک‌های RTX 4080 و همچنین مدل RTX 4090 می‌تواند انتخاب به مراتب بهتری برای شما باشد. اگر به دنبال بهترین عملکرد هستید و می‌خواهید یک کارت گرافیک مناسب از شرکت انویدیا را خریداری کنید، این چهار کارت گرافیک جزء ایده‌آل‌ترین گزینه‌ها برای خرید محسوب می‌شوند.

منبع: makeuseof

سوال و جواب‌های رایج درباره‌ی کارت گرافیک RTX 4060 و RTX 4070
آیا در صورت خرید کارت گرافیک RTX 4060 و RTX 4070 باید پاور کامپیوتر جدید هم خرید؟
این دو کارت گرافیک از لحاظ مصرف انرژی آنچنان پرمصرف نیستند و تقریبا ۲۰ درصد بهتر از قطعات قبلی شرکت انویدیا با TGP ۱۶۰ و ۲۰۰ واتی عمل می‌کنند. البته، انتظار می‌رود که کارت گرافیک RTX 4060 همچنان به منبع تغذیه‌ی ۲۰۰ واتی نیاز داشته باشد.
منبع تغذیه‌ی مناسب برای کارت گرافیک RTX 4060 و RTX 4070 چیست؟
به طور ایده‌آل، یک منبع تغذیه‌ی حداقل ۷۵۰ وات برای اجرای بی‌نقص کارت گرافیک مناسب خواهد بود.


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. علی

    سلام، گرافیک ۴۰۶۰ چن گیگ شر میکند؟

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما