فیلم اعلان قرمز؛ ۹ نکته و ارجاع پنهان

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
red-notice-easter-eggs-action-movie-references

اعلان قرمز نتفلیکس پر از نکات پنهان، الهامات و جزئیات مخفی در راستای ادای احترام به فیلم‌های اکشن سرقت‌محور بزرگی است که قبل از آن اکران‌ شده‌اند.

هشدار: این متن حاوی اطلاعاتی است که داستان فیلم اعلان قرمز را لو می‌دهد

منتقدان نسبت به فیلم راوسون مارشال تربر که تلاشی برای ترکیب کاراکتر جذاب ددپول رایان رینولدز و شخصیت بی‌رحم دواین جانسون در قالب یک تیم دوستانه و بداخلاق بود، چندان خوش‌بین نبودند. اگرچه فیلم در بین تماشاگران، بسیار بهتر خودنمایی کرد. تربر در اعلان قرمز برای ادای احترام به ژانر اکشن سرقت‌محور، رویکردی نسبتا ساده‌ را اتخاذ می‌کند و فیلم پر از ارجاعات درجه سوم و نکات پنهان است.

در اعلان قرمز نتفلیکس، مأمور ویژه، جان هارتلی (دواین جانسون) و دزد هنری بین‌المللی، نولان بوث (رایان رینولدز) با هم یک تیم تشکیل می‌دهند تا سارا بلک با نام مستعار اسقف (گال گدوت) را از دستیابی به سه تخم باستانی کلئوپاترا بازدارند. یورش جسورانه این زوج به مقر فروشنده بین‌المللی اسلحه، سوتو ووس (کریس دیامانتوپولوس) فقط مانند نوک کوه یخی در آب است، چرا که علاوه بر آن، هارتلی و بوث در طول ماجراجویی خود با گاوها درگیر می‌شوند، از زندانی در روسیه فرار می‌کنند و به پایگاه امن نازی‌ها در آرژانتین یورش می‌برند. اعلان قرمز توجه چندانی به مفاهیم واقع‌گرایانه و محدود به زمان نمی‌کند و فیلم تربر مدام بین مکان‌های عجیب و غریب جابه‌جا می‌شود و او تلاش می‌کند تا یک اثر جاسوسی خارق‌العاده بیافریند.

تغییر موضع اعلان قرمز بین ژانرها، از اکشن و کمدی گرفته تا سرقت‌محور و ماجراجویی، در حجم عظیم ارجاعات فرهنگی فیلم نقش دارد. اعلان قرمز با اشاره به آثاری مانند مهاجمان صندوق گمشده و صخره و دارا بودن سایر ارجاعات فرهنگی، بین ژانرهای مختلف جابه‌جا می‌شود. پس با این وجود، بد نیست تا تمام پیام‌های پنهان و ارجاعات مخفی اعلان قرمز را با هم بررسی کنیم.

۱. ایندیانا جونز

اعلان قرمز

شباهت‌های عمدی بین ایندیانا جونز و اعلان قرمز از همان ابتدا آشکار است. برای مثال تخم‌مرغ‌های آرزوی مصری بوث و هارتلی، بسیار شبیه به بت طلایی و تخم‌مرغی شکل مهاجمان صندوق گمشده هستند. ارجاعات این فیلم در سرتاسر روایت ادامه دارند و می‌بینیم که متصدی هنری هیتلر، رودولف زیچ، سومین تخم‌مرغ را مخفی می‌کند که بسیار مشابه داستان مهاجمان صندوق گمشده است که در آن، نازی‌ها به دنبال تابوت اصلی هستند، زیرا هیتلر معتقد است که این میراث، به او قدرت شکست ناپذیری می‌دهد. بوث با بازی رینولدز، چندین بار آهنگ زمینه ایندیانا جونز را سوت می‌زند و تربر به نوعی از مخاطبان می‌خواهد تا با قهرمانانش ارتباط برقرار کنند که انگار خود دکتر جونز جذاب هستند.

با این حال، بزرگ‌ترین نکته پنهان مرتبط با ایندیانا جونز، اندکی پس از اینکه بوث و هارتلی به پایگاه مخفی زیچ می‌رسند، در فیلم نمایان می‌شود. آن‌ها در حین جست وجوی سومین تخم‌مرغ کلئوپاترا، به جعبه‌ای با برچسب «ارتش فوق سری اینتل ۹۹۰۶۷۵۳، جعبه را باز نکنید» برخورد می‌کنند که شماره آن دقیقا با شماره شناسایی روی جعبه صندوق مهاجمان صندوق گمشده و همچنین جعبه موجود در یکی از سکانس‌های فیلم قلمرو جمجمه کریستالی، مطابقت دارد.

۲. تایتانیک

اعلان قرمز

پس از صحنه تعقیب و گریز اولیه در‌ موزه‌ی ملی سنت آنجلو، بوث با یک قایق پارویی کوچک به ساحل خانه خود در بالی می‌رسد. او از قایق پیاده می‌شود و دوربین، بدنه قایق او را نشان می‌دهد که روی آن عبارت «ما موفق می‌شویم رز» نقش بسته است. این نوشته، اشاره‌ای است به همان جمله‌ای که جک با بازی لئوناردو دی‌کاپریو به رز با بازی کیت وینسلت، درست قبل از فرو رفتن در آب یخ در حوالی پایان‌بندی تایتانیک جیمز کامرون می‌گوید. طبق گزارشات، کارگردان اعلان قرمز، تربر به مرد اصلی خود، رینولدز، در مراحل اولیه فیلم‌برداری، پیامی ارسال کرد و از او پرسید که دوست دارد نام قایقش چه باشد و ستاره ددپول سریعا پاسخی داد که متعاقبا روی بدنه قایق بوث نقش بست.

۳. ۱۱ یار اوشن

اعلان قرمز

داستان اعلان قرمز گاهی اوقات به سه‌گانه اوشن، ادای احترام می‌کند و فیلم تربر از سبک کلاسیکی استفاده می‌کند که موجب موفقیت ۱۱ یار اوشن (۲۰۱۱) شده بود. اعلان قرمز اثری آزاد است که نیازی به نمایش یک روایت پیچیده ندارد و در عوض از برش‌های فلش‌بک برای ارائه پیچش‌های داستانی خود استفاده می‌کند. مثال‌های شباهت دو فیلم زیاد است که جالب‌ترین و مبهم‌ترین آن‌ها، اوج اعلان قرمز است که در آن، مشخص می‌شود که هارتلی و بلک هر دو همان اسقف هستند و فیلم برای توضیح این افشاگری، مخاطبان را به لحظات گذشته خود می‌برد.

۴. داستان عامه‌پسند

اعلان قرمز

به شکلی واضح، از رایان رینولدز خواسته شده است تا در اعلان قرمز، بار دیگر همان شخصیت ددپول را به نمایش بگذارد و بوث در طی فیلم‌، ارجاعاتی پراکنده از آثار سینمایی دیگر را به گوش مخاطب می‌رساند. اشاره او به فیلم داستان عامه پسند کوئنتین تارانتینو یکی از این نمونه‌ها در این‌جاست و در جایی از فیلم بوث اظهار می‌کند که لازم نیست تا ساعت پدرش همیشه همراه او باشد و این جمله را با همان لحن و متن مونولوگ کریستوفر واکن در میانه داستان عامه پسند می‌گوید. با این وجود، ساعت خانوادگی بوث به بخشی جدایی ناپذیر از روایت اعلان قرمز تبدیل می‌شود و این میراث در نهایت به عنصر کلیدی باز کردن درب پناهگاه مخفی زیچ تبدیل می‌شود.

۵. گلادیاتور

اعلان قرمز

هارتلی و بوث ویرانی زیادی در موزه ملی ایتالیا به بار می‌آورند و می‌بینیم که بوث یک قالب گلی گران‌بها از سر امپراتور روم، مارکوس اورلیوس را به طور اتفاقی می‌اندازد که هارتلی، آن را در هوا می‌گیرد و دوباره روی سکو قرار می‌دهد. این قالب دقیقا همان قالبی است که در صحنه‌های ابتدایی گلادیاتور به کارگردانی ریدلی اسکات به نمایش گذاشته شد و پس از این صحنه، کومودوس (واکین فینیکس) پس از این که متوجه شد ماکسیموس (راسل کرو) قرار است جانشین مارکوس (ریچارد هریس) و امپراتور شود، پدر سالخورده‌اش را خفه کرد.

۶. گربه‌ها 

اعلان قرمز

تربر در جریان فیلم به بازسازی جهانی گربه‌ها در سال ۲۰۱۹ اشاره می‌کند که البته شاید بیشتر اشاره‌ای آشکار به رقابت نیمه جدی دواین جانسون با وین دیزل باشد. در صحنه ماقبل آخر اعلان قرمز، هارتلی می‌گوید: «می‌دانی چه چیزی به نظر من خنده‌دار است، بوث؟» که رینولدز پاسخ می‌دهد: «تست دادن وین دیزل برای فیلم گربه‌ها؟» این دیالوگ‌ جالب شاید به بهترین شکل ممکن، نشان دهنده تمایل اعلان قرمز به پراکنده کردن و نمایش ارجاعات فرهنگی مختلف در بستر تعاملاتش باشد.

۷. مک گافین آلفرد هیچکاک

اعلان قرمز

در همان صحنه‌ای که تابوت عهد نمایش داده می‌شود، هارتلی با عصبانیت از بوث می‌پرسد: «چگونه می‌خواهیم این تخم‌مرغ را پیدا کنیم؟» بوث پاسخ می‌دهد: «نمی‌دانم، به دنبال جعبه‌ای بگرد که کلمه مک‌گافین، روی آن نوشته شده باشد.» که ادای احترامی است به اصطلاحی که خود استاد تعلیق، آلفرد هیچکاک ابداع کرده است. به طور خلاصه، مک‌گافین نامی بود که آلفرد هیچکاک برای رد گم‌ کنی در فیلم‌هایش استفاده می‌کرد و شخصیت‌ها روی آن تمرکز می‌کردند اما در نهایت و در پایان فیلم مشخص می‌شد که کاملا بی‌اهمیت است. در اعلان قرمز، این مک‌گافین، به شکل تخم‌های ارزشمند کلئوپاترا درمی‌آید که جواهری افسانه‌ای است که هر سه شخصیت اصلی به دنبال آن هستند.

۸. پارک ژوراسیک

اعلان قرمز

پس از فرار از چنگال سوتوی قاتل، بوث و هارتلی از طریق شبکه وسیعی از تونل‌ها فرار می‌کنند تا این که در وسط میدان گاوبازی هیرام گارسیا ظاهر می‌شوند. بوث در مواجهه با یک گاو خشمگین (و با جلوه ویژه ضعیف)، به هارتلی می‌گوید: «اگر پایین و بی‌حرکت بمانی، گاوها نمی‌توانند تو را ببینند». هارتلی به او می‌گوید که این گاوها شبیه دایناسورهای پارک ژوراسیک هستند و سپس چند لحظه بعد، بوث، همکارش را در صحنه‌ای که یادآور کارتون‌های لونی تونز است، در وسط میدان و درگیر با گاوها می‌بیند.

۹. صخره

اعلان قرمز

اشاره دوگانه تربر در طول فرار بوث و هارتلی از زندان روسیه یکی از ارجاعات سینمایی هوشمندانه اعلان قرمز است. در صحنه‌ای شبیه به فیلم صخره در سال ۱۹۹۶، رینولدز با برداشتن سنگی که با دقت در دیوار قرار داده شده، از زندان فرار می‌کند و باعث فروریختن دیوار می‌شود. همچنین نکته جالب دیگر این سکانس، حضور دواین جانسون با لقب راک (صخره) محسوب می‌شود و قرار دادن او در فضای داستانی مشابه فیلم صخره، در نوع خود، جالب است و ماهیت طنز اعلان قرمز را نشان می‌دهد.

منبع: screenrantبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

۳ دیدگاه
  1. امیر

    ۱۱ یار اوشن مال سال ۲۰۰۱

  2. یاسین

    فیلم عالی بود. لذت بردم. فضای کمیک هم در کنارش داشت و این فیلمو لذت بخش میکرد.

  3. مصطفی شحیطاط

    آن قدری که تعریف کردید؛ فیلم ارزشمندی نبود. اتفاقاً از نظر من فیلمی بسیار سطحی و ساده می‌نمود.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما