نتایج جالب فراخوان یک موزه برای بازآفرینی نقاشی مشهور «دختری با گوشواره مروارید»

۱۸ بهمن ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه

یوهانس ورمیر، یکی از مشهورترین نقاشان هلندی قرن هفدهم است که به خاطر خلق صحنه‌های صمیمی خانگی و استفاده خیره‌کننده از نور شهرت دارد. اثر «دختری با گوشواره مروارید» او منبع الهام آثار ادبی و سینمایی متعددی بوده است، از جمله رمانی تاریخی به همین نام  که در سال ۱۹۹۹، داستانی تخیلی از خلق این تابلو را روایت کرد. از این کتاب در سال ۲۰۰۳ اقتباسی سینمایی ساخته شد که اسکارلت جوهانسون در آن نقش خدمتکار جوان خانه یوهانس ورمیر را بازی کرده است.

کتاب دختری با گوشواره مروارید اثر تریسی شوالیه نشر چشمه

این تابلوی نقاشی به طور معمول در موزه‌ی موریتشویس لاهه نگهداری می‌شود، اما از ابتدای ماه فوریه و به مدت هشت هفته، این اثر به نمایشگاه ورمیر در موزه‌ی ریجیکس آمستردام امانت داده شد. موزه موریتشویس هم فراخوانی برای بازآفرینی این نقاشی مشهور منتشر کرد که نتایجی جالب و شگفت‌‌انگیز به همراه داشت. ظاهرا موزه موریتشویس تصمیم گرفته به جای خالی گذاشتن جای تابلو بر روی دیوار، از طریق یک نمایشگر دیجیتال برخی از بازآفرینی‌ها را به نمایش بگذارد.

اگر در اینستاگرام پست‌های هشتگ #mygirlwithapearl را جست‌وجو کنید، بیش از ۴۸۰۰ نسخه‌ی بازآفرینی شده از نقاشی معروف دختر جوان با گوشواره‌ای بزرگ که از گوش چپ‌اش آویزان است، خواهید دید: ادای احترام دوست‌داران هنر به تابلوی رنگ روغن «دختری با گوشواره مروارید» که بعضی زیبا و بعضی عجیب و غریب و سورئال، بعضی کلاسیک و بعضی انتزاعی و استیمپانک هستند. این دوست‌داران، دختر معروف این نقاشی را با عکاسی، طراحی‌ دیجیتال، نقاشی‌ رنگ روغن، گلدوزی، اسباب‌بازی‌ها، وسایل مدرسه، مهره‌ها و دکمه‌های رنگارنگ دوباره خلق کرده‌اند.

پازل 1000 تکه یوروگرافیکس پازلز طرح دختری با گوشواره مروارید کد 5158

«دختری با گوشواره مروارید» در این پست‌ها به عنوان نوزاد، مرد ریشدار مسن، اردک، سگ ، یا حتی یک ناوی آبی از فیلم «آواتار» دیده می‌شود. حتی در بعضی تصاویر او به دختری قرن بیست و یکمی تبدیل شده با ماسک صورت یا هدفون یا تلفن همراه. در اقدامی جالب یک هنرمند نقاشی ورمیر را روی صفحه اپلیکیشن تیندر گذاشته بود و این اثر را هم «به راست بکشید» (Swipe Right) نامید. احتمالا برخی از این تصاویر هم با ابزارهای هوش مصنوعی مانند Dall-E  یا Midjourney خلق شده‌اند.

مسئولین موزه در رابطه با استفاده از این بازآفرینی‌ها به جای تابلو اصلی می‌گویند: «اتاقی که تابلو دختر در آن آویزان است، به طور موقت به مکانی الهام‌بخش با حضور تعداد زیادی از همان دختر، اما با ظاهر متفاوت تبدیل خواهد شد.» همانطور که آثار منتشر شده نشان می‌دهد، موزه هیچ محدودیتی برای خلاقیت در بازآفرینی این اثر قائل نشده است.

منبع: CNET

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه