رابین هود از هک شدن اطلاعات ۷ میلیون کاربر خبر داد

۱۸ آبان ۱۴۰۰ | ۱۴:۲۱ ۱۱ اسفند ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه

پلتفرم تجاری رابین هود روز دوشنبه خبر داد که اطلاعات شخصی بیش از ۷ میلیون کاربر در جریان نقض داده‌ها در تاریخ ۳ نوامبر توسط هکری به سرقت رفته است. رابین هود در بیانیه‌ای گفت که به نظر نمی‌رسد که شماره‌ حساب‌های بانکی یا شماره کارت‌های کاربران در سرقت افشا شده باشد و تاکنون هیچ مشتری به دلیل این حادثه زیان مالی ندیده است. مدیران این پلتفرم در همین راستا اعلام کردند که این هکر توانسته خود را به عنوان یک کارمند خدمات مشتریان جا بزند و به سیستم‌های خدمات‌رسانی مشتریان دسترسی پیدا کند.

این فرد هکر همچنین توانسته لیستی از آدرس‌های ایمیل‌ تقریبا ۷ میلیون نفر را به سرقت ببرد. گفته شده اطلاعات شخصی ۳۱۰ نفر از کاربران نظیر نام، تاریخ تولد، و کدپستی و «اطلاعات بیشتری» از حدود ۱۰ نفر از مشتریان به دست این هکر افتاده است. رابین هود درباره‌ی این اطلاعات بیشتر حرفی نزد. اما یک سخنگوی این شرکت در پاسخ به سؤال وب‌سایت The Verge گفت که حتی برای آن ۱۰ کاربر هم ما معتقدیم که هیچ شماره‌‌ی مهمی مثل شماره حساب‌ آن‌ها افشا نشده است.

این سخنگو از بیان اینکه آیا هر یک از مشتریان ممکن است مورد هدف این هکر قرار گرفته باشند خودداری کرد، اما این شرکت اعلام کرد که در حال اطلاع‌رسانی به افرادی که حساب آن‌ها سرقت شده هستیم. افسر ارشد امنیتی پلتفرم تجاری رابین هود در بیانیه‌ای گفت که به دنبال بررسی دقیق‌تر این سرقت هستیم تا فرد هکر را شناسایی کنیم. این شرکت پس از کنترل شرایط افزود: « این هکر که خود را به عنوان یک کارمند خدمات مشتریان جا زده بود قصد داست از کاربران اخاذی کند.» پلتفرم رابین هود برای برای بررسی این حادثه از شرکت Mandiant کمک گرفت. چارلز کارماکال، مدیر ارشد فناوری شرکت Mandiant اعلام کرد: « به‌تازگی این فرد هکر را در تعداد محدودی از حوادث امنیتی مشاهده کرده‌ایم و ممکن است بازهم اینگونه افراد را، به هدف اخاذی در دیگر سازمان‌ها ببینیم.»

پلتفرم رابین‌هود یک پلتفرم معاملاتی بدون کمیسیون است که به کاربران امکان می‌دهد به معامله‌ی بیت‌کوین، اتریوم، لایت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال مهم و همچنین سهام، معاملات آپشن، ETF‌ها و طلا بپردازند. این شرکت در سال ۲۰۱۳ توسط بایجو بهات (Baiju Bhatt) و ولاد تِنِف (Vlad Tenev) فارغ‌التحصیلان دانشگاه استنفورد و با هدف عمومی کردن امور مالی و راحت‌تر کردن دسترسی به آن برای سرمایه‌گذاران جوان‌تر و با سرمایه کمتر تأسیس شد.

این شرکت یکی از موفق‌ترین شرکت‌های نوپای چند سال اخیر بوده است و تقریبا ۱۰ میلیون کاربر فعال دارد. رابین هود هیچگونه هزینه‌ی کمیسیون برای انجام معاملات در پلتفرم خود دریافت نمی‌کند و یکی از کارگزاری‌هایی است که معاملات بدون کمیسیون را ارائه می‌دهد. نوآوری رابین هو‌د در صنعت کارگزاری باعث شد که سایر شرکت‌های کارگزاری نیز از این شرکت پیروی کنند و تاکنون، اکثر کارگزاری‌ها به سمت ارائه‌ی ساختارهای بدون کمیسیون کشیده شده‌اند.

پلتفرم رابین هود

این پلتفرم به کاربران خود امکان برداشت یا واریز رمز ارز از حساب رابین هود را نمی‌دهد، هر چند این شرکت بیان کرده است که شما مالک ارزهای دیجیتال حساب خود هستید و هر زمان که بخواهید می‌توانید به خرید و فروش آن‌ها بپردازید. رابین هود این موضوع را بیان کرده تا از استفاده از تراکنش‌ها برای فعالیت‌های غیرقانونی پیش‌گیری کند. هیچگونه کیف پول ارز دیجیتال در حساب رابین هود وجود ندارد. البته در حال حاضر، برداشت‌ ارزهای دیجیتال در حال بررسی است. اگرچه رابین هود، سرویس خود را به عنوان سرویسی بدون کمیسیون ارائه داده و تبلیغ کرده است، اما معاملات در این پلتفرم شامل هزینه است.

یکی از روش‌های کسب درآمد توسط رابین هود از اختلاف قیمت است که طی آن، از اختلاف قیمت خرید و فروش به کسب سود می‌پردازد. در سال ۲۰۲۰ تقریبا ۳ میلیون کاربر جدید به رابین هود پیوسته‌اند. نیمی از این کاربران جدید کسانی بودند که برای اولین بار سرمایه‌گذاری کرده‌اند. طبق گزارش بلومبرگ، این شرکت در ماه مارس سال جاری تقریبا ۶۰ میلیون دلار درآمد داشته که ۳ برابر ماه فوریه بوده است.

منبع: TheVerge

برچسب‌ها :
دیدگاه شما